برنامه‌ریزی شغلی

آزمون شخصیت‌شناسی MBTI چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره تست تیپ‌شناسی شخصیت MBTI

شاخص مایر و بریگز (آزمون MBTI) در دهه ۱۹۶۰ توسط مادر و دختر، کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایر براساس نظریه‌های روانشناس برجسته، دکتر کارل گوستاو یونگ ساخته شده است.

هر ساله، بیش از ۱٫۵ میلیون آزمون شخصیت MBTI توسط افراد مختلف انجام می‌شود تا به آن‌ها در کشف اهداف مختلف کمک کند.

این آزمون معمولاً توسط شرکت‌ها برای ارزیابی شغل مناسب یک کاندیدای بالقوه، بهبود ارتباطات آن‌ها با همکارانشان و تقویت اتحاد تیمی در یک سازمان به کار می‌رود. این امر با افزایش خودآگاهی فرد از نقاط قوت و ضعف خود از طریق شناسایی تیپ شخصیتی حاصل می‌شود.

در این مقاله، ما اصول ارزیابی MBTI را مرور می‌کنیم و برخی از مشاغل مربوط به شخصیت‌های منتخب را در میان ۱۶ نوع MBTI ممکن بررسی خواهیم کرد.

آزمون MBTI چیست؟

MBTI مبتنی بر این ایده است که شخصیت ما از ۴ بعد تشکیل شده است، که دارای دو نقطه مقابل(دوگانگی) است. ما می‌توانیم:

  • برون‌گرا (E) یا درون‌گرا (I)
  • منطقی (S) یا غریزی (N)
  • تفکر (T) یا احساس (F)
  • قضاوتی (J) یا ادراکی (P) باشیم.

برای اینکه آزمون MBTI مشخص کند ما از هر چهار جنبه بیشتر به کدام یک از دو طرف گرایش داریم، نیاز است تا به ۹۳ سوال پاسخ دهیم.

در پایان، هر فرد از ۱۶ ترکیب احتمالی، یک نوع مجموعه مشخصات منحصر به فرد دریافت می‌کند مانند “درونگرا-منطقی -تفکر-ادراکی” یا “برون‌گرا-غریزی-احساس-قضاوتی”.

“تیپ شخصیتی” ما به ما کمک می‌کند تا تنظیمات، نقاط قوت، ضعف و سازگاری خود را با دیگران درک کنیم و بنابراین می‌تواند در مسیر شغلی که انتخاب می‌کنیم تأثیر بگذارد.

پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله “راهنمای کامل مدل ارزیابی شخصیت و تست DISC” را نیز برای آشنایی با مدل شخصیت شناسی DISC مطالعه کنید.

برون‌گرایی (E) یا درون‌گرایی (I)

برون گرایی به گرایش به اجتماعی بودن و انرژی پذیری توسط عمل و افراد اشاره دارد، در حالی که درون‌گرایی به تمایل به تفکر بیشتر و ترجیح دادن مکالمه‌های عمیق با افراد کمتر اشاره می‌کند.

منطقی (S) یا غریزی (N)

چگونه جهان پیرامون خود را درک می‌کنیم؟ افراد منطقی حقایق و جزئیات را ترجیح می‌دهند. از طرف دیگر، افراد غریزی دوست دارند روابط، الگوها و تخیلات را کشف کنند.

مسلط بودن در یک زمینه به طور قابل توجهی بر نحوه مشاهده مسائل تأثیر می‌گذارد.

تفکر (T) یا احساس (F)

این قسمت نحوه تصمیم‌‌گیری ما را مشخص می‌کند. کسب نمره بالا برای تفکر (T) به این معنی است که فرد قادر است در روند تصمیم‌گیری ثابت، منطقی و عینی باقی بماند در حالی که افرادی که احساس (F) را ترجیح می‌دهند احساسات و نیازهای افراد دیگر را در نظر می‌گیرند.

به بیان ساده، افراد متفکر بر وظایف تأکید می‌کنند در حالی که احساسی‌ها بیشتر به روابط اجتماعی اهمیت می‌دهند.

قضاوت (J) یا ادراک (P)

آخرین بعد شخصیت شامل ترجیح ما برای قضاوت (تفکر – احساس) یا ادراک (منطقی – غریزی) در هنگام برخورد با دنیای خارج یعنی رفتار، کنش، افراد و اجسام است.

یک فرد قضاوت‌گر خواهان آن است که مسائل به سرعت حل و فصل شوند و در روند تصمیم‌گیری خود سبک تفکر یا احساس را به نمایش بگذارد، در حالی که یک فرد ادراکی نسبت به دیدگاه‌ها بازتر و انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و علاقه‌مند به نتیجه‌گیری نیست.

انواع شخصیت و گزینه‌های شغلی

مشخصات شخصیتی فرد پس از شناسایی به صورت اختصار چهار حرفی مانند “ISFJ” یا “ENTP” ارائه می‌شود. در ادامه توصیف انواع MBTI (براساس جمعیت ایالات متحده در سال ۱۹۹۶) را خواهیم دید.

همه در یکی از این ترکیبات قرار می‌گیرند و شخصیت حاصل از تعاملات آن‌ها ۱۶ نوع منحصر به فرد را ایجاد می‌کند.

پس از اتمام آزمون MBTI ، آن‌ها را بررسی کنید. در غیر این صورت، نگاهی بیندازید تا ببینید کدام یک از این توصیفات بیشتر به شما نزدیک است.

ISTJ & INTJ : مهندسین نرم‌افزار و برنامه‌نویسان

مهندسان نرم‌افزار و برنامه‌نویسان رایانه معمولا به تنهایی کار می‌کنند. بنابراین، درون‌گراها احتمالاً در این دسته جای می‌گیرند.

آن‌ها می‌توانند بسته به ماهیت کار خود، به منطق یا غریزه متمایل شوند که هرکدام مزایای خاص خود را دارند.

برای کارهایی که شامل نگهداری و ارتقاء سیستم‌های نرم‌افزاری است، تمایل به منطق سودمند است زیرا آن‌ها عموماً کار در ساختارها یا سیستم‌های موجود و ارائه راه‌حل‌های عملی را ترجیح می‌دهند.

طبق آزمون MBTI برای کسانی که بیشتر پروژه‌های تحقیق و توسعه را انجام می‌دهند، غریزه کلیدی است زیرا آن‌ها به طور معمول نوآوری‌های مورد نیاز در مراحل اولیه یک پروژه تازه را فراهم می‌کنند.

آن‌ها همچنین باید در کار خود منطقی و عینی بمانند. افرادی که مستقل عمل می‌کنند و در تنظیم احساسات درونی خود مهارت دارند، اغلب در بازار کار محبوب هستند.

دلیل این امر آن است که کسب و کارها به افراد سازمان‌یافته و قاطعی نیاز دارند که نظم کافی برای به انجام رساندن پروژه‌های پر زحمت را داشته باشند.

افرادی که امتیاز بالایی در قضاوت دارند اغلب آرزوی موفقیت داشته و تلاش می‌کنند از طریق برنامه‌ریزی هر پروژه را به اتمام برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن