عمومی

کاروکسب موفق به اخذ گواهینامه بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱ شد

کاروکسب، پس از بررسی‌های لازم، تعیین شاخص ها و تعهد به بهبود مستمر در سیستم، در مردادماه ۹۹ مراحل ارزیابی را با موفقیت طی نمود و موفق به اخذ گواهینامه ISO 9001:2015  از سوی مرجع رسمی و معتبر بین‌المللی شد.

شرکت کار و کسب موفق شد گواهینامه ISO 9001:2015 را کسب کند. این استاندارد بین المللی یک رکن مهم سیستم‌های مدیریت کیفیت محسوب می شود. این استاندارد توسط سازمان بین المللی استاندارد سازی (ایزو) به تصویب رسیده است. به روز رسانی این استاندارد بین المللی به معنی این است که اکثر کشورهای عضو توافق آن را پذیرفته اند.

شاید سوال کنید که سیستم مدیریت کیفیت چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟

اجازه دهید این موضوع را به زبانی ساده توضیح دهیم. در ابتدا بدانید که سیستم مدیریت کیفیت که از ان به عنوان QMS یاد می شود به مجموعه ای از سیاست ها و فرایندها گفته می شود. یک سری روش هایی که به ثبت رسیده اند و همینطور سوابق مشخصی که می بایست بررسی شود. حال این مجموعه شامل سند یا اسنادی است که مجموعه ای از قوانین داخلی را تنظیم می کند و این قوانین شامل چگونگی ایجاد و ارائه محصول یا خدمات به مشتریان می شود.
سیستم مدیریت کیفیت می بایست طبق نیازهای شرکت شما و طبق محصولاتی که ارائه می شود، تناسب داشته باشد. در این استاندارد مجموعه ای از دستورالعمل ها وجود دارد که تهیه شده است تا ثابت کند که عناصر مهم سیستم مدیریت کیفیت فراهم شده است.

علت اهمیت ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین المللی شناخته شده است که سبب می شود سیستم مدیریت کیفیت برای هر شرکتی به طور دقیق ایجاد شود، اجرای آن به درستی صورت بگیرد و سیستم به طور مستقیم حفظ شود. این استاندارد بر اساس شرایط سازمان ها در هر اندازه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین المللی است و پایه هر شرکت معتبری محسوب می شود با این هدف که اطمینان از رضایت مشتری وجود دارد و رویکرد بهبود مستمر رکن اصلی شرکت است. بسیاری از شرکت ها می بایست ایزو ۹۰۰۱ را حداقل الزام خود در نظر بگیرند تا بتوانند به رشد مناسبی دست یابند و از آن برخوردار شوند.
شرکت ها فرآیندهای خود را به صورت دوره ای ارزیابی می کنند. وجود ایزو ۹۰۰۱ سبب می شود که رویکرد رقابتی برای شرکت ها به خوبی فراهم شود.

ساختار ایزو ۹۰۰۱

ساختار ایزو ۹۰۰۱ به ۱۰ بخش تقسیم می شود. سه مورد از این ده بخش به شکل مقدماتی بوده و در نهایت ۷ بخش دیگر بر اساس الزامات مربوط به سیستم مدیریت کیفیت است.

به عنوان مثلا یک بخش از ایزو ۹۰۰۱ مربوط به رهبری است و شامل یک سری قوانین است که در واقع منجر به مدیریت عالی در اجرای QMS می شود. مدیریت ارشد می بایست کیفیت نقش و مسئولیت خود را اثبات نمایند و در این راستا برای تضمین این موضوع نیاز به تمرکز مشتری و بررسی نقش مسئولیت به سیستم کیفیت عملکرد است.

بخش دیگر ایزو ۹۰۰۱ مربوط به برنامه ریزی است که مدیریت ارشد برای عملکرد مداوم سیستم مدیریت کیفیت نیاز به برنامه ریزی دارد. در این بخش تمرکز اصلی بر روی ریسک ها و فرصت ها بوده و نیاز است که اهداف کیفیت برای بهبود به طور دقیق شناسایی شود. یک سری برنامه نیاز است که بتواند این اهداف را پوشش دهد.

بخش دیگر مربوط به پشتیبانی است که در سیستم مدیریت کیفیت برای همه منابع به خصوص منابع انسانی و ساختمان و زیرساخت تعریف می شود. محیط کاری و منابع نظارت نیز در این زمینه وجود دارد. در این بخش الزاماتی وجود دارد که رویکرد کنترل اطلاعات و ارتباطات را به صورت مستند شده ارائه داده و حد شایستگی و آگاهی شرکت را مشخص می سازد.

شرکت کاروکسب توانست در بخش عملیات ایزو ۹۰۰۱ نیز رتبه عالی را کسب نماید. شرایط عملیاتی در سیستم مدیریت کیفیت بر اساس همه جنبه های برنامه ریزی شده تعیین می شود از سوی دیگر محصول یا خدمات به صورت حرفه ای دنبال می شود. این بخش مربوط به الزامات برنامه ریزی شده است و همینطور محصول بر اساس نیازهای مشتری، سرویس و کنترل بررسی می شود. کنترل ارائه دهندگان خارجی در این راستا بسیار مهم است.

حتما بخوانید:  مسیر دوره‌های آموزشی

همچنین، در ساختار ایزو ۹۰۰۱ موضوع مهمی از جمله ارزیابی عملکرد وجود دارد که در واقع شامل یک سری الزامات است که مشخص می کند آیا سیستم مدیریت کیفیت شما می تواند خوب عمل کند یا خیر. در این بخش نظارت و اندازه گیری بسیار مهم است و سبب می شود که رضایت مشتری فراهم شود.

چرا ایزو ۹۰۰۱ اینقدر مهم است؟

وقتی شرکتی پروسه ایزو ۹۰۰۱ را طی کند می تواند تصویر و اعتبار خود را بهبود دهد. اجازه داده می شود که بهبود رضایت مشتری صورت بگیرد. فرایند کاملاً یکپارچه ای در نظر گرفته می شود. استفاده از تصمیم گیری مبتنی بر شواهد به طور دقیق فراهم می شود و یک فرهنگ بهبود مستمر در کل پروسه صورت می گیرد به طوری که سودآوری بیشتر می شود. ایزو ۹۰۰۱ سبب می شود که از ذی‌نفعان بازخورد و کمک بگیریم تا راه حل مناسب تری برای بهبود فرایند شرکت پیدا کنیم. مدیریت کیفیت بخش مهمی از اصول یک شرکت را شامل می شود و سبب می شود که فرآیند به شکل جدی تری دنبال شود. منابع شرکت در این پروسه اهمیت زیادی دارد و می تواند دسته بندی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن