مدیریت فرایندهای کسب و کار

آشنایی با چارچوب LeSS (Large-Scale Scrum)

تیم‌های چابک متشکل از مالکان محصول، اسکرام مستر، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و افراد دیگری هستند که به طور مشترک برای حل مشکلات پیچیده از طریق ارائه خلاق محصولات با ارزش تلاش می‌کنند. اسکرام یکی از متداول‌ترین روش‌های چابک است که تیم‌ها برای توسعه، ارائه و حفظ محصولات پیچیده از آن استفاده می‌کنند. با این حال، اخیراً ما به طور موثر به مقیاس‌بندی اسکرام در شرکت با چارچوب‌های فرایند چابک مقیاس‌یافته مانند Large-Scale Scrum یا LeSS پرداخته‌ایم.

چارچوب LeSS چیست؟

LeSS یک چارچوب برای مقیاس‌بندی اسکرام برای چندین تیم است که روی یک محصول واحد کار می‌کنند. این کار همانطور که کن شوابر و جف ساترلند در راهنمای اسکرام تعریف کرده‌اند، با ایجاد یک تیم اسکرام شروع می‌شود و برای تیم‌های متعددی که روی یک محصول با هم کار می‌کنند صدق می‌کند.

این امر در کتاب Large-Scale Scrum: More with Less، نوشته‌شده توسط کریگ لارمن و باس ووده بیشتر توضیح داده شده است. این نویسندگان سال‌ها تجربه خود را برای تعریف LeSS به عنوان چارچوبی برای ارائه ارزش و کاهش پیچیدگی و ضایعات بازگو می‌کنند.

چارچوب LeSS به دنبال این است که اصول و ایده‌آل‌های اسکرام را در زمینه سازمانی در مقیاس بزرگ به ساده‌ترین شکل ممکن از طریق قوانین و راهنماهای تعریف‌شده اعمال کند.

ساختار چارچوب LeSS

LeSS از طریق بیش از ۶۰۰ آزمایش که شامل گسترش تمرین اسکرام بود، که در آن زمان تصور می‌شد فقط از گروه‌های کوچک و تجمع‌یافته پشتیبانی می‌کند، ایجاد شد. آزمایش‌ها، راهنماها، چارچوب‌ها و اصول LeSS برای پشتیبانی از نیازهای تعداد بیشتری از تیم‌ها ایجاد شده است. علاوه بر این، قوانین LeSS بعداً برای تعریف بهتر و ارائه راهنمایی در مورد نحوه پیاده‌سازی و اجرای LeSS و ارائه راهنمایی برای پذیرش منتشر شدند.

اصول، چارچوب‌ها، راهنماها و آزمایش

اصول

LeSS ۱۰ اصل را برای اعمال ارزش، عناصر و هدف کلی اسکرام در یک شرکت تعریف می‌کند. این ۱۰ اصل به ایجاد تیم‌های مسئول‌تر با تمرکز و همکاری بیشتر مشتری کمک می‌کنند. تمرکز تیم‌ها بر یادگیری، شفافیت و ارائه ارزش‌های مشتری‌محور است که سازمان‌های محصول برای رقابت و پاسخگویی به آن‌ها نیاز دارند. اصول LeSS عبارتند از:

 • Large-Scale Scrum، اسکرام است.
 • کنترل فرایند تجربی
 • شفافیت
 • بیشتر، کمتر است.
 • تمرکز کامل بر محصول
 • مشتری‌محوری
 • بهبود مستمر به سوی کمال
 • تفکر سیستمی
 • تفکر ناب
 • نظریه صف‌بندی

چارچوب‌ها

LeSS دو پیکربندی ارائه می‌دهد: LeSS Basic برای دو تا هشت تیم (۱۰-۵۰ نفر) و LeSS Huge برای بیش از هشت تیم (۵۰-۶۰۰۰+ نفر).

LeSS Huge با پایه LeSS Basic شروع می‌شود و نقش کلیدی مالک محصول منطقه (APO) و مصنوعات اضافی و تغییرات جلسه را اضافه می‌کند. توصیه می‌شود قبل از شروع مستقیم LeSS Huge، از Basic LeSS در سازمان خود شروع کنید: آزمایش، تجربه و دریافت بازخورد. دو رویکرد پیشنهادی برای پذیرش LeSS Huge وجود دارد:

 • یک منطقه مورد نیاز در هر زمان، متمرکز بر منطقه مورد نیاز در محصول بزرگ‌تر
 • گسترش تدریجی دامنه کار تیم، تعریف انجام‌شده و تعریف محصول

این به سازمان اجازه می‌دهد تا قبل از مقیاس‌بندی LeSS، تجربه کار تیمی با آن، گسترش در سراسر یک منطقه محصول و پشتیبانی مدیریت را کسب کند.

راهنماها

راهنمای LeSS توصیه‌هایی است که توسط نویسندگان کریگ لارمن و باس ووده بر اساس آزمایشات انجام‌شده با LeSS ایجاد گردیده است. اگرچه این آزمایشات تا حدودی یک محصول جانبی ناخواسته از کتاب سوم آن‌ها یعنی “Large-Scale Scrum: More with LeSS” بودند، اما در درک راه‌های اتخاذ LeSS، نقش‌ها و مسئولیت‌های افراد درگیر، نحوه هماهنگی و ادغام تیم‌ها بسیار مفید هستند. فقط توجه داشته باشید، راهنماها در استفاده از چارچوب LeSS اختیاری می‌باشند.

جمع‌بندی

چارچوب‌هایی مانند LeSS راهی مناسب برای کمک به کسب و کارها جهت بهبود موثر چابکی در سازمان‌های خود و دستیابی به نتایج مطلوب کسب و کار ارائه می‌دهند. ابزارهایی که برای کمک به تقویت شیوه‌های موجود و درک مزایای کامل این شیوه‌ها انتخاب می‌کنید، به همان اندازه مهم هستند. با استفاده از پلتفرم برنامه ریزی چابک Jira Align، می‌توانید دید، هم‌سویی استراتژیک و سازگاری سازمانی را برای تسریع در تحول دیجیتالی خود بهبود بخشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن