فناوریهوش تجاری

کاربردهای هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در کسب و کار

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence یا AI) در هر زمینه‌ای از علم و فناوری و فراتر از آن فضای خاص خود را اشغال کرده است. آنچه جای سوال دارد این است که آیا در نهایت هوش مصنوعی جایگزین انسان در محل کار می‌شود؟ عقاید مختلفی در مورد AI بین مردم غالب است. به همین دلیل، ما نمی‌توانیم ببینیم که این اختراع بشر، مانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. همه چیز بستگی به این دارد که کدام لبه را انتخاب کنیم. استفاده صحیح از هوش مصنوعی، هرگز نمی‌تواند نتایج بدی داشته باشد. این مقاله برای پاسخ به این سوال، مزایای هوش مصنوعی را بیان خواهد کرد.

تعریف هوش مصنوعی

چگونه از Siri یا دستیار گوگل پاسخ سریع دریافت می‌کنید؟ این امر با گسترش فناوری که ما آن را “هوش مصنوعی” می‌نامیم، امکان‌پذیر شده است. حال، “هوش مصنوعی” به چه معناست؟ استدلال، حل مسئله، ادراک و تجزیه و تحلیل، ویژگی‌ها و رابطه بین اشیاء و درک زبان با قوانین که همه در کنار هم قرار گرفته‌اند هوش طبیعی را تشکیل می‌دهند. از AI، منظور دستگاه‌هایی هستند که با این ویژگی‌های هوشمند سازگار شده‌اند. جان مک کارتی این اصطلاح را ابداع کرد. اما مقاله «Computing Machinery and Intelligence» از آلن تورینگ در سال ۱۹۵۰ بود که دامنه‌ای در زمینه AI ارائه داد.

همه چیز با آزمایش تورینگ آغاز شد که در آن یک مرد و یک ماشین مورد بازجویی قرار گرفتند. بازپرس نمیدانست که کدام پاسخ از طرف کدام شرکت‌کننده داده می‌شود. اگر بازجو نمی‌توانست پاسخ دستگاه را تشخیص دهد، دستگاه آزمایش را پاک می‌کرد. به زبان ساده، بیشتر شبیه همان چیزی بود که اکنون به عنوان CAPTCHA می‌شناسیم.

اما حتی پس از تحقیقات زیاد، هیچ دستگاهی تاکنون در آزمون تورینگ موفق نشده است. اگرچه نرم‌افزاری وجود دارد که قادر به شکست دادن انسان در برخی از بازی‌ها است، اما هنوز راهی طولانی باید طی شود تا سیستم‌ها رفتاری شبیه به انسان پیدا کنند.

شاید دیده باشید که حیوانات خانگی به برخی از کلمات و نشانه‌ها پاسخ می‌دهند. آن‌ها اقدامات ما را مشاهده می‌کنند، می‌فهمند، به خاطر سپرده و الگویی ایجاد می‌کنند که در آینده تکرار می‌شود. این دقیقاً همان چیزی است که دانشمندان از AI انتظار داشتند. در ابتدا، یک سیستم مبتنی بر رایانه قابل اعتماد که قادر به تصمیم‌گیری جهت ارائه راه‌حل برای مشکلات با استفاده از حقایق و آمارهای ابتکاری بود. در سال‌های اخیر، حجم عظیمی از داده‌های پردازش سریع، تکرارشونده و الگوریتم‌های هوشمند با هوش مصنوعی تلفیق می‌شود تا ماشین به طور خودکار آن‌ها را تغذیه کند و الگوها و ویژگی‌های داده را شکل دهد.

مزایای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی حوزه علوم، اقتصاد، حقوق و بسیاری دیگر را دستخوش تحولات قابل توجهی کرده است. مزایایی که AI در حوزه‌های مختلف داشته است عبارتند از:

اکتشافات فضایی

هوش مصنوعی راه را برای جمع‌آوری داده‌های بسیار با اکتشافات فضایی هموار کرده است. چنین چیزی فقط با هوش انسان اتفاق نمی‌افتاد. با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان تجزیه و تحلیل داده انجام داد که به نوبه خود ممکن است به محققان کمک کند تا دریابند که آیا حیات در سیارات دیگر وجود دارد.

هوش مصنوعی به مریخ‌نوردان کمک کرده است تا بدون دریافت هیچ گونه فرمان از کنترل ماموریت، تصمیم بگیرند. به عنوان مثال، ناسا امکان پرسه زدن در اطراف مریخ را برای مریخ‌نوردان فراهم کرده است، بدون اینکه به هیچ مانعی برخورد کنند. به این ترتیب حتی می‌تواند بهترین مسیر را برای سفر تعیین کند.

یادگیری ماشین (Machine Learning) تصاویر ارسالی را به عنوان داده برای تجزیه و تحلیل رمزگشایی می‌کند. یادگیری ماشین می‌تواند یک راه‌حل برای شناسایی خسارات طوفان، اندازه‌گیری جو و تعیین هوای فضایی یک سیاره باشد. با همین تکنیک می‌توان به کشف در فضا و شناسایی مکان‌های فرود مناسب در سیارات نیز پرداخت.

یادگیری ماشینی یکی از مولفه‌های هوش مصنوعی است که با استفاده از آن، SpaceX Falcon 9 در سال ۲۰۱۵ با موفقیت در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به زمین نشست.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند تصاویر سیارات را که توپوگرافی و اهمیت تاریخی سیارات را نشان می‌دهند، تجزیه و تحلیل کند.

برای تسهیل فرود خودکار روان، یادگیری عمیق (Deep Learning) که زیرمجموعه دیگری از AI است می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. یادگیری عمیق می‌تواند در تصمیم‌گیری هوشمند و سیستم‌های کاملاً خودکار ادغام شود.

هوش مصنوعی راه را برای توسعه فضاپیماهای مستقل، خودکفا و خودمختار هموار کرده است که در حال به نیاز نسل جدید تبدیل شده‌اند. این فضاپیما برای کشف موارد مختلف و انتقال اطلاعات به زمین ساخته خواهد شد.

هوش مصنوعی بهینه‌سازی سیستم‌های ردیابی سیاره‌ای را انجام می‌دهد. هوش مصنوعی همچنین قادر است خطاهای انسانی و خطرات مربوط به این خطاها را از بین ببرد.

سیستم‌های بهداشتی

هوش مصنوعی در سیستم‌های مراقبت بهداشتی شامل الگوریتم‌ها و روش‌های پیچیده‌ای است. هوش مصنوعی خواندن داده‌ها را با الگوریتم هوشمند خود برای پزشکان و بیماران آسان کرده است. حتی می‌تواند الگوهایی را که هنگام پردازش داده‌ها با چشم انسان قابل مشاهده نیستند، شناسایی کند. گلوکومتر نمونه کاملی از این مورد است. آن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که آیا سطح گلوکز در حال افزایش است یا کاهش می‌یابد و اعلان‌هایی را برای هشدار به کاربران ارسال می‌کنند.

برای تشخیص به مقدار زیادی داده نیاز دارید. هوش مصنوعی پردازش این داده‌ها را آسان‌تر می‌کند. به عنوان مثال، تشخیص سرطان‌های متاستاتیک گاهی غیرممکن است. اما وجود دستگاه‌هایی که با AI و الگوریتم‌ها یکپارچه شده‌اند و می‌توانند الگوها را با داده‌ها شناسایی کنند، برای چنین تشخیصی مفید خواهد بود. هوش مصنوعی امکان شناسایی حتی میکرومتاستازها را با دقت ۹۹٪ فراهم کرده است. بنابراین تشخیص در مراحل اولیه ممکن است با درمان مناسب منجر به سلامتی بهتر شود.

اختراع DSP-1181 که مولکولی از داروی مورد استفاده در درمان اختلال وسواس اجباری است با کمک هوش مصنوعی امکان‌پذیر بود. چنین مولکول‌های بیشتری را می‌توان اختراع کرد و اثر متقابل داروها را می‌توان با پیشرفت در پردازش زبان طبیعی پیش‌بینی کرد که به نوبه خود منجر به ایجاد الگوریتم‌هایی برای این منظور شد.

بازاریابی دیجیتال

یادگیری ماشین زیرمجموعه برجسته هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال بوده است. یادگیری ماشین بیشتر شامل برنامه‌هایی است که می‌توانند از داده‌ها سود ببرند و از آن‌ها برای یادگیری استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که گوگل می‌تواند بسته به نظراتی که داده‌ایم یا محصولی که در یک سایت آنلاین جستجو کرده‌ایم، تبلیغ کند. یادگیری ماشین باعث می‌شود هوش مصنوعی محتوایی طنین‌انداز را تحویل کاربر دهد.

تبلیغات هوشمند نیاز گسترده‌ای برای گسترش کسب و کار شما است. AI به شما امکان می‌دهد از طریق تبلیغات جذاب، این کار را انجام دهید.

هوش مصنوعی به شما پیشنهاد می‌دهد خدمات مشتری شبانه‌روزی را ارائه دهید. این خدمات می‌تواند در صورت بروز هرگونه سوال متداول به مشتریان پاسخ دهد، بنابراین لازم نیست هر بار که مشتری سوالی تکراری می‌پرسد به آن پاسخ دهید.

حتما بخوانید:  API چیست؟

هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین نمایندگان بازاریابی شود، در نتیجه هزینه بازاریابی را کاهش می‌دهد در حالی که بهترین بازگشت سرمایه را برای شما رقم می‌زند.

هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل سفر مشتریانی که اوایل داشته‌اید، نیازهای مشتریان جدید شما را پیش‌بینی کند. حتی می‌تواند پیام‌های شخصی تبلیغاتی کسب و کار شما را برای مشتریان بالقوه نیز ارسال کند.

AI توانایی تصمیم‌گیری در مورد محتوای ایجادشده را دارد و می‌تواند آن را در زمان مناسب به مردم برساند، بنابراین از بار مدیریت محتوا می‌کاهد.

جمع‌بندی

هوش مصنوعی جای انسان را گرفته است و هیچ کس نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند. اما این واقعیت نمی‌تواند دلیل بیکاری باشد. در واقع، AI دامنه بهتری پیدا کرده است که در آن انسان می‌تواند اکتشاف بیشتری انجام دهد. استفاده از هوش مصنوعی در مکان‌هایی امکان‌پذیر است که انسان نمی‌تواند در آن‌ها مداخله کند و یا این مداخله بسیار وقت‌گیر خواهد بود. وقتی انتخاب سریع‌تر برای غلبه بر مشکلات وجود دارد، هیچ کس نمی‌خواهد وقت خود را تلف کند. یک تصور رایج وجود دارد که هوش مصنوعی فقط مربوط به ربات‌ها است و این حقیقت ندارد. شما برای AI به ربات احتیاج ندارید. شما فقط به اینترنت نیاز دارید زیرا هوش مصنوعی به این طریق تکامل یافته است، از “عصر اینترنت” تا “عصر هوش مصنوعی”.

نوشته های مشابه

1 سوال یا دیدگاه درباره “کاربردهای هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) در کسب و کار”

  1. با عنایت به اینکه بنده در موضوع هوش مصنوعی و تاثیر قوانین و کار وکسب برای ارائه تز دکتری و هم چنین … فعالیت دارم لطفا چنانچه مقدور است مقالات متقن و مستند خودرا به ایمیل عنوان شده ارسال فرمائید با تشکر از حسن نظر شما بزرگواران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن