مدیریت فرایندهای کسب و کار

چارچوب فرایندهای eTOM چیست و چه کاربردی دارد؟

‏eTOM یکی از چارچوب های پرکاربرد در صنعت ارتباطات است. بنابراین، در این مقاله به نحوه استفاده از این چارچوب و ارزشی که به شرکت ها می افزاید می‌پردازیم. ما همچنین نگاهی دقیق تر به این امر می اندازیم که eTOM در واقع چه مزایایی نسبت به ITIL، چارچوب استاندارد صنعت IT دارد.

‏eTOM به عنوان استاندارد فرایند

‏eTOM مخقف enhanced Telecom Operations Map به معنی نقشه عملیات پیشرفته تلکام می‌باشد که توسط TMForum توسعه داده می‌شود. eTOM چارچوبی برای فرایند‌های سازمانی در صنعت ارتباطات است. این طرح مجموعه ای از استانداردها، مدل ها و بهترین شیوه‌ها (Best Practice) است.
این چارچوب شامل سه سطح مراحل مرتب شده سلسله مراتبی است. در سطح بالا، فرایندهای گسترده شرکت، یعنی فرایند هایی از یک طرف زنجیره ارزش به سمت دیگر، در نظر گرفته می شوند. پس از آن فرایند استراتژی موضوعات، زیرساخت ها و محصول مورد بررسی قرار می گیرد. در دقیق ترین سطح، فرایند مناطق کاری خاص مورد بررسی قرار می گیرند و اهداف به دست می آیند.
مزیت eTOM این است که همه کاربران از یک زبان یکنواخت و مستقل استفاده می کنند. این چهارچوب  تبادل بین کارمندان، تیم‌ها، و بلکه بین مکان‌های مختلف یا حتی شرکت‌ها را نیز ساده می کند. این چارچوب برای موارد زیر استفاده می شود:
_ تبادل فرایندها
_ تعریف جریان فرآیند
_ استانداردسازی ارتباطات و تعامل
_ استنتاج الزامات
_ شناسایی و رفع شکاف های فرایند
_ کاهش هزینه ها در اجرای سیستم های IT

به غیر از eTOM مجموعه TMForum چارچوب‌های دیگری نیز عرضه کرده است که ارتباط آن‌ها در قالب نگاه کلی Frameworx در شکل زیر مشخص می‌باشد.

چارچوب eTOM
چارچوب eTOM


در حال حاضر eTOM در حال توسعه است. هدف از این توسعه بیشتر انطباق با تغییرات جاری در شرکت، مستقل از خدمات دیجیتال است. بنابراین چارچوب باید برای روشهای DevOps نیز کاربرد داشته باشد. افزایش مجازی سازی و دیجیتالی شدن کار در نسخه جدید نیز باید مورد توجه قرار گیرد. شرکت های عضو در این توسعه بیشتر شرکت خواهند کرد. هر شرکتی می تواند عضو شود، حتی اگر eTOM هنوز توسط خود این شرکت استفاده نشده باشد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص eTOM به صفحه دوره eTOM مراجعه کنید.

بررسی رابطه ‏eTOM و ITIL

‏ITIL خود را به عنوان یک استاندارد جهانی برای صنعت IT و برای بهره برداری از زیرساخت های فناوری اطلاعات تعیین کرده است. ITIL در درجه اول روی فرایند ها و استاندارد سازی آنها، اما بدون هیچ مشخصاتی برای اجرای سیستم متمرکز است.

در شکل زیر نمای کلی دسته‌بندی فرایندهای eTOM را ملاحظه می‌کنید.

چارچوب eTOM


اما ITIL به طور کلی چنین پیشنهادی به صورت نظام‌مند نمی‌دهد؛ بنابراین هیچ اطلاعات خاصی برای انتقال معنی دار فرایند ها به یک سیستم در دسترس نیست و در واقع این انتقال بر مبنای بررسی و دانش تیم پیاده‌ساز انجام می‌شود. بنابراین، تصمیم در مورد اجرای فرایند سیستم فنی بر عهده مسئولین شرکت است.
از طرف دیگر eTOM از ادغام و توسعه نرم افزار به دلیل مشخصات خاص و اهداف ایجاد شده و انتخاب ابزار، به طور قابل توجهی پشتیبانی می کند. علاوه بر این، eTOM به دلیل وجود این اهداف و سطوح، بسیار جزئی‌تر است. ITIL خود را یک استاندارد کلی برای بهره برداری از زیرساخت های فناوری اطلاعات می داند و بنابراین بسیار عمومی تر است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ITIL به صفحه دوره ITIL مراجعه کنید.

به همین دلیل، کاربران در صنایع مختلف باید بطور مستقل بینش خود را در زمینه کاری خاص خود ادغام کنند. از آنجا که eTOM منحصراً به صنعت ارتباطات محدود است، می تواند اطلاعات و بینش های مفصلی تری نسبت به ITIL در این زمینه ارائه دهد.
‏ITIL و eTOM، با این حال، می توانند به خوبی ترکیب شوند. به عنوان مثال، فرایندهای فرعی می توانند از ITIL منتقل شده و با مشخصات eTOM سازگار شوند. از طرف دیگر، همچنین می توان فرآیندهای سطح بالاتر و جامع تر ITIL را از فرآیندهای تفصیلی مدل شده در eTOM استخراج کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن