BPM Course
بازاریابیمدیریت ارتباط با مشتری

راهنمای گام به گام تدوین برنامه ارجاع برای تقویت استراتژی بازاریابی ارجاعی شما

هنگامی که یک مشتری بالقوه به محصول یا خدماتی نیاز دارد، به کجا مراجعه می‌کند؟ به احتمال زیاد از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده توصیه می‌خواهد. یا ممکن است برخی از نظرات مشتریان آنلاین را مرور کند.

ارجاع زمانی اتفاق می‌افتد که فرد یک کسب‌وکار یا ارائه‌دهنده را به شخص دیگری توصیه کند. این تبلیغات دهان به دهان می‌تواند کمک بزرگی به کسب و کارها در هر اندازه و صنعتی باشد. از برندهای پوشاک گرفته تا بانک‌ها، برنامه‌های ارجاع می‌توانند جریان ثابتی از مشتریان جدید را به همراه داشته باشند.

برنامه ارجاع چیست؟

برنامه ارجاع یک تاکتیک بازاریابی است که مشتریان فعلی شما را تشویق می‌کند تا برندتان را با دوستان، همکاران و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارند. برنامه ارجاع معمولاً در ازای تلاش مشتریان، به آن‌ها پاداشی مانند کارت هدیه، تخفیف یا امتیاز ارائه می‌دهد.

زیبایی برنامه ارجاع در این است که به کسب و کارها کمک می‌کند به راحتی بزرگ‌ترین طرفداران برند خود را مشخص و همچنین دقیقاً ردیابی کنند که مشتریان جدیدشان از کجا آمده‌اند. یک برنامه رسمی همچنین با صفحه ارجاع و پیام اختصاصی، اشتراک گذاری برند شما را برای مشتریان آسان می‌کند.

نحوه تدوین برنامه ارجاع در ۴ مرحله

اکنون که درک کردید برنامه ارجاع چگونه به کسب و کار کمک می‌کند، زمان آن رسیده است که تدوین آن برای کسب و کار خودتان را شروع کنید.

مرحله ۱: یک برنامه ارجاع طراحی کنید که سرنخ‌ها را تبدیل کند.

ظاهر و احساس کمپین شما می‌تواند چیزهای زیادی در مورد کسب و کارتان و نحوه تعامل آن با مشتریان بگوید. به هر حال، این ارجاع ممکن است اولین باری باشد که کسی با کسب و کار شما روبرو می‌شود.

پیام ارجاع خود را واضح و قابل درک نگه دارید و مطمئن شوید که عناصر (شکل ظاهری، احساس و صدا) با کسب و کار شما مطابقت دارند.

از تیترهای جذاب استفاده کنید.

قبل از اینکه بتوانید ارجاع مشتری را دریافت نمایید، باید توجه او را جلب کنید. این برای هر نوع بازاریابی صادق است. اما وقتی نوبت به برنامه‌های ارجاع مشتری می‌رسد، تیتر‌ها نقش کلیدی در جذب مشتریان دارند. یک تیتر خوب باید اصل برنامه را در یک جمله بیان کند. همچنین باید برنامه ارجاع را به اشتراک بگذارد و مزایای پیوستن به آن را توضیح دهد. چند نمونه از تیترهای مفید عبارتند از:

  • “۲۰ دلار بده، ۲۰ دلار بگیر”
  • “ما را به یک دوست ارجاع دهید و ۱۵ دلار دریافت کنید”
  • “روش کار بهتر را به اشتراک بگذارید”
  • “این خبر را پخش کنید تا مادام‌العمر جوراب رایگان دریافت کنید”

پیام ارجاع خود را ایجاد کنید.

علاوه بر گزینه‌های اشتراک‌گذاری، داشتن پیام ارجاع مناسب نیز مهم است. پیام ارجاع متنی است که مشتری برای دوست خود ارسال می‌کند.

یک پیام از پیش نوشته‌شده و آماده ارسال، اشتراک‌گذاری کسب و کار شما را برای مشتریان آسان‌تر می‌کند. در واقع، استفاده از الگوهای برنامه ارجاع ثابت اغلب نتایج بهتری را به دنبال دارد.

با این حال، خوب است که به مشتریان این امکان را بدهید که پیام موجود را ویرایش نمایند یا چند خط به آن اضافه کنند.

در حالی که مشتری شما از قبل از کسب و کارتان اطلاع دارد، ممکن است دوست او چیزی در این باره نداند. پیام ارجاع ممکن است اولین نقطه تماس او با شما باشد و پیام ارجاع شما باید چند مورد را پوشش دهد:

  • مزایای ارجاع را در همان ابتدا توضیح دهید.
  • یک فراخوان واضح برای اقدام بدهید (مرحله بعدی چیست)
  • همه چیز را قابل درک توضیح دهید.
  • آن را شخصی کنید.

دریابید که چگونه در مورد برنامه به مشتریان بگویید.

اکنون که اجزای طراحی و ردیابی کلی را فهمیده‌اید، چگونه به مشتریان در مورد برنامه ارجاع خود اطلاع می‌دهید؟ اگر مشتریان از وجود برنامه شما اطلاعی نداشته باشند، تبدیل اتفاق نخواهد افتاد.

شما می‌توانید با ارسال یک ایمیل شخصی‌سازی‌شده یا پست کردن درباره برنامه‌تان در رسانه‌های اجتماعی، فعالانه از همه مشتریان درخواست معرفی کنید.

یا می‌توانید با بهترین مشتریان شروع کنید؛ مشتریانی که در طول سال‌ها وفادار مانده‌اند، نظر مثبت یا بازخورد درخشان دیگری از خود به جای گذاشته‌اند، یا قبلاً کسب‌وکارتان را به دوستان خود معرفی کرده‌اند.

همچنین می‌توانید فرمی را در صفحه‌های تشکر، در پنجره‌های پاپ‌آپ پس از خرید یا در ایمیل‌هایی که بلافاصله پس از خرید ارسال می‌شوند، بنویسید.

یا می‌توانید از صفحه اصلی و منوهای خود استفاده کرده و لینک‌های چشم‌نوازی را به صفحه برنامه ارجاع خود اضافه کنید.

قبل از راه‌اندازی، برنامه‌ریزی کنید که چگونه مشتریان را برای پیوستن به برنامه ارجاع خود تشویق خواهید کرد.

جمع‌بندی

ارجاع‌ها می‌توانند از هر کجا دریافت شوند؛ یک مشتری خوشحال، یک دوست یا عضو خانواده، یا حتی یک تأییدیه افراد مشهور. نکته کلیدی این است که از این ارجاعات با استفاده از یک برنامه ارجاع که به درستی تدوین شده استفاده کنید که مشوقی برای بازاریابی دهان به دهان فراهم کرده و وفاداری مشتری را ایجاد می‌کند. در این مقاله به نحوه تدوین برنامه ارجاع اثربخش در ۴ مرحله پرداختیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن