رپورتاژ

آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ از نقطه صفر وارد رقابت نشوید!

باید این واقعیت را بپذیریم که اکثر مشتریان خرید های خود را به صورت اینترنتی انجام داده یا حداقل برای جستجوی اطلاعات در فضای آنلاین وقت می گذارند. پذیرش این قضیه گامی به جلوست اما کافی نیست، یک آژانس دیجیتال مارکتینگ می تواند در قدرتمند سازی شما بین رقبا اثربخش باشد.

ممکن است از خود بپرسید: آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاری انجام می دهد؟ و به عنوان سوال دوم: آیا برون سپاری ای خدمات منطقی است و چه نوع آژانس های بازاریابی دیجیتال، خوب کار می کنند؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ دقیقا چیست؟

آژانس های بازاریابی دیجیتال با استفاده از مهارت، دانش و تجربه خود در زمینه شبکه های اجتماعی، وبسایت، بهینه سازی یا سئو، کمپین های تبلیغاتی و … به شما در برنامه ریزی و اجرای استراتژی های بازاریابی کمک می کنند. انتخاب شرکت دیجیتال مارکتینگ معتبر به معنای دسترسی به افراد زیر است:

·      مشاوران برتر دیجیتال مارکتینگ

مشاور دیجیتال مارکتینگ در ابتدا سوالاتی در مورد شرکت شما می پرسد تا به برنامه ریزی و شکل دهی کمپین های شما کمک کند. شناخت اهداف و ماموریت های سازمان برای شرکت دیجیتال مارکتینگ بسیار اهمیت دارد چراکه برای هر هدف، کانال بازاریابی مخصوص به خود نیاز است. به عنوان مثال برای شرکت های بزرگ صنعتی نیاز کمتری به داشتن شبکه اجتماعی پویا دیده می شود و بهتر است در زمینه سئو و بهینه سازی برای موتور های جستجو سرمایه گذاری کنند.

·      متخصص تولید و بازاریابی محتوا

بسته به نوع خدمتی که انتخاب می کنید، مسئول پروژه نیاز به متخصص تولید محتوا متنی، بصری یا صوتی دارد که از مقالات داخل سایت تا کپشن پست های اینستاگرام را با رعایت قوانین کپی رایتینگ جذاب بنویسد. ایجاد تقویم محتوایی، ارائه عناوین خلاقانه برای تبلیغات و … فعالیت هایی است که صرفا از یک متخصص تولید محتوای کاربلد ساخته است.

·      متخصص سئو

یکی از خدماتی که اغلب آژانس های دیجیتال مارکتینگ ارائه می دهند، خدمات سئو است. متخصص سئو وظیفه ارتقا رتبه وبسایت در کلمات کلیدی مرتبط در موتور های جستجو مانند گوگل را بر عهده دارد. بهترین شرکت سئو استراتژی مشخصی برای پیشبرد اهداف دارند و از ابزار های دقیق آنالیز رقبا، کلمات کلیدی و تجربه بالا برای افزایش ترافیک آنلاین ارگانیک از گوگل بهره می برند.

متخصص سئو فردی است که به مفاهیم سئو داخلی، تکنیکال و خارجی تسلط داشته و می تواند استراتژی بلند مدت سئو و تولید محتوا تعیین کند. این فعالیت ها اگر طبق اصول انجام شود در نهایت باعث بهبود رتبه سایت در کلمات کلیدی هدف خواهد شد. برخی از اصلی ترین وظایف متخصص سئو شامل سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی (آف پیج) می شود.

·      گرافیست و متخصص طراحی گرافیک

اگر فعالیت در شبکه های اجتماعی مهم ترین بخش اهداف شرکت شما باشد، برون سپاری آن به شرکت دیجیتال مارکتینگ منوط به وجود کارشناس متخصص طراحی گرافیکی در آژانس است. گرافیست ارشد با ارائه ایده های تازه، شناخت رنگ های سازمانی، هویت برند و … دست به خلق تصاویر کار شده زیبا، موشن گرافی، طراحی لوگو، هویت بصری و … میزند.

·      طراح سایت و توسعه دهنده وب

یکی از تخصصی ترین و پایه ای ترین خدمات در هر آژانس دیجیتال مارکتینگی، طراحی سایت و توسعه وب است. متخصص طراحی سایت اصلی ترین سنگ بنای شرکت را در فضای وب قرار می دهد و به همین دلیل طراحی خلاقانه و متناسب با ارزش های سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع آژانس های دیجیتال مارکتینگ

انواع آژانس های دیجیتال مارکتینگ
انواع آژانس های دیجیتال مارکتینگ

همانطور که شاخه های مختلف تخصصی از دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، آژانس های بازاریابی نیز انواع مختلفی دارد. اغلب، آژانس ها با نوع خدماتی که ارائه می دهند تعریف می شوند. برخی از آژانس ها در شاخه خاصی مانند مدیریت رسانه های اجتماعی تخصص دارند؛ این در حالیست که برخی دیگر مجموعه ای از خدمات بازاریابی دیجیتال کامل را ارائه می دهند. در اینجا برخی از اشکال رایج آژانس های دیجیتال مارکتینگ آورده شده است:

 1. آژانس دیجیتال مارکتینگ فول سرویس

آژانس دیجیتال مارکتینگ با خدمات کامل (فول سرویس) با داشتن نیرو های متخصص در هر بخش، انواع خدمات بازاریابی آنلاین را به شما ارائه می دهند. نکته مهمی که مزیت این شرکت هاست، ارائه خدمات بصورت یکپارچه بخصوص برای کسب و کار های کوچک می باشد. افزایش بهره وری در هماهنگی تیم های مختلف این آژانس ها بدست می آید.

معمولا کسب و کار هایی که نیاز به ایجاد وبسایت دارند، بعد از اتمام طراحی سایت رو به دریافت خدمات سئو و بهینه سازی کلمات کلیدی می آورند و در کنار آن هم برخی برای حضور قدرتمند در شبکه های اجتماعی برنامه دارند پس چه بهتر که این خدمات را از یک آژانس معتبر دریافت کنند.

 1. شرکت های سئو

یک آژانس تخصصی سئو به طور خاص بر روی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو تمرکز می کند. در دنیای امروزی، اکثر مشتریان شما را از طریق موتورهای جستجو از جمله گوگل پیدا می کنند. آژانس‌های سئو به طور تخصصی روی بهبود رتبه کلمات کلیدی برای جذب مشتریان هدف تمرکز می کنند. همانطور که گفتیم آژانس های فول سرویس خدمت سئو را هم ارائه می دهند اما برخی شرکت های تخصصی سئو نیز در این امر فوق العاده هستند.

 1. آژانس های تبلیغاتی ادز

یک آژانس تبلیغات دیجیتال ادز محور، در تبلیغات PPC، بنری و گوگل ادز تخصص دارد. این آژانس به کسب و کار شما کمک می کند تا در مواردی مانند تبلیغات گوگل، تبلیغ در سایت ها، اپلیکیشن ها و … بدرخشید.

برخی دیگر از انواع آژانس های بازاریابی دیجیتال را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

 • آژانس سوشال مدیا مارکتینگ
 • آژانس طراحی وبسایت
 • آژانس تخصصی ایمیل مارکتینگ
 • مشاورین کسب و کار آنلاین

به هنگام انتخاب یک آژانس دیجیتال مارکتینگ چه چیزی را در نظر داشته باشیم؟

ایران وب لایف
ایران وب لایف

به هیچ وجه نحوه انتخاب بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ برای یک شرکت نسبت به شرکت دیگری یکسان نیست. اما پیش از امضا قرارداد با یک شرکت می توان مواردی را در نظر گرفت که عبارتند از:

 • خدمات مشتری و نحوه برقراری ارتباط
 • تعداد خدمات ارائه شده (یکپارچه یا تخصصی)
 • نرخ بازگشت سرمایه
 • نظرات مشتریان و نمونه کار های انجام داده شده در هر بخش
 • قیمت گذاری بالا، پایین یا متوسط و معادل
 • سابقه فعالیت در فضای دیجیتال مارکتینگ
برچسب ها
دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن