BPM Course
مدیریت پروژه

نقشه راه پیاده‌سازی دواپس (DevOps) در سازمان

11 مرحله مهم در چگونگی پیاده‌سازی دواپس در یک سازمان

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

دواپس (DevOps) فرایندی است که شامل استقرار، نگهداری، امنیت و مدیریت کدهای بک‌اند (backend) یک محصول نرم‌افزاری است. در حالی که توسعه‌دهندگان/ برنامه‌نویسان در کنار هم، کد را می‌نویسند و ویژگی‌های جدیدی به آن  اضافه می‌کنند، تیم‌های دواپس از پایداری تمام سیستم‌هایی که نرم‌افزار را اجرا می کنند، مطمئن شده و این فرآیند همه جانبه را تضمین می‌کنند.

اگر به آرم دواپس دقت کنید، نمادی برای بی‌نهایت است که در آن فرآیندهای توسعه تا تعمیر و نگهداری در قالب یک حلقه پایان‌ناپذیر با یکدیگر آمیخته شده‌اند. با این حال ، اجرای پروژه دواپس می‌تواند یک کار چالش‌برانگیز باشد.

دواپس به طور مداوم در خط تحویل با کیفیت قرار دارد

با تغییر زمان‌، نیاز به تحول دیجیتال مرتبا افزایش می‌یابد. اصول دواپس و تیم‌هایی که به آنها عمل می‌کنند، عوامل اصلی توسعه توانایی‌های جدید خواهند بود. نگهداری و عملکرد محصول نرم‌افزاری در مقایسه با تحویل نرم‌افزار، فرآیند سریع‌تری است.

با این حال، اجرای دواپس مقیاس‌پذیر در شرکت‌های بزرگ و بسیار تنظیم‌شده، مجموعه‌ای منحصر به فرد از چالش‌ها را به همراه دارد. معمولا این چالش‌ها شامل مواردی مانند سیستم‌های یکپارچه، گردش کار دستی و وابستگی به نرم‌افزارهای قدیمی و سایر موضوعات عمومی مربوط به سازمان‌های بزرگ است. به دلیل مقیاس‌پذیری و جدول زمانی آنها ذاتا سخت‌تر و کندتر شکل خواهند گرفت.

همچنین، در محیط‌های سنتی و تولید محصولات ترکیبی، تیم‌های توسعه و نگهداری در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. علاوه بر این، نیاز مداوم به نگهداری محصول با توجه به انطباق، امنیت و سایر عوامل می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. بنابراین چگونه یک شرکت می‌تواند بر این پیچیدگی غلبه کند؟

در ادامه چند روش وجود دارد که می‌توانید به طور موثر پیاده‌سازی دواپس را شروع کنید.

  1. از پایگاه کاری فعلی خود استفاده کنید.

ریتمی که با آن اقتصاد دیجیتال در حال رشد است، شما را در مسیر نوآوری سریع قرار می‌دهد بنابراین شما را به پذیرفتن فناوری‌های جدید و همچنین مدل‌های تجاری سوق خواهد داد. بنابراین، در زمانی که صنعت نرم‌افزار، به طور کلی، می‌خواهد با “روش‌های جدید” مرحله‌ای را آزمایش کند، شرکت‌های بزرگ قبلا سرمایه‌گذاری‌های کلانی در ارائه زیرساخت‌های درجه یک انجام داده‌اند که جنبه‌هایی مانند ریسک، امنیت و انطباق را مدیریت می‌کند. می‌توان گفت که دواپس در مورد حذف و جایگزینی ابزارها یا زیرساخت‌های فعلی مورد استفاده نیست. دواپس سازمان‌ها را به ایجاد توانایی‌هایی در لایه زیربنایی فعلی فرا می‌خواند.

برای این اتفاق، لازم است که ابزارهای ما “ابزار باز” باشند تا حتی در محیط‌های ترکیبی IT بتوانند در حین انتقال از مدل آبشار به مدل چابک یا هنگام انتقال از سیستم اصلی به سرویس‌های مبتنی بر ابر، پشتیبانی لازم را پیدا کنند. اینها همه در مورد حرکت مداوم سخن می‌گویند. حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر به طور مداوم، در حالی که آنچه در حال حاضر دارید، بهبود می‌بخشد.

اولویت‌ها در کسب و کار، بازارها و فناوری‌ها به طور مداوم در حال جابجایی است، که شما را ملزم به داشتن راه حل‌هایی می‌کند که سازگاری بین روش‌های جدید و قدیمی را ایجاد کند. بنابراین، تیم‌های دواپس، سازمانی را که ارزش ساخت جدید از دارایی‌های موجود را تشخیص می‌دهند، بیشتر مورد توجه قرار می‌دهند.

  1. فرآیند عملیاتی را بیش از حد سنگین نکنید.

انتظارات مشتریان معمولا زیاد است و مدت زمان تحویل نیز کوتاه است. روند تحویل ارزش به مشتری، نیازهای تجاری را با روند تحویل محصول نرم‌افزاری شما هماهنگ می‌کند. این مورد شامل حذف محدودیت‌ها، اتوماسیون کارهای دستی و افزایش دید ذینفعان در تمام جریان‌های ارزشی است.

  1. بهبود اعتماد به نفس در کسب و کار

خبر خوب این است که سرعت تغییر سیستم و کیفیت اکنون می‌تواند دست به دست هم دهند، بنابراین شرکت‌ها باید از پیاده‌سازی‌های دواپس استفاده کنند که به افزایش امنیت، عملکرد و انطباق کمک می‌کند. سازمان‌ها برای حضور در رقابت، به سرعت و همچنین کیفیت نیاز دارند زیرا در حال انتقال به فرهنگی هستند که باید در آن کیفیت و امنیت با هر کاری ادغام شود.

در بسیاری از شرکت‌های بزرگ، نرم‌افزار اختصاصی فرایندهای تجاری، خدمات و خدمات تکامل یافته را توجیه می‌کند. بنابراین، شما باید محیطی را فراهم کنید که کسب و کار شما این اطمینان را داشته باشد که بدون اینکه از عواقب ناشی از مواجهه با چندین خطر غفلت کند، با تعامل مناسب کار را پیش ببرد. با ایجاد قابلیت‌های جدید ایجاد شده، برای حمایت از تحول دیجیتال یک کسب و کار خاص، شرکت‌ها باید کیفیت و همچنین امنیت را از همان ابتدا اجزای مهم فرایند بدانند.


مجموعه

دواپس (DevOps)


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن