رپورتاژ

بهترین گرایش MBA چیست؟ با بهترین گرایش MBA در ایران آشنا شوید

افرادی که قصد شرکت در دوره های mba را دارند، با یک چالش همیشگی روبه‌رو هستند: بهترین گرایش mba کدام است؟ برای ادامه تحصیل، مهاجرت یا کار در شرکت‌های خارجی، کدام دوره را باید انتخاب کرد؟

دوره mba یا مدیریت ارشد کسب‌وکار یکی از محبوب‌ترین دوره هایی است که توسط آموزشگاه‌های معتبری از جمله مدرسه کسب و کار ماهان به صورت حضوری و اینترنتی در ایران برگزار می‌شود و فارغ‌التحصیلان با دریافت مدرک بین‌المللی، می‌توانند آینده کاری خود را تضمین کنند. این دوره، گرایش‌های مختلف و بسیار متفاوتی دارد که هرکدام از آنها مخصوص یک موقعیت شغلی خاص هستند.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای شرکت در دوره mba هستید اما با گرایش‌های آن آشنا نیستید، این مقاله برای شماست.

معرفی بهترین گرایش MBA

این روزها، دوره mba در چندین گرایش مختلف در سراسر جهان برگزار می‌شود؛ در ادامه، شش مورد از مهم‌ترین موارد را بیان می‌کنیم.

مدیریت بازاریابی

بازاریابی که برخی آن را بهترین گرایش mba می‌دانند، یکی از محبوب‌ترین شاخه‌ها در مدیریت ارشد کسب‌وکار در دنیا بوده و بیشتر مناسب افرادی است که در موقعیتی مانند مدیر بازاریابی، مدیر برندینگ و مدیر فروش فعالیت دارند. در این دوره، روی دانش‌های مرتبط با بازاریابی متقاضیان تمرکز شده و به آنها کمک می‌کند مهارت‌های خود را توسعه دهند. به علاوه، بازار کار این رشته نیز بسیار گسترده بوده و بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ به دنبال فارغ‌التحصیلان آن هستند.

تحقیقات بازاریابی، برندسازی، توسعه محصول، مدیریت تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ، از موضوعات اصلی هستند که در این شاخه آموزش داده می‌شود.

مدیریت مالی

اگر از کار با اعداد خسته نمی‌شوید و به جزئیات توجه زیادی دارید، می‌توانید گرایش مالی را به عنوان پرطرفدارترین و بهترین گرایش mba انتخاب کنید. به واسطه تجربه بسیار خوبی که فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه سرمایه‌گذاری، مدیریت هزینه‌ها و اصول حسابداری و پول کسب می‌کنند، بسیاری از بانک‌ها، مؤسسه‌های مالی، بیمه‌ها و شرکت‌های بازرگانی به دنبال استخدام افرادی هستند که سراغ این شاخه می‌روند. فرصت برای ادامه تحصیل و کار در خارج از کشور برای افرادی که سراغ گرایش مالی می‌روند، بسیار زیاد است چرا که از نظر شغلی، جایگاه آنها در ایران با سایر کشورها تفاوت خاصی ندارد و تمام موسسه‌های مالی، به دنبال استخدام افراد خبره در این حوزه هستند.

از مهم‌ترین مباحثی که در این گرایش مطرح می‌شود، می‌توان به مدیریت صندوق، سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه، مدیریت پورتوفولیو، تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و بودجه‌بندی اشاره کرد.

مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه mba، مهارت‌های تحلیلی دانشجویان را توسعه داده و به آنها می‌آموزد که چگونه از سیستم‌ها و مدل‌های ریاضی استفاده کنند. این دانش همچنین به فارغ‌التحصیلان آن یاد می‌دهد که در کنار کاهش هزینه‌های تولید، کیفیت خدمات و محصولات خود را بهبود بخشند.

تجزیه و تحلیل کسب وکار، مدل‌سازی ریاضی، لجستیک داده، تفسیر اطلاعات و استراتژی عملیات، از مهم‌ترین موضوعاتی هستند که در این شاخه آموزش داده می‌شوند. به علاوه، متقاضیانی که دوره mba و گرایش مدیریت پروژه را با موفقیت می‌گذرانند، می‌توانند به عنوان مدیر زنجیره تامین و مدیر عملیات مشغول کار شوند.

بهترین گرایش mba از نگاه بسیاری از کارشناسان، مدیریت پروژه بوده و محبوبیت آن نیز همواره در سطح جهانی در حال افزایش است.

بهترین گرایش mba
بهترین گرایش mba

مدیریت فناوری اطلاعات

برای افرادی که علاقه زیادی به تکنولوژی و علوم مرتبط با آن دارند، مدیریت فناوری اطلاعات می‌تواند بهترین گرایش mba باشد! این دوره، نگاه‌تان به فناوری را تغییر داده و شما را با پتانسیل‌‌، ریسک‌ها و تاثیر آن بر کسب‌وکار آشنا می‌کند. به علاوه، دانشجویان می‌آموزند که کدام‌یک از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌تواند در جهت افزایش بهره‌وری محصولات و خدمات شرکت مورد استفاده قرار گیرند.

در کنار دروس مدیریتی اصلی، موضوعاتی مانند تحقیق و توسعه، نوآوری فناورانه و مدیریت تکنولوژی نیز به متقاضیان این دوره آموزش داده می‌شود. افرادی که این شاخه را انتخاب می‌کنند، بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در جایگاه‌های شغلی مختلفی مانند مدیریت توسعه محصول و مشاور فناوری اطلاعات مشغول کار شوند.

مدیریت منابع انسانی

یکی دیگر از محبوب‌ترین شاخه‌ها که امروزه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده، مدیریت منابع انسانی است. این شاخه، به متقاضیان اجازه می‌دهد که مهارت‌های مربوط با مدیریت منابع انسانی را بهبود بخشیده و درک بهتری از مدیریت کسب‌وکار، استراتژی و دیگر موضوعات مرتبط با تجارت کسب کنند.

متقاضیان این دوره لازم است در مورد موضوعات مختلفی مثل قانون تجارت، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت مالی و مذاکره، آموزش ببینند. بعد از اتمام دوره نیز می‌توانید سراغ جایگاه‌های شغلی مختلفی از جمله مدیر منابع انسانی و مدیر روابط عمومی بروید.

مدیریت استراتژی

اگرچه طی چند سال اخیر، تقاضا برای استخدام فارغ‌التحصیلان مدیریت استراتژی بسیار زیاد شده است، اما نمی‌توان آن را بهترین گرایش mba معرفی کرد؛ مگر اینکه فردی واقعا خلاف باشید و بتوانید نقشه راه شرکت‌ها را برای رسیدن به موفقیت نهایی به‌درستی بچینید. به علاوه، این گرایش بسیار مناسب افرادی هستند که به دنبال کارآفرینی، راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی یا کمک به استارتاپ‌ها هستند.

برنامه‌ریزی استراتژیک، تفکر استراتژیک و کارآفرینی سازمانی از جمله مهم‌ترین دروس گرایش مدیریت استراتژی mba است.

بهترین گرایش mba
بهترین گرایش mba

انتخاب بهترین گرایش mba

حتما تا اینجا با گرایش های mba و ویژگی‌های آنها آشنا شده‌اید، ولی احتمالا باز هم تصمیم‌گیری در انتخاب گرایش بهتر، کمی دشوار باشد. در این صورت می‌توانید از دانش کارشناسان مدرسه کسب و کار ماهان استفاده کنید. این مجموعه آموزشی بزرگ با تکیه بر سال‌ها تجربه و با بهره‌گیری از دانش اساتید توانمند، دوره‌های مختلف mba در ایران را برگزار کرده و کارشناسان آن می‌توانند شما را در انتخاب بهترین گرایش یاری کنند.

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن