رپورتاژ

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟

زمانی که دانشجو برای پذیرش تحصیلی در کشور دیگری اقدام می‌کند، باید به این نکته واقف باشد که درهرصورت متحمل هزینه‌هایی خواهد شد. به‌همین دلیل دانشجو یا باید وضعیت مالی مناسب یا وضعیت تحصیلی خوبی داشته باشد تا امتیاز دریافت فاند و بورسیه‌ تحصیلی را کسب کند. در‌صورت دریافت این امتیاز، دانشگاه‌ها انواعی از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند که باتوجه‌ به شرایط دانشجو به او تعلق می‌گیرد. در این مقاله به توضیح و بررسی تفاوت فاند و بورسیه و شرایط اخذ انواع فاندهای تحصیلی می‌پردازیم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید به شما قول می‌دهیم با مطالعه این مطلب بسیاری از معماهایی که در ذهنتان شکل گرفته است، برطرف خواهد شد.

فاند تحصیلی چیست؟ بررسی انواع فاند تحصیلی

فاند تحصیلی یا همان فاندینگ تعریف بسیار متفاوتی از بورسیه تحصیلی دارد. فاند در حقیقت به معنای کمک مالی است. به‌عنوان مثال فردی برای دریافت اقامت کانادا به‌صورت تحصیلی، باید رزومه خود را برای یک استاد در دانشگاه‌های این کشور ارسال کند. در‌صورتی‌که رزومه و مدارک ارسال شده مورد تایید باشد، با‌توجه‌به اختیارات و شرایطی که دولت کانادا در اختیارش قرار داده است، طی چند مرحله می‌تواند بخشی از شهریه دانشجو را بپردازد. در‌این‌صورت فاندینگ دانشجو انجام می‌شود. فاندها در انواع مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شوند که شامل موارد ذکر شده خواهد شد:

گرنت Grant؛ یکی از انواع فاند تحصیلی

فاند Grant نوعی کمک هزینه است که براساس نیاز دانشجو از طرف سازمان‌های دولتی کانادا، موسسه‌های خیریه یا دانشگاه پرداخت می‌شود. این فاند کاملا مرتبط با فعالیت‌های تحصیلی است و در‌صورت دریافت آن، نیاز به اخذ ویزای کاری یا ویزای استارتاپ کانادا نخواهد بود. این نوع فاند یا مستقیما در اختیار خود دانشجو قرار می‌گیرد یا به‌صورت تخفیف از هزینه‌های تحصیل وی کسر می‌شود.

در بررسی تفاوت فاند و بورسیه در کانادا، فاند grant از اهمیت بالایی برخوردار است. در این فاند معمولا هزینه‌ها براساس نیاز دانشجو پرداخت می‌شود و مبلغ پیشنهادی را هم متقاضی پیشنهاد می‌دهد. به‌عنوان مثال یک دانشجو برای ارائه مقاله خود در کنفرانس بین‌المللی، با پیشنهاد مبلغی می‌تواند از گرنت استفاده کند.

اسکالرشیپ چیست؟ یکی از انواعی فاند و کمک هزینه‌های تحصیلی

اسکالرشیپ به‌عنوان یک کمک هزینه شناخته می‌شود که برای ادامه تحصیل به دانشجویان تعلق می‌گیرد و میزان آن متفاوت است. مهم‌ترین مزیت اسکالرشیپ در این است که برخلاف وام تحصیلی، شما مجبور به بازپرداخت مبلغ آن نیستید. این نوع بورسیه به اشخاصی اعطا می‌شود که از نظر معدل، در بین دانشجویان برتر هر ترم قرار داشته باشند.

اسکالرشیپ در چند مرحله و قسط پرداخت می‌شود. پرداخت هزینه در اسکالرشیپ بدین گونه است که قبل از اعطای قسط دوم، شرایط دانشجو بررسی می‌شود و درصورتی‌که پیشرفت تحصیلی، میانگین و سایر پارامترها مطلوب باشد، قسط بعدی به دانشجو اعطا خواهد شد.

فاند فلوشیپ (Fellowship)؛ فاند تحصیلی ویژه فارق‌التحصیلان

فلوشیپ در اصل جایگاه و پوزیشن تحقیقاتی، استادی یا اداری است که به فارغ‌التحصیلان برجسته رشته‌های مختلف بر اساس تجارب تحصیلی و کاری آن‌ها تعلق می گیرد. Fellowship در حقیقت راهی برای جذب نخبگان دانشگاهی و افرادی با سوابق علمی و تحقیقاتی درخشان برای تحصیل در مقاطع دکترا و فوق‌دکترا است. این نوع فاند برای کمک به دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی تحقیقاتی از قبیل آزمایشگاه، برای استفاده از نتایج تحقیقات این افراد در نظر گرفته شده است.

بورسیه تحصیلی چیست؛ بررسی شرایط اخذ بورسیه

بورسیه تحصیلی همان Scholarship است که خود نوعی فاند است. بورسیه تحصیلی در واقع به کمک هزینه‌ای گفته می‌شود که از جانب دانشگاه و مراکز آموزشی به دانشجویان اعطا خواهد شد. بورسیه‌های تحصیلی معمولا بازگشتی ندارند و دانشجو وظیفه‌ای در قبال بازگشت وجه دریافتی نخواهد داشت. با دریافت بورسیه تحصیلی کشورهای مختلف هم‌چون استرالیا یا کانادا، متقاضی می‌تواند در کشور مورد‌نظر تحصیل کرده و به فعالیت بپردازد. هم‌چنین در‌این‌صورت نیازی به ویزای سرمایه گذاری استرالیا یا ویزای کاری کشور مورد‌نظر نخواهد داشت.

بورسیه، دانشجو را به تکاپو برای کسب نمرات بالا وا می‌دارد. زیرا بورسیه تحصیلی به‌صورت سالیانه تمدید می‌شود و شرط دریافت مجدد آن، نمرات بالا در دروس دانشگاهی است. برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی، باید به لحاظ علمی در سطح بالایی باشید. نمرات دانشگاه و آزمون‌های مختلف از قبیل GRE و GMAT سطح علمی شما را تعیین خواهند کرد. البته مواردی مانند داشتن سابقه‌های ورزشی یا هنری در سطوح بالا نیز برای بورسیه شدن نقش تاثیرگذاری دارند.

بررسی تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی؛ چگونه فاند تحصیلی و بورسیه بگیریم؟

برای بررسی تفاوت فاند و بورسیه باید گفت: فاندینگ با بورسیه تحصیلی تفاوت بسیاری دارد. در واقع در بورسیه تحصیلی با‌توجه‌به شایستگی دانشجو، کمک هزینه‌ای برای او در نظر گرفته می‌شود. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی با فاند تحصیلی متفاوت است، در اخذ بورسیه تحصیلی معدل، نمرات و سطح علمی دانشجو اهمیت بالایی دارد. افرادی که خواهان دریافت بورسیه تحصیلی هستند باید بتوانند در آزمون‌های مربوطه نمرات لازم را کسب کنند. اما برای اخذ فاند تحصیلی نیز به شرایط و مدارک خاصی نیاز است. در واقع دریافت فاند تحصیلی رابطه مستقیمی با قوانین دانشگاه یا سازمان مورد نظر دارد. هم‌چنین دریافت فاند در سه مقطع مورد نظر رایج است، اما در مقطع دکتری بیش از سایر مقاطع مشاهده می‌شود. در صورت داشتن این شرایط می‌توانید نسبت به فاندینگ خود اقدام کنید:

 • ارائه ریز نمرات تحصیلی به همراه معدل آخرین مقطع تحصیلی
 • داشتن برنامه تحصیلی مشخص
 • داشتن توصیه‌نامه اساتید و انگیزه‌نامه
 • نمره زبان قابل قبول به همراه مدرک معتبر زبان (آیلتس)
 • مقالات و پژوهش‌های علمی
 • اثبات تمکن مالی دانشجو
 • ارائه جوایز و اختراعات ثبت شده
 • مدارک شناسایی دانشجو

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که کلیه مدارک مربوطه باید به صورت رسمی ترجمه شده در اختیار سازمان یا دانشگاه قرار بگیرد.

تفاوت فاند فلوشیپ و بورسیه اسکالرشیپ چیست؟

در ادامه تفاوت فاند و بورسیه نیاز است که به تفاوت اسکالرشیپ و فلوشیپ نیز بپردازیم. Scholarship و Fellowship با وجود مفهوم و معنی یکسان، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

 • اسکالرشیپ به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در سطوح بالا قرار دارند در حالی که فلوشیپ فقط به دانشجویانی باتجربه که سابقه کار علمی دارند تعلق می‌گیرد.
 • اسکالرشیپ برای دانشجویانی که در مقاطع پایین تحصیلی قرار دارند هم امکان‌پذیر است؛ در حالی که فلوشیپ این‌گونه نیست.
 • اسکالرشیپ یک کمک مالی در دسترس است در حالی که این مورد درباره فلوشیپ صدق نخواهد کرد.
 • اسکالرشیپ همیشه همراه با کمک مالی است. در واقع هزینه زندگی و تحصیل در اسکالرشیپ پرداخت می‌شود. اما در فلوشیپ این‌گونه نیست، گاهی کمک مالی هست و گاهی خبری از کمک مالی نیست.

با‌توجه‌به موارد فوق در مورد تفاوت اسکالرشیپ و فلوشیپ، می‌توانید برای دریافت هرکدام‌ از فاندهایی که متناسب با شرایط تحصیلی شما است اقدام کنید.

مشاوره در مورد دریافت فاند و بورسیه تحصیلی از موسسه مهاجرتی ایران کانادا

در این مطلب به بررسی تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی پرداختیم. با این تفاسیر اکنون دریافتیم که بورسیه تحصیلی خود نوعی فاند محسوب می‌شود. فاند نیز یک اصطلاح کلی است که همه هزینه‌های مالی را در بر می‌گیرد اما در مقابل بورسیه تحصیلی بر اساس موقعیت و شرایط دانشجو پرداخت می‌شود.

اگر قصد تحصیل در کشورهای مختلف و پیشرفته را دارید، با دریافت مشاوره از کارشناسان ایران کانادا، به‌راحتی می‌توانید از کمک هزینه تحصیلی، بورسیه یا وام تحصیلی استفاده کنید و از تحصیل در کشور مورد‌نظرتان لذت ببرید. برای دریافت مشاوره از کارشناسان ایران کانادا و ارتباط با آن‌ها می‌توانید به نشانی اینترنتی irancanada.cc مراجعه کرده یا با شماره ۰۲۱۲۶۲۱۱۱۲۰ تماس بگیرید.

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن