مدیریت پروژه

متد اسکرام در مدیریت چابک چیست؟

حتی اگر هرگز چیزی در مورد اسکرام نشنیده باشید، در پایان این مقاله جامع ما، از همه آنچه که باید در مورد چیستی، چگونگی و دلیل این روش قدرتمند چابک بدانید، آگاه می‌شوید.

تعریف اسکرام

اصطلاح “اسکرام” از راگبی گرفته شده است. و این اصطلاح اولین بار در زمینه توسعه محصول در مقاله ای در سال ۱۹۸۶ که در مجله Business Harvard با عنوان “بازی تازه توسعه محصول جدید” منتشر شد، مورد استفاده قرار گرفت.
نویسندگان این مقاله Hirotaka Takeuchi و Ikujiro Nonaka، متوجه شدند که چارچوب‌های سنتی مدیریت پروژه دیگر مناسب سرعت بالای توسعه نیستند. آنها نتیجه گرفتند: “آنچه امروز نیاز داریم، نوآوری مداوم در دنیای تغییرات مداوم است.”

آنها توضیح دادند که چگونه شرکت‌های عظیمی مانند هوندا و IBM با اجازه دادن به گروه‌های کوچک تیم‌های خودمختار و بدون نظارت دقیق، به موفقیت دست می‌یابند. آنها این روش جامع را به “اسکرام” در راگبی تشبیه کردند، یعنی توپ را در حالی که به عنوان یک واحد در زمین حرکت می‌کند، درون تیم پاس می‌دهند. از آن زمان تاکنون چیزهای زیادی تغییر کرده است. اما جهان سریع‌تر و بیش از حد رقابتی شده است. و مدل‌های کوچک و خودمختار Takeuchi و Nonaka که محصولات کاملی را ارائه می‌دهند، همچنان در قلب اسکرام همانطور که امروزه انجام می‌شود، است.

اسکرام چگونه کار می‌کند؟

اسکرام یک چارچوب فرایندی است که از تیم‌های کوچک برای ساخت محصولاتی استفاده می‌کند که به طور مداوم بهبود می‌یابند. مانند Kanban ، XP و سایر روش‌های چابک، اسکرام از توسعه سبک، مکرر و یکپارچه بهره می‌برد.
اسکرام بیشتر از اینکه تکنیک خاصی باشد، یک طرز فکر و رویکرد است. به عبارت دیگر، اسکرام مجموعه‌ای از روابط کاری را ارائه می‌دهد که به افراد کمک می‌کند تا پروژه‌های پیچیده را به طور مشترک مدیریت کنند. این روابط اسکرام به مصنوعات، مراسم و نقش‌ها تقسیم می‌شود.

اسکرام به جای سلسله مراتب، خود سازماندهی را ارتقا می‌دهد. به این صورت که تیم‌ها را به عهده خودشان می‌گذارد تا کارهای خود را انجام دهند. به همین دلیل برای تعاملات تیم اسکرام بسیار مهم است که در سه رکن شفافیت، بازرسی و سازگاری قرار گیرد:

 • شفافیت: جنبه‌های مهم پروژه باید برای افرادی که در قبال نتایج پروژه مسئولیت دارند، قابل مشاهده باشد. تیم‌های خوب اسکرام دائماً اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند.
 • بازرسی: هر رویداد اسکرام فرصتی برای تجزیه و تحلیل پیشرفت و فرایند مشکلات و پیشرفت‌های احتمالی است.
 • سازگاری: تنظیمات بر این اساس انجام می‌شود.

ممکن است همه این موارد کمی بی‌فایده به نظر برسد، اما در طول جلسات، مسئله پیشرفت می‌تواند شخصی شود. احساسات و اختلاف نظرها به راحتی می‌تواند توانایی شما را برای بازرسی و سازگاری از بین ببرد. تیم‌های بزرگ از پنج ارزش اسکرام؛ تعهد، شجاعت، تمرکز، گشودگی و احترام، برای ایجاد رابطه مستحکم مورد نیاز برای ایجاد ارتباط آزاد استفاده می‌کنند.

نقش‌های تیم اسکرام

تیم اسکرام از مالک محصول، متخصص اسکرام و تیم توسعه تشکیل شده است. تیم‌های اسکرام عبارتند از:

 • خود سازماندهی: افراد بر خلاف دریافت دستورالعمل از مافوق خود، خود در مورد اینکه چگونه کار را به سرانجام برسانند، تصمیم می‌گیرند.
 • عملکرد متقابل: تیم اسکرام از تمام مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای تکمیل کار تشکیل شده است.

به استعاره راگبی Takeuchi و Nonaka و چگونگی پاس دادن توپ درون تیم اسکرام در حین توسعه یک زمینه فکر کنید. این بدان معناست که آنها نیازی به راهنمایی یا پشتیبانی افراد خارج از تیم برای توسعه یک محصول ندارند. البته به این معنی نیست که تیم اسکرام کاملاً از شرکت جدا شده است.
به عنوان مثال، مالک محصول وظیفه ارتباط با ذینفعان خارج از تیم را دارد تا متوجه شود تیم باید روی چه مواردی تمرکز کند. آنها از بهترین موقعیت برای اطلاع از اینکه کدام ویژگی‌ها و رفع کدام مشکلات بیشترین ارزش را دارند، برخوردارند.

تیم توسعه مسئول تکمیل توسعه محصول است. توسعه دهندگان با مالک محصول همکاری می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محصولاتی را که ارزش توسعه دارند، انتخاب می‌کنند. اما آنها به تنهایی تصمیم می‌گیرند که چگونه این کار را انجام دهند.
استاد اسکرام رویدادهای اسکرام را تسهیل می‌کند و مطمئن می‌شود تیم توسعه از موانع و عوامل حواس پرتی خالی باشد. استادان اسکرام به تیم کمک می‌کنند تا فرایندهای خود را بهبود ببخشد و مسئول انتقال نتایج به ذینفعان خارجی هستند.
در اینجا یک روش ساده برای فکر کردن در مورد نقش‌ها و مسئولیت‌های تیم اسکرام وجود دارد:

تیم‌های اسکرام در دوره‌های زمانی کوتاه جعبه ای معروف به اسپرینت (به طور معمول دو تا چهار هفته) برای ایجاد توسعه محصولاتی که به طور بالقوه قابل انتشار هستند، کار می‌کنند.
بنابراین، تیم اسکرام به صورت متوسط ۱۰ روز کاری برای انتخاب، تکمیل و ادغام توسعه محصول دارد. برای حفظ این سرعت بالا، آنها از مصنوعات اسکرام که در بالا ذکر شد برای ردیابی ورودی اسپرینت (آنچه روی آن کار می‌کنند) و خروجی (آنچه انجام می‌شود) استفاده می‌کنند. حال وقت آن است با جزئیات بیشتر به مرور این مصنوعات بپردازیم.


مجموعه

مدیریت چابک

این پست بخشی از مجموعه مدیریت چابک در کار و کسب است. ترتیب زیر را در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم.

 1. همه چیز درباره مدیریت پروژه چابک
 2. برداشت‌های نادرست از رویکرد مدیریت چابک
 3. مروری بر تاریخچه مدیریت چابک (Agile) و اصول آن
 4. مدیریت ناب (Lean Management) چیست؟
 5. پیاده سازی رویکرد چابک (Agile) در مقایسه با رویکرد آبشاری (Waterfall)
 6. آموزش مدیریت پروژه چابک با متد کانبان
 7. متد اسکرام در مدیریت چابک چیست؟
 8. معرفی انواع جلسات اسکرام (Scrum Meetings) برای بهبود عملکرد شما
 9. متدولوژی XP در مدیریت چابک چیست؟
 10. مقایسه روش چابک (Agile) و اسکرام (Scrum)، بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها
 11. متد اسکرام‌ بان چیست و چه اهمیتی در مدیریت پروژه دارد؟
 12. روش کانبان (Kanban‌) چه تفاوتی با روش اسکرام (Scrum) دارد؟
 13. اسکرام مستر کیست و چه وظایفی دارد؟
 14. امتحان و مدرک PSM (اسکرام مستر حرفه‌ای) چیست و چگونه می‌توان آن را اخذ کرد؟
 15. اولویت‌بندی رایس (RICE) چیست و چه کاربردی دارد؟
 16. هر آنچه باید در مورد تیم چابک (Agile Team) بدانید
 17. معیارهای برتر برای سنجش موفقیت در پروژه چابک
 18. برنامه‌ریزی اسپرینت (Sprint Planning) در متد چابک چیست؟
 19. تفاوت مدیر محصول و مالک محصول چیست؟
 20. تفاوت میان دو نقش اسکرام مستر و مالک محصول در چیست؟
 21. چرخه حیات توسعه نرم‌افزار چیست و چه مراحلی دارد؟
 22. راهنمای تکنیک‌های تست نرم‌افزار
 23. راهنمای کامل چارچوب چابک مقیاس‌پذیر (SAFe) برای رهبران
 24. رویکرد چابک در پشتیبانی از مشتری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن