مدیریت ریسک

بهترین مدارک مدیریت ریسک (Risk Management) در دنیا کدامند؟

امروزه پیش‌بینی و مدیریت ریسک (Risk Management) به طور فزاینده‌ای برای دولت‌ها و هر نوع کسب‌وکار در سرتاسر جهان مهم شده است. صدور گواهینامه مدیریت ریسک مشخصات حرفه‌ای شما را تقویت می‌کند و ثابت خواهد کرد که شما دانش کافی را برای مدیریت موفقیت‌آمیز ریسک و ارزش‌آفرینی در سازمان خود به دست آورده‌اید.

در این مقاله، خواهید آموخت که مدیریت ریسک چیست و چرا باید به فکر اخذ مدرک آن بود. علاوه بر این، ما در مورد طیف گسترده‌ای از گواهینامه‌های مدیریت ریسک موجود در طیف وسیعی از زمینه‌ها نیز بحث خواهیم کرد.

مدیریت ریسک (Risk Management) چیست؟

شناسایی، تجزیه‌و‌تحلیل، ارزیابی، کنترل، اجتناب، به حداقل رساندن یا از بین بردن خطرات غیر قابل پیش‌بینی، مدیریت ریسک است. سوال اینجاست که این خطرات از کجا ناشی می‌شود؟ علل این خطرات شامل بلایای طبیعی، حوادث غیرقابل پیش‌بینی یا غیرقابل فهم، و حملات عمدی دشمنان، مانند عوامل تروریسم است. همچنین در دنیای کسب و کارها، تعهدات قانونی، خطرات اعتباری، عدم اطمینان بازار مالی، تصادفات یا تهدیدهای شکست پروژه نیز در این زمره می‌گنجند.

مقررات قانونی و استانداردهای مدیریت ریسک

بیشتر افراد مدیریت ریسک را با انطباق قانونی پیرامون ریسک مالی مرتبط می‌دانند، مانند تصویب قانون Sarbanes-Oxley (SOX) در پی رسوایی Enron و تصویب قانون Dodd-Frank پس از هرج و مرج مالی و سقوط بازار سهام از سال ۲۰۰۸٫ اما قوانین متعددی دیگری نیز در زمینه مدیریت ریسک وجود دارد، از جمله قوانینی که برای محافظت از سوابق بهداشتی شهروندان، قانون حمل و نقل و پاسخگویی بیمه سلامت (HIPAA)، قوانین حمایت از مصرف‌کننده، مانند قانون فدرال غذا، دارو و مواد آرایشی (FD&C) و مقررات محافظت از کارمندان در محل کار، مانند سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA).

همچنین ریسک‌های تجاری وجود دارد که شما نمی‌توانید از نظر قانونی آنها را تنظیم کنید، اما همچنان به مدیریت ریسک نیاز دارند. این موارد ممکن است شامل استراتژی‌هایی پیرامون رقابت، استراتژی‌های عملیاتی برای محدود کردن اثر از بین رفتن یا خرابی تجهیزات یا ریسک تجاری مانند شکست تأمین‌کنندگان اصلی یا مشتریان باشد.

چه کسی استانداردهای مدیریت ریسک را ایجاد می‌کند؟

استانداردهای جهانی برای ایجاد چارچوب‌ها، روش‌ها و فرایندهای پذیرفته‌شده برای محافظت از کارمندان، دارایی‌های هر کسب‌وکار ایجاد شده است. این استانداردها به طور کلی توسط گروه‌های صنعتی شناخته شده یا نهادهای استاندارد بین‌المللی تنظیم می‌شوند که انگیزه‌های مختلف و نگرانی‌های فنی سازندگان آنها را منعکس می‌کنند. برخلاف قوانین، استانداردها معمولا اجباری نیستند، اگرچه یک قرارداد یا یک تنظیم‌کننده می‌تواند رعایت آن را شرط کند.

برای همگام شدن با سرعت تغییرات، باید استانداردها را مرتبا اصلاح و به روز کنید. این مسئله یکی از دلایلی است که بسیاری از گواهینامه‌های مدیریت ریسک به آموزش مداوم نیاز دارند (یا آن را تشویق می‌کنند) تا بتوانید تشخیص رسمی را حفظ کرده و از به روزرسانی‌های انجام شده، مطلع شوید.

استانداردهای مدیریت ریسک توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST)، انجمن‌های عملگرانه، موسسه مدیریت پروژه (PMI) و سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) و سازمان‌هایی از این دست، ایجاد شده است. این استانداردها با توجه به صنعت شما متفاوت هستند. شما می‌توانید برای پیمانکاران، مهندسان، چالش‌های صنعتی، امور مالی، ارزیابی‌های حسابرسی، مدیریت پروژه، بهداشت و ایمنی عمومی و امنیت، مجوزهای مدیریت ریسک را دریافت کنید.

ارزش صدور گواهینامه مدیریت ریسک در چیست؟

ارگان‌ها و صنایع دولتی قوانینی را برای پیروی از مقررات مهم گسترش داده‌اند که از اوایل سال ۲۰۰۰ سیاست‌های مدیریت ریسک شرکت‌ها را بررسی می‌کند. در نتیجه، تعداد بیشتری از صنایع در حال رشد، به هیئت مدیره نیاز دارند که اثربخشی فرآیندهای مدیریت ریسک شرکت را بررسی و گزارش دهند. این تمرکز بر مدیریت ریسک، آن را به یکی از اجزای اصلی استراتژی کلی هر کسب‌وکار تبدیل کرده است.

گواهینامه‌های مدیریت ریسک در هر کسب‌وکار، به مدیران کمک می‌کند تا معیارهایی را تعیین کرده، نحوه کار با ریسک را درک نموده و از رفتارها و اشتباهات در تصمیم‌گیری جلوگیری کنند. گواهینامه‌ها از چارچوب‌هایی برای تصمیم‌گیری مناسب تحت فشار، استفاده از اصول نوآوری برای تولید گزینه‌های دیگر و خرید از سهامداران برای اجرای موثر، پشتیبانی می‌کنند.

گواهینامه‌های مدیریت ریسک، به متخصصان کمک می‌کنند تا مهارت‌های سازمانی را در ارزیابی و اولویت‌بندی خطرات واقعی و بالقوه فرا بگیرند و آنها اغلب از ماتریس‌ها در فرآیند ارزیابی ریسک استفاده می‌کنند.

مزایای صدور گواهینامه مدیریت ریسک برای افراد و سازمان‌ها

به گفته برمن، “گواهینامه‌ها ابزار مهمی برای افراد به جهت نشان دادن دانش، افزایش بازاریابی حرفه‌ای و دستیابی به حقوق بالاتر و همچنین تأیید تخصص حرفه‌ای آنها هستند. هرچه شرکت‌ها و صنایع بیشتر به گواهینامه‌های حرفه‌ای اهمیت دهند، یک فرد دارای گواهینامه فرصت بیشتری برای پیشرفت شغلی خواهد داشت.”

طبق این گفته، این مدارک برای سازمان‌ها مزایای فراوانی را در بر دارد. برای نمونه تامپسون اظهار داشت که در صنعت بیمه، گواهینامه‌های بسیار متنوعی وجود دارد که برای پزشک و مشتری معنا دارد. متخصصان بیمه این فرصت را دارند که برای تقویت دانش فنی خود، تعداد بی‌شماری از نامگذاری‌ها را به دست آورند. از جمله:

 • تعهد‌نامه خسارت تصادف املاک (CPC)
 • تعهدنامه بیمه زندگی (CLU)
 • مشاور مالی منصوب (ChFC)
 • نماینده خدمات بیمه شده معتبر (CISR)
 • مشاور بیمه منصوب (CIC)
 • مشاور ارشد برای زندگی سالمندان (CASL)
 • مدیر ریسک وابسته (ARM)
 • مدیر ریسک حرفه‌ای (PRM) و غیره.

شش مرحله برای صدور گواهینامه مدیریت ریسک حرفه‌ای

جزئیات مربوط به تعداد هر گواهینامه، ممکن است از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد. اما به طور کلی، شش مرحله برای صدور گواهینامه وجود دارد:

 1. تصمیم بگیرید که کدام یک از گواهینامه‌ها برای رشته شما مناسب است: گواهینامه‌های مدیریت ریسک معمولا مخصوص حرفه شما هستند.
 2. سطح صلاحیت و مهارت خود را تعیین کنید: بسیاری از برنامه‌های صدور گواهینامه مدیریت ریسک سطح مختلفی از گواهینامه را ارائه می‌دهند.
 3. ثبت نام در آزمون: معمولا می‌توانید به صورت آنلاین ثبت نام کنید.
 4. تکمیل دوره‌های لازم در صورت لزوم: برخی از گواهینامه‌ها فقط نیاز به داشتن تجربه در زمینه و قبولی در آزمون دارند. در حالی که برخی از آنها قبل از واجد شرایط بودن گواهینامه به یک سری دوره نیاز دارند. برای بیشتر گواهینامه‌ها، می‌توانید دوره‌های تحصیلی را به صورت حضوری یا مجازی انجام دهید.
 5. در امتحان شرکت کنید: معمولا می‌توانید بصورت آنلاین امتحان دهید. برخی از گواهینامه‌ها نیاز به شرکت در یک آزمون و سپس پیگیری آزمون دیگری دارند. گاهی نیز ممکن است برای حفظ گواهینامه به آزمون‌های “بروز رسانی” دوره‌ای نیاز داشته باشند.
 6. دریافت گواهینامه: تنها برخی از گواهینامه‌ها برای حفظ گواهی، نیاز به ادامه تحصیل و آزمایش مجدد دارند.

انواع گواهینامه‌های مدیریت ریسک

۱٫ گواهینامه ARMP

Associated Risk Management Professional (ARMP) دارای گواهینامه DRI:

 برای کسانی که در هر زمینه‌ای با زیر دو سال تجربه مدیریت ریسک دارند، مناسب است. گواهینامه ARMP از مهارت در سطح ورودی با دانش مدیریت ریسک پشتیبانی می‌کند. این گواهینامه برای افرادی که هنوز تجربه پیشرفته‌ای کسب نکرده‌اند، طراحی شده است. صدور گواهینامه به حقوق بالاتر و بازارپذیری بیشتر مرتبط است.

۲٫ گواهینامه CBCP

Certified Business Continuity Professional (CBCP) دارای گواهینامه DRI:

متقاضیان CBCP متخصصانی هستند که به عنوان رهبران صنعت در زمینه بهبود در برابر ریسک‌ها و یا تداوم کسب‌وکار کار می‌کنند و خواهان شناخت و بازارپذیری همراه با مجوز هستند. این گواهینامه به طور گسترده‌ای شناخته شده برای تداوم کسب‌وکار در جهان است.

نتیجه سخن

در متن پیش‌رو به بررسی ۱۵ مورد از مهم‌ترین گواهینامه‌های مدیریت ریسک پرداختیم. این موارد به علاوه تخصص مدیران در مدیریت تغییرات یک سازمان، نقش مهمی در پیشرفت و دست‌یابی به اهداف هر کسب‌وکار خواهند داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن