BPM Course
مدیریت فرایندهای کسب و کار

BPM یا مدیریت فرایند کسب و کار به چه معناست؟

مدیریت فرایند کسب و کار یا Business Process Management  یا  BPM رشته ای است که شامل ترکیبی از مدل سازی، اتوماسیون، اجرا، کنترل، اندازه گیری و بهینه سازی جریان فعالیت های تجاری برای حمایت از اهداف سازمانی، کارکنان، مشتریان و همکاران در داخل و خارج از مزهای سازمانی می‌باشد.

هدف از این مقاله قضاوت در مورد روش ها و محصولات و ابزارهای مختلف BPM نیست بلکه هدف تعریف کوتاه و مختصر اما قطعی و کاملی از BPN یا همان مدیریت فرایند کسب و کار است که اکثر مردم چه آن‌ها که در این زمینه کارشناس هستند و چه دیگران مفهوم آن را درک کنند.

BPN یک رشته عملی است، یعنی درحقیقت کاری است که شما باید انجام دهید و درواقع این فعالیت ها برای بهبود فرایند کسب و کار است و شخصی که BPN را انجام می‌دهد باید فرایندی را در حوزه فعالیت های تجاری در نظر بگیرد که برای انجام یک هدف تجاری به صورت یکپارچه عمل می‌کند.

BPM یا مدیریت فرایند کسب و کار یک تمرین و یک فعالیت است

BPN در واقع کاری است که انجام می‌شود نه چیزی که مالک هستید یا خرید می‌کنید. در بسیاری از تعاریفی که از BPN ارائه شده است آن را به عنوان یک عمل تعریف کرده اند که در این مورد توافق گسترده ای وجود دارد.

BPM درباره بهبود فرایند ها است

شما کسب و کار را به عنوان مجموعه ای از فرایندها مشاهده می‌کنید و BPM درواقع اقدامی است برای بهبود این فرایندها. درحقیقت بسیار مهم است که دریابید بین «مهارت» و «بهبود مهارت» تفاوت است و BPM بهبود مهارت ها است.

حتما بخوانید:  مزایای همبستگی CRM با BPM

BPM توسط افرادی انجام می‌شود که در درجه اول به بهبود روند کسب و کار توجه دارند

یک پروسه کسب و کار افراد زیادی را درگیر می‌کند، اما چه تعداد از آن‌ها نگران بهبود آن کسب و کار هستند؟ برخی ها معتقدند که بهبود فرآیند کسب و کار وظیفه همه است و هر کسی از پس آن بر می‌آید. اما اینطور نیست. هرکس در یک کسب و کار تلاش می‌کند تا کار خود را به بهترین شکل انجام دهد و این به کسب و کار کمک می‌کند، اما هیچ کدام از این‌ها BPM نیست. BPM  یا همان مدیریت فرایند کسب و کار به طور دقیق فعالیتی است که توسط افرادی انجام می‌شود که فعالانه نگاهی خاص به فرایند یک کسب و کار دارند و برای بهبود آن‌ها تلاش می‌کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن