بازاریابی

تست A/B چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اگر سعی دارید کسب و کار خود را توسعه دهید، تشخیص این که کدام استراتژی‌های بازاریابی بیشترین تاثیر را بر مخاطبان شما می‌گذارند، دشوار است. تست A/B (همراه با دیگر استراتژی‌های بهینه‌سازی نرخ تبدیل) به شما امکان می‌دهد چیزهایی را امتحان کنید تا بتوانید محتوای خود را بهبود بخشید، بهترین تجربه مشتری را ارائه دهید و سریع‌تر به اهداف تبدیل خود برسید. این راهنمای تستA/B  به شما کمک می‌کند تا با اصول آن آشنا شوید.

تست A/B چیست؟

تست A/B که به عنوان تست تقسیم (Split Test) نیز شناخته می‌شود، به شما امکان می‌دهد ۲ نسخه از یک چیز را مقایسه کنید تا دریابید که کدام یک از آن‌ها موثرتر است. به زبان ساده، آیا کاربران شما نسخه A را دوست دارند یا نسخه B؟

مفهوم آن مشابه روش علمی است. اگر می‌خواهید بفهمید وقتی یک چیز را تغییر می‌دهید چه اتفاقی می‌افتد، باید موقعیتی را ایجاد کنید که فقط آن یک چیز تغییر کند.

به آزمایش‌هایی که در دبستان انجام داده‌اید فکر کنید. اگر ۲ دانه را در ۲ فنجان خاک بریزید و یکی را در گنجه و دیگری را کنار پنجره بگذارید، نتایج متفاوتی خواهید دید. این یک نوع تست A/B است.

چرا تست A/B مهم است؟

تست A/B داده‌هایی را که برای استفاده بیشتر از بودجه بازاریابی خود نیاز دارید، به شما می‌دهد. فرض کنید رئیستان بودجه‌ای به شما داده است تا با استفاده از Google AdWords به سایت ترافیک وارد کنید. شما یک تست A/B ایجاد می‌کنید که تعداد کلیک‌ها را برای ۳ عنوان مقاله مختلف پیگیری می‌کند. آزمایش را به مدت یک هفته اجرا نموده و مطمئن می‌شوید که در هر روز و زمان خاص، تعداد تبلیغات یکسانی را برای هر گزینه اجرا می‌کنید.

نتایج حاصل از این آزمون به شما کمک می‌کند تعیین کنید که کدام عنوان بیشترین کلیک را دارد. سپس می‌توانید از این داده‌ها برای شکل دادن به کمپین خود استفاده کنید و بازده سرمایه‌گذاری (ROI) آن را بهبود بخشید.

تغییرات جزئی، پیشرفت‌های عمده

تست A/B به شما امکان می‌دهد تا تأثیر تغییراتی را که پیاده‌سازی آن‌ها نسبتاً ارزان است، ارزیابی کنید. اجرای یک کمپین AdWords می‌تواند پرهزینه باشد، بنابراین بهتر است هر جنبه‌ای تا حد ممکن موثر واقع گردد.

فرض کنید که شما تست A/B را بر روی فونت صفحه اصلی، اندازه متن، عناوین منو، پیوندها و موقعیت فرم ثبت نام سفارشی اجرا می‌کنید. شما این عناصر را ۲ یا ۳ تا در یک زمان مورد آزمایش قرار می‌دهید تا مجهولات زیادی با یکدیگر تعامل نداشته باشند.

هنگامی که آزمایش انجام می‌گردد، متوجه می‌شوید که تغییر ۳ عنصر اخیر تبدیل هر کدام را ۶ درصد افزایش می‌دهد. طراح وب شما این تغییرات را در کمتر از یک ساعت پیاده‌سازی می‌کند و پس از اتمام آن‌ها، می‌توانید ۱۸ درصد بیشتر از قبل درآمد کسب کنید.

ریسک کم، پاداش بالا

تست A/B نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه از نظر زمان نیز کارآمد می‌باشد. شما ۲ یا ۳ عنصر را آزمایش و پاسخ را دریافت می‌کنید. از آنجا به راحتی می‌توان تصمیم گرفت که باید تغییر را اعمال کرد یا خیر. اگر داده‌های واقعی با نتایج تست شما مطابقت نداشته باشند، همیشه امکان بازگشت به نسخه قدیمی وجود دارد.

حداکثر استفاده از ترافیک

اگر از تست A/B استفاده می‌کنید تا وب سایتتان تا آنجا که ممکن است موثر باشد، می‌توانید به ازای هر بازدیدکننده تبدیل‌های بیشتری دریافت کنید. هر چه درصد تبدیل شما بیشتر باشد، زمان و پول کمتری برای بازاریابی نیاز خواهید داشت. این بدان دلیل است که از لحاظ تئوری، هر کسی که از وب سایت شما بازدید می‌کند بیشتر احتمال دارد اقدام به خرید نماید.

به یاد داشته باشید وقتی وب سایت خود را بهبود می‌بخشید، نرخ تبدیل شما برای ترافیک پولی و غیرپولی افزایش می‌یابد.

تست A/B روی چه چیزی کار می‌کند؟

وقتی صحبت از محتوای تولیدشده برای مشتری می‌شود، موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید با تست A/B ارزیابی کنید. اهداف مشترک عبارتند از:

 • کمپین‌های ایمیل
 • ایمیل‌های فردی
 • استراتژی‌های بازاریابی چند رسانه‌ای
 • تبلیغات اینترنتی پولی
 • خبرنامه‌ها
 • طراحی وب سایت

در هر دسته، می‌توانید تست‌های A/B را روی هر تعداد متغیر انجام دهید. به عنوان مثال اگر در حال آزمایش طراحی سایت خود هستید، می‌توانید گزینه‌های مختلفی مانند موارد زیر را امتحان کنید:

 • طرح رنگی
 • چیدمان
 • تعداد و نوع تصاویر
 • عناوین و زیرتیترها
 • قیمت‌گذاری محصول
 • پیشنهادهای ویژه
 • طراحی دکمه دعوت به اقدام

جمع‌بندی

تست A/B روشی کارآمد و موثر برای سنجش پاسخ مخاطبان به ایده طراحی یا محتوا است زیرا تجربه کاربران را مختل نکرده و نظرات بازخورد مخرب ارسال نمی‌کند. چیزهای جدیدی را امتحان کنید و بگذارید نتایج به خودی خود صحبت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن