مدیریت فرایندهای کسب و کار

BPM و SOA: ادغام دو تکنولوژی به منظور بهبود عملکرد

BPM و SOA همدیگر را با هدف بهبود فرآیند سازمانی و گسترش محصولات و خدمات باکیفیت به مصرف‌کنندگان نهایی، تکمیل می‌کنند

BPM یا مدیریت فرآیند کسب و کار ابزاری است که در واقع می تواند محصولات و خدماتی مطلوب را ایجاد کند در حالی که SOA یا ساختارهای خدمات گرا، به عنوان یک موتور عمل می کنند تا باعث شوند BPM کار کند و آن کار را به مصرف کنندگان تحویل دهد. این یک رابطه نمادین است که عموما کل عملیات شرکت ها را بهینه می کند.

ساختارهای خدمات گرا توسعه داده شده اند تا برای نیازهای محاسباتی شرکتها، دارای انعطاف پذیری باشند. به این دلیل که ماهیت عمده ی SAO این است که ساختاری محاسباتی را توزیع کند، این باعث می شود این فرصت در اختیار شرکت ها گذاشته شود تا با هم در پلت فرم های متفاوت، مکان های متفاوت، و پشتیبان های آتی محلی متفاوت کار و همکاری کنند. با داشتن چنین ساختاری، یک مدیریت فرآیند کسب و کاری مبتنی بر SOA و وب محور، می تواند در شبکه ای منفصل و گسترده ارائه شود.

این نیاز به مرکزیت دادن به زیرساختار IT را از بین می برد تا BPM در شبکه ای گسترده به کار رود. مرکزیت مستلزم همراهی هزینه هایی سربار است همانند تنظیم محیط IT، نگهداری زیرساختار  و پرسنل پشتیبانی IT. لذا ادغام SOA و BPM، نه تنها منجر به انعطاف پذیری شرکت‌ها در به کارگیری فرآیندهای جریان کاری می شود بلکه این هم چنین آنها را قادر می سازد تا واحدهای کسب و کاری مجزای خودشان را بهم پیوسته کنند و از همه مهمتر می توانند مقدار زیادی از منابع شرکت را ذخیره کنند.

BPM و SOA تکنولوژی های جدیدی هستند که قوه شرکت‌ها را برای داشتن رشدی قابل توجه افزایش می دهند. اگر BPM و SOA به گونه‌ای مناسب تکمیل شوند، می توانند بهره وری را بهبود بخشند و سود را افزایش داده و شرکت را سرزنده نگاه دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن