هوش تجاری

آموزش فرمول کوکران (Cochran) برای محاسبه حجم نمونه در تحقیقات

یکی از چالش‌برانگیزترین کارها برای بازاریابان و محققان تعیین و تعریف حجم نمونه مناسب است. تولید داده‌های دقیق به این معنی است که محققان می‌توانند در مورد چگونگی پاسخ کل مردم به شرکت‌ها، آزمایش‌های بالینی و موارد دیگر بینشی کسب کنند. این راهنما در مورد نحوه محاسبه حجم نمونه است.

حجم نمونه چیست؟

حجم نمونه اصطلاحی است که برای توصیف تعداد شرکت‌کنندگان در یک پروژه تحقیقاتی استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، نمونه‌ها از طیف وسیعی از افراد انتخاب می‌شوند و نمایان‌گر جمعیت عمومی در طول مطالعه هستند. درخواست از هر یک از مردم برای شرکت در یک مطالعه غیرممکن است، بنابراین اگر می‌خواهید نتایج معتبری به دست آورید، حجم نمونه بسیار مهم است.

به عنوان مثال، اگر یک آژانس املاک جدید می‌خواهد بفهمد مهم‌ترین نقاط درد هنگام فروش خانه چیست، می‌تواند از افرادی که اخیراً خانه خود را فروخته‌اند پرس و جو کند. مطالعه تک تک افراد غیر عملی خواهد بود، اما انتخاب تعداد کمتری که سن، جنس، حرفه و موقعیت بازار هدف شما را نشان می‌دهد، می‌تواند نماینده خوبی از عموم مردم باشد.

تعاریف حجم نمونه

وقتی شرکت‌ها تحقیقات بازار را انجام می‌دهند، از حجم نمونه به عنوان “n” یاد می‌کنند. این تعداد شرکت‌کنندگان در مطالعه را نشان می‌دهد. مهم است که در این مرحله به یاد داشته باشید که حجم نمونه شما می‌تواند بر این موارد تأثیر بگذارد:

  • تخمین‌ها چقدر دقیق هستند.
  • نتیجه‌گیری که می‌توانید از آن‌ها به دست آورید.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت برگر بخواهد از زنجیره برگر فعلی مورد علاقه افراد بازخورد بگیرد، باید مطمئن شود که افراد مناسب را هدف قرار داده تا دید جامعی داشته باشد. اگر آن‌ها نتوانند شرکت‌کنندگان درستی را انتخاب کنند، ممکن است نمونه‌هایشان شامل گیاهخواران شود، بنابراین نتایج منعکس‌کننده جمعیت عمومی نخواهد بود.

به همین ترتیب، فرض کنید این شرکت تحقیقات خود را در منطقه‌ای با جمعیت زیادی از گوشت‌خواران انجام داده است. در این صورت، این بدان معنا نیست که آن‌ها در شهر بعدی که ممکن است سطح بالاتری از گیاهخواران را داشته باشد، به همان نتایج خواهند رسید.

برخی از تعاریف حیاتی وجود دارد که هر کسی که تحقیقات اولیه را انجام می‌دهد باید بداند از جمله حاشیه خطا، سطح اطمینان، اندازه جمعیت، تعریف نسبت نمونه و حجم نمونه:

حاشیه خطا (Margin of Error)

حاشیه خطا به میزان دقت مورد نیاز مطالعه شما اشاره دارد. ممکن است شما نام آن را به عنوان فاصله اطمینان (Confidence Interval) شنیده باشید، اما این عدد مثبت یا منفی است که با درصد همراه می‌شود. هرچه حاشیه خطای شما بیشتر باشد، احتمال اینکه مطالعه شما جامعه عمومی را منعکس کند کمتر است.

سطح اطمینان (Confidence Level)

سطح اطمینان به میزان اطمینان شما از نسبت مناسب حاشیه خطا اشاره دارد. معنای این امر این است که اگر شما یک مطالعه را تکرار کرده‌اید و هر بار از محدوده برای محاسبات خود استفاده می‌کنید، ۹۵٪ از زمان مقدار واقعی باید در همان محدوده باشد.

اندازه جمعیت (Population Size)

اندازه جمعیت شامل کل افراد گروهی است که می‌خواهید مطالعه کنید. به عنوان مثال، اگر شما در مورد شهری تحقیق می‌کنید، تعداد جمعیت کل ساکنان آنجا خواهد بود.

حجم نمونه (Sample Size)

حجم نمونه تعداد افرادی است که برای تخمین یک تحلیل دقیق از کل جمعیت به آن‌ها نیاز دارید. اگر افراد به نظرسنجی یا تحقیق شما پاسخ ندهند، برای اندازه‌گیری دقیق، باید حجم نمونه خود را افزایش دهید.

چرا حجم نمونه مهم است؟

هنگامی که تحقیق می‌کنید، اغلب دریافت پاسخ از هر یک از اعضای جمعیت مورد نظر غیرعملی است. این ممکن است در شرایطی که از کارمندان خود نظرسنجی می‌کنید امکان‌پذیر باشد، اما نظرسنجی کامل از مشتریان از نظر منطقی یا اقتصادی ممکن نبوده و پوشش آن برای عموم مردم غیرممکن است. درعوض، باید یک حجم نمونه بگیرید تا برداشت دقیقی از آنچه کل جامعه فکر می‌کند ایجاد کنید. به همین دلیل، حجم نمونه برای هر مطالعه تحقیقاتی حیاتی است.

انتخاب حجم نمونه صحیح شما را قادر می‌سازد تا در مورد آنچه عموم مردم فکر می‌کنند ایده بگیرید و این اعتبار را به مطالعه شما می‌افزاید. مطالعات تحقیقاتی که از حجم نمونه کمی استفاده می‌کنند باعث اتلاف وقت و هزینه می‌شود زیرا نمی‌توان نتیجه مفیدی از آن‌ها گرفت.

به عنوان مثال، اگر یک آزمایش پزشکی داروی جدیدی را روی ۵۰ نفر آزمایش کرده و هیچ عارضه جانبی نداشته است، به این معنی نیست که دارو بی‌خطر است. فردی که دارای بیماری پزشکی است می‌تواند تحت درمان قرار گیرد و حالش بدتر شود. نه تنها حجم نمونه زیاد نتایج شما را واقع‌بینانه‌تر می‌کند، بلکه می‌تواند از شما در برابر اقدامات قانونی محافظت نماید.

نکات کلی

۱- اگر جمعیت کمی دارید، یک سرشماری انجام دهید. جمعیت “اندک” به بودجه و محدودیت زمانی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است سرشماری یک گروه دانشجویی در یک دانشگاه کوچک خصوصی با ۱۰۰۰ دانشجو یک روز طول بکشد اما ممکن است وقت نداشته باشید که ۱۰ هزار دانشجو را در یک دانشگاه بزرگ دولتی بررسی کنید.

۲- از یک حجم نمونه از تحقیق مشابه استفاده کنید. به احتمال زیاد، مطالعه شما قبلاً توسط شخص دیگری انجام شده است. برای جستجوی مطالعه به پایگاه داده‌های دانشگاهی نیاز خواهید داشت (معمولاً مدرسه یا کالج شما امکان دسترسی خواهد داشت). اما توجه کنید که این روش دارای نقص است: شما در محاسبه درست حجم نمونه به شخص دیگری اعتماد خواهید کرد. هرگونه خطایی که آن‌ها در محاسبات خود مرتکب شده‌اند به مطالعه شما نیز منتقل خواهد شد.

۳- برای یافتن حجم نمونه از جدول استفاده کنید. اگر مطالعه نسبتاً عمومی دارید، احتمالاً جدولی برای آن وجود دارد.

۴- از یک ماشین حساب حجم نمونه استفاده کنید. ماشین حساب‌های مختلفی به صورت آنلاین در دسترس هستند؛ برخی ساده، برخی پیچیده‌تر و تخصصی‌تر.

۵- از فرمول استفاده کنید. بسته به آنچه در مورد جمعیت خود می‌دانید (یا نمی‌دانید) فرمول‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. اگر برخی از پارامترها را در مورد جمعیت خود می‌دانید، می‌توانید از تکنیک‌های زیر استفاده کنید. اگر اطلاعات زیادی در مورد جمعیت خود ندارید، از فرمول اسلووین استفاده کنید.

چگونه می‌توان حجم نمونه را تعیین کرد

چگونه حجم نمونه را تعیین کنیم؟ به سه روش می‌توانید این کار را انجام دهید، از جمله استفاده از حجم نمونه از یک مطالعه مشابه، انجام آن به صورت دستی یا استفاده از ماشین حساب.

سرشماری انجام دهید

اگر تعداد جمعیت شما نسبتاً کم باشد، می‌توانید به جای استفاده از نمونه، سرشماری کنید. پیگیری یک تیم ۱۰۰ نفره نسبتاً آسان است، بنابراین می‌توانید یک سرشماری انجام دهید و یک مطالعه آماری قوی ایجاد کنید.

با این حال، اگر مطالعه شما هزاران نفر را درگیر کند، تقریباً غیرممکن است که از همه نظرسنجی کنید چه رسد به این که مطمئن شوید هر شخص به سوالات پاسخ می‌دهد.

از یک مطالعه مشابه استفاده کنید

تاکنون مطالعات بسیاری انجام شده‌اند؛ به احتمال زیاد یکی از آن‌ها شبیه مطالعه شما خواهد بود. می‌توانید از حجم نمونه آن‌ها برای ایجاد نمونه خود استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که اگر محققان محاسبات خود را به درستی انجام ندهند، بر اعتبار مطالعه شما تأثیر می‌گذارد.

بهترین راه برای یافتن مطالعات مشابه، جستجوی بهترین پایگاه‌های تحقیقات دانشگاهی است.

رجوع به یک جدول

در حالی که برخی از مطالعات به طور خاص جزئیات بیشتری دارند، برخی دیگر کلی‌تر هستند. اگر تحقیقات شما نتایج حاصل از تحقیقات بالینی یا سایر زمینه‌های تحقیقاتی مشهور را اندازه‌گیری می‌کند، این احتمال وجود دارد که با مراجعه به یک جدول بتوانید حجم نمونه‌ای تولید کنید.

جمع‌بندی

محاسبه حجم نمونه آسان نیست، اما هنگامی که بدانید چگونه می‌توان آن را انجام داد، می‌توانید مطالعاتی را برای ارزیابی عملکرد تیم و بدست آوردن نگرش کلی نسبت به کسب و کار خود انجام دهید و مخاطبانتان را برجسته کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن