هوش تجاری

نرم افزار OBIEE چیست و چه کاربردی دارد؟

OBIEE مخفف عبارت Oracle Business Intelligence Enterprise Edition، یک ابزار BI (Business Intelligence) است که توسط شرکت Oracle برای جمع‌آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای گزارش‌های شرکت، داشبورد، کارت‌های امتیازی و تجزیه و تحلیل موقت در دسترس کاربران قرار دارد.

در واقع، OBIEE یک سیستم با چند سرور است که با استفاده از فناوری Siebel Analytics عناصر دسترسی به داده‌ها و ارائه آنها را برای تجزیه و تحلیل ارائه می‌کند. این ابزار همچنین گروهی از ابزارهای تحت وب را برای گزارش و تجزیه و تحلیل داده‌های مبتنی بر داشبورد، ساخته شده بر اساس جداول، نمودارها، محورها و غیره ارائه می‌دهد. ابزار Oracle Bl OBIEE همچنین تجربه غنی برای کاربر نهایی را نیز فراهم می‌کند.

به بیان دیگر این ابزار، طیف کاملی از قابلیت‌های هوش تجاری را فراهم می‌کند که به شما امکان می‌دهد:

 • داده‌های به‌روز سازمان خود را جمع‌آوری کنید.
 • داده‌ها را در قالب‌های قابل درک (مانند جداول و نمودارها) ارائه دهید.
 • داده‌ها را به موقع به کارمندان سازمان خود تحویل دهید.

این قابلیت‌ها، سازمان شما را قادر می‌سازد تا تصمیمات بهتری بگیرد، اقدامات آگاهانه انجام دهد و فرایندهای کسب و کار خود را کارآمدتر، پیاده‌سازی کند.

معماری Oracle Bl OBIEE

Oracle Bl Server جز اصلی (Central) مجموعه است. این ابزار یک موتور جستجوگر است که درخواست‌های منطقی را به یک دستور SQL فیزیکی برای اجرای منابع داده تبدیل می‌کند. همچنین سوالات بهینه شده‌ای ایجاد می‌کند که به قوانین کسب و کار شما بستگی دارد و در مخزن سرور Bl تعریف شده‌اند.

اجزای معماری Oracle Bl OBIEE

 • مشتری‌ها:

دسترسی به اطلاعات هوش تجاری را فراهم می‌کند. این میان پاسخ‌های Oracle Bl OBIEE، مجموعه‌ای از ابزارهای گرافیکی است که برای ساخت، مشاهده و اصلاح درخواست‌های OBIEE استفاده می‌شود و داشبوردهای تعاملی Oracle Bl OBIEE، نمایش نتایج پاسخ‌ها، درخواست‌ها و موارد دیگر را در بر دارد. ابزار مدیریت Oracle Bl OBIEE برای ساخت مخزن برنامه استفاده می‌شود.

 • ارائه خدمات Oracle Bl OBIEE:

سرور ارائه خدمات BI پردازش را برای تجسم اطلاعات مصرف مشتری ارائه می‌دهد. این مهم به عنوان یک پسوند به سرور وب پیاده‌سازی شده است. این جزء برای ذخیره مطالب، از کاتالوگ استفاده می‌کند. داده‌ها را از Oracle Bl Server دریافت کرده و در اختیار مشتری درخواست‌کننده قرار می‌دهد. از طرفی، به اطلاعات هوش تجاری دسترسی می‌دهد و با در نظر گرفتن Oracle Bl Answers مجموعه‌ای از ابزارها برای ایجاد، مشاهده و اصلاح برنامه‌ها، در دسترس دارد.

داشبوردهای تعاملی Oracle Bl OBIEE، تجسم نتایج سوالات انجام شده با Bl Answers را در اختیار دارد و Oracle Bl Administration Tool، پردازش اصلی را برای تجسم اطلاعات مصرف مشتری فراهم می‌کند. در نهایت، داده‌ها را از Oracle Bl Server دریافت کرده و در اختیار مشتری درخواست‌کننده قرار می‌دهد.

 • سرور Oracle Bl OBIEE:

به طور مستقیم از یک پایگاه داده متا استفاده می‌کند. در این جزء می‌توانید درخواست‌های SQL پویا را به منابع داده‌های فیزیکی ایجاد کرده و نتایج را در Bl Presentation Server ساختار دهید.

 • مخزن Oracle Bl OBIEE:

فروشگاه فراداده مورد استفاده در Bl Server است. توسط ابزار مدیریت Oracle Bl OBIEE تولید شده و پایگاه متا را از منابع داده، وارد می‌کند. شما در این جزء می‌توانید فراداده‌ها را در مدل‌های کسب و کار خود را ساختاردهی و سازماندهی کرده و مدل تجاری را برای ارائه به کاربرانی که اطلاعات می‌خواهند، ایجاد کنید.

 • منابع داده

Oracle Bl Server به داده‌های تجاری دسترسی پیدا می‌کند که کاربران می‌خواهند آنها را‌ تجزیه و تحلیل کنند و می‌توانند در هر قالبی باشند. برای مثال:

_ پایگاه داده‌های رابطه‌ای

_ پایگاه داده پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)

_ Flat files

_ صفحات گسترده (Spreadsheets)

_  XML برای تجزیه و تحلیل (XMLA)

بخش‌های مختلف برنامه

 • تجزیه و تحلیل:

تجزیه و تحلیل سوالاتی در برابر داده‌های یک سازمان را در نظر دارد که پاسخ سوالات تجاری را ارائه می‌دهد. تجزیه و تحلیل به شما امکان می‌دهد با ارائه بصری داده‌ها در قالب‌های قابل فهم (مانند جداول و نمودارها) اطلاعات را کاوش کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید نتایج تجزیه و تحلیل را ذخیره، سازماندهی و به اشتراک بگذارید.

ممکن است سازمان شما آنالیزهای پیش‌ساخته مخصوص صنعت شما را خریداری کرده باشد. از تجزیه و تحلیل‌های پیش‌ساخته می‌توان به عنوان موارد خریداری شده یا اصلاح شده، متناسب با نیاز اطلاعاتی کسب و کار خود استفاده کنید.

 • داشبورد:

داشبورد از یک یا چند صفحه تشکیل شده است که شامل محتوای شما مانند تجزیه و تحلیل‌ها، پیوند به وب‌سایت‌ها، گزارش‎‌های Oracle BI Publisher و غیره است. داشبورد به شما امکان می‌دهد به کاربران نهایی اجازه دسترسی به اطلاعات تجزیه و تحلیل را بدهید.

ممکن است سازمان شما داشبورد از پیش پیکربندی شده‌ای را که شامل تجزیه و تحلیل‌های از پیش‌ساخته شده مخصوص صنعت شما است، خریداری کرده باشد. در این داشبوردها، فیلترها، مراحل انتخاب و غیره به شما امکان می‌دهد داده‌های قابل نمایش و آنالیزها را در داشبورد محدود یا مشخص کنید.

 • نمایندگی‌ها

(این منطقه به عنوان Delivers نیز شناخته می‌شود) بخش مربوط به نمایندگان به شما امکان می‌دهند فرآیندهای کسب و کار خود را به طور خودکار انجام دهید. برای ارائه هشدار مبتنی بر رویداد، انتشارهای برنامه‌ریزی شده محتوای مورد نظر و اجرای اقدام مشروط به رویداد، می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

این منطقه می‌تواند برنامه‌ریزی شود یا توسط یک شرایط خاص تحریک شود. در نهایت به شما امکان می‌دهد اطلاعات به موقع را به کاربران تحویل دهید.

 • شرایط

شرایط ابزارهائی هستند که یک مقدار Boolean واحد را برمی‌گردانند که براساس ارزیابی یک تجزیه و تحلیل یا یک شاخص کلیدی عملکرد (KPI) تنظیم شده است. شما برای تعیین اینکه کاری انجام شود، از شرایط استفاده می‌کنید. به عنوان مثال آیا بخش نمایندگی، محتوای خود را ارائه می‌دهد یا خیر.

 • اقدامات:

این بخش، عملکردی را برای پیمایش به محتوای مرتبط یا فراخوانی که داده‌اید، عملکردها یا فرایندها در سیستم‌های خارجی را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید اقدامات را در ابزارهای مختلف مانند تجزیه و تحلیل و صفحات داشبورد قرار دهید. این اقدامات به کاربران امکان می‌دهد بر اساس بینشی از کسب و کار که از داده‌های دریافتی خود کسب کرده‌اند، اقدامات مناسب را انجام دهند.

 • کارت‌های امتیازی:

(این منطقه به Oracle Scorecard و مدیریت استراتژی معروف است). کارت‌های امتیازی به شما امکان می‌دهند تا اهداف و برنامه‌هایی را که شامل استراتژی شرکتی شماست، با عملکرد مختص KPI ارزیابی کنید و عملکرد کلی را تعیین و نمایش دهید.

 • سایر محصولات

  OBIEE به طرق مختلف با محصولات دیگر ارتباط برقرار می‌کند. به عنوان مثال، با افزودنی هوش تجاری Oracle برای Microsoft Office، می‌توانید مستقیما در فضای کاری Microsoft Office خود از  Oracle Bl OBIEE تجزیه و تحلیل کرده و از آن استفاده کنید.

نتیجه سخن

فرم کامل OBIEE نسخه Oracle Business Intelligence Enterprise Edition (OBIEE) است که یک ابزار BI توسط شرکت Oracle می‌باشد. مولفه‌های مهم معماری Oracle مشتری، ارائه خدمات، سرور، مخزن و منابع داده Oracle Bl، هستند.

این ابزار از سلسله مراتب مبتنی بر سطح و سلسله مراتب ناهموار پشتیبانی می‌کند و نوشتن مجدد اطلاعات را در نظر دارد. (در حالی که Tableau از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند). بزرگترین اشکال ابزار OBIEE این است که برای اهداف تجسم داده مناسب نیست. فقط استفاده از پیوندهای منطقی در لایه نگاشت مدل کسب و کار شما است که بهترین کار مهم در هنگام کار با ابزار OBIEE خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن