مدیریت خود

راهنمای کامل مدل ارزیابی شخصیت و تست DISC

 معرفی کاربردهای آزمون و تست DISC

ارزیابی DISC یک آزمون شخصیت‌شناسی است که می‌تواند توانایی شما را به عنوان یک رهبر نمایان کند، ارتباط شما را در محل کار و خانه بهبود بخشد و شما را به سمت بینش عمیق‌تر و خودآگاهی بیشتر نسبت به خود و اطرافیانتان سوق دهد. بیش از ۴۰ میلیون نفر از ابزارهای ارزیابی DISC برای بهبود محیط کار، تعامل بیشتر و کاهش استرس استفاده کرده‌اند.

اهمیت ارزیابی شخصیت DISC

ارزیابی از سوالات فرموله شده علمی تشکیل شده است که توصیف دقیق نقاط قوت، محدودیت‌ها و ترجیحات محل کار فرد را ارائه می‌دهد. درک شخصیت منحصر به فرد خود فواید بسیاری دارد. روانشناسان مزایای متعددی را برای افزایش خودآگاهی از جمله کنترل خود، خلاقیت بالاتر، عزت نفس، توانایی بهتر برای ترک عادت‌های بد و تشکیل عادت‌های جدید، دستیابی به اهداف موثر و روابط بهتر شناسایی کرده‌اند. در یک محیط کاری نیز این ارزیابی موجب به وجود آمدن مواردی همچون نکات زیر می‌شود.

  • تقویت کار تیمی به جای هزینه بالای عملکرد تیمی
  • حل تعارضات به جای تحمل کردن فضای غیر دوستانه
  • افزایش تعامل کارمندان و بهبود روابط کل تیم

DISC به چه معنی است؟

DISC مخفف اختصاری است که از ابتدای کلمات زیر گرفته شده است:

Dominance: تسلط

Influence: نفوذ

Steadiness: ثبات

Conscientiousness: وظیفه شناسی

هر حرف یکی از چهار سبک اساسی رفتاری را نشان می دهد. البته نتایج ارزیابی DiSC اغلب ترکیبی از حروف را نشان می‌دهد، مانند Di یا SC.

انواع شخصیت DISC چیست؟

ارزیابی رسمی این مسئله از ۱۲ پروفایل مختلف استفاده می‌کند که شامل ترکیبی از چهار نوع اصلی است. با این حال بسیاری از مردم فقط “حرف اول” هر ویژگی را که نوع غالب آن است، به یاد می‌آورند که با ارزیابی اصلی DISC گره خورده است.

Dominance: تسلط

افرادی که در ویژگی “تسلط ” درصد بالائی را دارند، برون‌گرا و وظیفه‌شناس هستند. آنها تمایل دارند که مستقیم، قاطع، محرک و طلبکار باشند. آنها به طور معمول اعتماد به نفس بالایی دارند. برای خود انگیزه ایجاد می‌کنند و ریسک‌پذیر هستند. آنها دوست دارند روی تصویر بزرگ یک فعالیت تمرکز کنند، نه جزئیات. افرادی که ویژگی “تسلط ” بالایی دارند اغلب در مناصب رهبری یافت می‌شوند.

معایب داشتن D بالا چیست؟

رشد بیش از حد این ویژگی در یک فرد موجب بروز سایه‌های شخصیتی منفی در او شده و باعث می‌شود یا فرد دچار استرس‌های فراوان و حساسیت‌های شدید باشد یا در تصمیم‌گیری‌ها منفرد بوده و تفکر جمعی را بیهوده بداند و از قدرت خود به جای ترغیب برای بدست آوردن آنچه آنها می‌خواهند، بهره ببرند.

Influence: نفوذ

افرادی که از ویژگی “نفوذ ” مقدار بیشتری را برخوردار هستند، برون‌گرا و مردم‌گرا هستند. آنها تمایل به الهام بخشی، تأثیرگذاری، تعامل بیشتر دارند. آنها معمولا پرانرژی و متحرک هستند. آنها دوست دارند دیگران را درگیر مکالمه کنند. رهبرانی که ” نفوذ ” بالایی دارند به دیگران انرژی می‌دهند و معمولا به دلیل مهارت‌های اجتماعی و جذابیت محبوب هستند.

معایب داشتن S بالا چیست؟

هنگامی که ویژگی تأثیرگذاری بیش از حد رشد کند، یا وقتی این افراد دچار استرس هستند، می‌توانند با تمرکز بیش از حد بر روی افراد، توجه بیش از حد به جزئیات از وظایف خود چشم‌پوشی کرده و بی‌نظم شوند. آنها تمایل و ترس از طرد شدن اجتماعی دارند زیرا تمایل زیادی به دوست داشتن دیگران نشان می‌دهند و در برخی موارد با حملات لفظی پاسخ فشار وارده را خواهند داد.

Steadiness: ثبات

افرادی که از نظر  “ثبات” بالا هستند، درون‌گرا و محرم و مردم‌گرا هستند. آنها تمایل به حمایت، پایداری و خجالتی بودن دارند. آنها به طور معمول افراد آرام، راحت هستند. آنها دوست دارند دیگران را حمایت کرده، همکاری کنند و ثبات را در بیشتر حالات ممکن حفظ کنند. هنگامی که افرادی که “ثبات”  بالایی دارند در مناصب رهبری هستند، سخت تلاش می‌کنند تا هماهنگی و تعادل به هم نریزد.

معایب داشتن S بالا چیست؟

وقتی این ویژگی بیش از حد رشد کرده باشد، یا وقتی افراد دچار استرس زیادی شوند، برای حفظ روابط معمولا از درگیری جلوگیری می‌کنند. آنها غالبا آخرین کسانی هستند که صحبت می‌کنند یا توجه دیگران را به خود جلب می‌کنند. بنابراین به راحتی می‌توان از آنها چشم پوشی کرد. ممکن است با عدم تصمیم‌گیری و سازگاری بیش از حد محدود شوند. آنها بیشتر از تغییر، از دست دادن ثبات، و آزردن دیگران می‌ترسند.

Conscientiousness: وظیفه‌شناسی

افرادی که از نظر ” وظیفه‌شناسی” درصد بالا دارند، درون گرایانه‌تر و محرمانه‌تر و وظیفه مدار هستند. آنها تمایل به احتیاط، محاسبه، صلاحیت، تأمل و دقت دارند. آنها معمولا تحلیلی و جزئی‌گرا هستند. آنها برای دقت ارزش قائلند و ماهیتی کنجکاو دارند، که اغلب با پرسیدن سوالات زیادی انتقادی به نظر می‌رسند. رهبرانی که “وظیفه‌شناسی” بالایی دارند، انتظار دارند همه از استانداردهای آنها پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که همه چیز همانطور که باید کار می‌کند.

معایب داشتن C بالا چیست؟

هنگامی که ویژگی وظیفه‌شناسی بیش از حد رشد کند، یا وقتی افراد دچار استرس بالائی شوند، می‌توانند فرار کنند. با تغییر موضوع از درگیری جلوگیری می‌کنند. آنها فشار سریع را دوست ندارند و به دلیل عدم اطمینان و سردرگمی احتمالا حتی با سرعت کمتری به آن پاسخ می‌دهند. آنها می‌توانند با تجزیه و تحلیل بیش از حد، منزوی کردن خود و ترس از انتقاد، محدود شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن