بازاریابی

راهنمای کامل کپی رایتینگ (Copywriting) و اصول آن

نوشتن مطالب تبلیغاتی هنر خاص خود را می‌طلبد. این میان استفاده از دانش کپی رایتینگ (Copywriting به معنای کلماتی که در صفحات وب، تبلیغات دیگر، شبکه‌های اجتماعی و غیره استفاده می‌شود) برای بهبود معرفی محصول یا خدمات شما مفید خواهد بود.

طراحی، بازاریابی محتوا، سئو و … ، همه قسمت‌هایی از یک طرح کامل بازاریابی دیجیتال هستند اما نوشتن متن نوشتاری مانند نوعی برچسب است که همه را به هم پیوند می‌دهد. کپی رایتینگ به طراحی شما معنی می‌بخشد و پایه و اساس بازاریابی محتوا، سئو و طراحی را ایجاد می‌کند.

اگر بتوانید از نوشته خود برای بیان یک داستان جذاب استفاده کنید و در عین حال مشتریان خود را متقاعد کنید که محصول شما نیازهای آنان را برطرف می‌کند، هیچ محدودیتی برای رشد کسب و کار شما وجود ندارد.

لازمه کار کپی رایتینگ چیست؟

  • چگونه می‌توانید یک نویسنده خوب تبلیغات شوید؟
  • آیا باید ساعت‌های بی‌شماری را صرف نوشتن معرفی طولانی نامه‌های طولانی برای فروش کنید؟
  • آیا باید صدها کتاب در زمینه نوشتن متن بخوانید؟
  • آیا باید به دانشگاه بروید و هزاران دلار برای یک مدرک پیشرفته دیگر هزینه کنید؟

راهی بهتر برای تبدیل شدن به یک نویسنده سطح جهانی (world-class copywriter) وجود دارد. روشی آسان‌تر که تقریبا به هیچ سرمایه‌گذاری نیاز ندارید و فقط ۳۰ روز طول می‌کشد.

درک کامل محصول بسیار مهم است

اولین قدم در هر پروژه نوشتن متن، درک کامل هر محصولی است که می‌فروشید. دیوید اولگیلوی، نویسنده متن افسانه‌ای، به خاطر سه هفته مطالعه دقیق برای دستیابی به ایده‌ای برای تبلیغات رولزرویس مشهور است. آخرین عنوان نوشته شده توسط او این است: “با سرعت ۶۰ مایل در ساعت، بیشترین صدای رولزرویس را از ساعت الکتریکی می‌شنوید.”

و اگر کشف چنین ویژگی مهمی در فروش به آقای اوگیلوی به طول انجامید، مطمئنا ارزش دارد که برای مطالعه محصول خود کمی وقت بگذارید تا بدانید کدام ویژگی برای مشتریان برجسته است. کشف اینکه چه چیزی محصول شما را منحصر به فرد می‌کند و چه مزایا و ویژگی‌هایی برای مشتریان شما جذاب است، از جمله وظایف شماست.

چگونه نوشتن نسخه اولیه متن را شروع کنید؟

خبر خوب این است که شما به عنوان یک صاحب یک کسب و کار یا وبلاگ، از قبل محصول خود را ( از مزایای داخلی گرفته تا مزایای خارجی) خوب می‌شناسید. شما ویژگی‌ها را می‌دانید، نحوه کارکرد آن را می‌فهمید و با مزایایی که برای مشتریان شما فراهم می‌کند، آشنا هستید. این یک نقطه شروع عالی برای نوشتن نسخه اولیه متن است. به جای نیاز به تحقیق عمیق، می‌توانید با نوشتن آن دست اطلاعاتی که قبلا داشته‌اید، شروع کنید. اینگونه نیازی به صرف ساعت‌ها تحقیق درباره محصول و یادداشت‌برداری نخواهید داشت.

برای ادامه مراحل مورد نیاز در این بخش، ثبت تمام جزئیات محصول شما بسیار ارزشمند خواهد بود. با نوشتن توضیحات کامل محصول، به همراه لیستی از ویژگی‌ها و مزایا این اطلاعات مهم را ذخیره می‌کنید، جایی که می‌توانید در بخش‌های بعدی کار، به آنها مراجعه کنید. بهتر است همه چیز را در یک مکان ذخیره کنید تا همیشه آن را در دسترس خود داشته باشید.

الف: توضیحات محصول خود را ایجاد کنید.

با پاسخ دادن به سوالات زیر در مورد محصول خود شروع کنید (اگر به جای فروش محصول، خدماتی ارائه می‌دهید، ممکن است لازم بدانید سوالات کمی اصلاح کنید).

  1. چگونه محصول را توصیف می‌کنید؟

برای این سوال، یک توصیف ساده، دو یا سه جمله‌ای از محصول ارائه دهید. نیازی به طولانی یا جزئی بودن زیاد نیست و نگران ارائه یک پاسخ فانتزی نباشید. به راحتی مثل اینکه در حال توصیف محصول برای مشتری هستید، یک توضیح کوتاه را یادداشت کنید.

  1. چه چیزی منحصر به فرد و خاصی در این محصول هست؟

هدف در اینجا شناسایی چیزی منحصر به فرد یا خاص در مورد محصول است. این محصول چه پیشنهادی برای دیگران ندارد؟ آیا مراحل ساخت خاصی داشته؟ آیا نصب کردنش آسان است؟ آیا تجزیه و تحلیل جدیدی ارائه می‎‌دهد که سایت‌های دیگر ارائه نمی‌دهند؟

در نهایت، شما برای شناسایی یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) از پاسخ این سوال استفاده خواهید کرد. USP شما، چیزی منحصر به فرد است که شرکت‌های دیگر ارائه نمی‌دهند.

  1. این محصول چه فایده بزرگی به همراه دارد؟

شما نه تنها می‌دانید که چگونه یک محصول منحصر به فرد است، بلکه می‌دانید چه فایده‌ای برای مشتریان دارد. بسیاری از شرکت‌ها در توصیف محصول متوقف شده و به توضیح سود حاصل از استفاده از آن، ادامه نمی‌دهند.

به عنوان مثال، ممکن است یک شرکت در مورد چگونگی ارائه نرم‌افزار تجزیه و تحلیل وب صحبت کند، اما در مورد مزیت استفاده از این سرویس به مشتریان نگوید. درعوض، آنها باید به مشتریان بگویند که این نرم‌افزار به آنها کمک می‌کند تا سایتی سودآورتر بسازند، برای هر مشتری درآمد بیشتری کسب کنند یا در این راستا کار دیگری انجام دهند. تمرکز باید بر روی ارائه منافع باشد، نه فقط توصیف خدمات.

  1. این منحصول چه مشکلی را حل می‌کند؟

مردم معمولا به یکی از این دو دلیل خرید می‌کنند. برای “افزایش لذت” خود و یا به “حداقل رساندن درد و نیاز” خود. به عنوان مثال، یک شرکت بیمه اتومبیل می‌تواند از عنوانی مانند این استفاده کند: “آیا شما برای بیمه اتومبیل خود بیش از حد هزینه می‌کنید؟” در ادامه این آگهی به چگونگی پرداخت کمترین هزینه توسط مشتریان برای به بیمه اتومبیل در این شرکت نسبت به رقبا سخن خواهد گفت. هدف از این تبلیغ ابتدا تمرکز بر نقاط درد مشتری و سپس صحبت در مورد چگونگی تسکین آن درد است.

گزینه دیگر تمرکز تبلیغ بر روی لذت مشتری از پس انداز پول است. می‌تواند از عنوانی مانند این استفاده کند: “چگونه می‌توانید پولی را به کمک [نام شرکت خاص بیمه اتومبیل در اینجا] پس انداز کنید؟” (کاری که GEICO در سال ۲۰۰۸ با تبلیغات “پولی که می‌توانستید پس انداز کنید” انجام داد).

نتیجه سخن

نویسندگان مطالب تبلیغاتی، زمان خود را به نوشتن با هدف تبلیغات برای فروش کالاها و خدمات اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است یک نویسنده، تبلیغاتی جدید یا شعار جدیدی را برای یک شرکت ارائه دهد. با استفاده از اصول ذکر شده، می‌توانید یکی از این افراد باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن