منبع این مقاله
استراتژیپادکست

۸ سوال دشوار و مهم که درمورد استراتژی سازمان خود باید به آنها پاسخ دهید

یکی از بزرگترین چالش‌ها، شیوه ناهمگونی است که شرکت‌ها به این سوالات اساسی پاسخ می‌دهند

این مطلب دارای نسخه صوتی می‌باشد. (دانلود)

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. (لینک دانلود)

درباره نویسنده

نویسنده
پال لینواند، نویسنده کتاب «استراتژی کاربردی» است که توسط انتشارات دانشگاه هاروارد چاپ شده و به پرکردن خلا میان تدوین استراتژی و اجرا می‌پردازد. پال مسئولیت مشاوره در حوزه استراتژی در سازمان‌های بین‌المللی مختلفی را برعهده دارد.
این مطلب نسخه صوتی دارد

خلاصه مطلب

  • این مقاله به دنبال آن است که اهمیت پرداختن به استراتژی در فضایی بزرگ‌تر و با مشارکت بیشتر کارمندان را موردتوجه قرار دهد.

شرکت­ها اغلب در پاسخ به سوالات دشوار درمورد استراتژی و اجرا شکست می­خورند. سوالاتی از این دست: آیا ما به عنوان تیم رهبری، درمورد اینکه چگونه ارزش را برای بازار ایجاد می‌کنیم، واقعا شفاف و همراستا هستیم؟ آیا می­توانیم چندین مورد که سازمان نیاز دارد تا به منظور ارائه پیشنهاد ارزش، بهتر از هرکس دیگری انجام دهد را مفصل بیان کنیم؟ آیا در این حوزه­ها سرمایه گذاری می­کنیم و آنها را متناسب با اکثر محصولات و خدماتی که می­فروشیم انجام می­دهیم؟

اگر پاسخ شما به این سوالات و سایر سوالات دشوار تحت ابراز مثبت است، شما در میان اقلیت کوچکی هستید که جواب این سوالات را در خصوص استراتژی سازمان خود می‌دانید. به تجربهی ما، یکی از بزرگترین چالشها در تجارت امروز، شیوه ناهمگونی است که تعدادی از شرکتها نیز این سوالات اساسی را پاسخ میدهند.

سوالات دشوار استراتژیک

سوالات دشواری که باید در مورد استراتژی شرکت خود جواب بدهید از این قرارند:

  1.  آیا ما درباره نحوه خلق ارزش خود در بازار شفاف و همراستا هستیم؟
  2.  آیا ما واقعا روی توانمندی‌هایی که نیاز داریم سرمایه گذاری می‌کنیم؟
  3.  آیا ما ۳ تا ۶ مورد توانمندی خود که بهتر از دیگر رقبا هستند را می‌شناسیم و تقویت می‌کنیم؟
  4.  آیا همه تلاش‌های کسب و کار ما معطوف به این توانمندی‌ها شده است و ساختار سازمانی و مدل عملیاتی ما از آن پشتیبانی می‌کند؟
  5.  آیا می‌دانیم که از توانمندی‌ها در موقعیت‌های ناشناخته یا غیرمنتظره چگونه می‌توانیم استفاده کنیم؟
  6.  آیا کالاها و خدماتی که می‌فروشیم تناسبی با سیستم توانمندی‌های ما دارند؟
  7.  آیا همه در سازمان ما این نقاط تمایز را می‌شناسند؟
  8.  آیا با اطمینان پیروزی در بازار را حق خود می‌دانیم؟
جدول سوالات سخت
جدول سوالات سخت

آیا پاسخ دادن به سوالات بالا برای همه مدیران ساده است؟ متاسفانه خیر.

چرا این چنین است؟ چرا برای رهبران خیلی مشکل است که درمورد این موضوعات صحبت کنند؟

اغلب، مدیران از طرح سوالاتی که مطمئن نیستند چگونه به آن پاسخ دهند اجتناب میکنند یا رهبران و کارمندان ممکن است احساس کنند که الان زمان مناسبی برای پرسیدن این موارد نیست؛ شاید منطقی باشد ادعا کنند که به عنوان مثال، مدیرعامل سازمان فقط برای یک سال مدیر بوده و استراتژی از قبل وجود داشته است. آنها ممکن است احساس کنند که زمان پرسیدن این سوالات قبلا سپری شده است و آنها نمیخواهند شنونده نقدهای استراتژی موجود باشند. برخی مدیران هم ممکن است فقدان وضوح استراتژیک را تایید کنند فقط برای این که این کار به آنها امکان میدهد اولویت‌های خود را دنبال کنند و جایی درباره همراستایی با استراتژی فعلی از آنها سوال نشود. مدیران اغلب این پرسشها را هنگامی‌انجام میدهند که در نقش خود کارشان را شروع میکنند، اما خیلی زود اغلب احساس میکنند محدود به مرزهایی هستند که برایشان تعیین شده، یا فشار قوی کوتاه مدتی برای رسیدن به اهداف به وجود می‌آید که توجه آنها را جلب می‌کند و دیگر سراغ این سوالات نمی‌آیند.

[restrict paid=true]

اگر تیم اجرایی بطورمداوم به این سوالات رسیدگی نکند، هیئت مدیرهکه در بسیاری جهات مسیر استراتژیک کوتاه مدت شرکت را داراست. باید حداقل از مدیریت بخواهد پاسخ‌هایی را ارئه دهد. با این حال، اکثر مدیران احساس میکنند آنها در روند استراتژی برای داشتن مشارکت معنیدار خیلی دیر وارد شده اند.

نتیجه این است که سوالات دشوار درمورد ارتباط بین استراتژی و اجرا اغلب درنظر گرفته نشده است و بدون پاسخ می‌ماند.

بنابراین شرکتها چگونه میتوانند یک فرهنگ پاسخگویی درمورد اکثر سوالات استراتژیک مهم ایجاد کنند؟

تاکتیک‌های ایجاد فرهنگ پرداختن به سوالات استراتژیک

رهبران باید سه تاکتیک را درنظر بگیرند: یکی ایجاد یک فرایند برای تیم اجرایی برای بحث درمورد این سوالات اساسی. متاسفانه، رویکرد سنتی به برنامهریزی استراتژیک اغلب فضایی برای این بحثها فراهم نمیسازد، زیرا این امر گرایش دارد خیلی پایین به بالا، مالی و اغلب بطور طبیعی افزایشی باشد. درعوض، آنچه که موردنیاز است یک زمان و مکان برای مدیران است تا از دور از ضرورتهای روزمره گام بردارند و این سوالات را بوضوح بحث و مناظره کنند.

تاکتیک دوم این است که یک بخش بزرگتر از سازمان را در یک بحث درمورد این امر دخیل کنیم. مانند نظرسنجی سالانه کارکنان، سازمانها باید حول مهمترین موضوعات استراتژیک نیز محل تبادل نظر باشند. چنین نظرسنجی‌هایی، به شما میگوید مردم درمورد اینکه چالشهای اصلی شرکت چیست چگونه فکر می‌کنند، همچنین کمک میکند شرایطی ایجاد شود که در آن چنین سوالاتی بتواند مطرح شود وشک نکنید که مطرح میشود. بسیاری از سازمانها شکلی از استراتژی ما را استفاده کردهاند که تنها چند دقیقه طول میکشد تا تکمیل شود و بینش بسیارمفیدی را ارائه میدهد.

تاکتیک سوم این است که هیئت مدیره بیشتر درگیر شود. هیئت مدیره تنها گروهی است که تمرکز طولانی مدتی (آنچه که ما آن رانگهداری طولیمینامیم) باید داشته باشد که قادر باشد این نوع از پرسشها را درطول زمان مدیریت کندو بسیاری از اعضای هیئت مدیره بطور منحصربفردی واجد شرایط شده اند تا برای پاسخگویی تیم اجرایی و چالشهای برخی از مشکلترین سوالات استراتژیک کمک نمایند. بجای صرفا بررسی استراتژی شرکت، هیئت مدیره میتواند یک فرایند ساختاریافته را با مدیریت تنظیم کند تا درمورد استراتژی و ارتباط آن با اجرا صحبت کنند. مدیریت میتواند رهبری این مباحث را برعهده بگیرد و با هیئت مدیره در انتخاب موضوعاتی که اهمیت قابل توجهی دارند کار کند. حتی مصاحبههای دورهای، مستقیم و بحثهایی که در آن اعضای هیئت مدیره درمورد نگرانیهای آنها پرسیدهاند، یک راه قدرتمند است که هیئت مدیره را بطورموثرتری بکار میگیرد.

ما یک مسئولیت جمعی داریم که این سوالات اساسی را پاسخ دهیمحتی اگر پاسخها به آسانی یا بلافاصله عملی نباشد. ما باید فضایی را برای این بحث ایجاد کنیم و سهامداران، مشتریان و کارمندان خود را از پاسخهای روشن درمورد اینکه چرا ما اینجا هستیم و آنچه که ما هر روز انجام میدهیم تا این هدف را برآورده سازیم بهره مند کنیم. مکانیزمهای تشویق بحث کردن در این خصوص، بهترین روشی است که این پرسشهای اساسی را از سایه بیرون می‌آورد و در مرکز توجه قرار می‌دهد.

[/restrict]

از طريق
کار و کسب
منبع
HBR
برچسب ها
آموزش های حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر در خصوص این مقاله یا دانلود منابع مشکل یا سوالی دارید لطفا با پشتیبانی کار و کسب در ارتباط باشید.