برنامه‌ریزی شغلیهوش تجاری

مدیر ارشد داده (CDO) کیست و چه نقشی در سازمان ایفا می‌کند؟

به سختی می‌توانید سازمانی موفق را پیدا کنید که تا حدی داده‌محور نباشد. در عصر کلان داده (Big Data)، داده‌محور بودن ضروری است. چه داده‌ها از مشتریان، فرایندهای داخلی، مالی و غیره جمع‌آوری شود، کسب و کار می‌تواند از آن‌ها برای موارد زیر استفاده کند:

  • بهبود عملکرد محصول
  • تقویت مزیت رقابتی

رواج فناوری در کسب و کار، جمع‌آوری داده‌ها را آسان‌تر از همیشه می‌کند، اما همه این داده‌ها مسئولیت بزرگی را به دنبال دارند.

این همان جایی است که مدیر ارشد داده (Chief Data Officer یا CDO) وارد می‌شود. در این مقاله نگاهی به این نقش و مسئولیت‌ها و مهارت‌های کلیدی آن خواهیم انداخت.

مدیر ارشد داده کیست؟

نقش مدیر ارشد داده برای اولین بار در اوایل دهه ۲۰۰۰ ظاهر شد. در ابتدا، این نقش بر حاکمیت و انطباق داده‌ها متمرکز بود، اما اکنون از داده‌ها برای هدایت نتایج کسب و کار استفاده می‌کند.

مدیر ارشد داده (که نباید با مدیر ارشد دیجیتال اشتباه گرفته شود)، یکی از اعضای جدایی ناپذیر مدیریت ارشد، دارای بسیاری از وظایف مربوط به داده است، از جمله:

مدیر ارشد داده استفاده و مدیریت داده‌ها را در سراسر سازمان هدایت می‌کند. او یک مدیر اجرایی است که از استراتژی و همچنین نحوه استفاده از داده‌ها برای هدایت یک کسب و کار در جهت مطلوب مطلع می‌باشد. بهترین مدیران ارشد داده می‌توانند آن جهت را برای سرمایه‌گذاران و ذینفعان توجیه کنند.

مدیر ارشد داده از عملیات داده خوب یا DataOps پشتیبانی می‌کند. DataOps یک مفهوم نوظهور است که برای طراحی، پیاده‌سازی و مدیریت گردش کار داده‌ها و معماری داده‌های توزیع شده، رویکردی فرایندگرا، خودکار و مشارکتی دارد.

نگاهی کلی به نقش مدیر ارشد داده

ما وظایف خاص‌تر این نقش را در ادامه بررسی می‌کنیم، اما در اینجا یک نگاه کلی به آن انداخته‌ایم. مدیر ارشد داده موفق:

  • یک سیستم مدیریت داده ایجاد می‌کند که جمع‌آوری و پردازش امن داده‌ها را تسهیل می‌نماید.
  • در سازمان فرهنگی ایجاد می‌کند که به اشتراک‌گذاری این داده‌ها و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد نحوه بهبود نتایج کسب و کار آینده بپردازد.
  • تجزیه و تحلیل داده‌های مناسب را برای شناسایی و امید به کاهش نقاط درد در تمام مراحل فرآیند کسب و کار پیاده‌سازی می‌کند و نه تنها سود، بلکه اعتماد را در نظر ذینفعان و مشتریان افزایش می‌‌دهد.

جایگاه مدیر ارشد داده در سلسله مراتب سازمانی

هنگام به روز رسانی نمودار سازمان، ممکن است به نظر برسد که مدیر ارشد داده به مدیر ارشد اطلاعات (CIO) گزارش می‌دهد، اما اینطور نیست.

در واقع احتمالاً بهتر است گزارش مدیر ارشد داده مستقیماً به مدیرعامل (CEO) یا مدیر ارشد عملیاتی (COO) ارائه شود. آن هم به چند دلیل:

  • مدیر ارشد اطلاعات و مدیر ارشد داده باید به صورت گروهی کار کنند، بنابراین گزارش‌دهی یکی از آن‌ها به دیگری می‌تواند مضر باشد.
  • مدیر ارشد داده در واقع یک موقعیت فنی نیست؛ مسئولیت مدیر ارشد داده تنها بر فناوری متمرکز نمی باشد.

جمع‌بندی

هنگام پیش بردن حرفه‌تان به عنوان مدیر ارشد داده، به مشارکت خود در هر یک از زمینه‌هایی که توضیح داده شد فکر کنید. روایتی بسازید تا بتوانید با اطمینان در مورد نحوه پرداختن به هریک و همچنین تلاش‌های مداوم خود صحبت کنید و به سوالات دشواری مانند نحوه شناسایی فرصت‌های ارزشمند داده‌محور، چگونگی هدایت داده‌ها در سراسر سازمان و معیارهای ارائه شده برای هم‌سویی استراتژیک-تاکتیکی و عملیاتی پاسخ دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن