برنامه‌ریزی شغلیهوش تجاری

یک تحلیل‌گر داده چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

به لطف افزایش تقاضا، طی سال‌های اخیر موجی از افراد تازه‌وارد در حال ورود به عرصه تحلیل داده هستند. این اتفاق خیلی تعجب‌آور نیست: تحلیل‌گران داده یکی از پرتقاضاترین نقش‌ها در شرکت‌های سراسر جهان هستند. در واقع، آن‌ها در دوره کنونی به قدری مورد نیازند که تقاضا از عرضه فراتر رفته است.

هرچند این برای کسب و کارها چالش‌برانگیز است، اما برای جویندگان کار که می‌خواهند به یک حرفه کامل و پاداش مالی برسند، خبر خوبی است. اما این سوال را نیز ایجاد می‌کند: برای تبدیل شدن به یک تحلیل‌گر داده به چه مدارکی نیاز دارید؟

در این مقاله، ما به بررسی صلاحیت‌های رسمی می‌پردازیم که افراد معمولاً هنگام ورود به عرصه تجزیه و تحلیل داده بر روی آن‌ها تمرکز می‌کنند و همچنین تجربه مربوطه که می‌تواند شما را برای حرفه‌ای شدن در این زمینه خلاق و مهیج واجد شرایط کند.

تحلیل‌گر داده چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور خلاصه، کار تحلیل‌گر داده به دست آوردن بینش از داده‌های خام است که معمولاً برای کمک به اطلاع‌رسانی تصمیم‌گیری در کسب و کار انجام می‌شود. در حالی که روند کلی تجزیه و تحلیل داده شامل مهارت‌های فنی زیادی است، اما در نهایت شامل جمع‌آوری، سازمان‌دهی و کاوش داده‌ها برای شناسایی الگوها و یافتن معنی در آن‌ها می‌شود.

معمولاً تحلیل‌گر داده یافته‌های خود را به یک یا چند توصیه عملی ترجمه می‌کند. شکل ظاهری این توصیه‌ها به ماهیت مسئله و خود شغل بستگی دارد. در کسب و کار معمولاً از تجزیه و تحلیل داده برای پشتیبانی مواردی مانند توسعه محصول جدید، هدایت استراتژی‌های فروش، افزایش کارایی زنجیره تأمین یا ارزیابی کارایی کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌شود.

تجزیه و تحلیل داده در بسیاری از صنایع نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از امور مالی گرفته تا آموزش و مراقبت‌های بهداشتی، که تحلیل‌گر داده را از نظر امنیت شغلی مطمئن می‌سازد.

مهارت‌های لازم برای تحلیل‌گر داده

اگر قصد تغییر شغل را دارید و تجزیه و تحلیل داده توجه شما را جلب کرده است، سه نوع مهارت اصلی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. این مهارت‌ها عبارتند از:

  • اطلاعات فنی
  • مهارت‌های قابل انتقال و نرم
  • دانش فنی خاص صنعت

بیایید با دقت بیشتری به این موارد نگاه کنیم.

اطلاعات فنی

همه تحلیل‌گران داده به مهارت‌های فنی خاصی نیاز دارند. این مهارت‌ها شامل مواردی مانند برنامه‌نویسی، درک مدل‌های مختلف تحلیلی (و زمان استفاده از آن‌ها) و نظریه‌ها و ابزارهای دیگر در مورد فرآیند تجزیه و تحلیل داده است.

اگر با این نوع مهارت‌ها یا اصطلاحات صنفی سازگار با آن‌ها آشنا نباشید، می‌تواند دردسرساز باشد. اما ناامید نشوید. بله، این مهارت‌ها لازم هستند. اما با تمرکز بر روی دانش فنی، از میزان خلاقیت و متنوع بودن این زمینه چشم‌پوشی می‌شود. دانش فنی مهم است، اما می‌توانید آن را یاد بگیرید. در ادامه به این موارد بیشتر خواهیم پرداخت.

مهارت‌های نرم قابل انتقال

در مراحل اولیه، شاید مهم‌تر از دانش فنی این باشد که آیا مهارت‌های قابل انتقال صحیح را دارید یا نه. کارفرمایان بیشتر و بیشتری می‌گویند که مهارت‌های نرم می‌خواهند؛ چیزی که مدارک سنتی (مانند مدارک دانشگاهی یا دوره‌های معتبر) معمولاً توسعه نمی‌دهند یا اندازه‌گیری نمی‌کنند.

مهارت‌های نرم شامل مواردی مانند ارتباطات، کار گروهی، نگرش مثبت، کارآفرینی و اخلاق کاری قوی است. به این ترتیب، اگر می‌خواهید دریابید که آیا ممکن است شغل تحلیل‌گر داده برای شما مناسب باشد یا خیر، چندان نگران موارد فنی نباشید.

با پرسیدن از خود شروع کنید: چه مهارت‌های قابل انتقالی دارید؟ آیا شما خلاق هستید؟ منتقدانه تفکر می‌کنید؟ مهارت‌های حل مسئله دارید؟ در این صورت، احتمالاً ویژگی‌های اصلی لازم برای رشد در زمینه تجزیه و تحلیل داده را دارید. این راهنما به شما کمک می‌کند بفهمید آیا به طور کامل برای شغل تجزیه و تحلیل داده مناسب هستید یا خیر.

دانش فنی خاص صنعت

تجزیه و تحلیل داده در طیف گسترده‌ای از صنایع، از خرده‌فروشی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی، دولت و انرژی استفاده می‌شود. به همین ترتیب، دانش خاص صنعت شما ممکن است به شما کمک کند تا برای کارفرمایان برجسته شوید. به عنوان مثال، شما ممکن است چندین سال در یک شرکت بیمه کار کرده باشید، یا شاید می‌فهمید که چگونه زنجیره‌های تامین کار می‌کنند زیرا یک تابستان را در یک فروشگاه بزرگ کار کردید. همه این‌ها دانش ارزشمندی است.

هیچ یک از این موارد به این معنا نیست که شما به دانش خاص صنعت نیاز دارید: مانند دانش فنی، امکان انتخاب آن وجود دارد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که شرکت‌ها به جای تحلیل‌گرانی که تخصص تحلیل دارند اما ممکن است از دانش دامنه برخوردار نباشند، به دنبال افرادی با مهارت‌های تحلیلی هستند. همانطور که مسیر خود را در زمینه تجزیه و تحلیل داده طی می‌کنید، ارزش دارد که آنچه را که قبلاً یاد گرفته‌اید و اینکه چگونه می‌توانید از آن به نفع خود استفاده کنید، در نظر بگیرید.

مدارک مورد نیاز تحلیل‌گر داده

بیایید فرض کنیم که شما خلاق و علاقه‌مند به یادگیری هستید و مایلید به دنبال فرصت‌های لازم برای استفاده از خلاقیت خود باشید. دانش فنی چطور؟ آیا به مدرک خاصی نیاز دارید؟

در حالی که مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا حتی دکترا در زمینه‌هایی مانند ریاضیات، آمار و علوم کامپیوتر مطمئناً مفید واقع خواهد شد، هیچ یک از آن‌ها پیش‌نیاز شغل تجزیه و تحلیل داده نیستند. تأییدیه دانش شما اغلب آن چیزی است که نیاز دارید (حتی در این صورت، چنین تاییدیه‌ای همیشه مورد نیاز نیست).

چرا مردم فکر می‌کنند مدرک رسمی مهم است؟

اگر بخواهید به عنوان یک تحلیل‌گر داده کار کنید، یک تصور غلط رایج وجود دارد که می‌گوید مدرک رسمی لازم است. این دیدگاه گمراه‌کننده از یک سردرگمی مشترک بین تجزیه و تحلیل داده و علم داده (دو زمینه مرتبط اما متمایز) ناشی می‌شود که اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

غالباً، نقش‌های علم داده (که شامل تجزیه و تحلیل داده در کنار طیف وسیعی از مهارت‌های دیگر است) به مدرک رسمی کارشناسی یا کارشناسی ارشد نیاز دارند. از آنجا که علم داده اغلب با تجزیه و تحلیل داده اشتباه گرفته می‌شود، مردم گاهی معتقدند که برای دومی نیز نیاز به مدرک دارند.

در حقیقت، برای نقش‌های تجزیه و تحلیل داده سطح پایین، یک گواهینامه همراه با نگرش مناسب معمولاً کافی است. به شرط داشتن مهارت‌ها و دانش اساسی، کارفرمایان معمولاً از یادگیری شما در محل کار خوشحال می‌شوند.

جمع‌بندی

در این مقاله، ما انواع مدارک و خصوصیاتی را که برای تبدیل شدن به یک تحلیل‌گر داده نیاز دارید، بازگو کرده‌ایم. امیدواریم اکنون درک کرده باشید که آیا حرفه تحلیل‌گر داده برای شما مناسب است یا خیر. ما تشخیص داده‌ایم که علاقه به موضوع و اشتیاق برای یادگیری، مهم‌تر از صلاحیت فنی است.

ما همچنین تأیید کرده‌ایم که با وجود تصور غلط رایج، برای کار در حرفه تجزیه و تحلیل داده نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید. یک دوره آموزشی معتبر می‌تواند اثبات کند که شما مهارت فنی مربوطه را دارید. موفق باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن