بازاریابی

بازاریابی سبز

امروزه در بین عموم مردم بازاریابی سبز چیزی مانند محصولات ارگانیک ا افتاده است که توقع بازاریابی برای محصولات سازگار با اوزون، قابل بازیافت و … را دارند. ولی بازاریابی سبز خیلی وسیع تر از این بحث است. بازاریابی سبز در کالاهای صنعتی، مصرفی و حتی در انواع خدمات می‌تواند ارائه شود. همچنین بازاریابی سبز استراتژی هایی در زمینه اصلاح قیمت گذاری‌ها، کاهش هزینه‌ها، توزیع و گسترش محصولات دوستدار محیط زیست نیز دارد.

محصولات سبز چه ویژگی‌هایی دارند؟

  • در حال تولید مداوم هستند.
  • حاوی مواد سمی یا مواد تخلیه کننده ازن نیستند.
  • توانایی بازیافت شدن دارند – یا خود از مواد بازیافتی ساخته شده اند.
  • از مواد قابل تجدید ارگانیک (مانند بامبو، و غیره) ساخته شده است.
  • فاقد بسته بندی‌های پلاستیکی یا سایر مواد غیر قابل بازیافت هستند.
  • طوری طراحی شده اند که قابل اصلاح و تعمیر باشند و براحتی دور ریخته نشوند.

تعریف پلونسکی از بازاریابی سبز

بازاریابی سبز یا محیطی شامل تمام فعالیت‌هایی است که برای تسهیل یا ایجاد مبادلات به قصد ارضای نیازهای افراد به گونه ای طراحی می‌شود که کمترین آسیب را به محیط زیست بزند و کمترین زائدات مخرب را تولید کند.

قیمت سبز چیست؟

قیمت سبز قیمتی است که رقابتی و منطقی باشد. همچنین قیمت سبز باید حداقل تقریبی از هزینه‌های واقعی باشد. معمولا هزینه ای که افراد بابت خرید کالاهای سبز می‌کنند بیشتر است اما در دراز مدت سود آن بالاتر است. سالم ماندن محیط زیست و کاهش آلودگی هوا یکی از اهداف دراز مدت بازاریابی سبز است.

آیا مصرف کنندگان تمایل به پرداخت هزینه بیشتر برای محصولات سبز دارند؟

پیش فرض آشکار بازاریابی سبز این است که مصرف کنندگان بالقوه، سبز بودن محصول یا خدمات را به عنوان یک مزیت نگاه می کنند و تصمیم خرید خود را بر اساس آن تعیین می کنند. فرضیه نه چندان آشکار این است که مصرف کنندگان مایل به پرداخت بیشتر برای محصولات سبز نسبت به محصولات جایگزین قابل مقایسه با تاثیرات مثبت کمتر روی محیط زیست هستند.

جالب اینجاست که مصرف کنندگان در منطقه آسیا-اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و خاورمیانه / آفریقا برای پرداخت اضافی (۶۴٪، ۶۳٪ و ۶۳٪) بالاترین آمار استقبال از محصولات سبز را در اختیار داشتند، در حالیکه اولویت در آمریکای شمالی و اروپا کمتر بود (۴۲٪ و ۴۰٪).

چگونه فرهنگ سبز را ترویج دهیم؟

با استفاده از عکس‌ها، پوسترها،بروشور میتوانیم مزایای استفاده از محصولات سبز را برای افراد توضیح دهیم. استفاده از علامت‌های قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست روی بسته بندی محصولات نیز تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگ سبز دارد.

روی بسته بندی ها میتوانید از مزایای استفاده از محصولات دوستدار محیط زیست و مضرات تخریب محیط زیست نیز بنویسید. افراد را از اثرات حمایت از محیط زیست آگاه کنید، می‌توانید برای این منظور تیزرهای تبلیغاتی نیز تهیه کنید. معملا تاثیر فایل ویدیویی و صوتی بیشتر است. البته قبل از هر کاری باید تحقیقاتی روی بازار هدف صورت گیرد و پرسونای مصرف کننده مشخص شود.

بازاریابی ضایعات

این نوع بازاریابی ارتباط تنگاتنگ با بازیافت تدارکات دارد اما در کل با آن متفاوت است. بازاریابی ضایعات اصولا به این موضوع می‌پردازد که محصولات از مواد اولیه ای تولید شوند که قابل تجزیه در محیط باشند و به مواد مضر و غیر قابل مصرف تبدیل نشوند. این امر مستلزم انتخاب مواد، تغییر ساختار تولید و عملکرد روند تولید، شیوه های بسته بندی و غیره است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جشنواره عید تا عید: ۲۰٪ تخفیف ویژه تمامی دوره‌ها با کد تخفیف ghadir فقط تا ۸ مرداد!برنامه دوره‌ها را ببینید
+ +
بستن