برنامه‌ریزی شغلیمدیریت فرایندهای کسب و کار

امتحان و مدرک COBIT چیست و چگونه می‌توان آن را اخذ کرد؟

کوبیت (COBIT) که خلاصه‌شده عبارت Control Objectives for Information and Related Technology (اهداف کنترل اطلاعات و فناوری مربوطه) است، یک برنامه اقدام ایجاد شده توسط ISACA برای مدیریت فعالیت‌های فناوری اطلاعات می‌باشد.

افرادی که دارای گواهینامه کوبیت هستند مسئولیت بررسی فناوری اطلاعات، مدیریت، تضمین کیفیت و بهبودهای کلی را بر عهده دارند. دارندگان این گواهینامه در بازار کار قدرت بالایی دارند زیرا شرکت‌ها آن‌ها را افرادی می‌دانند که می‌توانند میان خود و دیگران تمایز ایجاد کنند.

کوبیت یک مجموعه ابزار پشتیبانی است که مدیران را قادر می‌سازد از هر مانعی بین موارد ضروری کنترل، مسائل تخصصی و ریسک‌های کسب و کار عبور کنند. اگر می‌خواهید این گواهینامه را بدست آورید، در این مقاله آنچه باید در مورد آن بدانید را آورده‌ایم.

COBIT چیست؟

COBIT چارچوبی برای حاکمیت و مدیریت اطلاعات و فناوری سازمانی است که هدف آن کل سازمان می‌باشد. COBIT مولفه‌ها و عوامل طراحی مورد نیاز برای ساخت و تداوم یک سیستم حاکمیت متناسب را تعریف می‌کند.

چارچوب COBIT 2019 که در سطح جهانی شناخته شده است، با تسهیل اجرای آسان‌تر و متناسب و تداوم نقش COBIT به عنوان محرک مهم نوآوری و تحول کسب و کار، به اطمینان از حاکمیت سازمانی کارآمد در زمینه اطلاعات و فناوری (EGIT) کمک می‌کند.

هزینه شرکت در آزمون COBIT 2019 Foundation

هزینه شرکت در آزمون کوبیت ۱۷۵ دلار است.

زبان‌های موجود برای آزمون چیست؟

شما می‌توانید در آزمون COBIT 2019 Foundation به زبان انگلیسی، اسپانیایی، چینی شرکت کنید.

مراحل ثبت نام در آزمون کوبیت

  • با استفاده از نام کاربری و گذرواژه خود وارد سیستم شوید یا در ISACA حساب جدید باز کنید.
  • آزمون گواهینامه مورد نظر خود را به سبد خرید اضافه کنید.
  • پرداخت را انجام دهید. شما می‌توانید از طریق چک، انتقال بانکی یا کارت اعتباری هزینه آزمون را پرداخت کنید. برای تکمیل خرید، دستورالعمل‌های روی صفحه ثبت‌نام در آزمون را دنبال کنید.

چند سوال وجود دارد و نمره قبولی چند است؟

آزمون COBIT 2019 Foundation دارای ۷۵ سوال از نوع چندگزینه‌ای است و برای قبولی در آزمون به حداقل ۶۵٪ امتیاز نیاز دارید.

تفاوت بین پنجره‌های امتحان و تست مداوم

از ژوئن ۲۰۱۹، امتحانات ISACA (شامل CISA،CISM ،CGEIT ،CRISC ،CSX-Audit، CSX-Fundamentals و …) در تمام طول سال در آنچه به عنوان آزمایش مداوم (Continuous Testing) شناخته می‌شود، برگزار می‌گردند. داوطلبان آزمون هر زمان که آماده شرکت در آزمون هستند می‌توانند در آن ثبت نام کنند. در مورد زمان نیاز فرد به ثبت نام در این برنامه هیچ مهلتی وجود ندارد. با مراجعه به سایت رسمی COBIT می‌توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

چگونه می‌توان برنامه امتحان را تغییر داد؟

داوطلبانی که قادر به شرکت در امتحان در تاریخ برنامه‌ریزی‌شده نیستند، می‌توانند در مدت زمان ۳۶۵ روز، مجدد برنامه‌ریزی کنند. برای برنامه‌ریزی مجدد هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود، اما باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از زمان برنامه‌ریزی‌شده انجام شود. اگر ۴۸ ساعت به زمان تعیین‌شده نمانده باشد، داوطلبان باید یا در امتحان برنامه‌ریزی‌شده شرکت کنند یا هزینه ثبت نام را از دست می‌دهند.

چگونه می‌توان امتحان برنامه‌ریزی‌شده را لغو کرد؟

برای لغو امتحان برنامه‌ریزی‌شده (جهت برنامه‌ریزی مجدد)، به حساب ISACA خود وارد شوید و بر روی برگه “Certifications & CPE Management” کلیک کنید. بعد روی لینک “Reschedule or Cancel Your Exam” کلیک کنید. هنگامی که امتحان را لغو کردید، می‌توانید در مدت زمان ۳۶۵ روز، مجدد برنامه‌ریزی کنید.

توجه داشته باشید که ثبت نام در آزمون پولی قابل لغو نیست، زیرا هزینه ثبت نام آزمون قابل استرداد و قابل انتقال نمی‌باشد. در صورت عدم برنامه‌ریزی مجدد یا به تعویق انداختن امتحان خود، هزینه ثبت نام سلب می‌شود.

اگر سایت امتحان قبل از امتحان بسته شد چه کار کنم؟

اگر اخطار انصراف از PSI دریافت کرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به برگه “My Certifications” از پروفایل ISACA و کلیک روی لینک زمان‌بندی آزمون، آن را مجدداً برنامه‌ریزی کنید.

تفاوت‌های اصلی بین COBIT 5 و ۲۰۱۹ چیست؟

نسخه ۲۰۱۹ انعطاف‌پذیری و گشودگی بیشتری را ارائه می‌دهد. معرفی مفاهیم جدید مانند زمینه‌های تمرکز و عوامل طراحی امکان راهنمایی اضافی برای متناسب‌سازی سیستم حاکمیت با نیازهای شرکت را فراهم می‌کند. هم‌سویی به روز شده با استانداردهای جهانی، چارچوب‌ها و بهترین روش‌ها، ارتباط COBIT را افزایش می‌دهد.

یک مدل “منبع باز” به جامعه حاکمیت جهانی این امکان را می‌دهد تا با ارائه بازخورد، به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها و پیشنهاد پیشرفت در چارچوب و محصولات مشتق در زمان واقعی، با تکامل بیشتر به روز رسانی‌های آینده را آگاه سازد.

راهنمایی‌ها و ابزارهای جدید از توسعه یک سیستم حاکمیتی متناسب پشتیبانی کرده و نسخه ۲۰۱۹ را دستوری‌تر می‌کنند.

چگونه می‌توان گواهینامه را دریافت کرد؟

اگر اخیراً در یک امتحان شرکت کرده‌اید (Foundation COBIT 2019، COBIT Design and Implementation)، تقریباً ۲ هفته پس از انتشار نتایج آزمون، گواهینامه برای شما ارسال می‌شود.

اگر از طریق eLearning ISACA امتحان دادید، می‌توانید گواهینامه خود را از طریق پروفایل My ISACA مشاهده کنید.

ارزش تمدید مجوز COBIT 5 Certified Assessor چیست؟

مدرک COBIT 5 Assessor  مهارت شما را به عنوان یک متخصص حرفه‌ای در زمینه فناوری اطلاعات و کسب و کار که در انجام ارزیابی فرآیند فناوری اطلاعات مبتنی بر COBIT آموزش دیده و تجربه در زمینه برنامه‌ریزی، ساخت، اجرا و یا نظارت بر فرآیندهای فناوری اطلاعات را نشان می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌ها هنوز از آن استفاده می‌کنند و یا در مرحله انتقال از نسخه‌های قبلی COBIT به نسخه ۲۰۱۹ هستند. منافع شما برای داشتن گواهینامه یک انتخاب شخصی است، که ممکن است بر اساس فضای فعلی کسب و کارتان، استفاده از COBIT 5 و تصویب COBIT 2019 یا عوامل دیگر متغیر باشد.

آیا COBIT 2019 با سایر استانداردها و چارچوب‌های بین‌المللی هم‌سو است؟

یکی از اصول راهنمای اعمال‌شده در طول توسعه نسخه ۲۰۱۹ حفظ موقعیت به عنوان یک چارچوب گسترده بود. بنابراین، مطابقت آن با تعدادی از استانداردها، چارچوب‌ها و یا مقررات مربوطه ادامه دارد. نسخه ۲۰۱۹ شامل ارجاع و هم‌سویی با مفاهیمی است که از منابع دیگر نشأت می‌گیرند (به عنوان مثال سایر استانداردها و چارچوب‌های فناوری اطلاعات). در این زمینه، هم‌سویی یعنی:

  • COBIT 2019 هیچ راهنمایی در استانداردهای مربوطه را نقض نمی‌کند.
  • COBIT 2019 از مطالب این استانداردهای مرتبط کپی نمی‌کند.
  • COBIT 2019 بیانیه‌ها یا ارجاعات معادل رهنمودهای مرتبط را ارائه می‌دهد.

۱۰ نکته برای قبولی در آزمون COBIT

اگرچه ممکن است قبولی در این آزمون و گواهینامه گرفتن به اندازه کافی آسان باشد، اما حقیقت این است که اگر بخواهید موفق شوید، باید تلاش زیادی به خرج دهید. در اینجا چند نکته آورده شده است که به شما کمک می‌کند برای آزمون آماده شوید:

از قبل برنامه‌ریزی و آماده‌سازی کنید.

اختصاص دادن ساعات زیادی به مطالعه و تقسیم برنامه مطالعه بر اساس شاخه‌های دانش برای آمادگی در آزمون COBIT بسیار مهم است. اگر به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت مشغول به کار هستید و تعهدات دیگری نیز دارید، آماده شدن برای امتحان از ۳ الی ۴ ماه قبل، بهترین راه برای اطمینان از موفقیت است. علاوه بر این توصیه می‌کنیم که هر روز حداقل یک یا دو ساعت صرفاً به مطالعه بپردازید. به همین ترتیب، پیشنهاد می‌کنیم برنامه مطالعاتی خود را مطابق با توصیه‌های متخصصان تنظیم کنید.

اما چگونه متخصصانی را پیدا کنید که به شما مشاوره دهند؟ مرحله بعدی به شما کمک می‌کند:

یک دوره معتبر را بگذرانید.

حتی اگر طبق گفته ISACA نیازی به گذراندن دوره قبل از امتحان نیست، اما گذراندن یک دوره مجاز می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف مطالعه کمک کند. در واقع، یافتن یک دوره معتبر می‌تواند باعث شود که شما با کمک منابع مطالعه با کیفیت بالا، کل برنامه درسی COBIT  را تحت پوشش قرار دهید.

اگرچه بسیاری از این دوره‌ها بار مالی چندانی نخواهند داشت، اما همچنان باید هزینه‌ای پرداخت کنید. خوشبختانه گزینه‌های یادگیری الکترونیکی با کیفیتی نیز وجود دارد که همان مطالب را (البته در ظرفیت محدود) پوشش خواهند داد.

با آزمون‌های آزمایشی تمرین کنید.

دو دلیل وجود دارد که ما پیشنهاد می‌کنیم در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید: اطمینان از اینکه می‌توانید مطالب مورد نظر را به طور موثر و به موقع مرور کنید و سوالات ترفندها و پاسخ‌های غلط را شناسایی نمایید. اگرچه این آزمون‌های آزمایشی و شبیه‌سازی امتحان را می‌توان به راحتی از طریق یک ارائه‌دهنده دوره انجام داد، با کمی جستجو می‌توان به صورت آنلاین موارد رایگان دیگری را نیز پیدا کرد.

برنامه درسی امتحان را بخوانید.

برنامه درسی Foundation COBIT 5 تمام مواردی را که در این آزمون پوشش داده می‌شود، ارائه می‌دهد: مشابه مجموعه دانش COBIT 5. به همین دلیل، دانش‌آموزان با مطالعه این برگه و نوشتن هر بخشی که برای مطالعه به زمان بیشتری نیاز دارند، می‌توانند از آمادگی کافی برای آزمون برخوردار شوند.

واژه‌نامه را بخوانید.

یکی از مسائل در دادن پاسخ صحیح به سوالات امتحانات فنی مانند COBIT، عبارات و اصطلاحات خاص آن است. با توجه به تجربه و مطالب مورد مطالعه خود، ممکن است با همان اصطلاحات کار نکنید و در نتیجه بسیار گیج شوید. برای جلوگیری از این اتفاق، کمی وقت بگذارید و واژه‌نامه ISACA را مطالعه کنید تا اصطلاحات متنوع و نحوه به کار گیری آن‌ها در تجربیات و مطالب مورد مطالعه خود را بیاموزید.

وحشت نکنید.

اگر سوالی را درک نکردید یا پاسخ یک سوال را فراموش کرده‌اید، نگران نباشید! کافی است فعلاً از آن صرف نظر کنید و به سوال بعدی بروید. زمان کوتاه است، بنابراین روی یک سوال متوقف نشوید. همیشه این احتمال وجود دارد که بعداً وقت داشته باشید تا دوباره این سوالات را بررسی کنید، زیرا بخش‌های دیگر امتحان ممکن است به حافظه شما کمک کنند.

ذهن خود را باز نگه دارید.

متخصصانی که تجربه CISA یا سایر گواهینامه‌های امنیت اطلاعات را دارند باید یک نکته را بخاطر بسپارند: هر آنچه فکر می‌کنید می‌دانید را فراموش کنید و با ذهن باز به مطالعه بپردازید. کسب و کار فناوری اطلاعات پویا بوده و به طور مداوم در حال پیشرفت است. به احتمال زیاد چند سال از عمر گواهینامه‌هایی که قبلاً گرفته‌اید می‌گذرد و این در دنیای فناوری اطلاعات می‌تواند یک عمر محسوب شود.

نمونه سوالات قبلی را مطالعه کنید.

دقیقاً مانند هر گواهینامه دیگر، موفقیت درCOBIT  نیز به این معناست که چقدر می‌توانید با خود آزمون کنار بیایید. یکی از رایج‌ترین دلایلی که شرکت‌کنندگان برای نتایج ناامیدکننده خود بیان می‌کنند، عدم وجود وقت برای اتمام آزمون است که معمولاً به دلیل ناآشنایی و عدم تمرکز ایجاد می‌شود.

با بررسی صفحات آزمون طبقه‌بندی‌نشده و سوالات امتحانی مربوط به سال‌های قبل، باید بتوانید مدت زمان لازم برای پاسخگویی به هر سوال را به طور دقیق ارزیابی و تعیین کنید که چه تعداد سوال در هر مبحث وجود دارد. یک دانشجوی COBIT باید بتواند سریع فکر کند و واکنش نشان دهد و توانایی انتخاب مطمئن را داشته باشد. مطالعه آزمون‌های قدیمی کمک قابل توجهی در این زمینه خواهد کرد!

مهارت‌های زبان خود را تقویت کنید.

برای دانشجویانی که در امتحان COBIT به زبانی غیر از زبان مادری خود شرکت می‌کنند، ممکن است پاسخ دادن به بیش از چند سوال در امتحان طاقت‌فرسا باشد. سوالات متنی، مبتنی بر تحلیل به طور کلی به مهارت کلامی بی‌عیب و نقص و استدلال نیاز دارند. به همین دلیل، وقت اضافی برای استفاده از مهارت‌های درک زبان انگلیسی بسیار مفید خواهد بود. حتی برای کسانی که به زبان مادری خود امتحان می‌دهند نیز همین مسئله وجود دارد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن