برنامه‌ریزی شغلی

در مصاحبه شغلی چگونه می‌توانیم نقاط قوت و ضعف خود را به بهترین شکل بیان کنیم؟

در یکی از مراحل مصاحبه شغلی، ممکن است از شما خواسته شود که نقاط قوت و ضعف خود را شرح دهید. پاسخ دادن به این سوال برای بسیاری از متقاضیان دشوار است. با این حال، با ایجاد زمینه مناسب، می‌توانید به مدیران پاسخ صادقانه و متفکرانه بدهید که خودآگاهی و حرفه‌ای بودن شما را به خوبی نشان دهد.

حتی اگر به طور خاص در مورد نقاط قوت و ضعف از شما سوال نشود، فکر کردن به پاسخ این سوال رایج باعث می‌شود توضیحات صریح و در عین حال قانع‌کننده‌ای را آماده داشته باشید و بتوانید شرح دهید که برای شرکت چه چیزی را به ارمغان می‌آورید و چگونه می‌خواهید در آینده رشد کنید. با آماده کردن این نکات، می‌توانید با اطمینان به بسیاری از سوالات متداول مصاحبه پاسخ دهید.

در بخش‌های زیر نمونه پاسخ‌ها و مثال‌هایی درباره نقاط قوت و ضعف و نکاتی در مورد نحوه آماده‌سازی پاسخ مناسب را خواهید یافت.

مثال‌هایی از نقاط قوت

اگر از نقاط قوت خود مطمئن نیستید، از برخی از دوستان یا همکاران خود بپرسید که بهترین ویژگی شما را چه می‌دانند. به هرگونه بازخورد کتبی که قبلاً از همکاران یا مدیران دریافت کرده‌اید، مراجعه کنید.

چند نمونه از نقاط قوت عبارتند از:

 • اقدام‌گرا/پرهمت
 • حواس‌جمع/جزئیات‌گرا
 • علاقه‌مند به همکاری
 • متعهد
 • خلاق
 • با اراده
 • منضبط/متمرکز
 • مشتاق/پرشور/با انگیزه
 • انعطاف‌پذیر/همه فن حریف
 • صادق
 • صبور
 • مؤدب

مثال‌هایی از نقاط ضعف

از آنجا که همه ما نقاط ضعف داریم اما به ندرت می‌خواهیم به آن‌ها اعتراف کنیم، بهتر است با یک پاسخ صادقانه شروع کنید. پاسخی را انتخاب نمایید که مدیر استخدام آن را به عنوان ویژگی‌ها یا مهارت‌های ضروری برای موقعیت و همچنین ویژگی‌هایی که شما به طور فعال در حال ارتقاء آن‌ها هستید در نظر نمی‌گیرد.

برخی از نمونه‌های نقاط ضعف عبارتند از:

 • بی‌نظم
 • خود انتتقادگر/حساس
 • کمال‌گرا (توجه داشته باشید: این می‌تواند نقطه قوت بسیاری از نقش‌ها باشد، بنابراین مطمئن شوید که مثالی دارید از اینکه چگونه کمال‌گرایی می‌تواند مشکل‌ساز باشد تا نشان دهید که عمیقا به این ویژگی فکر کرده‌اید)
 • خجالتی/عدم داشتن مهارت در سخنرانی عمومی
 • اهل رقابت (توجه داشته باشید: مشابه کمال‌گرایی، این می‌تواند یک نقطه قوت باشد)
 • تجربه محدود در یک مهارت غیرضروری (به ویژه اگر در رزومه شما مشخص باشد)
 • عدم داشتن مهارت در تفویض وظایف
 • بر عهده گرفتن مسئولیت بیش از حد
 • عدم جزئیات‌گرایی/جزئیات‌گرایی بیش از حد
 • ریسک‌ناپذیر
 • تمرکز بیش از حد/عدم تمرکز

بزرگترین نقاط ضعف شما چیست؟

ممکن است در یک سوال یا در دو سوال جداگانه درباره نقاط قوت و ضعف شما سوال شود. در صورتی که هم‌زمان از شما خواسته شد به نقاط قوت و ضعف خود اشاره نمایید، ابتدا ضعف‌ها را مطرح کنید تا بتوانید پاسخ را با یک نکته مثبت به پایان برسانید.

هنگام بررسی نقاط ضعف خود، از مثال‌هایی استفاده کنید که به مهارت‌ها/عادات یا ویژگی‌های شخصیتی مربوط می‌شوند. بسته به نوع شغلی که متقاضی آن هستید، می‌توانید بر هر یک از این موارد تمرکز کنید.

به عنوان مثال، بحث در مورد مهارت یا عادت ممکن است برای یک موقعیت فنی بسیار مهم باشد. برای نقش فروش یا خدمات به مشتری، مصاحبه‌کننده ممکن است علاقه بیشتری به شنیدن ویژگی‌های شخصیتی شما داشته باشد. هیچ یک از دو گزینه کاملاً اشتباه یا درست نیست. آگهی استخدام را جهت یافتن سرنخ‌هایی در مورد آنچه برای این نقش خاص بیشتر اهمیت دارد بخوانید.

فرمولی که باید دنبال کنید آسان است: ابتدا ضعف خود را بیان کنید. سپس، زمینه اضافی و مثال یا داستان خاصی از نحوه ظهور این ویژگی در زندگی حرفه‌ای خود را اضافه نمایید. این زمینه به کارفرمایان بالقوه بینشی از میزان خودآگاهی و تعهد شما به رشد حرفه‌ای می‌دهد. در مثال‌های زیر، نقاط ضعف و توضیحات نمونه‌ای را مشاهده خواهید کرد:

مثال اول: خود انتقادگر

“من می‌توانم بیش از حد از خودم انتقاد کنم. الگویی که در طول دوران حرفه‌ای خود به آن توجه کرده‌ام این است که اغلب احساس می‌کنم می‌توانم کارهای بیشتری انجام دهم، حتی اگر به طور عینی کارها را به خوبی انجام داده باشم. در اوایل کارم، این باعث فرسودگی شغلی و صحبت منفی با خودم شد. راه‌حلی که من در سه سال گذشته به کار برده‌ام این است که به طور فعال مکث کرده و دستاوردهای خود را جشن بگیرم. این نه تنها به عزت نفس من کمک کرده است، بلکه باعث شده که به طور واقعی از تیم و سایر سیستم‌های حمایتی خود قدردانی کرده و آن‌ها را بشناسم. ”

مثال دوم: عدم اعتماد به نفس

“من به طور طبیعی خجالتی هستم. از دوران دبیرستان و شروع تعاملات حرفه‌ای من، این نقطه ضعفم مانع از صحبت کردنم شد. پس از عضویت در یک گروه کاری که اهداف استراتژیک ما را دو فصل پیاپی برآورده نمی‌کرد، می‌دانستم که در قبال تیم و خودم این وظیفه را دارم که ایده‌های خود را با اطمینان به اشتراک بگذارم. من به یک کلاس بازیگری بداهه پیوستم؛ این کلاس سرگرم‌کننده بود و واقعاً به من کمک کرد تا بر کم‌رویی خود غلبه کنم. من مهارت‌های عملی را در زمینه پیشبرد بحث‌ها و به اشتراک گذاری دیدگاه‌های مختلف آموختم. اکنون در گروه‌ها، همیشه مکالمات خود را با افراد ساکت‌تر آغاز می‌کنم. من دقیقاً می‌دانم که آن‌ها چه احساسی دارند و مردم وقتی شروع به صحبت می‌کنند می‌توانند شگفت‌انگیز باشند. ”

مثال سوم: مشکل در پرسیدن سوالات

“من معتقد هستم که می‌توانم هر مشکلی را به تنهایی حل کنم. این باور در برخی شرایط خوب عمل می‌کند، اما در بسیاری از موارد، من برای انجام کارها نیاز به کمک دیگران دارم. سال گذشته، من رهبر یک رویداد مشتری بودم که دارای قسمت‌های متحرک زیادی بود. فقط بعد از این رویداد متوجه شدم که چقدر به سختی آن را پشت سر گذاشتم. من سعی می کردم همه چیز را از برنامه استراتژیک گرفته تا کوچکترین جزئیات، مانند چیدمان میز مدیریت کنم. بعد از آن کمی به این نقطه ضعفم فکر کردم و از آن زمان، خودم را آموزش داده‌ام که قبل از وارد شدن به حالت حل مسئله، یک قدم به عقب بردارم و افراد یا گروه‌هایی را که می‌توانند منابع خوبی برای کمک باشند شناسایی کنم. ”

مثال چهارم: نداشتن تجربه

“من با آخرین نسخه [نرم افزار] آشنا نیستم. در عوض، من روی [نرم افزار ترجیحی] تمرکز کرده‌ام زیرا طراحی کاربرمحور به علاقه من تبدیل شده است. در چند شغل اخیرم، زمان خود را صرف یادگیری و رشد کرده‌ام. ”

مثال پنجم: تعلل

“من همیشه اهل تعلل بودم. فکر می‌کردم این یک عادت بد نیست زیرا فقط برای خودم استرس ایجاد می‌کنم. اما وقتی چندین سال پیش در شرکت XYZ کار می‌کردم، در یک پروژه گروهی دیدم چگونه به تعویق انداختن کارها و انجام آن‌ها در آخرین لحظه باعث ایجاد استرس برای بقیه می‌شود. این برایم مانند زنگ هشدار بود. من شروع به ایجاد برنامه‌های روزانه کردم که باعث می‌شود در مقابل تیمم پاسخگو باشم و این عادت را ترک کردم. در ابتدا برایم دشوار بود، اما استفاده از فرآیند چابک یک پیشرفت واقعی در روند کار و طرز فکر من بود.”

بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟

برای بسیاری از افراد دشوار است که درباره نقاط قوت خود در مصاحبه شغلی صحبت کنند. ایجاد توازن بین فروتنی و نیاز به ایجاد اعتماد به نفس چالش‌برانگیز است. مانند نقاط ضعف، شما به طور کلی می‌توانید بین مهارت‌ها/عادات و ویژگی‌های شخصیتی یکی را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب نقاط قوت خود، از آگهی استخدام به عنوان راهنما استفاده کنید. از همان فرمول قدرت + زمینه و داستان پیروی نمایید. هنگام ارائه زمینه برای نقاط قوت خود، به ویژگی‌های خاصی بپردازید که شما را برای این شغل واجد شرایط نموده و به عنوان یک متقاضی شغل، از بقیه متمایز می‌کند.

مثال اول: مهارت‌های رهبری

“من همیشه یک رهبر طبیعی بودم. با بیش از ۱۰ سال تجربه در امور مالی و فروش، هر سه ماه از KPI فراتر رفته و در پنج سال گذشته دو بار ترفیع یافته‌ام. من به آن موفقیت‌ها نگاه می‌کنم و می‌دانم که اگر تیم‌هایی متشکل از افراد بسیار ماهر و متنوع ایجاد نکرده و آن‌ها را هدایت نمی‌کردم به آن دستاوردها نمی‌رسیدم. من به توانایی خود برای ایجاد توافق و هم‌بستگی میان تیم‌های چندتخصصه افتخار می‌کنم. به طور مرتب مهارت‌های مدیریتی خود را از طریق بازخورد ۳۶۰ درجه و جلسات صادقانه با تیمم تقویت کرده‌ام و می‌دانم ادامه مهارت‌های رهبری چیزی است که از نقش بعدی خود می‌خواهم.”

مثال دوم: مهارت‌های همکاری

“من به همکاری علاقه بسیاری دارم و همیشه کار گروهی را ترجیح داده‌ام. در تیم‌های پروژه‌ای که هدایت کرده‌ام، اعضا با افراد مختلفی کار می‌کنند و انگیزه آن‌ها از کارهای مختلف خلاقانه نشأت می‌گیرد. از زمانی که مدیریت تیم فعلی خود را آغاز کردم، در طول سه سال بهره‌وری را ۱۵ درصد و ماندگاری آن را ۲۵ درصد افزایش دادم.”

مثال سوم: مهارت‌های بین فردی

“من فردی همدل هستم که در برقراری ارتباط با مردم و ایجاد احساس شنیده شدن در آن‌ها مهارت دارد. در یک نمونه به یاد ماندنی از اوایل سال جاری، من با مشتری که قراردادش را فسخ کرده بودیم در تماس پشتیبانی بودم. برقراری مجدد قرارداد خدمات، نرخ او را به طرز چشمگیری افزایش می‌داد. او به طرز قابل ملاحظه‌ای ناراحت بود و احساس می‌کرد که گرفتار شده است زیرا نمی‌تواند بدون بیمه ماشین رانندگی کند. خیلی زود مشخص شد که ما نمی‌توانیم نیازهای او را برآورده کنیم، اما من می‌خواستم او با تصور مطلوبی از خدمات ارائه‌شده ما را ترک کند.

من در مورد برخی از گزینه های دیگر با او صحبت کردم، حتی به او اطلاع دادم که با ارائه‌دهندگان دیگر که ممکن است بتوانند نرخ کمتری به او ارائه دهند، معامله کند. در نظرسنجی بازخورد آن تعامل، او به طور خاص اشاره کرد که هنوز خدمات ما را به دیگران توصیه می‌کند. من در حرفه خود در زمینه پشتیبانی از مشتری، تعاملات زیادی از این قبیل داشتم. این تعاملات پیچیده هستند اما در نهایت با احساس مثبت مشتری به پایان می‌رسند.”

مثال چهارم: مهارت‌های فنی (نرم‌افزار)

“من شدیدا به جدیدترین نسخه [نرم‌افزار جدید] علاقه دارم. به محض انتشار، این نرم‌افزار را کاملا یاد گرفتم و از دایره توانایی‌های آن نیز فراتر رفتم. من در مورد به کارگیری اشتیاق و توانایی‌های خود در این موقعیت و پیش بردن این برنامه برای شرکت شما هیجان‌زده هستم.”

مثال پنجم: مهارت‌های فنی (نوشتن)

“من مهارت نوشتاری بسیار قوی دارم. هشت سال به عنوان کپی رایتر در صنایع مختلف کار کرده‌ام، و در مورد کار متعهد به تعالی خلاقیت و معیارهای عملکرد هستم. باید بیاموزم که چگونه بین این خلاقیت و تجزیه و تحلیل تعادل کامل بیابم و این علاقه شخصی من است که نشان دهم خوب نوشتن می‌تواند چه چیزی را برای نتیجه نهایی؛ در تبلیغات یا موارد دیگر رقم بزند.”

به یاد داشته باشید، هنگام آماده‌سازی پاسخ برای سوال “نقاط قوت و ضعف شما چیست؟” در مصاحبه شغلی، مهم است که:

 • اطمینان حاصل کنید که نقاط قوت شما از شغل مورد نظرتان پشتیبانی و شما را به عنوان یک متقاضی، از دیگران متمایز می‌کند.
 • بیش از حد متواضع نباشید.
 • پاسخ‌های دقیق و واضح بدهید.

جمع‌بندی

اگرچه «نقاط قوت و ضعف شما چیست؟» اغلب یکی از مخوف‌ترین سوالات مصاحبه است، اما وقتی برای آماده‌سازی یک پاسخ هوشمندانه وقت می‌گذارید، می‌توانید یک داستان منحصر به فرد در مورد اینکه چه کسی هستید و چه هدفی دارید، ایجاد کنید. همانطور که پاسخ‌های خود را آماده می‌کنید، نقاط ضعف را به چالش‌هایی که بر آن‌ها غلبه نموده‌اید تبدیل کنید و از نقاط قوت برای بیان این امر که چرا برای شغل مورد نظر مناسب هستید، استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن