استراتژیفروش

بررسی مزایا و معایب استراتژی قیمت گذاری باندلینگ برای محصولات

هر کسب‌وکاری همیشه به دنبال راه‌های جدید برای افزایش فروش است. استراتژی‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای دستیابی به این هدف از آن‌ها استفاده کنید. با این حال، یکی از بهترین روش‌ها به ویژه اگر کسب‌وکار شما به صورت آنلاین فعالیت می‌کند، استفاده از قیمت گذاری باندلینگ (Bundle Packages) است. متأسفانه، این استراتژی اغلب نادیده گرفته می‌شود زیرا صاحبان کسب‌وکار یا از آن بی‌اطلاع هستند، یا به سختی می‌توانند در مسیر خود آن را پیاده‌سازی کنند.

برای نمونه ترکیب همبرگر در فست‌فودهای محلی با سیب‌زمینی یا سس‌های مخصوص یا یک بسته رایانه همه‌جانبه از انبار لوازم الکترونیکی از جمله مواردی است که با قیمت گذاری باندلینگ طراحی شده‌اند. در هر بخش و محصول، قیمت گذاری باندلینگ یکی از رایج‌ترین انواع قیمت گذاری است و اکثر مشتریان آن را دوست دارند.

اما آیا این روش برای همه کسب‌وکارها مناسب است؟ آیا این یک روش عالی برای ایجاد درآمد بیشتر است؟ یا استراتژی‌های قیمت گذاری بهتر و اثبات شده‌تری نیز وجود دارد که می‌توانید قبل از آغاز سه‌ماهه بعدی اتخاذ کنید؟ برای پاسخ به این سؤالات، ما تجزیه‌و‌تحلیل مزایا و معایب مختلف استراتژی قیمت گذاری باندلینگ و اینکه آیا برای سازمان شما مناسب است یا خیر را بررسی خواهیم کرد.

قیمت گذاری باندلینگ چیست؟

قیمت گذاری باندلینگ، زمانی است که یک کسب‌وکار چندین مورد از محصولات خود را گروه‌بندی کرده و آن‌ها را به صورت یک محصول واحد به فروش می‌رساند. اقلام داخل این محصول واحد معمولا مکمل یکدیگر هستند. هدف از این کار این است که مشتریان را ترغیب کنیم تا همه چیز را به طور همزمان خریداری کنند نه هر مورد را به صورت جداگانه. به عنوان مثال، یک فروشگاه لوازم آرایشی ممکن است مجموعه‌ای از لوازم آرایشی از جمله کرم پودر، سایه چشم، ریمل و کرم پوست را به فروش برساند.

به بیان دیگر، قیمت گذاری باندلینگ یک استراتژی قیمت‌گذاری ثابت شده است که شامل ترکیب دو یا چند محصول و ارائه آن‌ها برای فروش در یک بسته ترکیبی می‌باشد. مشتریان معمولا این نوع ارائه محصول را دوست دارند زیرا می‌توانند اقلام موجود در بسته را با هزینه کمتری نسبت به مواردی که جداگانه خریداری کرده‌اند، به دست آورند. در حالی که برای شما (به عنوان صاحب یک کسب‌وکار) این راهی عالی برای جذب مشتریان بیشتر، فروش کالاها یا خدمات با محبوبیت کمتر و ایجاد وفاداری به برند است.

قیمت گذاری باندلینگ، به ویژه در خرده‌فروشان آنلاین محبوب است. به عنوان مثال، یک کسب‌وکار که دوره‌های آنلاین را ارائه می‌دهد می‌تواند چندین کلاس مکمل را با هم ترکیب کند و دسترسی به همه موارد را به صورت یک بسته برای مشتری خود آسان نماید. برای ایجاد بسته‌ها، چند روش مختلف برای انتخاب دارید.

انواع بسته‌بندی یا باندلینگ

باندلینگ مشترک:

باندلینگ مشترک زمانی مورد نظر قرار می‌گیرد که یک کسب‌وکار دو یا چند محصول را برای ایجاد یک قیمت گذاری باندلینگ، ترکیب می‌کند. با باندلینگ مشترک، اقلام موجود در بسته برای خرید جداگانه در دسترس نیستند و خرید همین بسته، تنها راه دستیابی به آن محصولات است.

باندلینگ رهبر:

با باندلینگ رهبر، شما یک محصول محبوب را با محصولات دیگر (که عموما مورد توجه خاص مشتری نبوده‌اند) ترکیب می‌کنید. ایده در این نوع بسته‌بندی این است که از قرعه‌کشی محصول محبوب برای تشویق خرید محصولات دیگر استفاده کنید. در این سبک، شما موارد جداگانه را برای خرید جداگانه در دسترس قرار نمی‌دهید. به این ترتیب، اگر مشتری می‌خواهد محصول رهبر را دریافت کند، باید کل بسته باندلینگ را خریداری نماید.

باندلینگ مختلط:

باندلینگ مختلط زمانی مورد توجه است که یک شرکت هم بسته اصلی و هم محصولات جداگانه را ارائه می‌دهد. اغلب باندلینگ مختلط با تخفیف نسبت به هزینه اقلام جداگانه ارائه می‌شود. این گزینه به مشتری این امکان را می‌دهد که محصول خاصی را خریداری کند، اما همچنین انگیزه‌ای برای دریافت بسته اصلی نیز دارد.

مزایای قیمت گذاری باندلینگ

بسته‌بندی محصولات با هم می‌تواند چند مزیت را برای شما به ارمغان بیاورد. برای شروع، این کار می‌تواند به شما در فروش اقلامی که عملکرد خوبی ندارند، کمک کند. همچنین می‌توانید از محبوبیت یک محصول برای تشویق فروش محصولات دیگر که کمتر شناخته شده هستند، استفاده کنید.

بسته‌ها همچنین می‌توانند به شما در تبلیغ محصول جدید کمک کنند. به عنوان مثال، اگر وب‌سایت شما اکنون دوره جدیدی ارائه می‌دهد، می‌توانید آن را با چند دوره مرتبط ترکیب کنید تا اطلاع‌رسانی در مورد آن آسان‌تر باشد. ممکن است شخصی با شنیدن چیزهای خوب در مورد کلاس‌های فعلی به سایت شما سری بزند، اما وقتی گزینه‌ای برای کمی بیشتر هزینه کردن و دریافت دوره‌های قبلی به همراه دوره جدید به او ارائه شود، از این فرصت استفاده کرده و تعداد فروش را برای دوره جدید افزایش می‌دهد.

در نهایت، بسته‌ها همچنین می‌توانند ردیابی فروش محصولات را آسان‌تر کنند. به جای ردیابی آمار مربوط به هر محصول، می‌توانید آمارها را فقط برای یک قیمت گذاری باندلینگ، دنبال کنید. این امر تجزیه‌وتحلیل فروش شما را کمی ساده‌تر می‌کند که به نوبه خود در وقت شما صرفه‌جویی خواهد کرد.

دیگر مزایا

همان‌طور که گفتیم، قیمت گذاری باندلینگ یک ابزار قیمت گذاری بسیار مؤثر و مفید می‌باشد، اما بسیار نادر است که هر محصولی که یک شرکت می‌فروشد به این ترتیب قیمت‌گذاری شود. اما با استفاده از این روش، علاوه بر موارد ذکر شده، مزایای دیگری نیز به دست خواهد آمد که در ادامه ذکر می‌کنیم.

نتیجه سخن

قیمت گذاری باندلینگ اگر به درستی استفاده شود، راهی عالی برای بهبود فروش در سراسر کسب‌وکار شما خواهد بود. با استفاده از روش‌های مختلف باندلینگ محصول می‌توانید مسیر مشخصی را برای فروش بیشتر محصولات مورد نظرتان، پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن