برنامه‌ریزی شغلی

۱۱ مهارت کلیدی که هر مدیر دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشد

شاید شما می‌خواهید مدیر بازاریابی دیجیتال شوید یا به استخدام چنین نقشی برای تیم خود فکر می‌کنید. در هر صورت، شناخت دقیق آنچه که یک مدیر بازاریابی دیجیتال انجام می‌دهد و مهارت‌های برتر مورد نیاز برای این نقش مهم است.

در این مقاله، همه چیزهایی را که یک مدیر بازاریابی دیجیتال موفق باید بداند، پوشش خواهیم داد.

مدیر بازاریابی دیجیتال چه کاری انجام می‌دهد؟

به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال، وظیفه شما این است که کمپین‌های بازاریابی دیجیتال را برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید که از ابتدا تا انتها به خوبی اجرا می‌شوند. اغلب، شما مسئول رهبری یک تیم نیز خواهید بود. در شرکت‌های متمرکز بر B2B، مدیران بازاریابی دیجیتال یک نقطه تماس کلیدی برای مشتریان هستند.

این بدان معناست که مهارت‌های رهبری و مهارت‌های ارتباطی برای یک مدیر بازاریابی دیجیتال حیاتی است.

بسته به اندازه شرکت، شما یا مسئول انجام بیشتر وظایف بازاریابی دیجیتال خودتان هستید، یا بر برنامه‌ریزی و استراتژی تمرکز می‌کنید و در عین حال اجرا را به تیم محول خواهید کرد. به عنوان مثال، ممکن است استراتژی بازاریابی محتوا و تقویم محتوا را طراحی کنید و تولید محتوا را به یک کارشناس اختصاص دهید. سایر زمینه‌های تمرکز می‌تواند شامل مدیریت وب سایت شرکت و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، کار برای افزایش ترافیک وب سایت و برنامه‌ریزی کمپین‌های بازاریابی جدید باشد.

این‌ها تنها بخشی از وظایف معمول یک مدیر بازاریابی دیجیتال است. با این حال، تمرکز این شغل ممکن است از یک موقعیت به موقعیت دیگر متفاوت باشد. برای مثال، یک آگهی شغلی در توییتر، مدیر بازاریابی دیجیتال ایده‌آل خود را اینگونه توصیف می‌کند:

« یک بازاریاب همه‌کاناله که می‌تواند پروژه‌های پیچیده و سریع را به راحتی مدیریت کند. برای همه چیزهایی که بصری هستند، چشم خلاق دارد؛ اما همچنین دارای تفکر تحلیلی بوده و در تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر داده احساس اعتماد به نفس دارد. می‌تواند با استفاده از طیف گسترده‌ای از رسانه‌های داستان‌گویی، مفاهیم را به فعال‌سازی‌های دیجیتال کامل تبدیل کند. یک بازیکن تیمی واقعی است که عاشق همکاری برای تولید بهترین نتایج می‌باشد. او همچنین درک خوبی از چشم‌انداز تبلیغات دارد، زیرا می‌داند بهترین زمان برای حضور در بازار با محتوایی که بر اساس چرخه خرید بیشترین تأثیر را برای بازاریاب دارد، چه زمانی است.»

۱۱ مهارت لازم برای مدیر بازاریابی دیجیتال

۱- تفکر استراتژیک

برای یک مدیر بازاریابی دیجیتال، مهارت‌های تفکر استراتژیک در صدر لیست الزامات است. تفکر استراتژیک ارتباط نزدیکی با توانایی درک مخاطبان دارد، زیرا شما باید استراتژی‌هایی برای بازاریابی محصولات خود و افزایش فروش ایجاد کنید.

۲- تجزیه و تحلیل داده‌ها

شما باید بدانید که چگونه نتایج کمپین‌های در حال انجام و تمام شده را با استفاده از نرم‌افزار مربوطه ارزیابی کنید و استراتژی خود را برای بهبود نتایج خود در آینده بهینه سازید. این به معنای دانستن نحوه استفاده از ابزارهای مناسب و داشتن تجربه تفسیر داده‌ها و نتیجه‌گیری درست از آن است.

۳- بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال، دانستن نحوه استفاده از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام برای ارتباط با مخاطبان بسیار مهم است. شما کمپین‌های جذابی را راه‌اندازی می‌کنید یا بر آن‌ها نظارت خواهید کرد که به مخاطبان هدف می‌رسند و می‌دانید چگونه پست‌هایی را که باعث افزایش تعامل می‌شوند، برنامه‌ریزی کنید. میزان مشارکت شما در فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی به اندازه تیم و اینکه آیا با یک متخصص رسانه‌های اجتماعی اختصاصی یا مدیر رسانه‌های اجتماعی کار می‌کنید یا خیر، بستگی دارد.

۴- تبلیغات اجتماعی پولی

دانستن نکات تبلیغات پولی در رسانه‌های اجتماعی یکی از مهارت‌های مهمی است که یک مدیر بازاریابی دیجیتال باید داشته باشد. این امر شامل درک نحوه استفاده از ابزار کانال‌های رسانه اجتماعی مربوطه برای تبلیغات پولی، مانند اجرای کمپین‌های تبلیغاتی موفق فیسبوک است.

۵- بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی به شما این فرصت را می‌دهد که با گروهی از مشتریان علاقه‌مند در حال تعامل باشید. بسته به مسئولیت دقیق خود، ممکن است کم و بیش فعالانه در راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی مشارکت داشته باشید. اما باید روش‌هایی مانند تست A/B و معیارهایی مانند نرخ باز شدن و نرخ کلیک را بدانید تا بتوانید استراتژی‌های خود را بهینه کنید.

۶- بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)

یک مدیر بازاریابی دیجیتال موفق باید درک و دانش عمیقی از اجرای استراتژی‌های موثر سئو داشته باشد. بهینه‌سازی ارگانیک برای موتورهای جستجو روشی مقرون به صرفه برای افزایش ترافیک وب سایت شرکت است.

۷- جستجوی پولی (SEA)

شما همچنین باید تبلیغات پولی موتورهای جستجو مانند نظارت بر اجرای کمپین‌های تبلیغاتی گوگل و استفاده از مدل‌های تبلیغاتی Pay Per Click (پرداخت به ازای  هر کلیک) را بدانید. به این ترتیب، می‌توانید ترافیک و فروش را بیشتر افزایش دهید و به مخاطبان هدف خاص خود برسید.

۸- استفاده صحیح از نسخه کپی

به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال، شما همچنین باید درک درستی از جایی که نسخه کپی خوب در استراتژی بازاریابی کلی می‌گنجد را داشته باشید. ممکن است خودتان یک نویسنده یا ویراستار عالی باشید، اما چنین چیزی ضروری نیست (مگر اینکه بخواهید یک نقش بازاریابی تخصصی در تیم کپی‌رایتینگ یا تحریریه داشته باشید). اگر خودتان کپی را نمی‌نویسید، مهم است که بدانید چه زمانی و کجا باید کپی‌رایترها را درگیر کنید و در مورد نوع پیام مورد نیاز به آن‌ها چه توضیحی ارائه دهید. به هر حال، محتوای نوشتاری بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال است؛ چه در خبرنامه ایمیل، صفحه فرود وب سایت شرکت شما یا پست رسانه‌های اجتماعی.

۹- دانش بازاریابی بصری

حتی اگر به عنوان طراح استخدام نشده باشید، مهارت‌های اولیه طراحی مفید هستند. تصاویر جذاب بخش مهمی از تبلیغات می‌باشند و درک طراحی و ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد محتوای بصری به شما این امکان را می‌دهد که ایده‌های خود را به طور موثر به تیم طراحی منتقل کنید.

۱۰- UX (تجربه کاربر) و CX (تجربه مشتری)

از آنجایی که باید مشتری را درک کنید و تجربه او را در صفحات وب بهینه سازید، برایتان مفید است که از تجربه کاربر و سفر کلی کاربر درک کاملی داشته باشید. این ممکن است شامل مواردی مانند طراحی UX یک محصول یا وب‌سایت، نوشتن UX (کپی که در سراسر محصول برای راهنمایی کاربر وجود دارد) و اجرای تست‌های A/B برای آزمایش عملکرد و بهبود تجربه کاربر باشد.

۱۱- مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و بازاریابی حفظ

شما به مهارت‌های ارتباطی، همدلی و گوش دادن نه تنها در موقعیت خود به عنوان رهبر تیم، بلکه در استراتژی‌های خود برای درک مشتریان نیز نیاز خواهید داشت. بنابراین، دانش مدیریت ارتباط با مشتری و بازاریابی حفظ برای اطمینان از رضایت مشتریان شما ارزشمند است.

ابزارهای برتر مدیر بازاریابی دیجیتال

با وجود تنوع زیادی از وظایف و کانال‌های بازاریابی که مدیر بازاریابی دیجیتال با آن‌ها سروکار دارد، مجموعه‌ای از ابزارها و نرم‌افزارهای مربوطه ارائه می‌گردند. این ابزارها برای راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، تجزیه و تحلیل داده‌ها، یا ایجاد و پیگیری کمپین‌ها استفاده می‌شوند. به عنوان مدیر بازاریابی دیجیتال، برخی از مهم‌ترین ابزارهایی که باید بشناسید عبارتند از:

 • گوگل ادز (Google Ads)
 • گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)
 • Taboola یا Outbrain
 • Ahrefs یا Semrush
 • Mailchimp، Omnisend، HubSpot، یا Sendinblue (برای بازاریابی ایمیلی)
 • Hootsuite، Tweetdeck و Twitter Analytics
 • Canva (برای ایجاد تصاویر)
 • Facebook Insights
 • وردپرس (سیستم مدیریت محتوا)
 • Asana یا Monday (برای مدیریت پروژه)
 • Miro (برای کارگاه‌ها و ایده‌پردازی)

اگر علاقه‌مند به کار به عنوان مدیر بازاریابی دیجیتال هستید، ارزشش را دارد که با برخی از این ابزارها آشنایی پیدا کنید.

سوالات متداول مربوط به نقش مدیر بازاریابی دیجیتال

هنوز درباره نقش مدیر بازاریابی دیجیتال سؤالی دارید؟ بیایید به سوالات متداول مربوط به این عنوان شغلی پاسخ دهیم.

میانگین حقوق مدیر بازاریابی دیجیتال چقدر است؟

دستمزدی که می‌توانید به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال انتظار داشته باشید به عوامل مختلفی مانند تجربه، شرکت، سطح مسئولیت و مکان بستگی دارد. میانگین حقوق یک مدیر بازاریابی دیجیتال با تجربه در ایالات متحده به ۶۸،۰۱۰ دلار می‌رسد. در اوایل حرفه خود، ممکن است انتظار دستمزدی نزدیک به ۴۰،۰۰۰ تا ۵۵،۰۰۰ دلار داشته باشید.

آیا برای نقش مدیر بازاریابی دیجیتال به مدرک نیاز داریم؟

برای اینکه به عنوان مدیر بازاریابی دیجیتال استخدام شوید، باید ثابت کنید که مهارت‌های مورد نیاز ذکر شده در این مقاله را دارید. با این حال، راه‌های زیادی برای به دست آوردن آن‌ها وجود دارد، و مدرک دانشگاهی تنها یک گزینه است. بسیاری از مدیران دیجیتال مارکتینگ دارای مدرک در زمینه مرتبط هستند، اما با تحصیلات و تجربه مناسب می‌توانید از مسیر دیگری نیز به این رشته منتقل شوید. یکی از گزینه‌ها برای شروع تغییر شغل خود به بازاریابی دیجیتال، شرکت در بوت‌کمپ بازاریابی دیجیتال است.

چگونه بفهمم که برای شغل مدیر بازاریابی دیجیتال مناسب هستیم؟

به علایق و مهارت‌های خود و به شغلی که می‌خواهید زمان و انرژی خود را در آن متمرکز کنید، توجه نمایید. آیا مهارت‌های ارتباطی و رهبری تیم عالی دارید؟ آیا وقتی می‌توانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید، هیجان‌زده می‌شوید و از همکاری با دپارتمان‌های دیگر و همچنین رئیس بازاریابی برای یافتن بهترین راه‌حل‌ها برای شرکت لذت می‌برید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس شغل مدیر بازاریابی دیجیتال ممکن است برای شما مناسب باشد.

اگر تجربه‌ای نداریم از کجا شروع کنیم؟

می‌توانید با یادگیری بیشتر در مورد آنچه که این موقعیت نیازمند آن است شروع کنید. راه‌اندازی یک مصاحبه اطلاعاتی، که در آن می‌توانید از یک متخصص صنعت در مورد کارشان بپرسید، یک راه عالی برای انجام این کار است. هنگامی که تصمیم گرفتید که آیا این شغل برای شما مناسب است یا خیر، می‌توانید شروع به جستجوی برنامه‌ها و دوره‌هایی کنید که مهارت‌های مورد نیاز برای یافتن اولین شغل بازاریابی دیجیتال را به شما آموزش می‌دهند. در نهایت، شما همچنین می‌توانید شروع به ساخت پورتفولیوی بازاریابی دیجیتال خود کنید، زیرا این امر به کارفرمایان نشان می‌دهد که مهارت‌های مناسبی دارید و می‌دانید چگونه آن‌ها را در پروژه‌های واقعی به کار ببرید.

چند شغل دیگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اگر به بازاریابی دیجیتال علاقه دارید، چندین گزینه شغلی مختلف در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید به عنوان یک متخصص بازاریابی دیجیتال شروع کنید. اگر کمتر به برنامه‌ریزی و استراتژی کلی اهمیت می‌دهید و بیشتر به یک کانال بازاریابی خاص مانند رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات موتورهای جستجو یا بازاریابی ایمیلی علاقه دارید و می‌خواهید مستقیماً روی اجرای کمپین‌هایی در این زمینه‌ها کار کنید، مشاغل تخصصی برای هر کدام وجود دارد. اگر به دنبال یک موقعیت خلاقانه هستید، نقش‌های طراح، فیلمبردار و کپی‌رایتر نیز در بازاریابی دیجیتال بسیار محبوب هستند.

چگونه حرفه خود را به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتال شروع کنیم

اگر کنجکاو و مشتاق بازاریابی دیجیتال، و آماده شغلی هستید که در آن دائماً چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید، وقت آن است که اولین گام‌ها را برای کار در این زمینه بردارید. در اینجا چند راه برای شروع آورده شده است:

 • به طور کلی درباره بازاریابی دیجیتال بیشتر اطلاعات کسب کنید. درباره کانال‌های بازاریابی مختلف بخوانید، به پادکست‌ها گوش دهید و در دوره‌های مقدماتی رایگان شرکت کنید.
 • در جلسات شرکت کرده و با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کنید. می‌توانید از طریق لینکدین، ملاقات‌های مجازی یا حضوری در رویدادهای محلی به صورت آنلاین شبکه‌سازی کنید.
 • یادگیری خود را با یک بوت‌کمپ، دوره یا برنامه ساختار دهید. اگر بدون هیچ تجربه قبلی شروع به کار می‌کنید، یک مدرک ساختاریافته و معتبر در بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند اصول را به روشی ساختاریافته یاد بگیرید. برخی از برنامه‌ها حتی به شما کمک می‌کنند تا پورتفولیوی خود را بسازید.

جمع‌بندی

نقش مدیر بازاریابی دیجیتال متنوع و هیجان‌انگیز است و مسئولیت‌های فراوانی نیز به همراه دارد. علاوه بر مهارت‌های ارتباطی لازم و استعداد کار با افراد دیگر، زمینه‌های زیادی برای یادگیری در مورد صلاحیت‌های یک مدیر بازاریابی دیجیتال وجود دارد، از کانال‌های بازاریابی مختلف گرفته تا مهارت‌های مدیریت مشتری و تفکر استراتژیک. اگر این نقش برای شما یک گزینه شغلی جالب به نظر می‌رسد، می توانید از لیست ذکرشده در این مقاله به عنوان نقطه شروع برای بررسی جنبه‌های فردی مورد نیاز برای این شغل استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن