هوش تجاری

Power Apps در مقابل Power BI: تفاوت آن‌ها چیست و کدام یک برای شما مناسب است؟

شرکت‌ها همواره به دنبال ایجاد نوآوری در جهت ساده‌سازی عملیات خود، تجزیه‌وتحلیل مؤثر داده‌ها و توانمندسازی کارکنان خود هستند. مایکروسافت در پاسخ به این نیازها ابزارها و پلتفرم‌هایی ارائه کرده که بازار را در دست گرفته‌اند. از جمله Power Apps و Power BI به‌عنوان دو پلتفرم برجسته در مجموعه Power Platform. بااین‌حال، درک تفاوت‌های بین Power Apps و Power BI برای کسب‌وکارها برای انتخاب گزینه‌ای که بیشترین مطابقت را با نیازهای آن‌ها دارد، حائز اهمیت است. در این وبلاگ، تفاوت‌های بین Power Apps و Power BI را نشان می‌دهیم و به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک می‌کنیم.

Power Apps: ساخت اپلیکیشن‌های سفارشی به‌راحتی آب‌خوردن

Power Apps یک پلتفرم کم کد/بدون کد است که به کاربران اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های سفارشی خود را بدون نیاز به دانش گسترده برنامه‎نویسی بسازند. کسب‌وکارها با استفاده از این پلتفرم می‌توانند نیازهای مختلف خود مثل خودکارسازی فرایندها، مدیریت داده‌ها و افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف را پاسخ دهند.

ویژگی‌های اساسی Power Apps

 • رابط بصری مبتنی بر کشیدن و رهاکردن: یکی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌های Power Apps رابط بصری کشیدن و رهاکردن آن است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نوشتن یک خط کد، اپلیکیشن‌ها را به‌صورت بصری طراحی کنند. این قابلیت امکان توسعه اپلیکیشن را برای انواع کاربران از جمله تحلیلگران کسب‌وکارها و توسعه‌دهندگان در سازمان فراهم می‌کند.
 • ادغام با منابع داده: Apps Power به طور یکپارچه با انواع منابع داده، از جمله Microsoft 365، SharePoint، Dynamics 365، و SQL Server ادغام می‌شوند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا از داده‌های موجود در این اپلیکیشن‌ها استفاده کنند. بدین ترتیب کاربران می‌توانند در لحظه به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند و تصمیمات مبتنی بر داده را در هنگام استفاده از این اپلیکیشن‌ها بگیرند.
 • سفارشی‌سازی و برندسازی: با استفاده از Power Apps، کاربران می‌توانند شکل و ظاهر اپلیکیشن‌های خود را سفارشی کنند تا با هویت برند خود هماهنگ شوند. گزینه‌های سفارشی‌سازی در Power Apps از نوع درجه یک هستند از پلت‌های رنگی متنوع گرفته تا فونت برای افزودن لوگو و نام‌های تجاری. کسب‌وکارها با استفاده از این پلتفرم می‌توانند تجارب بصری جذاب و منسجمی را برای کاربران خود ایجاد کنند.
 • طراحی واکنش‌گرا: اپلیکیشن‌های Power Apps با درنظرگرفتن اصول طراحی واکنش‌گرا ساخته شده‌اند و انواع طراحی‌ها به طور یکپارچه با انواع صفحه‌نمایش و دستگاه‌ها سازگار می‌شوند. کاربران چه از طریق رایانه به برنامه دسترسی داشته باشند، چه از طریق تبلت یا تلفن همراه، می‌توانند انتظار یک تجربه‌ کاربری یکسان و بهینه را داشته باشند.

Power BI: درک داده‌ها

Power BI یک ابزار تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار است که سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا داده‌ها را تجسم و تجزیه‌وتحلیل کنند، به یک بینش عملی از آن‌ها برسند و تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرند. کاربران به‌وسیله این پلتفرم می‌توانند گزارش‌ها و داشبوردهای دوطرفه‌ای را ایجاد کنند که اطلاعات پیچیده را به یک فرم بصری منتقل کند و تصمیم‌گیری مبتنی بر داده را در سراسر سازمان تسهیل ‌کند.

ویژگی‌های اساسی Power BI

 • تجسم داده‌ها: Power BI طیف گسترده‌ای از ابزارهای تعاملی تجسم داده، از جمله چارت‌ها، نمودارها، نقشه‌ها، و شاخص‌ها را ارائه می‌دهد که کاربران به‌وسیله آن‌ها می‌توانند داده‌ها را کاوش کنند و الگوها و گردش‌های بین آن‌ها را به‌راحتی کشف کنند. این ابزارها را می‌توان به‌راحتی سفارشی و ادغام کرد تا گزارش‌ها و داشبوردهایی غنی و آموزنده را ایجاد کنند و درک داده را راحت کنند.
 • مدل‌سازی و تبدیل داده: Power BI قابلیت‌های پیشرفته‌ای را برای مدل‌سازی و تبدیل داده ارائه می‌کند که کاربران را قادر می‌سازد داده‌ها را از منابع متعدد جمع و دست‌کاری کنند. چه مقصود فرایند پاک‌سازی و سازماندهی داده‌ها باشد چه ایجاد ارتباط بین مجموعه‌داده‌های مختلف یا تعریف محاسبات و روش‌های اندازه‌گیری، Power BI ابزارهایی را برای بهینه‌سازی داده‌ها به‌منظور تجزیه‌وتحلیل ارائه می‌دهد.
 • تجزیه‌وتحلیل پیشرفته: علاوه بر گزارش‌دهی اولیه و قابلیت تجسم داده، Power BI قابلیت‌های تحلیلی پیشرفته‌ای مانند تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده و ادغام یادگیری ماشینی را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند از این ابزارها برای انجام تحلیل‌های پیچیده، پیش‌بینی روندهای آینده و پیش‌بینی‌های مبتنی بر داده‌ها برای هدایت رشد کسب‌وکار استفاده کنند.
 • ادغام با سرویس‌های خارجی: Power BI به طور یکپارچه با بسیاری از سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های خارجی، از جمله سرویس‌های Azure، سرویس‌های تجزیه‌وتحلیل سرور SQL و Microsoft Excel ادغام می‌شود. با استفاده از این قابلیت، کاربران می‌توانند از تمام امکانات این پلتفرم استفاده کنند و عملکرد Power BI را متناسب با نیازهای خاص خود گسترش دهند.

شباهت‌های اساسی بین Power Apps و Power BI

 • پلتفرم مایکروسافت: هم Power Apps و هم Power BI بخشی از Power Platform مایکروسافت هستند. پلتفرم‌های دیگری همچون Power Automate (که قبلاً Microsoft Flow نامیده می‌شد) و Power Virtual Agents نیز عضو Power Platform هستند. این ابزارها قابلیت ادغام و همکاری هماهنگی را با یکدیگر دارند و کاربران با استفاده از آن‌ها می‌توانند از داده‌ها و فرایندهای خودکارسازی به طور مؤثر استفاده کنند.
 • کم کد/ بدون کد: هم Power Apps و هم Power BI در دسته پلتفرم‌های کم کد یا بدون کد قرار می‌گیرند و کاربران با صرف‌نظر از میزان دانش فنی، می‌توانند به‌راحتی با آن‌ها کار کنند. این قابلیت به توسعه‌دهندگان سازمان‌ها و تحلیلگران کسب‌وکار این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی گسترده، سیستم‌ها و داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنند، سرعت توسعه را تسریع کرده و بهره‌وری را افزایش دهند.
 • ادغام با منابع داده: هم Power Apps و هم Power BI قابلیت‌های ادغام قوی را ارائه می‌دهند و کاربران می‌توانند منابع داده‌های مختلف از جمله Microsoft 365، Dynamics 365، SQL Server، SharePoint، Excel و غیره را ادغام کنند. بدین ترتیب کاربران می‌توانند در لحظه به انواع داده‌ها دسترسی داشته باشند و از مجموعه‌داده‌های موجود در برنامه‌ها و گزارش‌های خود استفاده کنند.
 • استقرار در فضای ابری: هر دو پلتفرم‌های Power Apps و Power BI سیستم‌های مبتنی بر فضای ابری هستند. به این معنی که آنها در Microsoft Azure میزبانی می‌شوند و می‌توان از هر نقطه با اتصال به اینترنت به آن‌ها دسترسی داشت. پلتفرم‌هایی که در فضای ابری ارائه می‌شوند، درجه مقیاس‌پذیری، اعتبار و دسترسی بالاتری دارند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا برنامه‌ها و گزارش‌های خود را به‌آسانی اجرا و مدیریت کنند.

تفاوت‌های اساسی بین Power Apps و Power BI

 • هدف و عملکرد: تفاوت اصلی بین Power Apps و Power BI در هدف و عملکرد آنها نهفته است. Power Apps بر توسعه اپلیکیشن‌ها و خودکار کردن فرایندها متمرکز است و کاربران را قادر می‌سازد تا اپلیکیشن‌های سفارشی بسازند و گردش‌های کاری خود را خودکار کنند. از سوی دیگر، Power BI حول تجزیه‌وتحلیل و تجسم داده‌ها متمرکز است و به کاربران اجازه می‌دهد تا گزارش‌ها و داشبوردهای تعاملی ایجاد کنند و بتوانند بهتر داده‌های خود را درک کنند.
 • دست‌کاری داده‌ها: Power Apps در درجه اول با واردکردن، ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها در اپلیکیشن‌های ایجاد شده سروکار دارد و بر مدیریت و تعامل با داده‌ها در یک زمینه تجاری متمرکز است. Power BI بر تبدیل داده‌ها، پاک‌سازی و مدل‌سازی برای ایجاد تجسم‌ها و گزارش‌های جامع تمرکز می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌ها را درک کنند و تصمیمات مبتنی بر آن‌ها بگیرند.
 • مخاطب هدف: Power Apps در درجه اول توسعه‌دهندگان سازمانی، تحلیلگران کسب‌وکار و متخصصان فناوری اطلاعات را که نیاز به ساخت اپلیکیشن‌های سفارشی و خودکارسازی فرایندها در سازمان خود دارند، مورد هدف قرار می‌دهد. از سوی دیگر، مخاطبان هدف Power BI کاربران تجاری، تحلیلگران داده و تصمیم‌گیرندگانی هستند که نیاز به تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، استخراج بینش یا درک داده و انجام تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده دارند.
 • مهارت‌های موردنیاز: Power Apps به تخصص کمتری در زمینه کدنویسی نیاز دارد، و برای توسعه‌دهندگان سازمانی و کاربران غیرفنی که می‌توانند از قابلیت‌های کم کد/بدون کد آن استفاده کنند، قابل‌دسترسی است. Power BI به درک عمیق‌تری از مدل‌سازی داده‌ها، زبان‌های تحقیق و تمرین تجسم نیاز دارد. این پلتفرم بیشتر برای متخصصان داده و تحلیلگرانی که نیاز به تجزیه‌وتحلیل و تجسم مجموعه‌داده‌های پیچیده دارند، مناسب است.

انتخاب ابزار مناسب برای کسب‌وکار شما

اکنون که تفاوت‌های اساسی بین Power Apps و Power BI را بررسی کردیم، این سؤال پیش می‌آید که کدام ابزار برای کسب‌وکار من مناسب‌تر است؟ پاسخ تا حد زیادی به الزامات و اهداف منحصربه‌فرد سازمان شما بستگی دارد.

چه زمانی از Power Apps استفاده کنیم؟

 • خودکارسازی فرایند: اگر هدف اصلی شما ساده‌کردن فرایندهای کاری و خودکارسازی وظایف تکراری است، Power Apps می‌تواند یک انتخاب ایدئال باشد. رویکرد کم ‌کد/بدون کد آن به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرعت بالا اپلیکیشن‌های سفارشی برای دیجیتالی کردن گردش‌های کاری و بهبود کارایی آن‌ها بسازند.
 • توسعه اپلیکیشن‌های سفارشی: اگر نیاز به توسعه اپلیکیشن‌های سفارشی متناسب با نیازهای سازمانی دارید، Power Apps دست شما را برای ساخت سیستم‌ها در سرعت بالا و انعطاف‎پذیری و ظرافت مثال‌زدنی باز می‌گذارد. اگر از Power Apps چه برای فرایندهای ساده مثل ورود داده استفاده کنید و چه قابلیت‌های پیشرفته‌اش را به کار بگیرید، به کاربران این امکان را می‌دهد تا ایده‌های خود را بدون تکیه بر فرایندهای توسعه قدیمی اجرا کنند.

چه زمانی Power BI را انتخاب کنیم؟

 • تجزیه‌وتحلیل و تجسم داده: اگر هدف شما تجزیه‌وتحلیل و درک داده و تجسم داده برای کمک به تصمیم‌گیری است، ترجیحاً می‌توانید از Power BI استفاده کنید. قابلیت‌های تحلیلی قوی آن، کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌ها را به‌صورت پویا کاوش کنند، گزارش‌ها و داشبوردهای تعاملی ایجاد کنند و یافته‌های خود را در سراسر سازمان به اشتراک بگذارند.
 • هوش تجاری و گزارش‌دهی: اگر نیاز به ارائه بینش‌های عملی به ذی‌نفعان و مدیران دارید، Power BI قابلیت‌های گزارش‌دهی و هوش تجاری قدرتمندی را ارائه می‌دهد که تصمیم‌گیری مبتنی بر داده را تسهیل می‌کند. چه قصد ردیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را داشته باشید و یا تأکید بر نظارت معیارهای کسب‌وکار و شناسایی گردش‌ها داشته باشید، به‌وسیله Power BI می‌توانید به طور مؤثر اطلاعات ارزشمندی را از داده‌ها کشف کنید.

نتیجه‌گیری

در انتها، Power Apps و Power BI دو ابزار قدرتمند در مجموعه Power Platform مایکروسافت هستند که هر کدام اهداف مشخصی را در حوزه اپلیکیشن‌های تجاری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها انجام می‌دهند.  درحالی‌که Power Apps برای ساخت اپلیکیشن‌های سفارشی و خودکارسازی فرایندها طراحی شده، Power BI در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، تجسم و هوش تجاری برتر است. با درک تفاوت بین این ابزارها و ارزیابی نیازهای سازمان خود، می‌توانید ابزار مناسبی را انتخاب کنید که به شکوفایی نوآوری، افزایش کارایی و رشد در کسب‌وکار شما کمک می‌کند. اگر در اپلیکیشن‌های سفارشی به دنبال توانمندسازی کارکنان خود هستید و یا قصد استخراج اطلاعات ارزشمند از داده‌ها را دارید، Microsoft’s Power Platform به کمک شما می‌آید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن