برنامه‌ریزی شغلیمدیریت پروژه

بهترین مدارک و گواهینامه‌های مدیریت پروژه در دنیا کدام مدارک هستند؟

پشت هر پروژه موفقی، یک مدیر پروژه بسیار ماهر پیدا خواهید کرد. از به‌روزرسانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گرفته تا بهبودهای مداوم، توسعه برنامه‌ها و انتشار خود نرم‌افزار، مدیران پروژه تیم‌ها را متمرکز بر وظیفه و اثربخش نگه می‌دارند.

تقریباً هر فردی می‌تواند از افزودن یک گواهینامه مدیریت پروژه به لیست گواهی‌های خود بهره‌مند شود، این گواهینامه نشان می‌دهد شما دانش برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی، اجرا، تحویل و سپس گزارش‌دهی را دارید. در این مقاله محبوب‌ترین گواهینامه‌های مدیریت پروژه را معرفی می‌کنیم که به شما ارزش افزوده و مهارت‌هایتان را بهبود می‌بخشند.

گواهینامه‌های برتر مدیریت پروژه

 • همکار مدیریت پروژه (Associate in Project Management)
 • مدیر پروژه معتبر BVOP(BVOP Certified Project Manager)
 • همکار معتبر در مدیریت پروژه (Certified Associate in Project Management یا CAPM)
 • هدایت‌کننده پروژه معتبر (Certified Project Director)
 • متخصص مدیریت پروژه معتبر (Certified Project Management Practitioner یا CPMP)
 • مدیر پروژه معتبر (Certified Project Manager یا CPM)
 • اسکرام مستر معتبر (Certified Scrum Master یا CSM)
 • CompTIA Project+
 • مدیر پروژه مستر (Master Project Manager یا MPM)
 • فاندیشن PRINCE2/متخصص PRINCE2
 • حرفه‌ای مدیریت پروژه (Professional in Project Management یا PPM)
 • مدیریت پروژه در امنیت فناوری اطلاعات (Project Management in IT Security یا PMITS)
 • متخصص مدیریت پروژه (Project Management Professional یا PMP)

همکار مدیریت پروژه

انجمن جهانی مدیریت کیفیت (GAQM)، که گواهینامه همکار مدیریت پروژه (APM) و همچنین مجوز حرفه‌ای در مدیریت پروژه و هدایت‌کننده پروژه معتبر را مدیریت می‌کند، یک سازمان صدور گواهینامه جهانی و غیرانتفاعی است که در انواع تخصص‌های فناوری اطلاعات گواهینامه ارائه می‌دهد. گواهینامه‌های مدیریت پروژه GAQM بر یک دانش گسترده متمرکز شده‌اند و بر تخصیص منابع موثر، جهت روشن، انطباق‌پذیری در تغییر، ارتباطات موثر و اطمینان از کیفیت قابل تحویل با حداقل ریسک تأکید دارند. برنامه APM برای مدیر پروژه سطح ابتدایی یا کسانی که می‌خواهند در این زمینه کار کنند، طراحی شده است.

سازمان: Global Association for Quality Management

هزینه: ۳۰۰ دلار

الزامات: مجموعه دانش GAQM و دوره الکترونیکی؛ بدون تحصیلات رسمی یا نیاز به تجربه

مدیر پروژه معتبر BVOP

اصول ارزش‌محور کسب و کار (BVOP) چارچوبی جدیدتر و مبتنی بر چابک است که محبوبیتش در انگلیس روز به روز افزایش می‌یابد. BVOP بر ارزش کسب و کار در کلیه فعالیت‌ها و روش‌های مدیریت پروژه تأکید دارد. مدیر پروژه معتبر BVOP برای متخصصان ارشد با تجربه در مدیریت پروژه و مدیریت مردم مناسب است. تمرکز بر یک فرهنگ مردم‌گرا آن را از سایر برنامه‌های صدور گواهینامه مدیریت پروژه متمایز می‌کند.

رویکرد BVOP به توسعه مهارت‌های همکاری متخصصان کمک می‌کند و نامزدهای دریافت گواهینامه نه تنها مهارت‌های مدیریت پروژه و محصول را کسب می‌کنند، بلکه یاد می‌گیرند بر مردم تمرکز بیشتری داشته باشند. این آزمون شامل سوالاتی از بخش مدیریت پروژه، مدیریت برنامه و مدیریت محصول از مطالب دوره است.

سازمان: BVOP.org

هزینه: ۱۳۰ دلار

الزامات: هیچ تجربه قبلی در زمینه مدیریت پروژه حرفه‌ای مورد نیاز نیست. راهنماهای مطالعه و آماده‌سازی بصورت آنلاین در دسترس است.

همکار معتبر در مدیریت پروژه (CAPM)

با عضویت موسسه مدیریت پروژه (PMI) ، همکار معتبر در مدیریت پروژه پیش‌نیاز گواهینامه مدیریت پروژه حرفه‌ای (PMP) است. CAPM برای افراد حرفه‌ای بدون مدرک دانشگاهی، یا فقط با تجربه ابتدایی مدیریت پروژه یا کسانی که می‌خواهند گواهینامه PMP  خود را گام به گام و نه یک باره به دست آورند، یک قدم به سمت مدرک PMP است.

سازمان: Project Management Institute

هزینه: ۲۲۵ دلار برای اعضای موسسه مدیریت پروژه؛ ۳۰۰ دلار برای کسانی که عضو موسسه نیستند

الزامات: دیپلم دبیرستان، مدرک کاردانی یا معادل آن و حداقل ۱۵۰۰ ساعت تجربه مدیریت پروژه یا ۲۳ ساعت آموزش مدیریت پروژه

هدایت‌کننده پروژه معتبر

گواهینامه کارگردان پروژه معتبر GAQM، گواهینامه مدیریت پروژه در بالاترین سطح سازمان اعتبارسنجی است. این گواهی برای مدیران پروژه باتجربه‌ای که در کارگردانی پروژه‌ها و برنامه‌های متعدد و پیچیده نقش دارند، طراحی شده است. این برنامه بر مدیریت، بودجه‌بندی و تعیین محدوده برای چندین پروژه، چندین تیم پروژه و ارزیابی و کاهش ریسک‌ها جهت ارائه موفقیت‌آمیز پروژه‌ها متمرکز است. برنامه CDP فقط برای کسانی است که تجربه مدیریت پروژه قابل توجهی دارند.

سازمان: Global Association for Quality Management

هزینه: ۳۰۰ دلار

الزامات: مجموعه دانش GAQM و دوره الکترونیکی؛ داوطلبان باید با اصول و روش‌های مدیریت پروژه آشنا باشند و آزمون حرفه‌ای در مدیریت پروژه (PPM) یا آزمون معادل آن را با موفقیت پشت سر بگذارند.

متخصص مدیریت پروژه معتبر (CPMP)

شورای EC پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برای رسیدگی به موضوعات تروریسم سایبری و امنیت اطلاعات ملت‌ها تشکیل شد. دوره آموزش مجوز مدیریت پروژه EC-Council برای مدیران پروژه‌ای است که می‌خواهند مهارت‌های خود را از طریق تجربه عملی و تکنیک‌های مختلف مدیریتی و ابزار لازم برای مدیریت موفقیت‌آمیز پروژه‌های پیچیده معیار قرار دهند. هدف دوره CPMP افزودن ارزش به متخصصان مدیریت از طریق توسعه مهارت‌های مدیریتی، رهبری و فنی مورد نیاز برای موفقیت هر پروژه، چه کوچک و چه پیچیده است.

سازمان: EC-Council

هزینه: ۱۹۹ دلار برای کوپن امتحان

الزامات: هیچ پیش‌شرطی وجود ندارد، اما توصیه می‌شود داوطلبان در یک دوره آمادگی سه روزه شرکت کنند.

مدیر پروژه معتبر (CPM)

انجمن بین‌المللی مدیران پروژه (IAPM) یک انجمن حرفه‌ای جهانی و سازمان صدور گواهینامه است که بر حرفه مدیریت پروژه متمرکز می‌باشد. چهار سطح صدور گواهینامه در IAPM وجود دارد که به دو رشته مدیریت پروژه سنتی و مدیریت پروژه چابک تقسیم شده‌اند: مدیر پروژه تازه‌کار و مدیر پروژه تازه‌کار چابک، مدیر پروژه و مدیر پروژه چابک، مدیر ارشد پروژه و مدیر ارشد پروژه چابک، مدیر پروژه بین‌المللی. گواهینامه مدیر پروژه IAPM برای داوطلبانی است که دانش بنیادی مدیریت پروژه، از جمله اصول برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و اجرای پروژه‌های مختلف را دارند. این آزمون جنبه‌های سخت و نرم مدیریت پروژه را در بر می‌گیرد.

سازمان: The International Association of Project Managers

هزینه: هزینه به ملیت نامزد بستگی دارد، زیرا هزینه‌گذاری براساس تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور مبدا است. به گفته IAMP، در ایالات متحده هزینه آزمون ۶۵۰ دلار است که برای دانشجویان، متقاضیان کار و پرسنل سازمان کمک فعال ۲۰ درصد تخفیف دارد.

الزامات: الزاماتی ندارد، اما IAPM کارگاه‌های آموزشی از طریق شرکای آموزش جهانی یا منابع توصیه شده برای مطالعه مستقل را ارائه می‌دهد. همچنین داوطلبان می‌توانند برای محک زدن دانش خود در یک تست خودآزمایی شرکت کنند.

اسکرام مستر معتبر (CSM)

استفاده از روش‌های چابک به صورت استاندارد درآمده است، بنابراین جای تعجب نیست که متخصصان فناوری اطلاعات به طور منحصر به فرد برای مدیریت پروژه‌ها در محیط های چابک بسیار مورد تقاضا هستند. در حالی که گواهینامه‌های اسکرام مختلفی در دسترس هستند، گواهینامه اسکرام مستر معتبر (CSM) از Scrum Alliance (اتحادیه اسکرام) یک نقطه شروع عالی برای مدیران پروژه است که به عنوان متخصصان اسکرام شروع به کار می‌کنند. اتحادیه اسکرام که این گواهینامه را ارائه می‌دهد، یک سازمان غیرانتفاعی است که روش‌های اسکرام و چابک را تشویق می‌کند، گروه‌های کاربر و رویدادهای یادگیری را برگزار کرده و منابعی را برای پیشرفت حرفه‌ای فراهم می‌نماید. این سازمان دارای بیش از ۴۵۰ هزار متخصص در سراسر جهان است.

سازمان: Scrum Alliance

هزینه: بسته به ارائه‌دهنده آموزش متفاوت است، اما تقریباً ۹۹۵ تا ۱۳۹۵ دلار

الزامات: آشنایی عمومی با اسکرام؛ اتمام دوره دو روزه آموزش CSM

CompTIA Project+

این گواهینامه سطح ورودی تقریباً با اعتبار CAPM هم‌تراز است، هرچند سخت‌گیری کمتری دارد. CompTIA Project+ درخواست بازخورد از صنعت محاسبات، نمایندگان دولت، موسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و کارشناسان مستقل برای طراحی گواهینامه را دارد.

سازمان: CompTIA

هزینه: ۱۸۵ دلار

الزامات: یک سال تجربه مدیریت، کارگردانی یا شرکت در پروژه‌های با ابعاد کوچک تا متوسط ​​توصیه می‌شود.

مدیر پروژه مستر (MPM)

آکادمی مدیریت پروژه آمریکا (AAPM)، مدیر پروژه پیشکسوت (MPM) را با الگوی “مجوز حرفه‌ای” که بسیاری از مشاغل مانند خلبانان، مهندسان، پزشکان و وکلا از آن پیروی می‌کنند، مدل‌سازی کرده است. AAPM بر روی مدیران حرفه‌ای پروژه متمرکز است، اما همچنین شامل متخصصانی با مسئولیت مدیریت بازرگانی و فنی می‌شود.

سازمان: American Academy of Project Management

هزینه: ۳۰۰ دلار برای درخواست، بررسی، پردازش، بررسی، شروع و صدور گواهینامه

الزامات: سه سال تجربه مدیریت پروژه و آموزش. معافیت‌های حرفه‌ای دارای مدرک کارشناسی ارشد، با سایر آموزش‌ها و تجارب واجد شرایط، مربیان ارتش یا مدیریت پروژه

فاندیشن PRINCE2/متخصص PRINCE2

Projects in Controlled Environments (PRINCE2) بیشتر در خارج از ایالات متحده شناخته شده، به ویژه در انگلیس و نهادهای دولتی آن. گواهینامه‌های PRINCE2 بر هدایت، مدیریت و تحویل پروژه‌ها در تمام مراحل، پیش از پروژه، آغاز، تحویل و تحویل نهایی تمرکز دارد.

دو صلاحیت اصلی وجود دارد: فاندیشن PRINCE2/متخصص PRINCE2. گواهینامه فاندیشن یک اعتبار ابتدایی است که اصطلاحات و روش اساسی مدیریت پروژه را مورد آزمایش قرار می‌دهد، در حالی که گواهینامه متخصص مدیران پروژه‌های پیشرفته‌ای را آزمایش می‌کند که قبلاً به فاندیشن PRINCE2 رسیده‌اند.

حرفه‌ای در مدیریت پروژه (PPM)

حرفه‌ای در مدیریت پروژه (PPM) یک مدرک معتبر برای مدیریت پروژه از GAQM است. گواهینامه‌های مدیریت پروژه GAQM بر یک دانش گسترده متمرکز شده‌اند و بر تخصیص منابع موثر، جهت روشن، انطباق‌پذیری در تغییر، ارتباطات موثر و اطمینان از کیفیت قابل تحویل با حداقل ریسک تأکید دارند. PPM مدیر پروژه‌های متوسط ​​تا باتجربه‌ای که درگیر مدیریت ریسک و بحران هستند و در مدیریت روزمره پروژه‌ها نقش دارند را هدف قرار داده است.

سازمان: Global Association for Quality Management

هزینه: ۳۰۰ دلار

الزامات: مجموعه دانش GAQM و دوره الکترونیکی؛ بدون تحصیلات رسمی یا نیاز به تجربه، اما داوطلبان باید حداقل برخی از تجربیات مدیریت پروژه را برای قبولی در آزمون داشته باشند.

مدیریت پروژه در امنیت فناوری اطلاعات (PMITS)

مدیریت پروژه EC-Council در امنیت فناوری اطلاعات (PMITS) پیچیدگی‌های مدیریت یک پروژه امنیتی فناوری اطلاعات را بررسی می‌کند. این گواهینامه به داوطلبان کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریت پروژه خود را تقویت نمایند در حالی که آن‌ها را مطابق با الزامات منحصر به فرد پیاده‌سازی و مدیریت امنیت فناوری اطلاعات در سازمان خود تنظیم می‌کنند.

سازمان: EC-Council

هزینه: ۲۵۰ دلار (دوره آموزشی PMITS)

الزامات: حداقل دو سال تجربه در امنیت اطلاعات و سابقه تحصیلی که تمرکز بر امنیت (درجه کارشناسی یا ترجیحا بالاتر) را نشان می‌دهد. داوطلبان همچنین می‌توانند قبل از امتحان، در یک برنامه آموزشی EC-Council شرکت کنند.

متخصص مدیریت پروژه (PMP)

یک آزمون دقیق است که کاملاً تمام مواردی را که برای اثبات دانش و مهارت خود در مدیریت “محدودیت‌های سه‌گانه” نیاز دارید را شامل می‌شود: زمان، هزینه و محدوده. PMI سازمان صادرکننده این گواهینامه است و به طور مداوم با کسب‌وکارها و دانشگاه‌ها همکاری می‌کند تا ارتباط با گواهینامه را تضمین نماید.

سازمان: Project Management Institute

هزینه: امتحانات رایانه‌ای: ۴۰۵ دلار برای اعضای PMI ، ۵۵۵ دلار برای افراد غیر عضو؛ امتحانات کاغذی: ۲۵۰ دلار برای اعضای PMI ، ۴۰۰ دلار برای افراد غیرعضو

الزامات: سه سال تجربه مدیریت پروژه، ۴۵۰۰ ساعت هدایت پروژه‌ها و ۳۵ ساعت آموزش مدیریت پروژه. یا یک دیپلم، پنج سال تجربه مدیریت پروژه، ۷۵۰۰ ساعت هدایت پروژه‌ها و ۳۵ ساعت آموزش مدیریت پروژه.

دیگر گواهینامه‌های مدیریت پروژه

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها از طریق برنامه‌های موجود کسب و کار، مدیریت یا آموزش حرفه‌ای، گواهینامه‌های مدیریت پروژه را ارائه می‌دهند. مراکزی مانند Villanova ، University of New Haven، دانشگاه استنفورد و سایر دانشگاه‌ها دارای برنامه‌ها و گواهینامه‌های مدیریت پروژه عالی هستند. همچنین گواهینامه‌های مدیریت پروژه خاص مانند گواهینامه پروژه مایکروسافت در دسترس است. شرایط و هزینه‌ها براساس موسسه متفاوت هستند.


مجموعه

مدیریت پروژه

این پست بخشی از مجموعه مدیریت پروژه در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. هر آنچه باید در مورد زمان انجام و زمان چرخه بدانید
 2. ساختار تجزیه منابع (RBS) در مدیریت پروژه چیست و چگونه نوشته می‌شود؟‌
 3. نمودار SIPOC چیست و چه کاربردی در مدیریت پروژه دارد؟
 4. نظریه دو عاملی هرزبرگ چیست و چه کاربردی در مدیریت پروژه دارد؟
 5. زمان تکت (Takt Time) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 6. اصول مدیریت پروژه بازاریابی چابک
 7. راهنمای کامل مدیریت پروژه به زبان ساده: چگونه پروژه را قبل از پایان دنیا تمام کنیم! (به همراه دانلود فایل نمونه مدیریت پروژه)
 8. راهنمای کامل مدیریت پروژه براساس PMBOK
 9. مروری بر مفهوم پروژه و استاندارد PMBOK
 10. آموزش و راهنمای کامل مدیریت پروژه براساس PRINCE2
 11. مدیریت چابک و ناب چه تفاوت‌هایی دارند؟
 12. راهنمای کامل اصول مدیریت پروژه
 13. مدیر پروژه کیست و چه وظایفی دارد؟
 14. مدیر پروژه فنی کیست و چگونه می‌توانیم به این نقش دست یابیم؟
 15. تفاوت مدیر پروژه و مدیر برنامه در چیست؟
 16. ۱۶ مهارت ضروری که مدیران پروژه باید داشته باشند
 17. داشبورد مدیریتی (Executive Dashboard) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 18. مدیریت پروژه ساخت و ساز و مدیریت پروژه ساختمانی چیست؟
 19. معرفی برترین مسئولیت‌های مدیر پروژه ساختمانی
 20. بودجه‌بندی پروژه چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 21. تعریف هزینه عملیاتی (OpEx) و هزینه سرمایه‌ای (CapEx)
 22. سرریز هزینه (Cost Overrun) چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟
 23. دستیار مدیر پروژه (Assistant Project Manager) کیست؟
 24. فرایند جمع‌آوری نیازمندی‌ها در پروژه
 25. مدیریت پورتفولیو پروژه چیست و چه اجزایی دارد؟
 26. هرآنچه باید در مورد جمع‌آوری نیازمندی‌ها در مدیریت پروژه بدانید
 27. راهنمای مدیریت انتشار (Release Management)
 28. مدیریت تدارکات پروژه چیست و چه اهمیتی در پروژه دارد؟
 29. راهنمای کامل تعریف، مزایا و روش‌های کنترل هزینه (Cost Control)
 30. کنترل پروژه چیست و چه مراحلی دارد؟
 31. چرخه عمر پروژه چیست و چه اهمیتی دارد؟
 32. تعریف انجام شده یا Definition of Done به چه معناست؟
 33. ساختار شکست کار (WBS) در مدیریت پروژه چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 34. مدیریت محدوده پروژه (Project Scope) چیست و چه اهمیتی دارد؟
 35. منشور پروژه (Project Charter) چیست و چگونه تهیه می‌شود؟
 36. چگونه جدول زمانی یا برنامه زمان‌بندی پروژه را ایجاد کنیم؟
 37. مدیریت ارزش کسب شده یا EVM چیست و چه اصولی دارد؟
 38. مدیریت قرارداد (Contract Management): مراحل، چالش‌ها و مزایا
 39. بهترین مدارک و گواهینامه‌های مدیریت پروژه در دنیا کدام مدارک هستند؟
 40. جلسه آغاز پروژه (Project Kickoff Meeting) چیست و چگونه برگزار می‌شود؟
 41. تعریف مدیریت وظایف در مدیریت پروژه
 42. مدیریت وظیفه در مقایسه با مدیریت پروژه؛ کدام برای شما بهتر است؟
 43. مدیر محصول خوب چه کسی است؟
 44. ماتریس RACI چیست و چگونه اجرا می‌شود؟
 45. برنامه عملیاتی (Action Plan) چیست و چگونه نوشته می‌شود؟
 46. ۵ دلیل اینکه باید نرم‌افزار اکسل را در مدیریت پروژه کنار بگذاریم
 47. معرفی برترین نرم‌افزارهای مدیریت پروژه
 48. معرفی مهم‌ترین مهارت‌های مدیریت پروژه
 49. معرفی برترین متریک‌های مدیریت پروژه
 50. نقش و مسئولیت‌های دفتر مدیریت پروژه (PMO) در سازمان چیست؟
 51. ذینفعان در مدیریت پروژه چه کسانی هستند؟
 52. راهنمای کامل مدیریت ذینفعان پروژه
 53. راهنمای کامل معرفی برنامه مدیریت پروژه (Project Management Plan)
 54. استراتژی محصول چیست و چگونه تدوین می‌شود؟
 55. نقشه راه محصول (Product Roadmap) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟
 56. چگونه از شکست فاجعه بار در پروژه جلوگیری کنیم؟
 57. نکات کلیدی که باید در مورد اکشن پلن (Action Plan) و نحوه نوشتن آن بدانید
 58. کاربرد هوش مصنوعی (AI) در مدیریت پروژه
 59. نمودار Burndown چیست و چه انواع و محدودیت‌هایی دارد؟
 60. برون سپاری فرایند دانش چیست و چگونه انجام می‌شود؟
 61. یکپارچه‌سازی و مدیریت خدمات (SIAM) چیست و چه کاربردی در کسب و کار دارد؟
 62. معرفی یک چارچوب ۳ مرحله‌ای برای نوشتن اهداف پروژه بهتر
 63. نظریه انگیزش مزلو چیست و چه کاربردی در مدیریت پروژه دارد؟
 64. مدل WSJF برای اولویت‌بندی کارهای پروژه و محصول
 65. چرا تیم‌های چابک به منشور تیم (Team Charter) نیاز دارند؟
 66. چارچوب کریستال در روش چابک چیست؟
 67. بررسی برآورد از پایین به بالا و کاربرد آن در مدیریت پروژه
 68. روش نمودار تقدم (PDM) چیست و چگونه در مدیریت پروژه استفاده می‌شود‌؟
 69. اصل هرم چیست و چگونه در ارائه به ما کمک می‌کند؟
 70. راهنمای گام به گام ایجاد نقشه راه محصول
 71. نظریه ذینفعان چیست و چه کاربردی در کسب و کار دارد؟‌
 72. تحقیق کاربر در UX چابک: چگونه UX و توسعه چابک دست به دست هم می‌دهند؟
 73. ۵ مورد از رایج‌ترین نشانه‌های شکست پروژه و نحوه جلوگیری از آن‌ها
 74. بک لاگ چیست و چرا در مدیریت پروژه اهمیت دارد؟
 75. اصلاح بک‌لاگ چیست و به چه منظور انجام می‌شود؟
 76. الزامات غیرعملکردی کدامند و چگونه می‌توان آن‌ها را در پروژه گنجاند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن