رپورتاژ

شاه کلید شروع استارت آپ در فنلاند

استارت آپ فنلاند فرصت ویژه ای برای اخذ مجوز اقامت از این کشور اروپایی است. چرا که اولا در قالب این روش شما نیاز به تامین حداقل سرمایه نیستید، دوما فرآیند آسان و سریعی پیش رو خواهید داشت، سوما از انواع حمایت های دولتی مثل گرانت استارت آپ برخوردار می شوید. فقط و فقط کافی است که یک بیزینس پلن Business plan موفقی در چنته داشته باشید. در این صورت است که اداره بیزینس فنلاند برایتان گزارش صلاحیتی مطلوب صادر کرده و اداره مهاجرت این کشور نیز با توجه به این گزارش برای شما و اعضای خانواده اتان مجوز اقامت فنلاند را صادر خواهد کرد. اگر شما هم جزء علاقه مندان و متقاضیان شروع استارت آپ در فنلاند ۲۰۲۳ هستید، پس در ادامه مطالب نیز با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

بهترین ایده استارت آپ فنلاند

بسیاری از کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی به دلیل اقتصاد صنعتی پیشرفته، تعادل کار- زندگی، کیفیت بالای زندگی، دسترسی به بازارهای اروپایی و بین المللی، امکان اخذ اقامت خانوادگی، فرآیند آسان و سریع اخذ اقامت اروپایی، برخورداری از حمایت های دولتی و غیره فنلاند را برای راه اندازی کسب و کار کوچک اما خلاقانه خود (استارت آپ) انتخاب می کنند. در این زمینه جالب است بدانید که تا کنون حدود ۴۵۱۱ استارت آپ به ثبت رسیده است که اغلب آنها نیز در هلسینکی فعال هستند.

اما برای کسانی که با فنلاند و محیط استارت آپ این کشور آشنا نیستند این سوال مطرح می شود که بهترین زمینه ها یا بخش ها در فنلاند به منظور شروع استارت آپ موفق چه بخش هایی هستند. در این زمینه بهترین بخش فنلاند برای ایده پردازی استارت آپی، صنعت فناوری اطلاعات (IT) مخصوصا بخش نرم افزاری است. همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، بیشترین تعداد استارت آپ های فنلاند با ۶۳۱ شرکت در این زمینه کاری فعال هستند:

بهترین نوع شرکت برای استارت آپ فنلاند

باید اذعان کرد که شروع یک استارت آپ موفق در فنلاند تا حد زیادی به انتخاب نوع شرکت بستگی دارد. نوع مناسب شرکت برای شروع استارت اپ شما در کشور فنلاند به عواملی مانند نوع فعالیت کسب و کار، تعداد شرکا، نیازهای مالی یا فاینانس، قانون کار و نیز شرایط و موارد مربوط به شما بستگی دارد. در هر صورت، برای شروع استارت اپ ‌ها در کشور فنلاند دو نوع شرکت وجود دارد: شرکت مسئولیت محدود و شرکت فردی.

شرکت با مسئولیت محدود در فنلاند معمولا برای استارت اپ ‌های فناورانه و نوآورانه انتخاب می ‌شود و برای ثبت آن نیاز به حداقل سرمایه نیست. در این شرکت تمام عملیات، دارایی ‌ها و مسئولیت ‌ها مستقل از مالکان شرکت به نام شرکت است. این نوع شرکت معمولا امکانات مالی بیشتر و جذابیت بیشتری برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی داشته و با فقط یک سهامدار و یک مدیر امکان تشکیل در فنلاند دارد. در نوع شرکت فردی، کسب و کار با نام شخص حقیقی به عنوان صاحب شرکت اداره می‌ شود. این شکل شراکت برای استارت اپ ‌های کوچک و مستقل در کشور فنلاند مناسب است و نسبت به شرکت مسئولیت محدود نیز کمی ساده ‌تر است.

در کل، فنلاند شرایط ایده آلی برای شروع یک کسب و کار کوچک یا متوسط دارد و برای اینکه شما به عنوان کارآفرین خارجی بتوانید کسب و کار استارت آپی خودتان را در فنلاند پیاده کنید بایستی با مراحل مختلف استارت آپ فنلاند Finnish Start-up آشنا شوید. مراحلی که معمولا شبیه ثبت شرکت های معمولی است و از قرار زیر می باشد:

  1. انتخاب ساختار شرکت
  2. تامین حداقل شرایط مثل حداقل سرمایه، تعداد سهامداران و تعداد هیئت مدیره شرکت
  3. انتخاب و ثبت نام برای شرکت استارت آپی در فنلاند
  4. تکمیل فرم های مربوط به ثبت شرکت استارت آپ در فنلاند
  5. آماده سازی مدارک شرکت مثل تنظیم اساسنامه
  6. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
  7. واریز سرمایه به حساب شرکت
  8. ثبت نام شرکت استارت آپ در اداره ثبت شرکت فنلاند Finnish Trade Registry
  9. ثبت در اداره مالیات فنلاند

فی المجموع، شروع استارت آپ در فنلاند ۲۰۲۳ از ابتداء تا پایان به عوامل تاثیرگذار زیادی بستگی دارد. از جمله این عوامل که موسسان استارت آپ بایستی بدان توجه داشته باشند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

در حالت کلی برای ثبت استارت آپ تا شروع کار آن در فنلاند، کارآفرینان خارجی بایستی مدت زمان ۸ تا ۱۰ هفته را در نظر داشته باشند.

بیزینس پلن؛ شاه کلید شروع استارت آپ فنلاند

کلا مبنای بررسی درخواست کارآفرینان برای شروع استارت آپ در کشور فنلاند، ارایه یک بیزینس پلن Business plan است. اما بیزینس پلن چیست؟ در بیزینس پلن، شما نقاط ضعف و قوت مهارت های خودتان و نیز ویژگی ها و مشخصات کالا، محصول یا خدماتی که ارایه می دهید را تحلیل می کنید. در بیزینس پلن مشتریان هدفتان را تعیین کرده و به نوع کالا یا خدماتی که نیاز دارند اشاره می کنید. همچنین در این سند به رقبای خودتان و نیز کالا یا خدمات و نیز روش کارشان نیز اشاره می کنید. ضمنا بخش مهم بیزینس پلن مربوط به برنامه کاری یا Operation plan شرکت است. این یعنی اینکه باید به دقت بیان کنید که شرکتتان چگونه، در کجا و با چه نوع مجوزهایی کار می کند و همچنین بایستی به منابع مالی، نحوه حسابداری، تجهیزات و نیز نیروی کار مورد نیازتان هم اشاره بکنید. پس نباید از این نکته هم غافل شد که ملاک اصلی اداره بیزینس فنلاند Business Finland برای اعطای گزارش صلاحیت مثبت به کارآفرینان خارجی نیز ارایه یک بیزینس پلن قوی و موثر از سوی آنهاست.

شرایط اخذ مجوز اقامت استارت آپ فنلاند

دولت فنلاند با استفاده از همه روش ها از موسسان استارت آپ در این کشور حمایت می کند. یکی از این روش ها، اعطای مجوز اقامت استارت آپ (Start-up residence permit) می باشد. مجوزی که شرایط و فرآیند اخذ آن خیلی شبیه مجوز اقامت کارآفرین فنلاند (entrepreneur’s residence permit) است. با این تفاوت که درخواست اقامت استارت آپ فنلاند از طریق سرویس آنلاین فست- تراک انجام شده و نهایتا هم مجوز اقامتی برای کارآفرینان خارجی در عرض ۲ هفته صادر می شود.

در واقع شرکت های استارت آپ شرکت های جدید با اندازه کوچک و متوسط هستند که هدفشان نیز رسیدن به رشد سریع در سطح بین المللی است. پس اداره بیزینس فنلاند Business Finland این موضوع را ارزیابی خواهد کرد که آیا شما به عنوان یک کارآفرین استارت آپ تعریف می شوید یا خیر. با این توضیح، اکنون به بررسی فرآیند درخواست مجوز اقامت استارت آپ فنلاند در قالب دو مرحله زیر خواهیم پرداخت:

پس در ابتداء اداره بیزینس فنلاند به ارزیابی مدل بیزینس شرکتتان، ظرفیت ها و توانایی های رشد عملیاتی شرکتتان پرداخته تا برایتان گزارش صلاحیتی eligibility statement صادر کند که معمولا این گزارش از زمان صدور تا ۲ ماه اعتبار دارد. پس از صدور گزارش صلاحیتی مطلوب است که کارآفرین می تواند برای اخذ مجوز اقامت استارت آپ خود از اداره مهاجرت این کشور اقدام کند. بهتر است قبل از تشکیل شرکت استارت آپ در فنلاند با یکی از وکلا یا مشاورین حقوقی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت کنید تا اطلاعات دقیقتری درباره قوانین اداری و حقوقی ثبت شرکت در فنلاند دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن