برنامه‌ریزی شغلیمدیریت پروژه

امتحان و مدرک ACP چیست و چگونه می‌توان در آن موفق شد؟

انواع مختلفی از گواهینامه‌های چابک وجود دارد که مدیران پروژه می‌توانند از میان آن‌ها انتخاب کنند. یکی از آن‌ها ACP است. آزمون PMI Agile Certified Practitioner طیف گسترده‌ای از روش‌ها از جمله اسکرام، ناب، کانبان و XP را شامل می‌شود.

این گواهینامه توسط موسسه مدیریت پروژه (PMI) به منظور امکان غربالگری افرادی که در کار خود روش‌های چابک را استفاده می‌کنند، تهیه شده است. هدف این گواهینامه است که به کارفرمایان نشان دهد که فرد توانایی به کار گیری روش‌های چابک در کار را دارد. علاوه بر این، آزمون ACP همچنین به معنای ارائه چارچوبی برای توسعه حرفه است. این گواهینامه بخش مهمی از اهداف توسعه شغلی متخصصان علاقه‌مند در این زمینه می‌باشد زیرا باعث می‌شود آن‌ها نسبت به سایر افراد فاقد گواهینامه صلاحیت بیشتری داشته باشند.

PMI بزرگ‌ترین انجمن عضویت غیرانتفاعی مدیران پروژه است. گواهینامه ACP آن در سراسر جهان پذیرفته شده است. این سازمان استانداردها و برنامه‌های صدور گواهینامه را از طریق انجمن‌های عملی، فرصت‌های توسعه حرفه‌ای و تحقیقات بازار و برنامه‌های دانشگاهی ارائه می‌دهد. در حال حاضر، حدود ۲۶۰ فصل با بیش از ۷۰۰ هزار عضو و دارنده گواهینامه ACP در سراسر جهان وجود دارد.

هنگامی که صحبت از صدور گواهینامه برای مدیران پروژه می‌شود، PMI سازمانی معتبر در این بین است. زیرا فرایند صدور گواهینامه آن نیاز دارد که فرد نه تنها آزمون را پشت سر بگذارد، بلکه حداقل ۲۰۰۰ ساعت تجربه مدیریت پروژه داشته باشد. بنابراین کارفرمایان نیز به دنبال مدیران پروژه‌ای هستند که دارای گواهینامه ACP باشند.

استانداردهای جهانی PMI

استانداردهای جهانی PMI به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از استانداردهای بنیادیی، استانداردهای عملی و چارچوب‌ها و راهنماهای عملی. این دسته‌بندی‌ها ماهیت گسترده مدیریت پروژه را نشان می‌دهند. این حرفه همچنان در حال تکامل و رشد است و به همین دلیل آموزش ACP نیز هر ساله در حال پیشرفت می‌باشد.

استانداردهای بنیادی پایه و اساسی برای دانش مدیریت پروژه هستند. این استانداردها نشان‌دهنده چهار حوزه مدیریت پروژه هستند که عبارتند از پروژه، برنامه، پورتفولیو و رویکرد سازمانی برای مدیریت پروژه.

استانداردهای عملی به عنوان راهنمایی عمل می‌کنند که می‌توانند به عنوان تکنیک استفاده شوند. فرآیندها یا ابزارهایی که در راهنمای PMBOK® یا هر استاندارد دیگر وجود دارد. استانداردهای عملی مختلفی برای موضوعات مختلف وجود دارد که شامل مدیریت ریسک پروژه، مدیریت ارزش کسب شده، مدیریت پیکربندی پروژه، ساختار شکست کار، زمان‌بندی، برآورد پروژه و موارد دیگر می‌باشد.

در آخر، راهنماهای عملی وجود دارند. آن‌ها اطلاعات و دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌دهند که به مدیر پروژه کمک می‌کند تا استانداردهای PMI را اعمال نماید. این راهنماها می‌توانند در آموزش ACP نیز کمک کنند. برخی از راهنماهای عملی شامل تجزیه و تحلیل کسب و کار برای متخصصان، پیاده‌سازی مدیریت پروژه سازمانی، پیمایش پیچیدگی و مدیریت تغییر در سازمان‌ها است.

مزایای دریافت گواهینامه ACP

ACP برای نشان دادن سطح مهارت متخصصان در به‌کارگیری روش چابک و همچنین تطبیق‌پذیری فرد در مورد تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت پروژه طراحی شده است. فرد دارای این گواهینامه همچنین صلاحیت هدایت تیم‌های اصلی پروژه چابک یا دانش اولیه برای عضویت در یک تیم چابک را دارد. برنامه صدور گواهینامه همچنین به منظور ارائه چارچوبی برای آموزش ACP و همچنین برنامه توسعه حرفه‌ای طراحی شده است.

ACP سریع‌ترین گواهینامه در حال رشد از PMI است. این گواهینامه تنها در اولین سال انتشار، از گواهینامه‌های ریسک، زمان‌بندی و مدیریت برنامه پیشی گرفته است و همچنین به استاندارد طلای شایستگی چابک تبدیل شده است که توسط کارفرمایان ارزیابی می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود افراد بخواهند گواهینامه ACP را کسب کنند، از جمله موارد زیر:

تقاضای بالا: در دو سال گذشته تقاضای زیادی برای روش چابک بوجود آمده است و داشتن گواهینامه به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا تشخیص دهند که آیا مدیر پروژه از اصول، فنون و ابزار چابک آگاهی دارد یا خیر. PMI برای مدیران پروژه‌هایی که از روش‌های چابک در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند یا برای مدیرانی که به سازمان‌هایی تعلق دارند که روش‌های چابک را برای مدیریت پروژه اتخاذ می‌کنند، گواهینامه ایجاد کرده است.

پوشش: مانند سایر گواهینامه‌های چابک، ACP محدود به یک روش نیست. بلکه طیف وسیعی از روش‌های چابک (اسکرام، کانبان، XP، FDD، Crystal، DSDM و …) را پوشش می‌دهد.

دستمزد بالاتر: این یک واقعیت است که افراد با مهارت بهتر درآمد بیشتری نسبت به افراد متوسط ​​دارند. به همین ترتیب، اگر گواهینامه‌های بیشتری از جمله ACP داشته باشید، حق مطالبه حقوق بالاتر را خواهید داشت. بنابراین اگر می‌خواهید از نظر اقتصادی در حرفه خود ثبات بیشتری پیدا کنید، ممکن است اخذ چنین گواهینامه‌ای لازم باشد.

رشد حرفه‌ای: در بیشتر موارد، ACP فقط به افزایش حقوق و دستمزد منجر نمی‌شود. این گواهینامه به شما کمک می‌کند تا در مورد روش‌های مختلف چابک اطلاعات بیشتری کسب کنید و دیگر نیازی نیست که نگران منسوخ شدن آنچه در حال حاضر بلدید، باشید. از طریق این گواهینامه، می‌توانید علی رغم تغییراتی که در کار شما ایجاد شده، به روز باشید.

فرصت‌های شغلی: داشتن گواهینامه ACP همچنین شما را به یک کارمند محبوب تبدیل می‌کند. ممکن است کارفرمایان زیادی به دنبال استخدام شما باشند زیرا در زمینه مدیریت پروژه و سایر زمینه‌های مرتبط از مهارت بالایی برخوردار هستید. این می‌تواند فرصت‌هایی را برای پیشرفت شغلی شما ایجاد کند.

با توجه به مزایایی که در بالا ذکر شد، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم علاقه‌مند به دریافت گواهینامه ACP هستند.

چه کسی واجد شرایط دریافت ACP است؟

زمینه تحصیلی: مقطع متوسطه (دیپلم دبیرستان، مدرک کاردانی معادل جهانی)

تجربه عمومی با پروژه: ۲۰۰۰ ساعت کار در تیم‌های پروژه (این ساعات باید در ۵ سال گذشته کسب شده باشد)

PMP فعال یا PgMP این نیاز را برآورده می‌کند

تجربه پروژه چابک: ۱۵۰۰ ساعت کار در تیم‌های پروژه چابک یا با روش‌های چابک

این ساعت‌ها علاوه بر ۲۰۰۰ ساعت مورد نیاز “تجربه عمومی پروژه” محاسبه می‌شود (این ساعات باید در ۳ سال گذشته کسب شده باشد)

دوره شیوه‌های چابک: ۲۱ ساعت آموزش (این ساعات باید با روش‌های چابک به دست آید)

امتحان: دانش اصول چابک را آزمایش می‌کند

هزینه‌ها: ۴۳۵ دلار آمریکا برای اعضا و ۴۹۵ دلار آمریکا برای افراد غیرعضو

با توجه به مزایای فراوان ACP، جای تعجب نیست که چرا بسیاری از مردم علاقه‌مند به دستیابی به آن هستند. با این حال، قبل از کسب آن، مهم است که ابتدا از شرایط مختلفی که باید داشته باشید آگاه شوید.

اول از همه، شما باید یک مدرک متوسطه داشته باشید. این بدان معناست که باید دیپلم دبیرستان یا مدرک کاردانی معادل جهانی را کسب کنید.

شما باید همچنین حداقل ۲۰۰۰ ساعت به عنوان عضو تیم پروژه کار کرده باشید. این ساعات باید در پنج سال گذشته کسب شوند. کسانی که PgMP یا PMP فعال دارند قبلاً شرایط عمومی تجربه پروژه را برآورده کرده‌اند.

گذشته از تجربه عمومی پروژه، فرد همچنین باید ۱۵۰۰ ساعت به عنوان بخشی از تیم پروژه چابک یا با روش‌های چابک داشته باشد. بخاطر بسپارید که این ساعت‌ها علاوه بر تجربه عمومی پروژه محسوب می‌شوند و باید در سه سال گذشته کسب گردند. این فرد همچنین باید ۲۱ ساعت تمرینات چابک داشته باشد. ۳۶۰PMO ارائه‌دهنده خدمات موسسه مدیریت پروژه  (REP) است، در آموزش چابک تخصص دارد و دوره‌های دولتی و خصوصی را برای پاسخگویی به این شرایط ارائه می‌دهد.

در آخر، امتحان ACP وجود دارد. فرد باید بتواند در آزمون قبول شود. می‌توان یک برنامه آمادگی آزمون ACP را برای آزمون گذراند. این امر اطمینان می‌دهد که فرد می‌تواند با سهولت در امتحان قبول شود.

فرآیند گواهینامه ACP

اولین مرحله ارائه فرم درخواست است. پس از شروع برنامه، ۹۰ روز به شما فرصت داده می‌شود تا فرم درخواست را به موسسه مدیریت پروژه ارائه دهید. اگر در طی ۹۰ روز فرم را تکمیل نکنید، موسسه مدیریت پروژه برنامه را می‌بندد. با این حال، این گزینه را دارید که در آینده دوباره آن را باز کنید.

سپس موسسه مدیریت پروژه فرم درخواست را بررسی می‌کند تا از کامل بودن آن اطمینان حاصل نماید. اگر فرم درخواست بصورت آنلاین ارسال شود، این مرحله ممکن است ده روز طول بکشد. پس از تأیید درخواست، باید هزینه‌های صدور گواهینامه را پرداخت کنید. موسسه مدیریت پروژه تا زمانی که هزینه‌ها را به طور کامل پرداخت نکنید، آزمون را ارائه نمی‌دهد.

با این حال، مواردی وجود دارد که برنامه ACP برای حسابرسی انتخاب می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، شما ۹۰ روز فرصت دارید تا موارد مورد نیاز را ارسال کنید. PMI می‌تواند این موارد را در مدت پنج تا هفت روز پردازش کند. فرایند پذیرش درخواست پس از اتمام حسابرسی آغاز می‌شود.

پس از پذیرش درخواست، یک سال فرصت دارید تا در آزمون قبول شوید. این آزمون از ۱۲۰ سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده و ۲۰ سوال پیش‌آزمون است. آن‌ها به طور تصادفی داخل آزمون قرار می‌گیرند و توسط PMI برای اهداف تحقیقی استفاده می‌شوند. سوالات پیش‌آزمون در هنگام محاسبه نتایج در نظر گرفته نخواهد شد. یعنی شما فقط با ۱۰۰ سوال ارزیابی می‌شوید. این تست فقط سه ساعت طول خواهد کشید. فقط دو نتیجه از آزمون وجود دارد: یا پاس می‌شوید یا شکست می‌خورید. شما سه فرصت برای گذراندن آزمون ACP در طول یک سال دارید.

آیا گواهینامه ACP برای شما مناسب است؟

چگونه می‌توانید مطمئن باشید که شرکت در آزمون ACP کار مناسبی برای شماست؟ ابتدا باید تمایل به کسب ACP داشته باشید. در مرحله بعدی باید تأیید کنید که در چهار زمینه شرایط صدور گواهینامه ACP را دارید. سوابق آموزشی، تجربه عمومی پروژه، تجربه پروژه چابک و دوره شیوه‌های چابک.

برای سوابق تحصیلی باید مدرک متوسطه داشته باشید (دیپلم دبیرستان، مدرک کاردانی یا معادل جهانی). در زمینه تجربه عمومی پروژه، شما طی ۵ سال گذشته حداقل به ۲۰۰۰ ساعت (۱۲ ماه) تجربه عمومی پروژه نیاز دارید. در زمینه تجربه پروژه چابک شما باید حداقل ۱۵۰۰ ساعت (۸ ماه) تجربه کار در تیم‌های پروژه را داشته باشید که به طور خاص در سه سال گذشته از روش‌های چابک استفاده کرده‌اند.

به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید همان ساعات یا پروژه‌هایی را که برای تجربه پروژه چابک گذرانده‌اید برای تجربه عمومی پروژه حساب کنید. سرانجام، در زمینه دوره مهارت‌های چابک شما باید حداقل ۲۱ ساعت آموزش رسمی در شیوه‌های چابک داشته باشید.

هنگامی که تمام ساعات پروژه عمومی و پروژه چابک خود را ثبت کردید و ۲۱ ساعت آموزش را گذراندید، سپس آماده خواهید بود تا درخواست خود را برای شرکت در آزمون ACP ارسال کنید. می‌توانید فرم را به صورت آنلاین در www.pmi.org تکمیل کنید، یا یک نسخه PDF از فرم را بارگیری کرده، آن را پر و سپس از طریق پست ارسال کنید. اگر درخواست آنلاین را انتخاب کنید، ۹۰ روز فرصت دارید تا فرم را تکمیل کنید.

اگر قبلاً پروفایل مدیریت پروژه (PMP) یا برنامه مدیریت حرفه‌ای (PgMP) your را کسب کرده‌اید، موسسه مدیریت پروژه قبلاً تأیید کرده است که شما ۲۰۰۰ ساعت تجربه عمومی پروژه را برای شرکت در آزمون ACP گذرانده‌اید، در نتیجه واجد این شرایط هستید.

جمع‌بندی

اگر شما علاقه‌مند به گرفتن گواهینامه ACP هستید، مهم است که آمادگی کافی را برای کسب آن داشته باشید. باید اصطلاحات و مفاهیم کلیدی را مرور کنید، به خاطر داشته باشید که امتحانات توسط افرادی که در زمینه شیوه‌های چابک مهارت دارند، تهیه شده‌اند.

این‌ها همه نکاتی هستند که باید درباره ACP بدانید. این به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید آیا گواهینامه ACP برای مسیر شغلی که باید طی کنید مناسب است یا خیر. اگر شما یک متخصص چابک هستید، پاسخ قطعاً پاسخ مثبت خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن