دوره چارچوب‌های eTOM / SID / TAM

دوره آموزش کاربردی مدل‌های مرجع eTOM | SID | TAM
برای مدیریت فرایندهای کسب و کار، داده و اپلیکیشن

یک دوره آموزش کاربردی چارچوب‌های مرجع eTOM / SID / TAM برگزار می‌شود. در این صفحه سرفصل‌ها، ویژگی‌ها و رزومه مدرس و توضیحات نحوه برگزاری دوره ارائه شده است.


این دوره در حال حاضر در کاروکسب برگزار نمی‌شود،
برای مشاهده دوره‌های مشابه لطفا به تقویم آموزشی مراجعه فرمایید.

تقویم دوره‌های آموزشی

 


معرفی دوره eTOM | SID | TAM

مدیریت یکپارچه فرایندها، داده‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی همواره دغدغه سازمان‌ها بوده است. موسسه TMForum براساس تجربیات بین‌المللی و Best Practiceهای صدها اپراتور مخابراتی و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دیجیتال برتر در دنیا، مجموعه‌ای با عنوان Open Digital Framework (با نام قبلی Frameworx) را طراحی و عرضه کرده است که به شرکت‌های فعال در صنعت تلکام، فناوری اطلاعات و خدمات دیجیتال، کمک می‌کند نگاهی سیستمی، استاندارد و همه‌جانبه به لایه‌های سازمانی خود داشته باشند. اجزای اصلی کلیدی ODF به همین ۳ جنبه فرایند، داده و اپلیکیشن می‌پردازند که به ترتیب eTOM و SID و TAM نام دارند.

در دوره کاربردی eTOM | SID | TAM این ۳ چارچوب اصلی، پرطرفدار و مرجع در صنعت تلکام و صنعت ارائه خدمات دیجیتال به صورت عملی معرفی و کاربرد آن آموزش داده می‌شود. این چارچوب‌ها به سازمان کمک می‌کنند که لایه‌های اصلی و کلیدی در معماری سازمانی شامل معماری و مدیریت فرایند، معماری و مدل‌های داده و لایه ابزارها و سیستم‌های اطلاعاتی (اپلیکیشن) را به صورت سیستمی و در یک قالب یکپارچه طبق چارچوب‌های بین‌المللی مدیریت کند. 

این دوره به مدیران، کارشناسان، فعالان و علاقه‌مندان در حوزه معماری سازمانی، تشکیلات و روش‌ها، سیستم‌ها و فرایندها، تحلیل فرایندها، تحلیل کسب‌وکار و … در صنعت مخابرات (تلکام)، صنعت فناوری اطلاعات و ارائه‌دهندگان خدمات دیجیتال کمک می‌کند برنامه‌ها و تلاش‌های خود را براساس یک چارچوب معتبر و بین‌المللی تنظیم و تدوین کنند.


دوره چارچوب‌های eTOM / SID / TAM در یک نگاه

۲۴ ساعت آموزش کاربردی و کارگاهی

در این دوره، آموزش کاملا کاربردی و متناسب با نیاز سازمان‌های ایرانی براساس مشارکت شرکت‌کنندگان و برگزاری کارگاه صورت می‌گیرد؛ بنابراین دوره اصلا یک‌نواخت نخواهد بود و به هیچ وجه خسته نخواهید شد.

مدرک حضور در دوره

به شرکت‌کنندگان در این دوره، گواهی معتبر از سوی موسسه کاروکسب با امکان استعلام آنلاین تقدیم می‌گردد.

مشاهده فیلم دوره

در صورتی که به هر دلیل، نتوانستید در بخشی از جلسات دوره شرکت کنید، نگران نباشید. به مدت یک ماه پس از پایان دوره، فرصت دارید که فیلم جلسات دوره را به صورت آنلاین مشاهده کنید.

ارائه منابع منتخب و جزوات تکمیلی

برای مطالعه بیشتر و تعمیق آموخته‌ها، منابع منتخب TMForum و جزوات تکمیلی به صورت PDF برای استفاده در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

گروه پرسش و پاسخ

برای شرکت‌کنندگان در دوره چارچوب‌های eTOM / SID / TAM، گروه واتس‌اپ برای پرسش و پاسخ در خصوص مباحث دوره و به‌اشتراک‌گذاری دانش و تجربیات تشکیل می‌شود.

چارچوب‌های مورداستفاده در برترین سازمان‌های دنیا

بیش از ۸۵۰ شرکت برتر دنیا در حوزه تلکام، فناوری اطلاعات و خدمات دیجیتال از چارچوب‌های مرجع eTOM | SID | TAM استفاده می‌کنند.
۶۵ شرکت اول دنیا در حوزه تلکام همگی چارچوب‌های eTOM | SID | TAM را پیاده‌سازی کرده‌اند و برای مدیریت فرایند، داده و سیستم‌های اطلاعاتی خود استفاده می‌کنند.


نمای کلان Open Digital Framework


برخی از همراهان قبلی دوره‌هاeTOM | SID | TAM Frameworks


سازمان‌هایی که فرایندهای کسب و کار خود (به ویژه فرایندهایی که با مشتری سروکار دارد) را به روشنی مشخص نکرده‌اند، از دیگران عقب می‌مانند. این عدم استاندارد‌سازی، نه تنها پیشرفت و تکامل سازمان را کند می‌کند، بلکه توانایی آن را در کار با کسب و کارهای متنوع، کارمندان و تأمین‌کنندگان برای رسیدن محصول مناسب و سرویس برتر به مشتری باز می‌دارد.

دوره آموزش eTOM

عدم ایجاد چارچوب شفاف فرایند کسب و کار هزینه بالایی دارد و کارکنان و مشتریان را از عملکرد سازمان ناراضی می‌کند. خوشبختانه، برای این کار یک راه حل وجود دارد.
برترین فعالان در زمینه های فناوری اطلاعات، ارتباطات و سایر خدمات دیجیتال، سال‌ها زمان صرف ساختن پلی بین صنایع و ایجاد چارچوب‌های معتبر و رایج کرده اند که بر اساس آن می توان شرکت های دیجیتال موفق را اداره کرد. این مدل یا چارچوب باید به اندازه کافی گسترده باشد که برای هر شرکت دیجیتالی اعمال شود و به اندازه کافی ساختار یافته باشد تا بتواند به طیف گسترده ای از کسب و کار ها زبان مشترکی ارائه دهد. به این ترتیب مجموعه‌ای تحت عنوان Frameworx توسط موسسه معتبر و بین‌المللی TMForum ارائه شد که امروزه با تکامل و اضافه‌شدن عناصر مختلف با نام Open Digital Framework شناخته می‌شود.

در حوزه فرایندی، از بخش چارچوب فرایندهای کسب‌وکار یا همان مدل eTOM استفاده می‌شود؛ مجموعه ای از بهترین شیوه‌ها در طراحی فرایندهای یک کسب‌وکار در حوزه تلکام (مخابرات)، فناوری اطلاعات یا ارائه خدمات دیجیتال. eTOM مخفف عبارت enhanced Telecom Operations Map یک چارچوب فرایندهای کسب و کار (Business Process Framework) است که امروزه اقبال جهانی گسترده‌ای نسبت به آن وجود دارد و مورداستفاده برترین سازمان‌های صنعت تلکام در دنیاست. eTOM یک نگاه جامع، یکپارچه و چندلایه به فرایندهای کلیدی سازمان برای راهبری اثربخش و کارای دیجیتالی دارد. شما با به‌کارگیری eTOM می‌توانید ضمن استفاده از یک زبان مشترک، ساختار منسجم و فرایندهای جامعی برای سازمان خود طراحی و پیاده کنید.

از طرف دیگر صرف شناخت و طراحی فرایندهای کسب‌وکار نمی‌تواند این اطمینان را ایجاد کند که تمامی لایه‌های معماری سازمانی هم‌راستا هستند، بلکه لایه داده و اپلیکیشن (سیستم‌های اطلاعاتی) نیز باید هم‌راستا با فرایندهای کسب‌وکار باشند.

در حوزه داده و اطلاعات، از بخش چارچوب اطلاعات یا همان مدل SID استفاده می‌شود که مخفف Shared Information/Data Model است. این مدل یک مرجع کامل و یکپارچه برای تعریف موجودیت‌های کسب‌وکاری در مدل‌های داده‌ای سازمان است. استفاده از این مدل موجب می‌شود که یک زبان مشترک در لایه داده در سازمان ایجاد شده و همچنین هم‌پوشانی‌ها یا شکاف‌های داده‌ای سازمان مشخص شود و بتوان برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی نمود.

در حوزه سیستم‌های اطلاعاتی (اپلیکیشن)، از بخش چارچوب اپلیکیشن یا همان مدل TAM استفاده می‌شود که مخفف Telecom Applicaton Map است. این مدل مرجع کمک می‌کند بدانیم برای گردش فرایندها طبق مدل‌های داده‌ای طراحی‌شده، به چه اپلیکیشن‌هایی با چه کارکردهایی نیاز داریم. این امر کمک می‌کند هم‌پوشانی‌ها یا شکاف‌های حوزه سیستم‌های اطلاعاتی مشخص شده و همچنین در تصمیم‌گیری برای اضافه یا کم‌کردن اپلیکیشن‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی در سازمان نیز بسیار موثر است.

نتیجه به‌کارگیری چارچوب‌های بالا، به غیر از ایجاد ادبیات و درک مشترک از لایه‌های فرایند، داده و سیستم‌های اطلاعاتی، ایجاد چابکی، کاهش هزینه‌ها و مدیریت دانش در سطح سازمان است.

در دوره حاضر، ما به بیان مفاهیم و کاربردهای این ۳ مدل مرجع می‌پردازیم که کمک می‌کند شرکت‌کنندگان دیدی یکپارچه و سیستمی به ۳ حوزه فرایند، داده و سیستم‌های اطلاعاتی پیدا کرده و برای پیاده‌سازی این چارچوب‌های مرجع و بهره‌مندی از مزایای آن در سازمان خود برنامه‌ریزی کنند.

نمای کلی eTOM

مخاطبان دوره (کلیک کنید)

  • مدیران و سرپرستان در صنعت تلکام (مخابرات)‌ و صنایع مشابه و مرتبط برای مدیریت عملکرد، افزایش بهره‌وری و مدیریت موثر فرایندها، مدیریت داده و مدیریت اپلیکیشن‌های سازمانی
  • اعضای واحد سیستم‌ها و روش‌ها، معماری سازمانی، مدیریت داده و حاکمیت داده در سازمان‌ها
  • دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های: مدیریت کسب و کار (MBA)، مدیریت صنعتی، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، مهندسی صنایع، مهندسی فناوری اطلاعات و …
  • کلیه علاقه‌مندان به مباحث سیستم‌ها، داده و فرایندها

پیش‌نیازهای دوره (کلیک کنید)

این دوره پیش‌نیاز ضروری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن