BPM Course
مدیریت پروژه

چگونه آسترازنکا مدیریت چابک (Agile) را پیاده‌سازی کرد؟

آسترازنکا (AstraZeneca) یک کسب و کار جهانی داروسازی زیست-فناوری است که ۶۱۵۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد. میلیون‌ها بیمار در سراسر جهان از داروهای نوآورانه آن استفاده می‌کنند. فعالیت‌های این شرکت کل چرخه عمر دارو را شامل می‌شود، از تحقیق و توسعه تا تولید و عرضه و فروش و بازاریابی جهانی داروهای مراقبت‌های اولیه و مراقبت‌های ویژه که زندگی افراد را تغییر می‌دهند.

تیم‌های آسترازنکا مرزهای علم را پیش می‌برند تا از طریق فراهم آوردن دارو برای بیماران، خانواده‌های آن‌ها، ذینفعان و به طور کلی جامعه، تغییر ایجاد کنند. آسترازنکا معتقد است که تحقیقات علمی و استفاده از فناوری پیشرو، کلیدی برای دستیابی به نوآوری‌های پیشرفته و در قلب کارهایی است که در این شرکت انجام می‌شود.

در آسترازنکا، فناوری اطلاعات کمک می‌کند تا این شرکت برای ارائه داروهای سرنوشت‌ساز با بهبود محیط IT و همکاری با تیم‌های کسب و کار برای ایجاد نوآوری در مزیت رقابتی، مرزهای علم را پیش ببرد.

هم‌راستایی سازمانی با مدیریت چابک

آسترازنکا چندین سال است که از شیوه‌های چابک در مقیاس کوچک استفاده می‌کند، اما تا سال ۲۰۱۴ برنامه‌های خود را با استفاده از روش‌های سنتی تحویل داده بود. تصمیمی اتخاذ شد تا روش‌های چابک به طور گسترده‌تری در سرتاسر پورتفولیوی تغییرات فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد تا تغییرات سریع در عملکرد تحویل اعمال شود. آسترازنکا چارچوب SAFe (ScaledAgile) را در اواخر سال ۲۰۱۴ به عنوان چارچوبی که برای حمایت از پذیرش روش مدیریت چابک استفاده می‌شود، انتخاب کردند.

پتی شیهان، سرپرست و مربی تغییرات فرهنگی چابک آسترازنکا می‌گوید: “ما به توانایی مقیاس‌بندی سریع چابک نیاز داشتیم زیرا برنامه‌های بزرگ و پیچیده‌ای را در آسترازنکا اجرا می‌کردیم. SAFe یک چارچوب انعطاف‌پذیر و در عین حال قوی می‌باشد که قبلاً به صورت موفقیت‌آمیز اجرا شده است. این چارچوب برای ما کاملا مناسب بود.”

رویکرد پذیرش چابک بر تغییر سازمان و فرهنگ متمرکز شده، به طور مستقیم از تیم‌های چابک حمایت نموده و اطمینان حاصل می‌کند که فرآیندهایی مانند تدارکات و تأیید مقررات با روش چابک مطابقت دارد. این پیاده‌سازی تاکنون بسیار موفقیت‌آمیز بوده است زیرا تیم‌ها زمان بسیار سریع‌تری را برای ارزش‌گذاری تحویل (۴۰-۶۰٪)، کاهش تعداد تیم (کاهش هزینه ۲۵-۴۰٪) و بهبود کیفیت گزارش می‌دهند. از نظر مالی، این شرکت به طور جدی از مزایای حاصل از زیرمجموعه کوچک تیم‌ها درآمدزایی کرده است.

تیم آسترازنکا چارچوب SAFe را در سال اول برای مقابله با برنامه‌های بزرگ‌تر در پورتفولیوی خود راه‌اندازی و بر سه حوزه اصلی تمرکز کرد:

تغییر سازمان و فرهنگ

گذار به شیوه‌های چابک، می‌تواند گسست قابل توجهی در فرهنگ سنتی شرکت‌ها ایجاد کند. آسترازنکا ارزش‌های کلیدی سازمانی را تعریف کرده است: تمرکز بر مشتری، رهبری فنی، برتری عملیاتی، همکاری و سادگی. با در پیش گرفتن رویکرد چابک، کارمندان آسترازنکا نه تنها از این ارزش‌ها باخبر می‌شوند بلکه آن‌ها را به شکلی روشمند، در عمل به کار می‌گیرند. آسترازنکا این پیام را به بیانیه چشم‌انداز و بازاریابی چابک پیوند داد، و باعث شد این تغییر بیشتر شخصی و ارگانیک شود. رویکرد تغییر فرهنگ شامل ایجاد یک شبکه گسترده از رهبران فرهنگ چابک در سراسر سازمان، متمرکز بر پذیرش در سطح اجرایی بود. این شرکت همچنین زمان بیشتری را در پایان هر دوره آموزشی SAFe به بحث و تشخیص اقدامات فوری برای تغییر فرهنگ اختصاص داد.

جمع‌بندی

۱۸ ماه است که آسترازنکا به شیوه‌های چابک کار می‌کند اما با تصویب چارچوب چابک مقیاس‌پذیر، تغییر اساسی در حال حاضر رخ داده است. بیست تیم بزرگ چارچوب چابک را پذیرفته‌اند، و بیش از ۱۰۰۰ کارمند آموزش دیده‌اند و از طریق یک رژیم مربی‌گری قوی پشتیبانی می‌شوند. مهم‌تر از همه، بلوغ چابک به سرعت در طول سال با پذیرش قوی در هر زمینه‌ای از کسب و کار افزایش یافته است. تیم‌هایی که از چارچوب SAFe استفاده می‌کنند به طور قابل توجهی زمان افزایش ارزش تحویل را با بهبود کیفیت خروجی‌ها نسبت به راه‌حل‌های قبلی مشاهده کرده‌اند. این امر با کاهش اندازه تیم به طور موثرتری حاصل شده است.

شیهان می‌گوید: “ما با سرعت بیشتر و کیفیت بیشتر و نیروی انسانی کمتری پروژه‌ها را تحویل می‌دهیم؛ در نتیجه منافع مالی قابل توجهی از تیم‌هایی که تا به امروز چارچوب چابک را پذیرفته‌اند، دریافت می‌کنیم. ما انتظار داریم که امسال استفاده از این چارچوب را دو برابر کنیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن