ارتباطات

راهنمای کامل روابط عمومی یا PR در سازمان

آیا می‌خواهید قابلیت‌های کسب و کار خود را گسترش دهید؟ آیا می‌خواهید برند خود را در معرض دید افراد جدیدی قرار دهید که احتمالاً به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند خواهند بود؟ همه این موارد مربوط به روابط عمومی می‌شود.

PR نحوه ارتباط یک شرکت با مردم (مشتریان، شرکا، روزنامه‌نگاران، سیاستمداران و عموم مردم) را تعریف می‌کند. همه کسب و کارها علی رغم اندازه و صنعتی که در آن مشغول به کار هستند، به روابط عمومی نیاز دارند.

این بدین دلیل است که امروزه مشتریان می‌خواهند به برندهایی که از آن‌ها خرید می‌کنند، اعتماد کنند و هیچ چیز مانند PR باعث جلب اعتماد نمی‌شود.

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی (PR) عملی است که از کانال‌های رسانه‌ای استفاده می‌کند تا سازمان شما را ارتقا دهد و درک عمومی مثبتی نسبت به آن ایجاد کند. روابط عمومی همچنین فرآیند مدیریت برند و ارتباطات سازمان شماست؛ به ویژه در مواقع بحرانی.

روابط عمومی نحوه مدیریت برندها در گسترش اطلاعاتشان است، بنابراین مشابه برندینگ است. تفاوت اصلی این است که روابط عمومی بر ارتباطات و شهرت تمرکز دارد، در حالی که برندینگ به عناصر بصری مانند لوگو، وب‌سایت و ابزار بازاریابی متکی است.

برندها از طریق کانال‌های مختلف رسانه‌ای، روابط عمومی یا ارتباطات و اعتبار خود را مدیریت می‌کنند.

تفاوت روابط عمومی و بازاریابی

روابط عمومی و بازاریابی از نظر عملکرد و تاکتیک شبیه یکدیگر هستند، اما اهداف آن‌ها کاملاً متفاوت است. هدف اصلی روابط عمومی تقویت اعتبار برند شماست در حالی که هدف اصلی بازاریابی هدایت فروش است.

برخلاف بازاریابی، روابط عمومی همیشه تأثیری در فروش ندارد و به طور معمول محصولات یا خدمات شما را به طور غیر مستقیم از طریق فعالیت‌هایی مانند توزیع اطلاعیه و سخنرانی در رویدادهای صنعت تبلیغ می‌کند. متناوباً، به جای بهبود درک از کسب و کار شما، فعالیت‌های بازاریابی بر درآمدزایی و افزایش سود متمرکز هستند.

حتما بخوانید:  5 اشتباه بزرگ مدیریتی!

مردم محصولات را نمی‌خرند، آن‌ها برند را می‌خرند. به همین دلیل، استفاده از روابط عمومی و بازاریابی پشت سر هم بهترین نتیجه را می‌دهد: به طور معمول، کسی در نتیجه تلاش‌های روابط عمومی با برند شما ارتباط برقرار می‌کند و در نتیجه تاکتیک‌های بازاریابی به مشتری شما تبدیل می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که ثبات برند می‌تواند منجر به افزایش درآمد بیش از ۲۰٪ شود. با ترکیب روابط عمومی و استراتژی‌های بازاریابی می‌توانید نتایج مشابهی را مشاهده کنید.

استراتژی‌ها و تاکتیک‌های روابط عمومی

رویدادهای کسب و کار

رویدادهای کسب و کار فرصت‌هایی برای بازاریابی محصولات یا خدمات شما و هدایت توجهات به سوی برند شما هستند. چه شرکت شما رویدادی را میزبانی یا در آن شرکت کند، رویدادها از فرصت‌های مهم فروش هستند. این رویدادها به شما فرصتی می‌دهند تا با مشتریان احتمالی ملاقات کرده و مشتریان فعلی را رو در رو خوشحال کنید.

سخنرانی در رویدادها همچنین برای افزایش آگاهی از برند و به اشتراک گذاری تفکر یا اطلاعات مبتنی بر داده که می‌تواند به ارتقاء برند شما کمک کند، مفید است.

روابط اجتماعی

روابط اجتماعی به ایجاد روابط مثبت با جامعه محلی در اطراف کسب و کار شما اشاره دارد. این می‌تواند شامل کارهای خیریه، کمک‌های مالی، تخفیف‌های ویژه یا هر چیز دیگری باشد که باعث ایجاد یک رابطه قوی با جامعه و جلب وفاداری مشتری می‌شود.

مسئولیت شرکتی و اجتماعی

مسئولیت شرکتی و اجتماعی مشابه روابط اجتماعی است، اما تأکید بیشتری بر رفتارهای اخلاقی کسب و کار، مسئولیت زیست‌محیطی و خیرخواهی به صورت محلی، منطقه‌ای و جهانی دارد. این امر در PR حیاتی است زیرا مستقیماً بر درک عموم از برند شما تأثیر می‌گذارد.

مدیریت بحران

مدیریت بحران روشی برای پذیرش، مدیریت و تلاش برای معکوس کردن ارتباطات و برداشت‌های منفی پیرامون یک بحران کسب و کار است. هر چیزی که بتواند اعتبار برند شما را به خطر بیندازد یا از بین ببرد باید از طریق روابط عمومی مدیریت شود.

مدیریت بحران عملکرد مهمی در روابط عمومی است و باید سریع، مداوم و استراتژیک از آن استفاده شود. با استفاده از برخی ابزارهای روابط عمومی، می‌توان از طریق نظارت بر گفتگوی آنلاین و بررسی کیفیت هرگونه بازاریابی یا تبلیغاتی که ممکن است سوءتفاهم یا برداشت نادرستی از آن صورت گیرد، بحران‌ها برطرف شوند.

روابط کارمندان

روابط کارمندان، که به آن روابط عمومی داخلی نیز گفته می‌شود، روشی است برای برقراری ارتباط و پرورش درک مثبت کارمندان از شرکت شما. این فرایند ممکن است شامل خبرنامه‌ها یا ارتباطات اختصاصی کارمندان، مزایای آن‌ها، فرصت‌های آموزشی و مهارت‌افزایی رایگان، رویدادهای قدردانی از کارمندان و همکاری با اتحادیه‌ها یا گروه‌های آن‌ها باشد.

روابط کارمندان نه تنها کارمندان شما را با انگیزه، سخت‌کوش و وفادار نگه می‌دارد، بلکه آن‌ها را به طرفداری از کسب و کار شما ترغیب می‌کند. این امر می‌تواند مشتری و کارمندانی با کیفیت بالاتر را به دنبال داشته باشد.

روابط رسانه‌ای

روابط رسانه‌ای به ایجاد روابط مثبت با روزنامه‌نگاران، نشریات و سایر خبرگزاری‌ها اشاره دارد. این فرآیند معمولاً شامل نوشتن بیانیه‌های مطبوعاتی، سازماندهی اطلاعیه‌های مطبوعاتی و برنامه‌ریزی مصاحبه‌ها است. این امر نه تنها در معرض دید قرار می‌گیرد بلکه رسانه‌ها را ترغیب می‌کند تا برای برند شما به صورت رایگان بازاریابی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن