استراتژی

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال که همیشه به عنوان یک اقدام اساسی استراتژیک حائز اهمیت بوده، در پی شیوع ویروس کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

بر اساس نظرسنجی تأثیرات کسب و کار در که در ماه ژوئیه انجام شد، پنجاه و نه درصد از ۳۷۳ تصمیم‌گیرنده فناوری اطلاعات گفته‌اند فشارهای ناشی از همه‌گیری کرونا تلاش آن‌ها برای ایجاد تحول دیجیتال را سرعت بخشیده است.

علاوه بر این، با وجود نگرانی‌های بودجه‌ای که در پی شیوع COVID-19 به وجود آمده، طبق تحقیقاتی که در ماه مه منتشر شد، بودجه‌های جهانی برای فناوری‌ها و خدمات تحول دیجیتال ۱۰٫۴ درصد در سال ۲۰۲۰ رشد می‌کند و به ۱٫۳ بیلیارد دلار می‌رسد. هزینه استفاده از ابزارهای دیجیتال به اندازه سایر فناوری‌ها تأثیرپذیر نبوده است، چرا که طبق گفته کریگ سیمپسون، تحلیل‌گر اقتصادی، بیشتر پروژه‌های مقیاس بزرگ که در حال انجام هستند، در استراتژی کسب و کار گسترده‌تر نقش مهمی دارند.

تحول دیجیتال به طور کلی به عنوان مجموعه‌ای از ابزارها و فرآیندهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای حل مشکلات کسب و کار و جلب رضایت مشتریان استفاده می‌شود. اما بسیاری از مدیران فناوری اطلاعات روش‌های مختلفی را برای اجرای این ابزارها به کار می‌گیرند. در این مقاله متخصصان در مورد تحول دیجیتال صحبت می‌کنند و به مدیران فناوری اطلاعاتی که تعاملات دیجیتالی را آغاز کرده‌اند، مشاوره می‌دهند.

تحول دیجیتال چیست؟

جورج وسترمن، دانشمند و محقق در دانشگاه MIT و نویسنده کتاب Leading Digital: Turning Technology Into Transforming Business، گفته است تحول دیجیتال نشانگر یک بازاندیشی اساسی در مورد چگونگی استفاده سازمان‌ها از فناوری، افراد و فرایندها برای ایجاد تغییرات اساسی در عملکرد کسب و کار است.

تحول دیجیتال که در حالت ایده‌آل توسط مدیر عامل شرکت، با همکاری مدیران فناوری اطلاعات، مدیران منابع انسانی و دیگر مدیران ارشد رهبری می‌گردد، نیاز به همکاری بین بخش‌های مختلف برای ترکیب کردن فلسفه‌های متمرکز بر کسب و کار با مدل‌های توسعه سریع دارد.

این تغییرات گسترده معمولاً در پی مدل‌های جدید کسب و کار و جریان‌های درآمد جدید انجام می‌شود که ناشی از تغییر در انتظارات مشتری در مورد محصولات و خدمات است.

وسترمن می‌گوید: “انتظارات مشتری بسیار فراتر از آن چیزی است که شما واقعاً می‌توانید انجام دهید. این به معنای بازاندیشی اساسی در مورد کارهایی است که با کمک فناوری در سازمان انجام می‌دهیم.”

محرک‌های تحول دیجیتال

طی چندین سال گذشته، سازمان‌ها برای مقابله با احتمال اختلال در شرکت‌های فعلی و استارتاپ‌ها، استفاده از تحول دیجیتال را آغاز کرده‌اند.

به عنوان مثال، خرده‌فروشان در پاسخ به غارت شدن بازار توسط سایت آمازون، در حال ساختن الگوریتم‌هایی هستند تا تدارکات خود را اصلاح کنند و مطمئن شوند که هر چیزی از مواد غذایی گرفته تا وسایل زیبایی، قبل از اینکه لوازم فروشگاه آن‌ها تمام شود، به سرعت از انبارهای محلی عبور می‌کنند. خرده‌فروشان برای اطمینان از اینکه کالاها به سرعت حرکت می‌کنند، کالاهای بیشتری را در فروشگاه‌های خود ذخیره می‌کنند.

همه‌گیرى کرونا رهبران فناوری اطلاعات را مجبور به تعیین اولویت نقشه‌هاى راهبردى خود کرده است، زیرا بسیاری از آن‌ها نرم‌افزار ابری را برای همکاری ویدئویی و ساخت برنامه‌هایی اتخاذ کرده‌اند که کارمندان را قادر می‌سازد وارد دفاتری شوند که در آن‌ها فاصله اجتماعی رعایت می‌گردد و ارتباطات را ردیابی کنند.

این اهداف آسان با پیاده‌سازی نرم‌افزار یادگیری ماشین (ML) به شرکت‌ها در مدیریت محصولات از طریق زنجیره‌های تأمین نیز کمک می‌کنند که این روند با تغییر جهت کسب و کارها به الکترونیکی، مختل شده است.

با وجود این، چنین اموری تحول دیجیتال را تسهیل نمی‌کنند. در عوض، نحوه به کار رفتن این ابزارها و سایر راه‌حل‌ها در سراسر شرکت، تصویری واضح‌تر از تحول دیجیتال در آن را به نمایش می‌گذارد و اولویت‌های کسب و کار آن را منعکس می‌کند.

نمونه‌های تحول دیجیتال

خرید شرکت Assurance IQ توسط Prudential Financial در سال ۲۰۱۹ نشانگر علاقه‌مندی به ترجیحات مصرف‌کننده برای تعامل با برند‌ها از طریق کانال‌های دیجیتال است. شرکت Assurance IQ خریداران را با بیمه‌های زندگی، بهداشت و اتومبیل مطابقت داده و به آن‌ها امکان خرید محصولات بصورت آنلاین یا با کمک نمایندگی زنده را می‌دهد.

استیسی گودمن، مدیر فناوری اطلاعات Prudential Financial می‌گوید مهندسان این شرکت برای پشتیبانی از استراتژی دیجیتال از فرآیندهای چابک و DevOps استفاده می‌کنند و تیم‌های متفاوتی را شامل مدیران محصول، تحلیل‌گران و سایر کارمندان اصلی کسب و کار در بر می‌گیرند. مهندسان به شدت به تیم‌های مایکروسافت و سایر ابزارها برای همکاری در زمینه کدگذاری و سایر امور متمایل هستند.

در حالی که مدل ترکیبی Prudential از عملیات ابری و مرکز داده در برابر همه‌گیری کرونا قوی عمل کرده است، اهداف گودمن شامل افزایش زمان برای بازاریابی محصولات نرم‌افزاری جدید می‌شود که در بهترین حالت تجربیات مشتریان و کارمندان را بهبود می‌بخشد.

گودمن می‌گوید: “ما می‌خواهیم در این زمینه قدم بگذاریم تا بتوانیم به نیاز بازار پاسخ دهیم.” وی افزود که می‌خواهد قابلیت‌های تلفن همراه را بهبود بخشد زیرا Prudential همچنان از سیاست خود مبنی بر اجازه دادن به افراد برای کار از دفتر و از راه دور در طول دوره همه‌گیری کرونا پشتیبانی می‌کند.

برای جولی آوریل از زمان پیوستن به Lululemon به عنوان مدیر فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۷، هم‌سو بودن با بازار اهمیت فراوانی دارد. آوریل که از زمان پیوستن به این شرکت خرده‌فروشی پوشاک، چندین وبسایت بین‌المللی و برنامه‌های تلفن همراه را راه‌اندازی کرده است، می‌گوید که بیشترین توابع محاسباتی را به Microsoft Azure منتقل می‌کند تا “انعطاف‌پذیری بیشتری را به مهمانان خود ارائه دهند.” آوریل می‌گوید تحرک تمرکز اصلی است، زیرا Lululemon تلاش می‌کند تا مشتریان بتوانند موجودی محصولات را از طریق تلفن‌های هوشمند خود جستجو کنند.

آوریل همچنین گفته است: “ما از طریق نوآوری در محصولات و ایجاد تجربه‌های بهتر مهمان در بازارهای اصلی در سراسر جهان به رشد خود کمک می‌کنیم.”

نکات تحول دیجیتال

در ادامه شش نکته وجود دارد که شرکت‌ها می توانند با توجه به نوع تغییری که می‌خواهند ایجاد کنند، از آن‌ها کمک بگیرند:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن