BPM Course
استراتژی

استراتژی ادغام و تملک چگونه منجر به رشد کسب و کارها می‌شود؟

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

درباره نویسنده

نویسنده
لی فردریکسن یک بازاریاب برنده جایزه ، Visible Expert ، و استراتژیست مشهور کسب و کار است که به پیشگامی در زمینه بازاریابی مبتنی بر تحقیق کمک کرد.

ادغام و تملک (Mergers and Acquisitions) به یک استراتژی محبوب برای شرکت‌هایی تبدیل شده است که به دنبال گسترش بازارها یا قلمروهای جدید، کسب برتری در رقابت یا دستیابی به فناوری‌ها و مجموعه مهارت‌های جدید هستند.

اما تأثیر این ادغام‌ها چیست؟ از همه مهم‌تر، آیا ادغام و تملک برای شرکت شما منطقی است؟

در این مقاله عواملی را که باعث رشد بالای کسب وکار است، بررسی کرده‌ایم و برخی از حقایق را که ممکن است شما را متعجب کند بیان می‌کنیم.

ادغام و تملک استراتژیک: جستجوی راه‌حل برای مشکل کسب و کار

اساساً دو نوع ادغام و تملک وجود دارد: استراتژیک و مالی.

همانطور که از نام آن پیداست، ادغام یا تملک مالی به دلایل مالی دنبال می‌شود؛ اغلب برای گرفتن سریع پول نقد یا به عنوان سرمایه‌گذاری. اما در این مقاله قرار نیست درباره ادغام مالی صحبت کنیم.

ادغام و تملک استراتژیک راه‌حلی برای یک مشکل کسب و کار ارائه می‌دهد. شاید خریدار به دنبال بدست آوردن یک خط تولید جدید، افزودن برخی امکانات اضافی، ورود به بازار جدید یا کسب تخصص و مالکیت معنوی است. برای شرکت‌های خدمات حرفه‌ای، ادغام و تملک استراتژیک معمولاً به دلیل کسب اعتبار، افزودن قدرت فکری یا تغییر توازن قدرت در یک بازار خاص اتفاق می‌افتد.

نتیجه نهایی این است که ادغام استراتژیک هم برای شرکت خریداری‌شده و هم برای شرکت خریدار ارزش دارد. می‌توان گفت با پیاده‌سازی این استراتژی هر دو طرف برنده خواهند بود.

بنابراین ادغام استراتژیک چگونه اتفاق می‌افتد؟ این یک مثال خوب است:

چند سال پیش ما در حال تحقیق در مورد شرکت‌هایی بودیم که ارزیابی‌های غیرمعمول بالایی دریافت کردند. یکی از آن‌ها توجهم را جلب کرد. این شرکت کوچک‌تری بود که در کارهای فوق سری تخصص داشت و در یکی از آژانس‌های اطلاعاتی تجربه و ارتباط عمیقی داشت. این شرکت با درآمد چشمگیر ۱۰ برابر به فروش رسید.

وقتی از شرکت متبحر در مورد دلیل تمایل به پرداخت چنین مبالغی سوال کردیم، دلایل آن‌ها کاملاً روشن بود.

شرکت هدف مدارک و شرایط لازم را با مشتری لازم ارائه داده است. نداشتن این قابلیت‌ها شرکت متقاضی را در هنگام رقابت برای کارهای آینده در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد. به طور خلاصه، آن‌ها اعتقاد داشتند که ارزش درازمدت برای شرکت خریدار بسیار بیشتر از قیمت خرید دچار تورم است.

این یک ادغام استراتژیک است.

اما چه زمانی باید به جای تکیه بر رشد آلی منضبط، به استراتژی رشد تهاجمی ادغام و تملک روی بیاورید؟

چه زمانی ادغام و تملک به عنوان یک استراتژی رشد کار می‌کند

ادغام و تملک در شرایط مختلف کاملاً منطقی است. به عنوان مثال، شاید فرصتی پیش بیاید که نیاز به اقدامی سریع و قاطع دارد. یا شاید یک تهدید رقابتی این نیاز را به وجود می‌آورد که به سرعت شرکت خود را گسترش دهید.

در اینجا پنج موقعیت وجود دارد که ادغام و تملک به عنوان یک استراتژی رشد مفید شناخته شده‌اند:

۱- خلاء مهم در ارائه خدمات یا لیست مشتری را پر می‌کند.

وقتی بازار در واکنش به رویدادهای خارجی یا قوانین و مقررات جدید تغییر می‌کند، می‌تواند شکافی در پیشنهادات مهم یک شرکت ایجاد کند. این یک فرصت عالی برای ادغام استراتژیک است.

پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، صنعت امنیت ملی و دفاع فاقد مهارت‌های مربوطه برای مطابقت با الزامات فدرال در حال تغییر سریع بود. شرکت‌ها به سرعت فهمیدند که بدون مهارت و تجربه لازم برای پاسخگویی به تقاضای امنیتی جدید به حاشیه رانده می‌شوند. شرکت‌هایی که تجربه لازم و لیست‌های مربوط به مشتری را داشتند، ناگهان دریافتند که از نظر استراتژیک بسیار باارزش بوده و جهت تملک اهداف پرطرفداری هستند.

۲- روش کارآمد برای به دست آوردن استعداد و مالکیت معنوی

بسیاری از صنایع با کمبود شدید نیروهای متخصص و باتجربه روبرو هستند. در این مورد امنیت سایبری، حسابداری و مهندسی تنها چند نمونه است که بلافاصله به ذهن خطور می‌کند.

واقعیت این است که مالکیت معنوی (IP) واحد پول جدید کسب و کار مدرن است. چیزی که زمانی دزدکی انجام می‌شد، اکنون به طور فعال خرید و فروش می‌شود. برای بسیاری از شرکت‌ها، تملک یک شرکت و مالکیت معنوی آن سریع‌ترین راه برای تسلط بر بازار است.

۳- فرصت هم‌افزایی

ادغام استراتژیک، اگر به عنوان بخشی از یک استراتژی رشد مدبرانه انجام شود، می‌تواند منجر به هم‌افزایی شود که برای اکتساب ارزش واقعی دارد.

دو نوع هم‌افزایی مرتبط با ادغام و تملک وجود دارد: هزینه و درآمد.

هم‌افزایی هزینه‌ها در واقع کاهش هزینه‌ها با استفاده از همپوشانی عملیات یا منابع و تلفیق آن‌ها در یک نهاد است. در ادغام و تملک استراتژیک، تعدادی از مناطق برای کاهش هزینه مناسب هستند مانند امکانات اضافی، نیروی کار یا واحدهای کسب و کار و مناطق عملیاتی. اما هم‌افزایی هزینه‌ها همچنین به لطف بودجه ترکیبی بیشتر می‌تواند منجر به افزایش قدرت خرید و مذاکره شود.

هم‌افزایی درآمد توازن قدرت را در رقابت تغییر داده و فرصت‌هایی را برای تغییر پویایی بازار، فروش محصولات بیشتر یا افزایش قیمت ایجاد می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند از مزایای هم‌افزایی درآمد استفاده کرده و از بسیاری جهات از جمله موارد زیر سود بیشتری کسب کنند:

  • کاهش رقابت
  • دسترسی به بازارهای جدید (از طریق تخصص، محصولات، خدمات یا ظرفیت تازه به دست آمده)
  • گسترش پایگاه مشتری برای فرصت‌های فروش متقابل
  • توسعه فرصت‌های فروش با بازاریابی محصولات یا خدمات مکمل

۴- اضافه کردن یک مدل کسب و کار جدید

بسیاری از شرکت‌های خدمات حرفه‌ای بر اساس یک مدل کاری بنا شده‌اند، اما مطمئناً این تنها گزینه نیست. برخی از شرکت‌ها به عنوان هزینه ثابت یا از طریق مشوق‌های عملکرد درآمد کسب می‌کنند. برخی دیگر ممکن است از مدل‌های اشتراک (محبوب در صنعت نرم‌افزار) استفاده کنند.

مطمئناً ارزش یک استراتژی موثر در رشد ادغام و تملک فقط مربوط به نحوه پرداخت شما نیست. ادغام همچنین ممکن است نوع جدیدی از خدمات مانند کارگزاری، بیمه یا مدیریت پول را ارائه دهد. اگر مدل کسب و کار جدیدی را در نظر دارید، ساده‌ترین راه برای توسعه و آزمایش آن، کسب شرکتی است که قبلاً با موفقیت از این مدل استفاده کرده است. به این ترتیب از سوءقدم‌های احتمالی و بی‌تجربگی جلوگیری می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن