BPM Course
دسته‌بندی نشدهمدیریت فرایندهای کسب و کار

فرایندهای سر به سر (End-to-End) چیست؟

در این مقاله به تعریف فرایندهای سر به سر (End-to-End)، تفاوت این فرایندها با فرایندهای سنتی و فرایندهای بین واحدی (Cross Functional) می‌پردازیم. همچنین به مزایای تشخیص فرایندهای سر به سر و چگونگی شناسایی این فرایندها در سازمان اشاره می‌کنیم.

فرایندهای End-to-End چیست؟

مستند‌سازی فرآیندهای کسب و کار برای بسیاری از سازمان‌ها به برنامه‌ای مهم تبدیل شده است. مدتی است که مزایای شناسایی، درک و ارزیابی فرایندهای اصلی کسب و کار و تعیین تأثیر آنها در دستیابی به اهداف کسب و کار جز دغدغه‌های اصلی سازمان‌ها قرار گرفته است.

از طرفی امروزه روش‌ها و ابزارهای بسیاری برای کمک به گرفتن اطلاعات در مورد چگونگی انجام فعالیت‌های روزمره یک کسب و کار برای دستیابی به بازده‌های مطلوب و کاهش هزینه‌ها وجود دارد. یک رویکرد مشترک جدایی ناپذیر در اکثر این روش‌ها، ایجاد جریان فرآیند سر به سر است.
End-to-End فرایندی را توصیف می‌کند که یک سیستم را از ابتدا تا انتها در نظر می‌گیرد و وقتی نوبت به نرم افزار می‌رسد، از یک راه‌حل End-to-End برای توصیف سیستمی استفاده می‌شود که تمام نیازها و فرآیندهای کسب و کار شما را در یک مرکز متمرکز برطرف می‌کند.
یک سوال مهم که باید قبل از شروع به آن پاسخ داده شود این است که واقعاً فرایندهای End-to-end چیست؟ از نظر رئیس یک بخش، ممکن است به معنای مشاهده یک فرآیند کسب و کار از زمان ورود تا زمان تکمیل یا تحویل آن به بخش دیگر یا سازمان خارجی باشد. ممکن است فقط به معنای فرآیندهایی باشد که توسط اداره کنترل ،کنترل می‌شوند. ممکن است وسیله‌ای برای شناسایی شکاف‌ها و هم پوشانی‌ها برای تعیین فرصت‌های بهبود باشد. با این وجود دیدگاه دیگر مدیرعامل است، که می‌خواهد به جای دیدگاه عملکردی معمول، از رویکرد فرآیند محور در کسب و کار استفاده کند و به ابزاری برای ارزیابی تأثیر تصمیمات استراتژیک بر فرآیندهای کسب کار مهم سازمان خود دست یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن