استراتژی

تجزیه و تحلیل رقبا چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تجزیه و تحلیل رقبا (Competitor Analysis) برای تعیین چگونگی پیشرفت کسب و کار شما در برابر رقبا بسیار مهم است. این یک روش هوشمندانه برای جستجوی زمینه‌های بهبود و فرصت‌ها است. اگر تا به حال تجزیه و تحلیل دوره‌ای رقبا را انجام نداده‌اید، از امروز این مسئله را در رأس اولویت‌های خود قرار دهید.

برندگان اصلی این رقابت

مشتریان، کسانی هستند که در واقع از رقابت بین سازمان‌ها سود می‌برند. همانطور که شرکت‌ها سعی می‌کنند با این کار از یکدیگر پیشی بگیرند، این مسئله باعث می‌شود:

 • محصولات جدید، سریعتر وارد بازار شوند
 • بهبود کیفیت محصولات و خدمات افزایش خواهد یافت
 • قیمت‌ها کاهش می‌یابند
 • نیازهای هر مشتری به سرعت برطرف خواهند شد

فرقی نمی‌کند کوکاکولا باشید یا یک کسب و کار کوچک، اگر در بازار گرم رقابت حرفی برای گفتن نداشته باشید، کسب و کار‌تان را از دست خواهید داد. بیشتر برنامه‌های بازاریابی شامل تجزیه و تحلیل رقبا یا هوش رقابتی هستند.

داشتن دانش در مورد رویکرد بازار، استراتژی‌ها و پیام‌های بازاریابی رقابت، می‌تواند به شما کمک کند یک قدم جلوتر بمانید. این یک نبرد برای به دست آوردن مشارکت ذهن مشتری شما است. یکی از دلایل عمده‌ای که باعث می‌شود بیش از نیمی از بازاریاب‌ها در تحلیل رقبا مهارت چندانی نداشته باشند، عدم طرح‌ریزی موثر در استراتژی‌های آنها است.

تجزیه و تحلیل رقبا چیست؟

هوش رقابتی را می‌توان چنین تعریف کرد:

“روند جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به نقاط قوت و ضعف رقبا به روشی قانونی و اخلاقی برای افزایش تصمیم‌گیری در مورد مسائل کسب و کار”.

همچنین برخی هوش رقابتی را چنین در نظر می‌گیرند:

“تحقیق درباره اطلاعات مربوط به رقبای خود که قبلا در دامنه عمومی وجود داشته و استفاده از آنها به نفع شماست.”

با تبدیل شدن پیشرفت فن‌آوری به یک امر عادی، به آسانی می‌توان در مورد یک شرکت رقیب اطلاعاتی کسب کرد و به بررسی اینکه آنها در چه وضعیتی هستند، پرداخت. شما می‌توانید نوع محصول یا خدماتی را که ارائه می‌دهید فقط در Google جست و جو کنید و لیستی از شرکت‌های ارائه‌دهنده محصولات یا خدمات مشابه را دریافت کنید.

تجزیه و تحلیل رقبا: اجراهای اصلی

تجزیه و تحلیل رقبا به سه سوال اصلی در مورد فضای رقابتی شما پاسخ می‌دهد:

 • چه اتفاقی در اطراف شما می‌افتد؟ (آنچه رقبایتان از عهده آن برمی‌آیند)
 • چرا این اتفاق می‌افتد؟ (استراتژی‌های اجرا شده توسط آنها چیست)
 • شما باید چه برنامه‌ای داشته باشید؟ (چه زمینه‌هایی را می‌توانید بهبود ببخشید)

با ماندن در رأس رقابت، باید شرکت شما بتواند به سرعت در برابر رقبا واکنش نشان دهد و متناسب با عملکرد آنها در بازار، استراتژی‌هایی را تدوین کند.

چرا تجزیه و تحلیل رقبا مهم است؟

تحقیق، تجزیه و تحلیل در مورد رقبای سازمان، به شما کمک می‌کند موارد زیر را کشف کنید:

 • تهدیدات کنونی و بالقوه در بازار
 • نقاط ضعف خود و رقبایتان
 • فرصت‌های موجود در بازار را شناسایی کنید تا نسبت به دیگران برتری داشته باشید.
 • پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) آن را کشف کنید.

اهمیت کشف نقاط ضعف خود و رقبا

بر اساس شاخص کافمن (Kauffman Index)، فقط در ایالات متحده ماهانه بیش از ۵۵۰٫۰۰۰ کسب و کار جدید آغاز می‌شود. بیشتر این افراد در حال راه‌اندازی مشاغل شخصی خود هستند و رقابت زیادی را برای مشاغل ذهنی مصرف کنندگان ایجاد می‌کنند. علاوه بر این در دنیایی با شعار جهانی‌سازی، رقابت شما محدود به مکان زندگی شما نیست، بلکه در هر کجای دنیا می‌توانید رقبای خود را داشته باشید.

به طور مثال

دو دختر می‌توانند از زیرزمین خود در آمازون وسایلی را بفروشند که مشابه محصولات شما باشد. هوش رقابتی خصوصا برای استارتاپ‌های جدید و مشاغل مهم که میلیون‌ها دلار برای بازاریابی هزینه می‌کنند، مهم است.

دانستن اینکه رقبای شما چگونه کار می‌کنند و تکرار موفقیت‌ها یا حذف نتایج منفی به دست آمده از فعالیت‌های آنها، می‌تواند هزاران دلار در آزمایش صرفه‌جویی کند. هوش رقبا به شما کمک می‌کند جواب سوالاتی را پیدا کنید که می‌توانند میزان موفقیت شما را بالا ببرند.

سوالاتی از قیبل:

 • کسب و کار من چه تفاوتی با رقبا دارد؟
 • آیا وب سایت من سریعتر یا کندتر از رقبا بارگیری می‌شود؟
 • چرا رقیب من در آمازون رتبه بالاتری نسبت به من دارد؟
 • چرا طرفداران فیس بوک آنها به رشد خود ادامه می‌دهند؟
 • چگونه آنها قادر هستند قیمت‌های خود را بسیار پایین نگه دارند؟
 • نظر مشتریان در مورد شرکت من در مقایسه با رقبا چیست؟
 • چه چیزی محصولات و خدمات من را منحصر به فرد می‌کند؟

هدف هر کسب و کاری نه تنها تأمین نیازهای مشتریان، بلکه انجام بهتر آن از رقبا است. با دریافت پاسخ به سوالات بالا، کسب و کارها می‌توانند ببینند که آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اند یا برای انجام این کار نیاز به پیشرفت دارند.

چگونه می‌توان تجزیه و تحلیل رقبا را انجام داد؟

جستجوی سریع Google می‌تواند لیستی از شرکت‌ها و مشاغل مشابه را در اختیار شما قرار دهد. با این حال، ابزارهای پیشرفته‌تر به شرکت کمک می‌کند تا دیدگاه‌های اساسی در مورد رقبا پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع و بلندمدت «تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار» با رویکرد کاربردی و اجراییاطلاعات بیشتر و ثبت‌نام
بستن