رپورتاژ

کمپین تبلیغاتی چیست؟ ۵ نکته مهم برای اجرای یک کمپین موفق

آیا به‌عنوان یک کار‌آفرین و صاحب کسب‌و‌کار، با تاثیر‌گذار‌ترین روش‌های تبلیغات و افزایش فروش آشنا هستید؟ کمپین تبلیغاتی از مهم‌ترین این روش‌ها محسوب می‌شود. در‌واقع می‌توان با اطمینان اذعان داشت که کمپین تبلیغاتی بهترین نتیجه را برای هر کسب‌و‌کاری به‌همراه دارد، به‌شرط آن‌که از همان ابتدا به‌خوبی طراحی شده باشد. اگر پاسخ سوال «نکات مهم برای طراحی کمپین تبلیغاتی چیست» را نمی‌دانید؛ اصلا نگران نباشید. ما مهم‌ترین نکات طراحی کمپین را در ۵ نکته به‌طور‌کامل بیان کرده‌ایم. پیشنهاد می‌شود برای تضمین موفقیت تبلیغات خود، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

۱- رعایت اصول کمپین تبلیغاتی؛ بهبود وضعیت سایت

برای بررسی تکنیک‌های طراحی کمپین، ابتدا باید به سوال «کمپین چیست» پاسخ داد. کمپین تبلیغاتی یک استراتژی طراحی‌شده برای انتشار در شبکه‌های مختلف است تا هدف دلخواه را قابل دسترس کند. این هدف می‌تواند شامل افزایش آگاهی نسبت به برند، افزایش فروش و آشنایی گروه هدف با خدمات یا محصول مورد‌نظر باشد.

اولین و مهم‌ترین اقدام برای طراحی کمپین، بررسی وضعیت صفحه (لندینگ) است که قصد ایجاد تبلیغات روی آن را دارید. اگر کمپین شما به زیبایی هرچه تمام‌تر ایجاد شده باشد، ولی لندینگ در وضعیت مناسبی نباشد، مخاطب احساس خوبی دریافت نخواهد کرد.

برای مثال، با طراحی یک تصویر زیبا و گرما‌بخش برای کمپین تبلیغاتی مبلمان خانه، لندینگ سایت سرویس مبل نیز باید همان حس گرمابخش را به مخاطب القا کند. در‌غیر‌این‌صورت تبلیغات تاثیر‌گذار نخواهد بود. در ادامه ۴ نکته برای طراحی متناسب با لندینگ سایت را بیان کرده‌ایم:

  1. سعی کنید فونت به‌کار رفته در کمپین تبلیغاتی با صفحه مورد‌نظر از سایتتان یکسان باشد.
  2. از یک تم رنگی متناسب با رنگ سازمانی یا لندینگ به‌کار ببرید.
  3. تصویر محصول یا خدمات سایت خودتان باید در کمپین تبلیغاتی به‌کار‌رفته باشد و نه تصویر‌های خارجی و غیر‌واقع.
  4. چیدمان و طراحی لایه‌های کمپین باید متناسب با سایت باشد.

با در نظر گرفتن نکات بالا، می‌توانید جلوی ایجاد حس نارضایتی مخاطب را بگیرید. علاوه‌بر کمپین تبلیغاتی باید نسبت به سایر روش‌ها نیز آگاه باشید. هر کسب و کاری بعد از تثبیت و رسیدن به یک موفقیت، باید به دنبال هک رشد و رشد سریع باشد. در‌صورتی که با این مفهوم آشنا نیستید مقاله هک رشد چیست را مطالعه کنید.

۲- طراحی بر‌اساس هدف؛ فروش یا برندسازی؟

آیا می‌دانید مهم‌ترین نکته برای طراحی کمپین تبلیغاتی چیست؟ مهم‌ترین نکته طراحی بر‌اساس هدف خواهد بود. شما باید مخاطب و مشتریان بالقوه خود را بشناسید و نیاز، خواسته و هدف آن‌ها را شناسایی کنید. اگر به‌عنوان یک بازاریاب از این فاکتور مهم غافل شوید، احتمال تاثیر منفی بر مخاطب را با دیدن صفحه لندینگ خود افزایش خواهید داد. این اتفاق نه‌تنها باید افزایش فروش نمی‌شود؛ بلکه دیدگاه منفی از برند شما را نیز در ذهن مشتری بالقوه ایجاد خواهد کرد.

به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود به‌جای آزمون و خطا  کردن و هدر دادن انرژی و سرمایه خود، از متخصصین بازاریابی کمک بگیرید. پیشنهاد می‌شود در‌صورت نیاز به طراحی و اجرای استراتژی بازاریابی با متخصصین وبسیما تماس بگیرید.

۳- تعیین بودجه؛ نتیجه‌ای عالی با کمترین هزینه

قدم بعدی برای طراحی کمپین تبلیغاتی، تعیین بودجه است. ولی آیا می‌دانید جزئیات  هزینه‌های مربوط به کمپین تبلیغاتی چیست؟ در‌واقع می‌توان گفت که بودجه و سرمایه لازم برای تبلیغات به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین این عوامل، کانال مورد‌نظر برای انتشار تبلیغات است. پس از آن، هزینه‌های مربوط به طراحی گرافیکی و نامه‌نگاری‌ها نیز اهمیت خواهد داشت.

با در نظر داشتن همه این عوامل، می‌توان از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری کرد و بهترین نتیجه با کمترین بودجه حاصل شود.

۴- شناخت انواع کانال‌های تبلیغاتی؛ کدام راه مناسب شما خواهد بود؟

راه‌ها و ابزار‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا پیام خود را به گوش مخاطبین کسب‌و‌کارتان برسانید. در ادامه به بررسی متداول‌ترین کانال‌های تبلیغاتی می‌پردازیم:

  1. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی: شبکه‌های اجتماعی مختلفی وجود دارند که امکان تبلیغات برای کسب‌و‌کار‌های مختلف را فراهم می‌کنند. در این شبکه‌ها می‌توانید نوعی ارتباط دو‌طرفه با مخاطب را ایجاد کنید.
  2. بازاریابی با ایمیل یا ایمیل مارکتینگ: از این روش می‌توان برای جذب مشتری بالقوه استفاده کرد. با‌این‌حال، اکثر کسب‌و‌کار‌ها از طریق ایمیل با مشتریان قدیمی خود در ارتباط خواهند ماند.
  3. بازاریابی محتوا: این روش بهترین راه برای کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. بازاریابی محتوایی در‌واقع نوعی تولید محتوای هدفمند برای جذب گروه هدف است.
  4. SEM: مخفف عبارت Search Engine Marketing است که تبلیغات مختلفی را روی موتور‌های جستجو مانند گوگل ایجاد می‌کند. ساختار این تبلیغات دریافت هزینه بر‌اساس هر کلیک خواهد بود و مانند روش شبکه‌های اجتماعی، تاثیر چشمگیری در جایگاه ساخت می‌گذارد.

انتخاب هر یک از این روش‌ها نیازمند شناسایی هدف کمپین و نیاز مخاطب است. مخاطب شما در کدام بخش فعال‌تر است و کدام روش در او تاثیر بیشتری خواهد گذاشت؟ برای پاسخ به این سوالات، واحد مشاوره دیجیتال مارکتینگ وبسیما در طی ۱۰ سال گذشته با بسیاری از برندها همکاری داشته و به‌خوبی می‌تواند تجربیات خود برای رشد بیشتر و سریع‌تر در اختیار شما قرار دهد.

۵- تحلیل داده‌ها و طراحی کمپین؛ رشد سایت با سرعت یک فضا‌پیما

پس از پایان زمان یک کمپین تبلیغاتی، می‌توانید اطلاعات و داده‌های مهمی را جمع‌آوری کنید. این اطلاعات شامل نوع رفتار مخاطب، میزان رضایت آن‌ها و تاثیر‌گذار روش انتخابی خواهد بود. با تحلیل اطلاعات به‌دست آمده می‌توانید کمپین بعدی را آگاهانه طراحی کنید تا تاثیر و ارزش آن بیشتر از قبل باشد.

 

ویژگی های کمپین تبلیغاتی خوب را از متخصصان وبسیما بپرسید!

در این قسمت سوال «کمپین تبلیغاتی چیست» را پاسخ دادیم و نکات مهم برای طراحی آن را بررسی کردیم. شما می‌توانید با کمپین تبلیغاتی در مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسید. این هدف می‌تواند شامل افزایش آگاهی، برندسازی و افزایش فروش باشد.

ولی توجه داشته باشید که طراحی کمپین تاثیر‌گذار و با‌ارزش نیازمند دانش و تجربه است. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌شود از یک تیم مجرب برای کمپین‌های تبلیغاتی خود کمک بگیرید. وبسیما با ۱۰ سال سابقه موفق در فضای دیجیتال ایران می‌تواند راهکارهای بسیار به‌صرفه و مناسبی را برای کسب‌و‌کار شما پیشنهاد دهد. شما می‌توانید برای استفاده از این راهکار‌ها همین حالا وارد سایت websima.com شوید.

بستن