ارتباطات

چگونه یک کمپین روابط عمومی موفق بنویسیم؟

10 نکته حرفه‌ای برای اجرای یک کمپین روابط عمومی موثر

این مقاله دارای نسخه PDF انگلیسی است. جهت دسترسی به لینک دانلود نسخه انگلیسی هم‌اکنون عضو شوید.

بر کسی پوشیده نیست که یک کمپین روابط عمومی (Public Relations Campaign) می‌تواند تأثیر طولانی‌مدت بر اعتبار و ماندگاری برند شما داشته باشد. اما باید به خوبی برنامه‌ریزی شده باشد. کمپین روابط عمومی موثر چیزی فراتر از اعلامیه مطبوعاتی برای یک محصول جدید یا جمع‌آوری سرمایه برای افزایش آگاهی از برند است. برای ایجاد یک کمپین روابط عمومی بسیار چشمگیر و موثر، باید اقدامات اضافی بزرگی را انجام دهید.

اگر کمپین PR درست انجام شود، می‌تواند توجه رسانه‌های ملی (و مثبت) را به خود جلب کند، فروش را به شدت افزایش دهد و برای سال‌های آینده رابطه مثبتی بین شرکت و مردم ایجاد کند. برای کمک به شما در رسیدن به این موفقیت با کمپین روابط عمومی بعدی خود، ده نکته موثر در این مقاله برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

کمپین روابط عمومی (PR campaign) چیست؟

یک کمپین روابط عمومی دارای یک هدف روشن است، مانند:

  • افزایش آگاهی از یک محصول
  • آگاه سازی مردم از اخبار شرکت
  • جلب مخاطبان بیشتر یا ارتقا هویت برند

برای این کار می‌توان از پیام رسان‌های اجتماعی، با توجه به راه‌حل‌های استراتژیک، برای برقراری ارتباط با مخاطبان و دستیابی موفقیت‌آمیز به این هدف استفاده کرد.

قبل از شروع بحث

کمپین‌های روابط عمومی فراتر از فعالیت‌ها و تاکتیک‌های روزانه روابط عمومی هستند. به عنوان مثال، کارزارها چیزی بیش از پاسخگویی به رویدادهای جاری، تبلیغ رسانه بر اساس تقویم‌های سرمقاله و ردیابی تعاملات رسانه‌های اجتماعی خواهند بود. اگر برای ساختن یک کمپین روابط عمومی، که باعث افزایش اعتبار و نام تجاری شما می‌شود، آماده هستید، بحث را شروع می‌کنیم.

۱۰ نکته حرفه‌ای برای اجرای یک کمپین روابط عمومی

۱- هدف، محدودیت‌ها و معیار موفقیت خود را تعیین کنید.

مهم است که با یک هدف بزرگ شروع کنید. امیدوارید با کمپین خود به چه چیزی برسید؟ آیا می‌خواهید مخاطب جدیدی پیدا کنید؟ آیا می‌خواهید فروش کالایی را افزایش دهید؟ آیا می‌خواهید با مردم رابطه مثبت برقرار کنید؟

هنگامی که یک هدف بزرگ را انتخاب کردید، آن را بیشتر محدود کنید. به ویژه برای کدام محصول می‌خواهید فروش خود را افزایش دهید؟ می‌خواهید برند شما برای چه چیزی شناخته شود؟ در نظر بگیرید که بودجه شما چقدر بزرگ است و آیا باید مهلت بیشتری برای کمپین تعیین شود؟ با قرار دادن یک نقشه راه تبلیغات، شما یک معیار متمرکز برای سنجش موفقیت خود در نظر می‌گیرید.

فراموش نکنید

هدف باید قابل اندازه‌گیری و واقع بینانه باشد. در مورد چارچوب زمانی زود تصمیم بگیرید. بودجه نیز باید در این مرحله مورد توجه قرار گیرد. با تعیین اهدافی که از نظر مالی غیرقابل تحقق هستند، خود را وارد جزئیات بی‌ربط نکنید. شما قصد دارید برند و تیم خود را برای موفقیت و نه ناامیدی آماده کنید. به این نوع اهداف SMART خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و به موقع گفته می‌شود.

۲- مخاطبان خود را بشناسید.

قبل از اینکه انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید پیام روابط عمومی خود را تحویل دهید، باید تصمیم بگیرید که چه کسی می‌خواهید آن را دریافت کند. وقت بگذارید و مشخص کنید که می‌خواهید این کمپین به دست کدام مشتری برسد.

به عنوان مثال، اگر خانواده‌ها را هدف قرار داده‌اید، ممکن است بخواهید کمپینی ایجاد کنید که اولین پیام خانواده را بیان کند یا نشان دهد که چرا این برند به تأثیر محصولاتش بر روی این عزیزان اهمیت می‌دهد. در حالتی دیگر، اگر در حال ساخت کمپین در مورد محصول لوکس جدید خود هستید، احتمالا در یک منطقه فقیر موثر نخواهید بود.

۳- بستر مناسب را انتخاب کنید.

هنگامی که در مورد یک شخصیت هدف تصمیم گرفتید، لازم است بستر مورد نظر خود را برای ارسال پیام خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، آیا مخاطبان ایده‌آل شما تلویزیون یا رادیو را ترجیح می‌دهند؟ بیانیه مطبوعاتی یا کنفرانس مطبوعاتی؟ این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بقیه موارد را استراتژیک طراحی کنید.

آسانترین راه برای انتقال اخبار به مردم، انتشار مناسب در مطبوعات است. اگر برای ارسال اخبار از نرم‌افزار توزیع محتوا استفاده می‌کنید، Google اعلامیه مطبوعاتی شما را در آن شبکه خبری نشان می‌دهد. با این حال، این تنها درصورتی ظاهر می‌شود که شخصی کلمات کلیدی خاصی را جستجو کند. اگر می‌خواهید بیانیه مطبوعاتی شما بیشتر مورد توجه واقع شود، به رسانه‌هایی احتیاج دارید که آن را تحویل گرفته و در نشریات خود منتشر کنند.

۴- زاویه خلاقیت خود را پیدا کنید.

هیچ کس نمی‌گوید شما در همین اول کار می‌توانید یک کمپین بزرگ را برای موفق کار خود در نظر بگیرید. به طور مثال در نظر گرفتن یک ماشین آخرین سیستم به عنوان جایزه برای خریداران یک برند. اما داستان شما باید برای عموم جالب باشد.

خوشبختانه هر داستانی زاویه‌ای خلاقانه دارد. از دید عموم به آن نگاه کنید. چرا آنها باید به داستان شما گوش دهند؟ اگر کسب و کار شما برنده یک جایزه مهم شده است، از خود بپرسید که این جایزه برای مشتریان شما نیز مهم است؟

 قلاب سرمقاله مناسب، اغلب از جمله محتواهایی است که باعث می شود کسی بخواهد بیشتر در مورد شما بیاموزد. به عنوان مثال، “ما فقط ۶ ماه پس از افتتاح، بهترین استودیوی سیکل در بروکلین را بردیم  و نام‌های بزرگی مانند Soul Cycle را شکست دادیم.”

۵- یک اطلاعیه مطبوعاتی استثنایی بنویسید.

اگر می‌خواهید روزنامه‌نگاران به شما کمک کنند، باید به آنها کمک کنید. به جای نوشتن یک بیانیه مطبوعاتی مانند تبلیغات، یعنی “تلفن جدید ما اکنون موجود است”، عنوان را با زاویه خبر قوی بنویسید: ” یک فروشگاه تلفن همراه محلی امیدوار است که بتواند با آیفون Apple رقابت کند.” تفاوت را درک می‌کنید؟

اولین گزینه انتشار مطبوعات در واقع فقط، یک تبلیغ است. گزینه دوم یک داستان است. نقل قول‌های مربوط به کارمندان یا رهبران صنعت را وارد کنید و تمام اطلاعات لازم را که روزنامه نگار ممکن است لازم داشته باشد، در آن بگنجانید.

هرچند که انتشار داستان برند در مطبوعات وقت‌گیر است و گاهی اوقات ناامید کننده، اما ارزشمندترین تبلیغاتی است که می‌توانید داشته باشید. اعتبارسنجی مداوم از سفیران برند نیز باعث می‌شود، مخاطبان بیشتر از اینکه بخواهید یک داستان یا آگهی تبلیغ کنید، به شما اعتماد کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «متخصص حرفه‌ای هوش تجاری» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن