عمومی

درس‌های کلیدی برای کسب و کار از فیلم بنیان‌گذار (The Founder)

فیلم بنیان‌گذار (The Founder) با بازی مایکل کیتون، فیلمی بر اساس داستان واقعی است که در مورد بزرگ‌ترین رستوران‌های فست فود زنجیره‌ای مک دونالد ساخته شده است. با توجه به ابعاد عظیم این کسب و کار، می‌توان حدس زد که درس‌های باورنکردنی و قابل توجهی برای به اشتراک گذاری دارد.

در ادامه ۲۰ درس که صاحبان کسب و کارها می‌توانند از فیلم بنیان‌گذار بگیرند، آورده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر این مطلب مقاله “معرفی و نقد فیلم بنیانگذار” را نیز مطالعه کنید.

تأمین اول، تقاضا دوم

این سخنان ری کروک است که موفقیت مک دونالد را رقم زد: “متأسفانه می‌بینیم که بسیاری از کسب و کارها قبل از اینکه تقاضا ایجاد کنند در عرضه کالاهای خود سرمایه گذاری می‌کنند. تقاضا پیش می‌آید و باید اول باشد. تأمین دوم است. لطفاً عبارت “تامین کنید و تقاضا به وجود خواهد آمد” را در پیش نگیرید. می‌توانید از صاحبان کسب و کارهای شکست‌خورده بپرسید که آیا با این شعار پیش رفته‌اند یا خیر.”

بهبود مفهوم اثبات شده

برادران مک دونالد یک ایده اثبات‌شده را برداشتند و آن را بهتر کردند.

چه کسی گفت که شما باید از ابتدای کار خود خاص و تک باشید، به عنوان مثال مفهوم ماشین و تلفن همراه بارها تولید شده است.

خلاءهای موجود را پیدا کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید زیرا اگر احساس می‌کنید کالایی آنطور که باید طراحی نشده است، قطعا دیگران هم همین حس را دارند.

اصل پارتو

برادران مک دونالد دریافتند که طبق اصل پارتو، ۸۵٪ کسب و کار آن‌ها از ۳/۲۷ محصول است، بنابراین آن‌ها فقط سیب زمینی سرخ کرده، همبرگر و نوشیدنی فروختند.

آیا می‌دانید کدام یک از محصولات و خدمات بیشترین میزان بازگشت سرمایه را به شما ارائه می‌دهد؟ کشف کنید که پاسخ این سوال چیست و موارد غیر ضروری را از بین ببرید.

تغییر رفتارها

برادران مک دونالد تصمیم گرفتند از مفهوم “Drive Up”، مفهوم “Walk Up” را بگیرند (به این معنی که خودتان به پیشخوان بروید) آن‌ها به چندین دلیل می‌خواستند این کار را انجام دهند: در Drive Up مشکلات زیادی وجود دارد. اصلی‌ترین آن‌ها سرعت پایین است که بر تجربه مشتری تأثیر می‌گذارد. اما وقتی آن‌ها این تغییر را ایجاد کردند، رفتارهای مردم آن را تحسین و تصویب نکرد.

در اصل به نظر می‌رسید که این تغییر در مفهوم “ایده بدی” از سوی برادران مک دونالد است، اما آیا ایده بدی وجود دارد؟ آیا ممکن است “ایده” تا زمانی که اثبات نشود به اندازه کافی آزمایش و هدایت نشده باشد؟

بعضی اوقات در کسب و کار، اگرچه راه‌حلی که ما پیشنهاد می‌کنیم روش بهتری است، اما باید بازار هدف را متقاعد کرد. این مسئولیت به عهده کسب و کار است تا بتواند این مفهوم جدید را با نشان دادن مزایای تغییر جا بیندازد.

موفقیتی که ۳۰ سال طول کشید

قبلاً بارها این داستان را شنیده‌اید؛ موفقیت یک‌شبه که ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال در حال ساخت بوده است. در مورد مک دونالد، لازم بود تا فرد مناسبی وارد عمل شود و موفقیت را به دست بیاورد.

شما می‌توانید ایده‌های درخشانی داشته باشید، اما اگر نتوانید آن‌ها را انتقال دهید ایده‌هایتان شما را به جایی نمی‌رسانند.

بارها و بارها، کسب و کارها و ایده‌های باورنکردنی را می‌بینیم که به موفقیت نمی‌رسند. چرا؟ زیرا این تنها یک جنبه از ماجرا است. بازاریابی، طرز فکر، استراتژی و فروش: این چهار اصل هستند که باید به کار ببرید تا به موفقیت دست پیدا کنید.

ورشکستگی شعبه‌ها

یک تلاش ناموفق، برادران مک دونالد را از باز کردن شعبه‌های جدید باز داشت. آن‌ها ترجیح می‌دهند “یک رستوران عالی به جای ۵۰ رستوران متوسط” داشته باشند.

مسئله این نیست که آن‌ها برای اولین بار در شعبه زدن موفق نشدند، بلکه اشتباهشان در این بود که سعی نکردند مشکل را حل کرده و دوباره تلاش کنند. همچنین یکی از برادران علاقه‌مند به چشم‌انداز مک دونالد بود اما تقریباً اجازه داد ترس از شکست او را متوقف کند، تا اینکه ری کروک وارد شد و به اجرای طرح کمک کرد.

برندینگ

ری کروک واقعاً یک رویاپرداز باورنکردنی بود. او هویتی را که لوگوی مک دونالد برای برند آن به همراه داشت دید و می‌دانست این لوگو به نماد مک دونالد تبدیل شده و همه جا با یک نگاه قابل تشخیص خواهد بود.

داشتن یک نماد اصلی برند، چه لوگوی مک دونالد باشد، چه تیک نایک و چه سیب اپل، اگر هویت متناسب با آن را ایجاد کنید حرف زیادی برای گفتن خواهد داشت.

چشم‌انداز

بدانید که به کجا می‌روید. در فیلم بنیان‌گذار و داستان مک دونالد دو چشم‌انداز (Vision) وجود داشت. چشم‌انداز برادران در مورد کیفیت و تجربه سریع مک دونالد که بسیار مفید بود، و سپس چشم‌انداز ری کروک که در مورد گسترش، رشد کسب و کار و سودآوری بود.

چشم انداز جزو لاینفک کسب و کار است، اما چیزی نیست که باید از روز اول به صورت ۱۰۰٪ مشخص شود. ایده و جهت چشم‌انداز مهم است، اما وضوح آن از اجرا ناشی می‌شود. برادران مک دونالد تصور نمی‌کردند که بخشی از چشم‌انداز آن‌ها روزی ملی و بین‌المللی باشد، اما هسته اصلی چشم‌انداز آن‌ها یکسان باقی مانده است: غذای سالم برای خانواده‌ها.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن