مدیریت پروژه

اسکرام مستر کیست و چه وظایفی دارد؟

ممکن است به نظر برسد اسکرام مستر (Scrum Master) یک شخصیت در بازی ویدیویی است، اما در واقع یک شغل جدی است که ریشه در رهبری دارد. اسکرام مستر مسئولیت اطمینان از روند واقعی اسکرام را در طول یک پروژه بر عهده دارد. او چارچوب اسکرام را با هم نگه می‌دارد و روند سازمان، صاحب محصول (Product Owner) و تیم اسکرام را تسهیل می‌کند.

اسکرام، طبق تعریف Scrum.org، چارچوبی است که به تیم‌ها امکان می‌دهد روی پروژه‌های پیچیده کار کنند و با رویکرد سازگار با مشکلات، محصولات با ارزش بالا را تحویل دهند. این یک روش ساده و آسان برای مدیریت پروژه‌ها است که می‌تواند محوری باشد و بازخورد مداوم را تشویق کند، که باعث می‌شود پروژه با دقت بیشتری نیازهای مشتری را برآورده کند.

به لطف مزایای فراوان، محبوبیت اسکرام همچنان در حال افزایش است. طبق گزارش اتحادیه اسکرام در سال گذشته در مورد “وضعیت اسکرام”، ۸۹ درصد از کاربران چابک از رویکرد اسکرام استفاده می‌کنند، ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی‌ها مربی داخلی اسکرام دارند و ۸۶ درصد آن‌ها روزانه جلسه اسکرام برگزار می‌کنند.

این آمار اهمیت اسکرام مستر را نشان می‌دهد، زیرا هیچ تیم اسکرام نمی‌تواند بدون او عمل کند. بنابراین بیایید نگاه دقیق‌تری به نقش اسکرام مستر بیندازیم.

اسکرام مستر کیست؟

اسکرام مستر کسی است که در تیم، مسئول مدیریت فرآیند و روند کار است. او در تصمیم‌گیری دخیل نیست، اما به عنوان یک صاحب‌خانه بازی می‌کند تا تیم را با تجربه و تخصص خود در روند اسکرام راهنمایی کند.

همه افراد تیم درک یکسانی از اسکرام نخواهند داشت و این به ویژه برای تیم‌هایی که تازه وارد این چارچوب شده‌اند، بیشتر صدق می‌کند. بدون اینکه یک اسکرام مستر فرایند را پشتیبانی کند (که می‌تواند به اعضای تیم در درک تئوری، عمل، قوانین و ارزش‌های اسکرام کمک کند)، پروژه دچار مشکل شده و شکست خواهد خورد.

رهبری جامع

یکی از راه‌های نگاه به اسکرام مستر، به عنوان یک رهبر خدمتگزار است. او رویکرد جامع‌تری در کار دارد، ضمن ترویج احساس اجتماع و پشتیبانی از قدرت تصمیم‌گیری مشترک، به دیگران خدمات می‌دهد.

یکی از مواردی که اسکرام مستر باید مراقب باشد تا از آن دوری کند، بشارت بیش از حد است، یعنی زمانی که اعضای تیم “اشتباه از اسکرام استفاده می‌کنند”، به طور مداوم این نکته را به آن‌ها یادآوری کند. این کار در توصیف آنچه اسکرام مستر باید انجام دهد نمی‌گنجد. در عوض، اسکرام مستر باید افراد را در حال انجام کارهای صحیح بیابد و سپس، با روحیه معلمی، به آن‌ها نشان دهد که چگونه می‌توان کارها را بهتر انجام داد.

نقش اسکرام مستر

اسکرام مستر چندین نقش در پروژه دارد. اسکرام مستر با اطمینان از اینکه اهداف، دامنه و دامنه محصول برای همه اعضای تیم اسکرام روشن است، به صاحب محصول خدمت می‌کند. او تکنیک‌ها و ابزاری را برای مدیریت موثر جمع‌آوری محصول ارائه می‌دهد و به تیم اسکرام کمک می‌کند تا بدانند که نیاز به روشن و مختصر نگه داشتن موارد موجود در محصول وجود دارد.

او همچنین برنامه‌ریزی محصول را در یک محیط تجربی بلد هستند. به طور طبیعی، یک اسکرام مستر مهارت چابکی دارد و می‌تواند چابکی را تمرین کند. او چابک را راهی برای نزدیک شدن به یک پروژه می‌داند و می‌تواند در صورت لزوم جلساتی را جهت هدایت یا انتقال اطلاعات مربوط به روند تشکیل دهد.


مجموعه

مدیریت چابک

این پست بخشی از مجموعه مدیریت چابک در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. همه چیز درباره مدیریت پروژه چابک
 2. برداشت‌های نادرست از رویکرد مدیریت چابک
 3. مروری بر تاریخچه مدیریت چابک (Agile) و اصول آن
 4. مدیریت ناب (Lean Management) چیست؟
 5. پیاده سازی رویکرد چابک (Agile) در مقایسه با رویکرد آبشاری (Waterfall)
 6. آموزش مدیریت پروژه چابک با متد کانبان
 7. متد اسکرام در مدیریت چابک چیست؟
 8. معرفی انواع جلسات اسکرام (Scrum Meetings) برای بهبود عملکرد شما
 9. متدولوژی XP در مدیریت چابک چیست؟
 10. مقایسه روش چابک (Agile) و اسکرام (Scrum)، بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها
 11. متد اسکرام‌ بان چیست و چه اهمیتی در مدیریت پروژه دارد؟
 12. روش کانبان (Kanban‌) چه تفاوتی با روش اسکرام (Scrum) دارد؟
 13. اسکرام مستر کیست و چه وظایفی دارد؟
 14. امتحان و مدرک PSM (اسکرام مستر حرفه‌ای) چیست و چگونه می‌توان آن را اخذ کرد؟
 15. اولویت‌بندی رایس (RICE) چیست و چه کاربردی دارد؟
 16. هر آنچه باید در مورد تیم چابک (Agile Team) بدانید
 17. معیارهای برتر برای سنجش موفقیت در پروژه چابک
 18. برنامه‌ریزی اسپرینت (Sprint Planning) در متد چابک چیست؟
 19. تفاوت مدیر محصول و مالک محصول چیست؟
 20. تفاوت میان دو نقش اسکرام مستر و مالک محصول در چیست؟
 21. چرخه حیات توسعه نرم‌افزار چیست و چه مراحلی دارد؟
 22. راهنمای تکنیک‌های تست نرم‌افزار
 23. راهنمای کامل چارچوب چابک مقیاس‌پذیر (SAFe) برای رهبران
 24. رویکرد چابک در پشتیبانی از مشتری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن