برندینگ

مدیریت شهرت برند به چه معناست و چگونه انجام می‌شود؟

داشتن یک تصویر مثبت از برند بدون شک می‌تواند بر تصمیم مصرف‌کننده برای خرید یک محصول تأثیر بگذارد؛ و تقریباً برای هر کسب‌وکاری، ایجاد یک تصویر مثبت از برند به صورت آنلاین شروع می‌شود.

امروزه شهرت شما تا حد زیادی به رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های بررسی آنلاین وابسته است. به عنوان مثال، مصرف‌کنندگان قبل از اینکه احساس کنند می‌توانند به یک کسب و کار محلی اعتماد کنند، باید به طور متوسط ​​۱۰ بررسی آنلاین را مطالعه نمایند.

از آنجایی که تصویر برند چنین تأثیری را بر تصمیم شخصی برای خرید می‌گذارد، باید به طور مرتب شهرت خود را به صورت آنلاین زیر نظر داشته باشید. این می‌تواند دلهره آور به نظر برسد، به خصوص زمانی که بسیاری از ابعاد شهرت خارج از کنترل شما باشد.

خوشبختانه، ابزارها و استراتژی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از محافظت از برند خود پیاده‌سازی کنید. در این مقاله، مدیریت شهرت برند و نحوه ایجاد برنامه‌ای برای مدیریت شهرت کسب‌وکارتان را مورد بررسی قرار داده و ابزارهایی با کیفیت بالا برای تکمیل این فرایند را معرفی می‌کنیم.

مدیریت شهرت برند چیست؟

مدیریت شهرت برند (Brand Reputation Management)، فرآیند نظارت بر نحوه درک کسب و کار شما از سوی مشتریان و انجام اقدامات استراتژیک در صورت لزوم برای بهبود تصویر برند است. امروزه، مدیریت شهرت برند بر نظارت و محافظت از اعتبار آنلاین آن در بررسی‌ها، رسانه‌های اجتماعی و گوگل متمرکز شده است.

مدیریت شهرت برند یک فرآیند مستمر است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که درک عموم از برند را زیر نظر داشته باشید و با موقعیت‌های آسیب‌رسان احتمالی را به محض وقوع، مقابله کنید.

وقتی شهرت شما مثبت باشد، وفاداری مشتری را القا می‌کنید، که محرک قابل توجهی برای درآمد و رشد است. شهرت منفی می‌تواند به فروش و حفظ مشتری آسیب برساند، اما همچنین به شما کمک می‌کند تا در مورد آنچه مشتریان دوست دارند یاد بگیرید، که می‌تواند برای به روز رسانی فرآیندهای کسب و کار جهت برآورده کردن بهتر نیازهای مصرف‌کننده مفید باشد.

ایمنی برند اخیراً در مدیریت شهرت برند مورد بحث قرار گرفته است و ما در ادامه توضیح خواهیم داد که ایمنی برند به چه معناست.

تفاوت مدیریت شهرت برند و ایمنی برند

به گفته Internet Advertising Bureau، ایمنی برند (Brand Safety) تضمین می‌کند که تبلیغات، محتوای آن‌ها و هر محتوایی که توسط برندها به اشتراک گذاشته می‌شود مناسب است و با نظرات مصرف‌کننده که ممکن است منفی باشند، مرتبط نیست. اگرچه این مفاهیم تا حدودی مشابه هستند، اما ایمنی برند به عنوان زیرمجموعه مدیریت شهرت برند قرار می‌گیرد.

چند نمونه از سناریوهایی که ایمنی برند را به خطر می‌اندازند، قرار دادن تبلیغات صحیح است. Internet Advertising Bureau توصیه می‌کند فضای تبلیغاتی را از ناشران مورد اعتماد خریداری کنید تا تبلیغات شما در کنار محتوایی نباشد که مصرف‌کنندگان ممکن است توهین‌آمیز بدانند یا باعث بی‌اعتمادی آن‌ها به برند شما شود.

در سناریویی دیگر، تبلیغات شما باید با چیزی که تبلیغ می‌کنید مرتبط باشد. اگر مشتریان روی تبلیغی برای یک پتوی جدید کلیک کنند و به محتوای نامرتبط هدایت شوند، شما در حال انجام تبلیغات مخرب هستید که ایمنی مصرف‌کنندگان را به خطر می‌اندازد.

ایمنی برند به هر دو صورت پیش می‌رود. از کسب و کار شما در برابر منابع خارجی که هدف آن‌ها آسیب رساندن است محافظت می‌شود و مشتریان نیز در برابر اقدامات مخرب که ممکن است باعث از دست دادن پول یا قرار گرفتن آن‌ها در معرض موارد توهین‌آمیز شود، ایمن خواهند بود.

بنابراین، به طور کلی، ایمنی برند فرآیندی در مدیریت شهرت برند است. شما تضمین می‌کنید که شیوه‌های تبلیغاتیتان مشروع هستند، تا مصرف‌کنندگان توسط برند فریب نخورند و به آنچه ارائه می‌دهید بی‌اعتماد نشوند.

برنامه مدیریت شهرت برند

بیایید یک نمونه برنامه مدیریت شهرت برند را بررسی کنیم که می‌توانید آن را با نیازهای کسب و کار خود تطبیق دهید. مهم است که به خاطر داشته باشید که مدیریت شهرت برند یک فرآیند مستمر است، بنابراین هیچ یک از مراحل یک‌بار انجام نمی‌شود. آن‌ها باید تا زمانی که کسب و کار شما پابرجاست، ادامه داشته باشند.

۱- تحقیق و حسابرسی

اولین قدم برای مدیریت شهرت برند، تحقیق است. در این مرحله، از اینترنت برای کشف مکالمات در مورد کسب و کار خود و آنچه مردم در مورد شما می‌گویند استفاده خواهید کرد. سعی کنید انواع مختلف مکالمات را جستجو نمایید، زیرا همه بازخوردها برای درک ادراک مشتری و بهبود شهرت مفید هستند.

شما می‌توانید این تحقیقات را از نظرات مشتریان، در سایت‌های بررسی، در رسانه‌های اجتماعی و با جستجوی ساده نام کسب و کار خود در گوگل و موتورهای جستجوی مختلف انجام دهید. همچنین می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار یا حتی فیدهای رقبای خود را جستجو کنید.

از آنجایی که پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که برای انجام تحقیقات خود از آن‌ها استفاده خواهید کرد، استفاده از یک ابزار مدیریت شهرت برند با کیفیت بالا این فرآیند را آسان‌تر می‌کند و ما برخی از آن‌ها را در ادامه مقاله معرفی خواهیم کرد.

جمع‌بندی

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که اطلاعات به سرعت در آن جابجا می‌شود و می‌توانیم در چند ثانیه با لمس یک دکمه، پاسخ دریافت کنیم. فناوری ما را به عنوان مصرف‌کننده قادر ساخته است که به سرعت با برندها ارتباط برقرار کنیم. در عین حال، به برندها این امکان را می‌دهد که ارتباطات عمیق‌تری ایجاد نموده و مشکلات را سریع‌تر حل کنند.

به طور خلاصه، هنگام محافظت از شهرت برند خود، باید بر روی تاکتیک‌های زیر تمرکز کنید:

  • مطمئن شوید که همه کانال‌های متعلق به شما منعکس‌کننده تصاویر، پیام‌ها و ارزش‌های فعلی شما هستند
  • اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات آنلاین در مورد کسب و کار شما به روز و سازگار است
  • از لحن دقیق در وب سایت خود برای ترسیم علائم برند شرکت و تنظیم دستورالعمل‌ها استفاده کنید
  • یک تجربه کاربری مثبت، از شروع تا پایان، ایجاد نمایید
  • به بازخورد مشتریان گوش داده و در صورت امکان به بازخوردهای منفی با ارائه راه‌حل‌های مفید و عملی پاسخ دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن