رپورتاژ

متاسیلیکات سدیم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

متاسیلیکات سدیم یک نمک معدنی محسوب می شود که به دلیل خواص فوق‌العاده‌ای که دارد، به طور گسترده در  تهیه انواع مختلفی از کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی از جمله سیمان و بتن، سیلیکاژل، پاک‌کننده‌ها و… استفاده می ‌شود.

به طور معمول یک ترکیب نمک پلیمری از آنیون SiO32 و دو کاتیون Na+ است و در آب سرد حلال است. که به صورت سنگ های بی رنگ یا سفید قابل دسترسی است. صاحبان تولید کننده از جمله ویژگی هایی که از خرید متاسیلیکات سدیم در صنایع مختلف بهره مند می شوند، ویژگی ضد عفونی کنندگی و مرطوب کنندگی متاسیلیکات سدیم است.  از طرف دیگر به دلیل توانایی در دفع آلودگی ها نیز در پاک کننده های متعددی استفاده می شود.

کاربرد متاسیلیکات سدیم

ترکیب متاسیلیکات سدیم موجب کاهش سختی آب می شود و در نتیجه باعث ایجاد کف بیشتر در پاک کننده ها خواهد شد. به همین خاطر یکی از کاربردهای اساسی آن به عنوان ماده افزودنی در پاک کننده ها؛ موجب استقبال قرار گرفته است. به طوری که از این ترکیب در انواع پاک کننده ها و پودرهای لباسشویی استفاده می شود.

این ترکیب شیمیایی از کنار هم قرار گرفتن و نگهداری ۲ جزء سدیم ، ۱ جزء سیلیسیوم Si و ۳ جزء اکسیژن O شکل گرفته است و معادله شیمیایی آن معادل Na2SiO3 می باشد. متاسیلیکات سدیم دارای یک آنیون SiO32 و دو کاتیون Na در ساختار خود است. علاوه بر این، وزن اتمی آن در حدود ۱۲۲ گرم در مول است.

همانطور که قبلا گفته شد، بیشترین استفاده از این ماده را می توان به دو گروه صنعتی و غیر صنعتی تقسیم کرد: 

کاربردهای صنعتی متاسیلیکات سدیم

۱- یکی از رایج ترین موارد استفاده در صنعت چسب و مهر است. پتاسیم در معادله چسب متاسیلیکات سدیم توانایی چسبندگی را افزایش می دهد.

۲- می توان از آن به عنوان نفوذ پذیر استفاده کرد.

۳- در موارد معدودی می توان از متاسیلیکات سدیم به عنوان محو کننده(سفیدکننده) استفاده کرد.

۴- در تعداد کمی از تولیدات مواد شیمیایی و صنایع شیمیایی فوق العاده استفاده می شود.

۵- به عنوان بازدارنده فرسایش استفاده می شود.

۶- به عنوان ماده فرد میانی استفاده شود.

۷- بعضی اوقات به عنوان ماده افزودنی و پوشش دهنده استفاده می شود.

۸- کاربرد در نسل سایه ها از دیگر کاربردهای این محصول می باشد.

۹- به عنوان یک عامل پاک کننده فعال استفاده می شود

۱۰- علاوه بر این در تولید مواد سرسخت و مقاوم در برابر آتش استفاده می شود.

کاربردهای غیر صنعتی

 • در بحث اقلام ضد عفونی و چسب قابل استفاده است.
 • استفاده در محصولات مراقبت از مبلمان خانگی و نظافت
 • کاربردهای الکتریکی و محصولات الکترونیکی
 • استفاده گسترده در صنعت مواد نساجی
 • استفاده در تولید محصولات مایع رادیاتور
 • استفاده در اقلام مراقبت از خودرو

متاسیلیکات سدیم به نام های دیگری هم شهرت دارد مانند:

 • واتر گلس
 • شیشه مایع
 • سیلیکان
 • گاز مایع
 • سدیم پلی سیلیکات
 • سیلیکات سدیم
 • و E550

خصوصیات متاسیلیکات سدیم

متاسیلیکات سدیم یکی از مواد شیمیایی جامد است که حالت کریستالی را در بر می گیرد و به طور معمول بی رنگ یا سفید است. این جواهرات به خوبی رطوبت را جذب می کنند. به طوری که در صورت مرطوب شدن این ماده شیمیایی، کاملا لغزنده می شود.

همچنین این ماده در آب گرم هیدرولیز شده و مقادیر زیاد آن در آب سرد تجزیه می شود. به همین دلیل، این ماده شیمیایی به صورت سیال نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع متاسیلیکات سدیم:

 • متاسیلیکات سدیم آبی (به صورت سیال)
 • متاسیلیکات سدیم خشک (پودری)

در حالت انبساط، نقطه ذوب شدن این ماده تا ۱۰۹۸ درجه سانتیگراد بالا می رود و کاملا غیر قابل اشتعال است.

متاسیلیکات سدیم در دمای محیطی کاملاً ثابت است و دارای خلوص ۹۹٪ است. این ماده شیمیایی دارای خواص محلولی است (PH آن بین ۱۲ تا ۱۳ است) و جزء مواد ضد اسیدی به شمار می رود. از جمله خصوصیات و خواص این ماده می توان به خواص روغنی، تمیز کنندگی، حالت چسبندگی و … اشاره کرد.

روش تولید متاسیلیکات سدیم

این ماده با گنجاندن متاسیلیکات سدیم کاستیک به سیال برای تحویل اکسید سدیم و دی اکسید سیلیکون در نسبت مولی ۱:۱ ایجاد می شود. مایع متاسیلیکات در آن نقطه سرد می شود تا ماده پنتاهیدرات ساخته شود یا از خشک کن عبور داده می شود تا ماده بی آب به دست آید.

شرکت سیلیکات گستر اصفهان

شرکت سیلیکات گستر اصفهان یکی از نمونه شرکت های فعال در حوزه خرید و فروش متاسیلیکات سدیم است که در ایران فعالیت می کند. این شرکت توانسته است به کمک جوانترین و باذکاوت ترین نیروهای خود به تولید با کیفیت ترین انواع سیلیکات جامد، مایع و پودری اقدام کند.

فروش انواع  سیلیکات را در  فروشگاه سیلیکات سدیم گستر اصفهان می توانید مشاهده و اطلاعات لازم را دریافت کنید. تمام محصولات کاملا با کیفیت و مرغوب هستند و در کمترین زمان ممکن با ضمانت اصالت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

https://silicategostar.com/

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن