ارتباطاتمدیریت فرایندهای کسب و کار

چارچوب SID چیست؟

The Tele Management Forum یک کنسرسیوم صنعتی متشکل از شرکت‌های ارتباطات دوربرد است. این انجمن مکانی را برای دست اندرکاران صنعت ارتباطات دوربرد فراهم می‌کند تا گرد هم آیند و اطلاعاتی در مورد پیشرفت‌های کسب و کار و فناوری اطلاعات در در زمینه ارتباطات دوربرد به اشتراک بگذارند. همچنین فرصتی را برای کسانی که در توسعه تلاش‌های NGOSS این انجمن دخیل هستند فراهم می‌کند تا با یکدیگر ملاقات کرده و تلاش‌هایشان را با هم هماهنگ سازند.

چارچوب داده‌های اطلاعات مشترک (Shared Information Data یا SID) ممکن است شبیه پایگاه داده ساده نهادهای کسب و کار (Business Entities) به نظر برسد، به طوری که سیاست‌های مورد نیاز ارتباطات دوربرد، تضمین مشتری و رشد کسب‌وکار را می‌توان از طریق این نهادهای خاص ارزیابی کرد و درباره مدیریت تغییر و رویکرد اجرای آن برای بهبودهای بیشتر تصمیم گرفت.

پیاده‌سازی الگوهای مدل‌سازی SID را می‌توان به صورت زیر مشاهده کرد:

  • طراحی SID و پایگاه داده
  • حفظ انطباق SID
  • نمونه‌سازی نهادهای SID
  • بکارگیری سایر ملاحظات اجرایی مطابق با چارچوب TM Forum

چارچوب اطلاعاتی (SID) به نیاز صنعت به یک مدل اطلاعات و داده مشترک پاسخ داده و تجزیه و تحلیل اطلاعات در سطح سازمانی و مدل را نشان می‌دهد. یک مدل اطلاعاتی مستقل از پلتفرم، زبان و پروتکل است – امروزه چارچوب اطلاعات یک مدلاطلاعاتی می‌باشد. یک مدل اطلاعاتی واحد می‌تواند به عنوان نقطه شروع برای چندین مدل داده خاص فناوری، مانند پایگاه داده‌ها و رابط‌های خاص فناوری، استفاده شود. منشأ SID از مشارکت اعضا و همچنین مدل‌های صنعتی موجود، مانند ITU-T M.3100 و مدل اطلاعات مشترک (CIM) Distributed Management Task Force می‌آید.

مفاهیم مهم در ساختار SID

مفاهیم مهم برای ساختار SID ممکن است به صورت زیر در نظر گرفته شوند:

نهاد کسب و کار: چیزی که مورد علاقه کسب و کار است (مثال: شاخص‌های کلیدی عملکرد) که ممکن است چیزهای ملموس (مانند مشتری)، چیزهای فعال (مانند سفارش مشتری)، یا چیزهای مفهومی (مانند حساب مشتری) را در بر گیرد. نهادهای کسب و کار با ویژگی‌هایی مشخص می‌شوند و در روابط با سایر نهادها مشارکت دارند. نمونه‌های نهادهای کسب و کار معمولاً در طول یک چرخه عمر کاملاً تعریف‌شده حرکت می‌کنند.

نهاد کسب و کار کل (ABE): مجموعه‌ای از اطلاعات کاملاً تعریف‌شده که مجموعه بسیار منسجمی از نهادهای کسب و کار را که با نهادهای موجود در سایر ABEها مرتبط هستند مشخص می‌کند.

دامنه: مجموعه‌ای از نهادهای کسب و کار کل مرتبط با یک حوزه مدیریتی خاص. دامنه‌هایی که چارچوب SID را تشکیل می‌دهند با مفاهیم سطح ۰ eTOM سازگار هستند.

مشابه چارچوب فرآیند کسب و کار (eTOM) که تجزیه فرآیندهای کسب و کار را فراهم می‌کند، SID در چارچوبی سازماندهی‌شده است که تجزیه اطلاعات را نشان می‌دهد. اولین سطح تجزیه نشان‌دهنده مناطق بزرگی است که دامنه نامیده می‌شود، که مفاهیم کلیدی مورد علاقه هر شرکت اطلاعاتی و ارتباطاتی را نشان می‌دهد. دامنه‌ها شامل مفاهیمی مانند بازار/فروش، محصول، مشتری، خدمات، منبع، تامین‌کننده/شریک، و شرکت است. تصویر زیر، چارچوب سطح بالای SID است.

درک عملکرد کسب و کار ارتباطات دوربرد یکی از جنبه‌های مهم مدیریت تحول است. دانستن اینکه چگونه با صنعت در حوزه‌های عملیاتی مهم مقایسه می‌شوید، تحول شما را هدایت می‌کند. سطوح تجزیه معیارهای کسب و کار انجمن TM که به نهادهای فرآیند کسب‌وکار تبدیل شده‌اند، به چارچوب فرآیند کسب‌وکار نگاشت شده و راهی برای الگوی SID و برنامه‌ریزی Data Store ارائه می‌دهند.

توجه داشته باشید که مدل SID می‌تواند در قالب یک پایگاه داده پیاده‌سازی شود، اما به خودی خود یک پایگاه داده نیست. تمرکز SID برای کمک به تعریف اصطلاحات کسب و کار رایج، به عنوان مثال، برای فعالیت‌های یکپارچه‌سازی؛ کمک به برنامه‌های تحول کسب و کار؛ کمک به درک مفاهیم کسب و کار و روابط آن‌ها؛ به عنوان منبع الهام – برای دستیابی به دیدگاهی جدید در مورد شیوه‌های سنتی است.

بین قوانین کسب و کار و منطق یکپارچه‌سازی، جدایی واضحی وجود دارد. قوانین کسب و کار از طریق فرآیند کسب و کار تعریف‌شده در BPM پیاده‌سازی می‌شوند و یکپارچگی از طریق اتصال‌دهنده‌ها حاصل می‌گردد. سیستم خارجی می‌تواند API خود را از طریق رابط‌های مختلف مانند EJB، CORBA، وب سرویس، JNI، C++ نمایش دهد. پیاده‌سازی مبتنی بر استانداردهای eTOM یک API جدید ایجاد می‌کند که ممکن است در قالب نهادهای کسب و کار باشد.

چارچوب فرآیند کسب و کار را می‌توان دارای سه حوزه فرآیند اصلی زیر دانست:

  • استراتژی، زیرساخت و محصول (SIP) که برنامه‌ریزی و مدیریت چرخه عمر را پوشش می‌دهد
  • عملیاتی که هسته مدیریت عملیاتی روزانه را پوشش می‌دهد
  • مدیریت سازمانی که مدیریت پشتیبانی شرکت یا کسب و کار را پوشش می‌دهد.

تجزیه و تحلیل وابستگی میزان مرتبط بودن نهادها‌ و نحوه استفاده از آن‌ها توسط فرآیندها را اندازه‌گیری می‌کند که نتیجه آن گروه‌های منسجم (خوشه‌های) نهادهایی است که به نام ABE (انجمن نهادهای کسب و کار) شناخته می‌شوند؛ ABEهای سطح ۱ در SID.

جمع‌بندی

مدل اطلاعاتی SID نمایانگر یک دیدگاه منطقی از چیزهای مورد علاقه یک شرکت مانند مشتری، مکان و عنصر شبکه و روابط (ارتباطات) بین این چیزها می‌باشد، مانند یک عنصر شبکه که در یک مکان واقع شده است. نهادها بیشتر با حقایق (ویژگی‌هایی) که آن‌ها را توصیف می‌کنند و رفتار (عملیات) که نحوه عملکرد نهادها را توصیف می‌نمایند، مشخص می‌شوند. SID به عنوان یک مدل داده، اجرای فیزیکی دیدگاه منطقی SID از چیزها را نشان می‌دهد.

SID اطلاعات توزیع‌شده و متنوع را به یک ساختار مشترک پیوند داده و یک چارچوب جامع برای کنترل حل مشکل توزیع‌شده را نشان می‌دهد. SID از قابلیت همکاری در سراسر مرزهای سازمانی، شرکتی و نظارتی پشتیبانی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن