دوره زبان بدن Body Language

یک دوره آموزش کاربردی زبان بدن Body Language برگزار می‌شود. در این صفحه سرفصل‌ها، ویژگی‌ها، رزومه مدرس و توضیحات محل برگزاری دوره ارائه شده است.

این دوره در حال حاضر در کاروکسب برگزار نمی‌شود،
برای مشاهده دوره‌های مشابه لطفا به تقویم آموزشی مراجعه فرمایید.

تقویم دوره‌های آموزشی

 


معرفی دوره زبان بدن Body Language

دوره فشرده زبان بدن در واقع یک دوره آموزشی توضیح زبان بدن و مفهوم کلی آن است. شما طی هشت ساعت با تکنیک های زبان بدن آشنا می‌شوید و در پایان آن می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که دقیقاً زبان بدن چیست؟ و دانستن آن در ارتباطات شخصی، کاری و مذاکرات چه فوایدی دارد.

در دوره فشرده زبان بدن، شما در ابتدا نکاتی درباره اشارات بدنی و محل قرارگیری اعضای صورت و بدن هنگام تجربه کردن احساسات مختلف را می‌آموزید. به عبارت دیگر شما متوجه می‌شوید وقتی عصبانی، ناراحت یا خوشحال هستید، بدن و صورتتان چه حالتی می‌گیرد.

پس از آموختن این نکات و تمرین آنها، شما می‌توانید به تکنیک های زبان بدن تسلط پیدا کرده و از طریق خوانش وضعیت بدنی خود یا دیگران، احساسات و تفکرات آنها را شناسایی کنید. بدین ترتیب در پایان دوره شما قادر خواهید بود در هر لحظه روی وضعیت بدنی خود یا دیگران تمرکز کرده و واکنشی مناسب انتخاب کنید.

در نتیجه شما قادر خواهید بود زیباتر و تاثیرگذارتر سخن بگوید، روابط بهتر و پایدارتری برقرار کنید، مذاکرات موفقتری داشته باشید یا حتی در مواقع بحرانی، خشم، هیجان و ناراحتی، حالت بدنی خود را کنترل کنید.

دوره زبان بدن Body Language
دوره زبان بدن Body Language

سرفصل‌های دوره زبان بدن Body Language

مقدمه‌ای بر زبان بدن و تاریخچه آن

در ابتدا مقدمه‌ای درباره علم زبان بدن، نظریات اساسی، تاریخچه و چگونگی روند شکل گیری آن تا به امروز ارائه می شود. همچنین به «دکتر پاول اکمن» شخصیتی که سریال Lie to me بر اساس زندگی و نظریات او ساخته شده هم اشاره خواهد شد.

۵ عامل مهم در تحلیل زبان بدن

۵ عامل مهم (همان پنج C در زبان بدن) که همواره باید در تحلیل زبان بدنی خود و دیگران در نظر بگیریم، مبحث اصلی این سرفصل خواهد بود که طی معرفی آن با قوانین حریم شخصی نیز آن آشنا می‌شوید.

تقسیم بندی رفتارشناسی بر اساس زبان بدن

در این مرحله نوبت به ذکر تقسیم بندی رفتارشناسی بر اساس زبان بدن می‌رسد و شما متوجه می‌شوید که احساسات شما غیر از حالات چهره، به چه شکل‌هایی قابل خواندن هستند. مثل حرکات چشم، قدرت صدا، نحوه ایستادن، عادات حرکتی و ….

مفاهیم زبان بدن

برای شناخت زبان بدن و خواندن احساسات و تفکرات در چهره یا عضلات دیگران، ابتدا باید با مفاهیم و دایره لغات پر استفاده در این علم آشنا شوید. این سرفصل تماماً به آموزش این مفاهیم اختصاص خواهد داشت.

مثال‌هایی برای نشانه‌های زبان بدن

تمامی سرفصل ‌های قبلی برای آموزش این قسمت گفته شده است. شما در این مرحله با نشانه‌های بدنی در چهره و عضلات دیگر آشنا می شوید و مثالهای مختلفی از شخصیت‌های معروف نظیر سیاست‌مداران، کارآفرینان، بازیگران، خواننده‌ها و کارگردانان به نام جهان را مشاهده می‌کنید.

نکات مهم درباره‌ی موقعیت‌های خاص

در این مرحله، نکات مهمی که در مواقعی خاص و با توجه به طرف مقابل باید در نظر بگیرید ذکر می‌شوند. برای مثال حرکات اغراق آمیز یک فرد می‎توانند نشانگر این باشند که آنچنان هم بر اساس واقعیت حرف نمی‎زند.

Live execution & training

تمرین و اجرای تمامی مباحث دوره

پس از پایان مطالب نظری، نوبت به شناسایی، آنالیز و تمرین تمامی مباحث دوره می‌رسد. در این مرحله، تمامی شما به همراه شرکت‌کنندگان دوره فشرده زبان بدن، فرصتی اختصاصی در اختیارتان قرار می‌گیرد تا شناخت، تحلیل، واکنش یا تغییر یک حالت بدنی مشخص را تمرین کنید.

دوره زبان بدن Body Language


معرفی تفصیلی دوره زبان بدن Body Language

زبان بدن به صورت ساده یعنی برداشتی دقیق از بررسی تمامی حرکات و نشانه هایی بدنی یک فرد.

به عبارت دیگر ما برای فهمیدن احساسات و تفکرات یک فرد هنگام ارتباط مستقیم آنها می توانیم تمامی حرکات چهره و وضعیت بدنی وی را تحلیل کرده و به حس آنی و فکر لحظه‌ای او پی ببریم.

در واقع اثبات شده که اشارات بدن می‌توانند گویای وضعیت درونی فرد باشند و حتی بالعکس!

به قول زیگمویند فروید؛ حقیقت انسان به آنچه اظهار می‌دارد نیست بلکه حقیقت او نهفته در آن چیزی است که از اظهار آن عاجز مانده. بنابراین اگر خواستی او را بشناسی، گفته هایش را نشنو و به ناگفته هایش نگاه کن.

دوره زبان بدن Body Language
دوره زبان بدن Body Language

برای فهم آسانتر این علم می‌توان نشانه های کلی زبان بدن را به سه دسته اصلی تقسیم کرد؛

  1. حالت چهره:

دکتر «پاول اکمن» (مامور بازنشسته FBI) با وقف عمر خود توانست هفت احساس پایه را در انسانها شناسایی کرده و اثبات کند که چهره تمامی افراد این احساسات را به یک شکل مشترک و شبیه بهم نمایش می‌دهند. این هفت حس عبارتند از:

ترس، تعجب، خشم، نفرت، شادی، غم و تحقیر

او با تعریف مفهومی به نام میکرو احساس یا micro expression، موفق شد نشانه‌هایی آنی برای احساسات و تفکرات یک فرد پیدا کند. حرکت چشم، سر، گردن و منقبض یا منبسط کردن تمامی عضلات سر و صورت از جمله حرکاتی هستند که همزمانی، توالی و تأخر آنها می توانند بیانگر حالات مختلفی از احساسات و تفکرات یک فرد باشند.

می‌توان نتیجه گرفت که هر قدر هم که فرد، دروغگویی مکار یا فریبنده‌ای قهار باشد، زبان بدن وی، از سر درونش خبر خواهد داد. بدین صورت که یک کارشناس زبان بدن و آشنا به نام میکرو ابراز یا micro expression می تواند به احساسات و تفکرات درونی وی آگاه گردد. کاری که دکتر «پاول اکمن» طی زندگی خود با کارآمدی تمام آن را انجام داد و موفق شد با بازجویی از قاتلین، جاسوسان و حتی مجرمین به قتل‌های بسیاری پی برده و از به وقوع پیوستن فجایع انسانی زیادی جلوگیری کند.

شاید به همین خاطر باشد که به پاس زحمات وی، سال ۲۰۰۹ میلادی سریال درام-جنایی «به من دروغ بگو» یا lie to me بر اساس زندگی و فعالیتش ساخته شد و مخاطبین زیادی را با علم زبان بدن آشنا کرد.

  1. پروکسمی یا وضعیت بدن

به نحوه حرکت بدن در فضایی مشخص پروکسمی یا وضعیت بدن گفته می‌شود. به زبان ساده تکیه دادن به دیوار، بالا نگه داشتن دست‌ها یا فاصله گرفتن از مخاطب هر کدام پروکسمی خاصی هستند که می توانند بیانگر احساساتی خاص مثل اضطراب، ترس، خشم و … باشند. در واقع پروکسمی یکی از مهترین پایه های تحلیل و آنالیز زبان بدن به شمار می‌رود.

  1. ظاهر و حریم شخصی

مدل مو، لباس، زیرآوالات و عینک نیز می‌توانند گسترده زبان بدن فرد را افزایش دهند. رنگ‌ها، سبک‌ها و استایل پوشش افراد نیز نشانه های خاص خود را دارند. مخصوصاً نحوه استفاده افراد از زیورآلات و لباسهایشان می‌توانند گویای احساس یا تفکری خاص باشند. مثلا کسی که خیانت کرده با حلقه خود بازی می‌کند. یا شخصی که استرس دارد بارها دستی به موهایش می‌کشد و ….

نکته مهم درخوانش زبان بدنی حریم شخصی است. حریم شخصی در واقع به محدوده مجاز فاصله افراد بر اساس نوع روابطشان گفته می‌شود. بطور مثال اگر شخصی در محدوده نیم متری شما قرار بگیرد، جزو دوستان صمیمی یا شریک عاطفی شماست. بنابراین این محدوده بخش صمیمی نام گرفته. به همین ترتیب اگر کسی در فاصله ۰.۵ تا ۱.۵ متری شما بایتست با شما روابطی شخصی دارد و به همین دلیل هم این فاصله، محدوده شخصی نامیده شده. محدوده بعدی، دسته اجتماعی است که تمامی افرادی که می خواهند با شما ارتباط بر قرار کنند می‌توانند در فاصله ۱.۵ تا ۴ متری شما قرار گیرند.

البته باید در نظر داشت که حریم شخصی در ارتباط مستقیم با مقوله فرهنگ و تراکم جمعیت قرار دارد.

فرهنگ جزو ۵ عامل مهمی است که همواره باید در تحلیل زبان بدنی خود و دیگران در نظر بگیریم. این ۵ عامل عبارتند از:

  • Context یا زمینه: بررسی موقعیت و محیط یا آیا رفتار با محیط تطابق دارد؟
  • Congruence یا خوشه سازی: مشاهده و خوشه کردن مجموعه نشانه ها برای تحلیل زبان بدن یک شرط اساسی است.
  • Clusters یا متجانس بودن: آیا احساس، فکر، رفتار و کلام متجانس است یا غیر متجانس.
  • Consistency یا ثبات رفتار: آگاهی از خط پایه رفتارهای هر فرد در تحلیل دیگرواکنش‌هایش کمک زیادی می‌کند.
  • Culture یا فرهنگ: برای تحلیل، آگاهی از زمینه سازهای فرهنگی بسیار مهم است.

پس از آموختن این نکات و تمرین آنها، شما می‌توانید به تکنیک های زبان بدن تسلط پیدا کرده و از طریق خوانش وضعیت بدنی خود یا دیگران، احساسات و تفکرات آنها را شناسایی کنید. بدین ترتیب در پایان دوره شما قادر خواهید بود در هر لحظه روی وضعیت بدنی خود یا دیگران تمرکز کرده و واکنشی مناسب پیش بگیرید.

پس از پایان دوره، مطالعه منابع و انجام دوباره تمرینات، شما قادر خواهید بود زیباتر و تاثیرگذارتر سخن بگوید، روابط بهتر و پایدارتری برقرار کنید، مذاکرات موفقتری داشته باشید یا حتی در مواقع بحرانی، خشم، هیجان و ناراحتی، حالت بدنی خود را کنترل کنید.

اگر چنین باشد ما به هدف خود رسیده‌­ایم که توانسته‌­ایم سهم کوچکی در بهبود کیفیت مسیر زندگی شما داشته باشیم.

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن