فناوریهوش تجاری

تاثیر اینترنت اشیا (IoT) در تغییر صنعت فروشگاهی و خرده‌فروشی

در حال حاضر، اینترنت اشیا (Internet of Things یا IoT) شامل ۳۰ میلیارد دستگاه است که در صنایع مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ دو برابر شود.

این بدان معناست که ما به زودی دستگاه‌های اینترنت اشیاء بیشتری را در اطراف خود خواهیم دید. کسب و کار خرده‌فروشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این تحول ممکن است در آن بیشتر از سایر صنایع قابل توجه باشد، زیرا مدل کسب و کار خرده‌فروشی بیش از یک قرن دست‌نخورده باقی مانده است. اکنون، به لطف پیشرفت سریع در سخت‌افزار، نرم‌افزار و هوش مصنوعی در صنعت، مسئله این است که چه زمانی قرار است این تحول اتفاق بیفتد. هم مشتریان و هم شرکت‌های خرده‌فروشی از آن بهره‌مند می‌شوند و کسانی که اینترنت اشیا را زودتر اتخاذ می‌کنند بزرگترین برندگان بازار خواهند بود.

اینترنت اشیا چیست؟

ایتدا بیایید یک قدم به عقب برگردیم و توضیح دهیم که اینترنت اشیا که در این مقاله از آن صحبت می‌کنیم دقیقاً چیست. اینترنت اشیا شبکه‌ای است از بسیاری از دستگاه‌های توزیع‌شده در یک مکان خاص، که داده‌ها را براساس رویدادهای خاص اندازه‌گیری، پردازش کرده و انتقال می‌دهد. این رویداد می‌تواند دما، رطوبت یا هر پدیده فیزیکی مانند فشار باشد. اگر با دوربین‌ها به عنوان حسگر رفتار کنیم، می‌تواند یک فیلم باشد. در واقع، هر دستگاهی که اطلاعات را ضبط می‌کند می‌تواند به عنوان “شیء” در اینترنت اشیا استفاده شود.

در آغاز اینترنت اشیا عمدتا برای پروژه‌های ساده مانند اتوماسیون خانه، سیستم‌های آبیاری برای گیاهان خانگی، یا نظارت بر دمای خانه استفاده می‌شد. امروزه اینترنت اشیا به سطح کاملا جدیدی رسیده است. به لطف توسعه مهندسی داده، یادگیری ماشین، سخت‌افزار و شبکه‌های باند پهن، اینترنت اشیا به زودی می‌تواند به یک فناوری کلیدی در بسیاری از بخش‌ها تبدیل شود. این امر برای خرده‌فروشی بسیار مشهود است.

صرفه‌جویی در وقت و هزینه با تجزیه و تحلیل داده‌های خرده‌فروشی

همانند بسیاری از موارد در زندگی، هرچه در فناوری پیشرفت کنیم، توقعمان بالاتر می‌رود. در مورد خرده‌فروشی، عامل مهمی که در موفقیت یک کسب و کار نقش دارد زمان است. در دنیای شتابان کنونی، مردم نمی‌خواهند منتظر بمانند تا به آن‌ها خدمات داده شود. مردم شروع به خرید آنلاین کرده‌اند، زیرا آن‌ها نمی‌خواهند وقت خود را برای رفتن به سوپرمارکت یا انتظار در صف هدر دهند. خبر خوب این است که همه این مسائل را می‌توان تا حد زیادی با اینترنت اشیا برطرف کرد.

فقط یک چیز وجود دارد که باید به خاطر بسپاریم: استفاده از بسیاری از دستگاه‌ها (پراکنده اما متصل به یک شبکه) مقدار زیادی داده تولید می‌کند. با تجزیه و تحلیل داده‌های خرده‌فروشی، ما می‌توانیم فرایندها را در کل زنجیره بهینه کنیم و بینشی بدست آوریم که به ما امکان تصمیم‌گیری استراتژیک برای افزایش ارزش کسب و کار را می‌دهد. این کل موضوع تصویب اینترنت اشیا در خرده‌فروشی است.

رویکردهای استاندارد و شناخته‌شده با فرایندهای داده‌محور جایگزین می‌شوند، که به مشتریان کمک می‌کند آنچه را که می‌خواهند بدست آورند و کسب و کارها علاوه بر صرفه‌جویی، مشتریان بیشتری را جذب کنند. اینترنت اشیا در حال حاضر به این مهم دست یافته است و احتمال افزایش مزایای آن نیز وجود دارد، زیرا عوامل عمده‌ای هستند که اینترنت اشیا را در عمل حتی بهتر می‌کنند.

عوامل تسریع‌کننده توسعه اینترنت اشیا

افزایش قدرت محاسباتی دستگاه‌های اینترنت اشیا بسیار سریع در حال پیشرفت است. در حال حاضر، شرکت‌های بزرگی مانند nVidia و AWS در حال ارسال دستگاه‌های پیشرفته محاسباتی هستند که به حل کارهای پیچیده کمک می‌کنند. این فقط شامل پیش‌بینی رطوبت و یا محاسبه مسافت نیست که مشتری در حال عبور را تشخیص دهد. دستگاه‌های تخصصی با قدرت محاسبه قابل مقایسه با پردازنده گرافیکی کامپیوتر وجود دارد که روند ایجاد برنامه‌های پیشرفته‌تر برای اینترنت اشیا را تسریع می‌کند.

همچنین پذیرش گسترده شبکه‌های ۵G می‌تواند توسعه فناوری در اینترنت اشیا را تا حد زیادی تسریع کند. فناوری ۴G فعلی فقط می‌تواند سرعت بارگیری تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را فراهم کند، در حالی که سرعت بارگیری ۵G می‌تواند تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه (۱۰۰ برابر بیشتر از ۴G) باشد! این به معنای ارتباط سریع‌تر، الگوریتم‌های پیشرفته‌تر است که می‌تواند در دستگاه‌ها مستقر شود و بینش بهتر در زمان واقعی را رقم می‌زند.

این دو عامل در مجموع فرصتی عظیم برای توسعه اینترنت اشیا طی چند سال آینده فراهم می‌کنند. اما چرا ما به قدرت محاسباتی بیشتری برای دستگاه‌ها نیاز داریم؟ و چرا ما به این توان در فروشگاه‌های خرده‌فروشی نیاز داریم؟ آیا نمی‌توانیم محاسبات را در فضای ابری انجام دهیم؟

چرا خرده‌فروشی به قدرت محاسباتی بیشتری برای دستگاه‌ها نیاز دارد؟

برای استفاده حداکثر از داده‌های گرفته‌شده، باید الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشین را به کار گیریم. در اینجاست که یادگیری عمیق وارد می‌شود. در حال حاضر، یادگیری عمیق فعال‌ترین و پیشرفته‌ترین شاخه یادگیری ماشین است. اگر اخیراً ویدئویی تماشا کرده‌اید یا یک پست درباره موفقیت بزرگ دیگری در زمینه هوش مصنوعی خوانده‌اید، به احتمال زیاد یادگیری عمیق را ذکر کرده است.

جمع‌بندی

اینترنت اشیا در حال ایجاد تحول در صنعت خرده‌فروشی است و همراه با علم داده تمام ابزارها را برای رشد سریع‌تر از هر زمان دیگری به کسب و کار می‌دهد. ما هم‌اکنون می‌توانیم زنجیره‌های بزرگ خرده‌فروشی مانند آمازون یا والمارت را که اینترنت اشیا را در مقیاس وسیعی اتخاذ می‌کنند، مشاهده کنیم و برندهای دیگر نیز به زودی به این لیست خواهند پیوست. سوال اصلی این است که چه زمانی استفاده از اینترنت اشیا در صنعت خرده‌فروشی به یک استاندارد تبدیل خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن