BPM Course
رپورتاژ

معرفی و آشنایی با دوره MBA گرایش حسابداری

در این مقاله قصد داریم به معرفی دوره MBA گرایش حسابداری بپردازیم. بسیاری از مؤسسات دور‌ه‌های ام‌بی‌ای را با تمرکز بر روی حسابداری ارائه می‌دهند. طی گزارش انجمن دانشکده‌های کسب‌و‌کار دانشگاهی پیشرفته AACSB، ثبت‌نام در این دوره‌ها بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ افزایش ۳۰ درصدی یافته و به‌عنوان محبوب‌ترین گرایش رتبه‌بندی شده است.

علاقه‌مندان به حوزه حسابداری، مالی یا مدیریتی می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها توان علمی خود را افزایش دهند. در ادامه به بررسی بیشتر ام بی ای حسابداری و سرفصل‌های آن می‌پردازیم.

بررسی جزئیات دوره MBA گرایش حسابداری

در معرفی این دوره آمده است که مدیریت بازرگانی یا حسابداری MBA یک دوره تخصصی در حسابداری است.

موضوعات تدریس شده در این دوره شامل حسابداری، مالیات، بازاریابی، امور مالی و مدیریت منابع انسانی و… است. در حسابداری ترکیبی از موضوعات مالی، تجاری و مدیریت مدنظر بوده و آموزش تجاری به صورت گسترده‌تری ارائه می‌شود.

سرفصل‌های دوره MBA گرایش حسابداری کدام‌اند؟

در معرفی دوره MBA گرایش حسابداری باید گفت که دوره‌های محبوب مدیریت بازرگانی MBA  معمولاً به حسابداری ختم می‌شود. زیرا این رشته شامل یک هسته تجاری است که موضوعات رهبری و مدیریت را پوشش می‌دهد.

برخی از دوره‌ها همچنین کلاس‌های مقدماتی برای دانش‌آموختگانی است که هیچ تجربه تجاری یا حسابداری در مقطع تحصیلی‌شان ندارند. این افراد در این کلاس‌ها می‌توانند مبانی کسب‌وکار یا دوره‌های متوسط ​​حسابداری را بررسی کنند.

به‌طور کلی، تمرکز حسابداری بر روی سه دوره است، اگرچه چندین دوره را تحت پوشش قرار می‌دهد. افراد اغلب می‌توانند حداقل یک یا دو دوره را انتخاب کنند. برخی از دوره‌های خاص حسابداری را برای  CPAها ارائه می‌دهند. یک برنامه MBA  حسابداری با یک پروژه Capstone به پایان می‌رسد.

چهار سرفصل اصلی MBA حسابداری شامل موارد زیر خواهد بود:

مدیریت بازاریابی

این واحد از گرایش حسابداری، کل فرآیند بازاریابی، از تحقیق گرفته تا تبلیغات را بررسی می‌کند. افراد علاقه‌مند، مطالعات موردی را مرور کرده و استراتژی‌ها را برای جذب مشتریان جدید تجزیه و تحلیل خواهند کرد. این دوره، افراد را برای مدیریت یک شرکت و رهبری یک تیم بازاریابی آماده می‌کند.

مدیران بازاریابی به مدیران شرکت یا مدیران ارشد در مورد چگونگی ایجاد سود بیشتر توصیه‌های لازم را گوشزد کرده و آن‌ها گزارش‌های مالی را تهیه کرده و سرمایه‌گذاری‌ها را دنبال می‌کنند. برخی از مدیران مالی در جریان نقدینگی یا مدیریت ریسک تخصص دارند. مدیران حرفه‌ای اغلب در بخش مالی و بیمه کار خواهند کرد.

محیط قانونی و اخلاقی کسب‌وکار

طبق معرفی دوره MBA گرایش حسابداری باید ذکر کرد که در این کلاس افراد علاقه‌مند یاد می‌گیرند که چگونه در مورد مسائل مختلف تجاری گفت‌وگو کنند. در طی این کلاس‌ها، اخلاق و قانون در بخش‌های شرکتی، دولتی و غیرانتفاعی را مورد بررسی قرار می‌دهند و همچنین ممکن است نحوه استفاده از اخلاق و قانون را در هنگام توسعه سیاست‌ها و استراتژی‌‌ها آموزش دهند.

مدیران توسعه کسب‌وکار به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا سود خود را افزایش دهند. آن‌ها در درجه اول عملکرد کلی فروش را تجزیه و تحلیل کرده و استراتژی هایی برای افزایش درآمد ایجاد می‌کنند، زیرا هدف‌شان قرار دادن سرنخ‌های جدید در کار است.

حسابداری مالی

لازم است بدانید که تمرکز این درس اغلب بر روی حسابداری است. برخی از برنامه‌ها نیاز به دو دوره در مورد این موضوع دارند. این دوره نحوه تجزیه و تحلیل و تهیه صورت‌های مالی را پوشش می‌دهد. افراد در این مرحله در مورد ارزش‌گذاری و شناسایی درآمد اطلاعاتی را کسب می‌کنند. این مرحله نگاهی پیشرفته به بدهی‌ها، تجزیه و تحلیل خطا و تلفیق‌ها خواهد داد.

تحلیلگران مالی به کسب‌وکارها در مورد تصمیمات اقتصادی کمک می‌کنند. این افراد روندهای فعلی و عملکرد سهام را بررسی کرده و به شرکت‌ها در مورد سرمایه‌گذاری مشاوره می‌دهند. برخی از تحلیلگران مالی بر توسعه و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری یک کسب‌وکار تمرکز خواهند کرد. البته این افراد بیشتر ممکن است خطرات را تجزیه و تحلیل کنند و در مورد چگونگی محدود کردن ضررها توصیه داشته باشند.

هزینه شرکت در دوره MBA گرایش حسابداری چقدر است؟

طبق معرفی دوره MBA گرایش حسابداری هزینه‌های دوره‌های MBA حسابداری بسته به نوع مؤسسه و فرمت برنامه بسیار متفاوت است. کل شهریه دوره به‌طور قطع مشخص نیست. در برخی از مؤسسات معتبر خارجی و بین‌المللی ممکن است بیش از ۱۵۰۰۰۰ دلار برای دوره دو ساله دریافت کنند.

شهریه دوره‌های معمولی نیز می‌تواند در یک مؤسسه در مقایسه با سایرین متفاوت باشد. بسیاری از مؤسسات هزینه‌های اعتباری را برای برخی از دانش‌آموختگان افزایش می‌دهند و به‌طور بالقوه هزینه‌های کلی دوره را دو برابر می‌کنند. افراد همچنین ممکن است هزینه‌های مراحل فناوری، فارغ‌التحصیلی و کارگاهی را نیز بپردازند.

با این حال، گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری نیز جهت شرکت در این دوره وجود دارد که برخی از آنها منصفانه هستند که اغلب به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. دوره‌های آنلاین و مجازی اغلب هزینه‌ها را هم برای مؤسسات و هم برای متقاضیان به‌طور یکسان کاهش می‌دهند.

بسیاری از دوره‌های آنلاین، سبب کاهش هزینه‌های دانش‌پژوهان این رشته که از مراکز آموزشی دور هستند، می‌شود.

علاقه‌مندان به گرایش حسابداری MBA می‌توانند گزینه‌های مختلف تأمین مالی را برای کمک به پوشش هزینه‌ها در نظر بگیرند. همچنین این افراد می‌توانند در زمان مناسب برای جوایز مالی مانند کمک هزینه‌ها و شرکت در جشنواره‌ها اقدام کنند. بسیاری از از افراد فارغ‌التحصیل نیز فرصت‌های کمک هزینه تحصیلی را از طریق مؤسسه خود دنبال می‌کنند.

مزایای شرکت در دوره MBA گرایش حسابداری چیست؟

افزایش حقوق

دوره MBA اعتبار بسیاری داشته و در جهت پیشرفت فرد، بسیاری از مهارت‌های لازم مانند: فروش، رهبری و برنامه‌ریزی استراتژی را به شما یاد می‌دهد. کارفرمایان برای کسانی که این مهارت‌های ایدئال را دارند، حقوق‌های بالاتری را ارائه می‌دهند.

فارغ التحصیلان رشته مالی و حسابداری MBA به طور متوسط حقوق‌های خوبی را دریافت می‌کنند. این مبلغ بیشتر از میانگین دستمزد گزارش شده برای حسابداران با مدرک لیسانس است.

در معرفی دوره MBA گرایش حسابداری آمده است که پست‌های مدیریتی بالاترین حقوق را می‌گیرند. به همین جهت فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند مسیرهای شغلی مختلفی را، اغلب در مدیریت کارها دنبال کنند.

تمرکز حسابداری MBA با تمرکز مالی مقایسه می‌شود. فارغ‌التحصیلان هر دو دوره ممکن است مدیر مالی یا تحلیلگر شوند. با این حال، تمرکز حسابداری اغلب بر روی مالیات و حسابرسی بوده و آن را عمیقاً بررسی می‌کند.

تنوع و امنیت شغلی

دوره MBA حسابداری، موضوعات مالی، تجارت و بازاریابی را ترکیب کرده که این آموزش‌های جامع اغلب به افراد اجازه می‌دهد تا مسیرهای شغلی مختلفی را دنبال کنند. این دور‌ه‌ها عملاً می‌تواند امنیت شغلی بیشتری را ارائه کند. همچنین در برخی از گزارشات آمده است که نرخ بیکاری ۱٫۴ درصدی را در سال ۱۳۹۹ برای کارگران دارای مدرک کارشناسی‌ارشد نسبت به افراد دارای مدرک لیسانس گزارش کرده است.

داشتن گواهینامه معتبر

داشتن مدرک mba می‌تواند افراد را برای تبدیل شدن به حسابداران رسمی  یک قدم نزدیک‌تر کند. تمرکز حسابداری بر روی موضوعاتی مانند حسابداری مالی و حسابرسی می‌باشد. برخی از برنامه‌های حسابداری MBA ممکن است یک مسیر آماده سازی CPA را ارائه دهند.

فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها همچنین می‌توانند گواهینامه‌های دیگری مانند حسابداری رسمی یا مدیریت حسابداری خبره را اخذ کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی دوره MBA گرایش حسابداری پرداخته شد. در آخر باید گفت فارغ‌التحصیلان در حسابداری mba می‌توانند سمت‌های مختلف مدیریتی و اجرایی اداره کنند. بسیاری از متخصصان نیز به حسابداران رسمی CPA تبدیل می‌شوند و همچنین برخی از پست‌ها شامل مدیران توسعه کسب‌و‌کار و مدیران ارشد اجرایی برای آنان مهیا خواهد شد.

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن