BPM Course
عمومی

معرفی و نقد فیلم بنیان‌گذار (The Founder)

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

داستان فیلم “بنیان‌گذار” (Founder) زندگی‌نامه بنیان‌گذار فست‌فود زنجیره‌ای مک دونالد، ری کروک ( با بازی مایکل کیتون) است. این فیلم به زیبایی یک دوگانگی محصور کننده را به نمایش می‌گذارد. ایده و نوع طراحی این رستوارن‌ها از ابتدا در ذهن کروک نبوده است اما او پس از آشنایی با برادران مک دونالد، ایده آنها را گرفته و گسترش می‌دهد.

این نوع دوگانگی در فیلم به زیبایی نمایش گذاشته شده است. در واقع این دوگانگی یک مشخصه درام خوب است، اما لحظات زیادی وجود دارد که “بنیان‌گذار” از تبدیل شدن به یک نوع درام تجاری فرارفته و داستان سخت‌تر از ساخت یک فیلم جنگی می‌شود. همان‌طور که فرانسوا تروفو مشخص کرده است: “ساخت یک فیلم واقعا ضد جنگ دشوار است زیرا جنگ ذاتا سینمایی است و وقتی آن را نشان می‌دهید، مردم به هر حال با حرف‌های شما همراه می‌شوند”.

ری کروک واقعی (۱۹۰۲-۱۹۸۴)، همانطور که دانش‎‌آموزان مدرسه کسب و کار و بیش از تعداد کمی از مصرف‌کنندگان فست‌فود می‌دانند، کارآفرینی است که اعداد بزرگ را روی نام رستوران‌های مک دونالد قرار می‌دهد. در دهه ۱۹۵۰، این عدد یک میلیون به پایین بود، اما پس از آن “میلیاردها و میلیاردها” هزینه غیر قابل درک به این نام پیوند خورد.

پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب مقاله “درس‌های کلیدی برای کسب و کار از فیلم بنیان‌گذار” را نیز مطالعه کنید.

“بنیان‌گذار” افسانه‌ای ترش و شیرین به سبک قدیمی‌تر راجع به سرمایه‌داری خوب و بد را در آمریکا به نمایش می‌گذارد. اینکه چگونه ری کروک با استفاده از ایده‌ی ناب مک و دیک مک دونالد – برادرانی که اولین مک دونالد را ساختند – ثروت خود را ساخت، ایده اصلی این فیلم را تشکیل می‌دهد.

حتما بخوانید:  اقتصاد رفتاری چیست؟

تاریخ بعضی اوقات این برادران را ساده‌لوح دانسته، تقریبا شبیه پتسی‌ها (افراد فریب خورده) نشان داده است. در مقابل، فیلم “بنیان‌گذار”، پیشنهاد می‌کند که مک دونالد سال‌های دور، آنقدر قدرت نداشته که بتواند به آن چیزی تبدیل شود، که امروز هست. برادران از آنچه ساخته‌ بودند، رضایت داشته و با احتیاط با آن برخورد می‌کردند اما آنچه مک دونالد را به تأمین کننده‌ی همبرگرهای ۳۰ ثانیه‌ای تبدیل کرد، اشتیاق و پشتکار ری کروک بود.

ری کروک در سال ۱۹۵۴ تلاش می‌کند تا میکسرهای جدید و عجیبی را بفروشد. او زمینه لازم را فراهم کرده است، اما مشتریان از او خرید نمی‌کنند. این مسیر طاقت فرسای فروش به مشتریان ناراضی و بی‌علاقه، زمانی تغییر می‌کند که با او یک مشتری برگر فروش شلوغ در سان برناردینو، کالیفرنیا، به نام مک دونالد مواجه می‌شود. جایی که بسیاری از مشتریان خندان، از طریق خطوط صف‌های طولانی حرکت می‌کنند تا تنها یک همبرگر و چند سیب‌زمینی بخرند و در همان فضای رستوران، غذای خود را میل کرده و بروند.

ری کروک از مشارکت مردم تحت تأثیر قرار گرفته است. اما بیشتر با کارآیی یکپارچه سیستم سرویس‌دهی مک دونالد که با نام  ” Speedee McDonalds ” درگیر می‌شود. برادران، ری را وارد کار خود می‌کنند و به او نشان می‌دهند که چگونه این کار انجام شده است. اما نمی‌فهمند که این اولین قدم در راه از دست دادن این کسب و کار زیبا هستند. دوست داشته باشیم یا نه، ری کروک کسی است که راه رسیدن مک دونالد به آنچه امروز هست را طرح‌ریزی کرده و برای آن تلاش کرده است.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “معرفی و نقد فیلم بنیان‌گذار (The Founder)”

  1. فیلم founder یه فیلم تمامعیار حاصل تلاش و سماجت و پشتکاره که این سه ویژگی باعث شده ری کروک یه مرد به قول خودش ۵۲ساله رو به زوال رو به یه امپراتور بهتمام معنا تبدیل کنه و مک دونالد رو به تمام دنیا بشناسونه اگه ری کروک نبود هیچوقت مک دنالد از یه شهر کوچیک فراتر نمیتونست بدرخشه ومن هم در حیطه آموزش و راه اندازی کسب و کارها همچون میدرخشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن