عمومیفناوری

رتبه الکسا چیست و چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید؟

هر صاحب کسب و کاری می‌داند که داشتن رتبه‌بندی مناسب در موتورهای جستجو ضروری است. اگر سایتتان در موتور جستجو یافت نشود، یافتن مشتری برایتان کار آسانی نخواهد بود.

با این حال، نوع دیگری از رتبه‌بندی وجود دارد که امروزه بسیاری از شرکت‌ها بر روی آن تمرکز می کنند. این نوع رتبه‌بندی اسرارآمیزتر بوده و اکثر مردم از معنای آن اطمینان ندارند. برای صاحب یک وب سایت، درک سیستم رتبه‌بندی الکسا ضروری است.

رتبه الکسا به زبان ساده، میزان محبوبیت وب سایت را اندازه‌گیری می‌کند. اما محبوبیت دقیقاً به چه معناست؟

تیم الکسا توضیح می‌دهد که رویکرد رتبه‌بندی آن‌ها “با استفاده از میزان ترافیک تخمین زده‌شده سایت و مشارکت بازدیدکنندگان طی سه ماه گذشته انجام می‌شود”.

با اینکه این توضیح کمی مبهم است، اما یک ایده کلی درباره تأثیرگذاری در رتبه‌بندی به ما می‌دهد.

رتبه الکسا از این نظر مهم است که داده‌های سطح بالایی را در مورد ترافیک سایت و مشارکت فراهم می‌کند. این داده‌ها به شما امکان می‌دهند تا درک بهتری از سایت خود و کارهایی که باید برای به دست آوردن محبوبیت بیشتر انجام دهید، داشته باشید.

دانستن رتبه ترافیک الکسا خود شروع خوبی است. اما چگونه رتبه الکسا وب سایت خود را بهبود بخشید؟ آیا حتی لازم است نگران آن باشید؟

در این مقاله، ما با جزئیات بیشتری به رتبه‌بندی الکسا و نحوه رشد آن خواهیم پرداخت.

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا یک رتبه‌بندی محبوبیت وب سایت جهانی است. این رتبه‌بندی توسط شرکت اینترنتی الکسا ایجاد شده که از زیرمجموعه‌های آمازون می‌باشد.

الکسا از داده‌های ترافیک وب برای تهیه لیستی مرتب از محبوب‌ترین سایت‌ها در اینترنت استفاده می‌کند. رتبه الکسا به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید که سایتتان در مقایسه با سایر سایت‌ها چقدر محبوب است.

ده‌ها میلیون سایت توسط الکسا رتبه‌بندی شده‌اند. محبوب‌ترین سایت دارای رتبه ۱ است و کمترین محبوبیت نیز در حدود ۳۰ میلیون رتبه‌بندی شده است. همچنین، سایت‌هایی وجود دارند که رتبه‌بندی مشخصی ندارند زیرا داده کافی در مورد آن‌ها موجود نیست.

رتبه الکسا چگونه تعیین می‌شود؟

برای محاسبه رتبه‌بندی، الکسا داده‌های هزاران افزونه مرورگر، ویجت و سایت را با اسکریپت الکسای نصب شده جمع‌آوری می‌کند. آن‌ها از همه این داده‌های جمع‌آوری‌شده به عنوان “صفحه جهانی ترافیک” خود یاد می‌کنند و از آن‌ها به عنوان نمونه‌ای که نمایان‌گر همه کاربران اینترنت است استفاده می‌نمایند.

رتبه الکسا با استفاده از برخی روش‌های اختصاصی که ترکیبی از میانگین بازدیدهای روزانه منحصر به فرد و بازدید از صفحه برای هر بازدیدکننده در طول ۳ ماه گذشته است، تعیین می‌شود.

الکسا تعداد بازدیدکنندگان خاص روزانه را از تعداد کاربران صفحه جهانی خود که آن روز از سایتی بازدید کرده‌اند، تخمین می‌زند. بازدید از صفحه به ازای هر بازدیدکننده، میانگین تعداد درخواست‌های URL کاربر صفحه پانل جهانی الکسا برای یک وب سایت است. اگر کاربری چندین بار در یک روز درخواست یک URL را انجام دهد، به عنوان یک بار بازدید از صفحه مشاهده می‌شود.

بنابراین، بالاترین ترکیب ترافیک و میزان بازدید، رتبه ۱ را تضمین می‌کند.

الکسا زیر دامنه‌ها را جدا از دامنه‌های خود رتبه‌بندی نمی‌کند. با این اوصاف، اگر صفحات میزبانی شده در برخی از سایت‌های معروف مانند وردپرس بتوانند به طور خودکار آن‌ها را به عنوان صفحه اصلی یا وبلاگ شناسایی کنند، موارد استثنایی ایجاد می‌گردند.

میزان دقت رتبه الکسا

الکسا ادعا می‌کند که از نرمال‌سازی داده‌ها (Data Normalization) برای اصلاح سوگیری در داده‌های خود و همچنین فیلتر کردن ترافیک غیر انسانی و هرزنامه استفاده می‌کند.

با این حال، دقت رتبه‌بندی الکسا توسط داده‌های موجود در دسترس آن‌ها محدود می‌شود. همانطور که در سایت خود بیان می‌کنند:

«سایتهایی که میزان بازدید آن‌ها نسبتاً کم اندازه‌گیری شده باشد، به طور دقیق توسط الکسا رتبه‌بندی نمی‌شوند. ما از منابع خود داده‌های کافی برای دریافت رتبه‌بندی فراتر از ۱۰۰۰۰۰ که از نظر آماری معنی‌دار باشد، دریافت نمی‌کنیم. ”

به عبارت دیگر، اگر دو سایت را که مثلاً دارای رتبه‌بندی ۱،۰۰۰،۰۰۰ و ۳،۰۰۰،۰۰۰ هستند در نظر بگیرید، اختلاف ترافیک بین آن‌ها به اندازه‌ای نیست که بتوانید نتایج قابل اعتمادی دریافت کنید.

همچنین، سایت‌هایی که بیش از ۱۰۰۰۰۰ رتبه دارند، به دلیل اختلاف کم ترافیکی تخمینی بین آن‌ها، احتمالاً دارای نوسانات زیادی در موقعیت رتبه‌بندی خود هستند.

قابلیت اطمینان یک رتبه با عبور از ۱۰۰۰۰۰ و نزدیک شدن به موقعیت شماره ۱ افزایش می یابد. اختلاف در ترافیک بین این سایت‌ها بسیار بیشتر است و همین امر بالا رفتن از نردبان را در این قسمت رتبه‌بندی دشوارتر می‌کند.

جمع‌بندی

داشتن تمایل به بهبود رتبه الکسا بسیار عالی است، اما همچنین در نظر بگیرید که رتبه الکسا پویا می‌باشد زیرا تمرکز موشکافانه‌تری بر بررسی ترافیک و مشارکت دارد.

در یک بازه زمانی، ممکن است رتبه‌تان بسیار بالا باشد؛ اما دفعه بعدی که چک می‌کنید کاملا احتمال دارد این رتبه دچار سقوط شود.

اگر کسب و کار شما فصلی باشد، در زمان‌های اوج سال نیز ممکن است رتبه الکسای بهتری نسبت به دیگران داشته باشید.

این افت رتبه لزوماً به معنای عملکرد بدتر سایت شما نیست. فقط به این دلیل است که ترافیک و مشارکت فقط دو قطعه از یک پازل بسیار بزرگ‌تر هستند.

از نقطه نظر سئو، دانستن رتبه‌بندی ترافیک و مشارکت مهم است. از آن مرحله به بعد، می‌توانید برنامه‌ای برای بهبود سایت خود و در نهایت، رتبه الکسا تنظیم کنید.

با این حال ، رتبه الکسا فقط یک نوع معیار است. همچنین باید نتایج سایتتان را در ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، تیک‌تاک و …  ردیابی کنید.

یک نقطه خوب برای شروع این است که از یک دیدگاه جامع به سایت خود نگاه کرده و سپس توجهتان را به مناطقی که بیشترین نیاز به اصلاح را دارند، معطوف کنید.

اولویت، تمرکز بر ارائه مداوم ارزش شگفت‌انگیز به مخاطبان و همگام بودن با بهترین روش‌های جستجوگرها است. با گذشت زمان، این روش منجر به پایین آمدن رتبه الکسا می‌شود و محبوبیت سایت شما را افزایش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن